ŽIVĚ A ČESKY: Falcon 9 poslouží vědě i Iridiu

Falcony startovaly s komunikačními družicemi Iridium již pětkrát, ale tentokrát to bude určitě jiné. Hlavní rozdíl spočívá v tom, že družic není deset, ale jen pět a společně s nimi poletí i dvě americko-německé družice GRACE-FO, které mají zkoumat změny zemského gravitačního pole, čímž nám prozradí, jak se pohybují vodní masy. Při této misi se sice nebude s prvním stupněm přistávat, ale na oplátku se můžeme těšit na další let prvního stupně, který je již jednou použitý a podle všeho to vypadá, že bychom se mohli dočkat i pokusu o záchranu aerodynamického krytu.

Ke startu by mělo dojít dnes, tedy v úterý 22. května. Startovní okno je téměř okamžité a otevírá se ve 21:47 středoevropského letního času a náš přenos spustíme zhruba 15 minut před startem, tedy lehce po 21:30. Pokud máte zájem zapojit se do chatu, klikněte na název videa v levém horním rohu. Tím se dostanete na stránku přenosu na YouTube.

Zdroje informací:
https://spaceflightnow.com/
https://www.nasaspaceflight.com/

Zdroje obrázků:
https://photojournal.jpl.nasa.gov/jpeg/PIA22452.jpg

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

19 komentářů ke článku “ŽIVĚ A ČESKY: Falcon 9 poslouží vědě i Iridiu”

 1. Vlastimil Pospíchal napsal:

  Ta pružina mezi prvním a druhým stupněm je tam také proto, aby při rozpojení horní okraj prvního stupně nezavadil o trysku druhého stupně, což bylo v minulosti při jednom startu osudné a málem to SpaceX položilo.

 2. David M napsal:

  A co ty fairings? Něco jsem zahlédl na twitter.

 3. Jan Kučera napsal:

  Děkuji za (jako obvykle) perfektní přenos. Dnešní záběry z II. stupně na modrou Zemi s reliéfem kontinentu byly výjimečně vydařené.

 4. Jiří F napsal:

  Dobrý večer,těším se na dnešní start snad online,většinou sleduji záznam. Snad dnes start klapne.Díky za super česky komentovaný průběh.

 5. John napsal:

  Na Elon X je tento čas startu Datum startu: 22. 5. 2018 21:47:58 SELČ

 6. Zbyněk Henzl napsal:

  Prosím kdy začíná přenos. Je napsáno, že start je ve 21.37 a přenos začíná 15 minut před startem tedy po půl. V okně je začátek ve 21.35. To mi moc nesedí. Startuje se tedy později a nebo je přenos dříve?

 7. Jirka Hadac napsal:

  Uz se nemuzu dockat, at uz je nahore:-)

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.