sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Slingshot Aerospace

Slingshot Aerospace, společnost zabývající se analýzou vesmírných dat, získala kontrakt z programu AFWERX amerického letectva na zdokonalení techniky identifikace družic na oběžné dráze pomocí fotometrických dat a umělé inteligence.

Frontgrade Gaisler

Švédská národní kosmická agentura (SNSA) udělila společnosti Frontgrade Gaisler, poskytovateli radiačně odolných mikroprocesorů pro vesmírné mise, kontrakt na komercializaci prvního neuromorfního zařízení System on Chip (SoC) pro vesmírné aplikace.

ULA

United Launch Alliance se chystá vynést prvních 27 družic z více než 3 200 plánovaných kusů pro širokopásmovou konstelaci Amazon Project Kuiper. Start je naplánován na 9. dubna. Družice vynese raketa Atlas V.

Starship

NASA 28. března oznámila, že přidala vesmírnou loď Starship od společnosti SpaceX do své smlouvy NASA Launch Services (NLS) II. Smlouvu NLS II využívá agentura k získávání služeb startu pro mnoho vědeckých a průzkumných misí.

GITAI

Specialista na vesmírnou robotiku GITAI dokončil koncepční studii mechanického ramene, které by bylo připraveno podporovat japonský lunární rover s posádkou.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Luca Parmitano bude velet ISS

Belgičan Frank de Winne byl jediným evropským astronautem, který kdy velel dlouhodobé expedici na Mezinárodní vesmírné stanici. Zanedlouho se této cti dočká Němec Alexander Gerst a příští rok bude velitelem italský astronaut Luca Parmitano. Ten byl součástí výběru astronautů z roku 2009 a v roce 2013 strávil na ISS 166 dní, během kterých mu šlo dokonce o život, kdy jeho helmu během výstupu do volného prostoru začala plnit voda. V příštím roce se na stanici vrátí a společnost mu budou dělat Američan Andrew Morgan a Rus Alexander Skvorcov (viz náš článek). Tato trojice bude na stanici během expedic s pořadovými čísly 60 a 61, přičemž Parmitano bude v čele té druhé.

Italský astronaut se na svou roli již pilně připravuje. Věnuje se simulacím nejrůznějších situací, které mohou nastat a zaměřuje se také na práci s nejrůznějšími vědeckými experimenty, které má během své kosmické mise obsluhovat. V současné době prochází intenzivním tréninkem v Rusku na simulátoru kosmické lodi Sojuz, která jej v příštím roce vynese do vesmíru. V současné době je vypuštění Sojuzu MS-13 plánováno na červenec roku 2019.

Zdroje informací:
http://www.esa.int/

Zdroje obrázků:
http://www.esa.int/…/12941846-11-eng-GB/Photo_op_before_reentry.jpg

Rubrika:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
7 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Jirka Hadač
Jirka Hadač
6 let před

Já se hlavně těším na velení Alexandra Gersta – Ordnung muss sein :-). Dodnes si vzpomínám, když jsem tuhle větu vyslovil ve společnosti Němce a jeho okamžitá a bezprostřední reakce byla JA. 😀
A teď vážně, není funkce velitele tak trošičku pouze formální? Protože mi přijde, že všechny zásadní rozhodnutí stejně dělá Země.
TO mi připomíná rozhovor s Chrisem Hadfieldem, kde zmiňoval, že v jednu chvíli ho zaskočila věta, která mu byla řečena – Earth said a tak nějak si to neuměl představit najednou 😀

Michal Václavík
6 let před
Odpověď  Jirka Hadač

Není to formální role. Naopak je časově náročná a v době velení se logicky omezí Gerstovo zapojení do experimentů ESA a DLR.

Jirka Hadač
Jirka Hadač
6 let před

Děkuju za odpověď. Víte o tom rozhodně víc než já.

Ivo
Ivo
6 let před
Odpověď  Jirka Hadač

Já bych to velení viděl jako papírování a odpovědnost.

Jiný Honza
Jiný Honza
6 let před
Odpověď  Ivo

Tak já tajně doufám, že „papírování“ za ně dělá někdo na Zemi. Ale asi marně, co 🙂

Vítek
Vítek
6 let před
Odpověď  Jirka Hadač

Jurčichin mi kdysi tvrdil, že velitel stanice dělá prakticky to, co ostatní a nějaké vedoucí pozice by se skutečně ujal až kdyby se tam něco opravdu podělalo, kdyby třeba došlo na evakuaci stanice nebo něco podobného.

pbpitko
pbpitko
6 let před
Odpověď  Vítek

Ak všetko funguje tak ako má nie je žiaden dôvod aby sa strával ináč ako ostatný astronauti. Má svoje úlohy ako hoci kto iný, robí experimenty, aj trochu papieruje, denník kapitána bol vždy kľúčový už v časoch Vasco de Gamu, Columba, Magellana, Cooka… , tak aj v súčasnosti. Do denníka sa zapisujú nielen technické a vedecké činnosti ale aj subjektívne pocity napr. o duševnom a psychyckom stave posádky a psychológovia a pod. ich neskôr veľmi usilovne študujú.
Je pravda, že väčšinu „papierovania” zabezpečuje Zem, ale drvivú väčšinu dát (techn.stav ISS, stav prístrojov, dáta z experimentov…) sa zabezpečuje automaticky v podobe elektronického „papierovania” a odosielajú sa ihneď na Zem.
Úloha kapitána sa naplňuje skutočne iba v čase mimoriadnych udalostí.

Dúfajme že k tomu bude dochádzať čo najmenej.
pb 🙂

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.