sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Dlouhý pochod 10

Čína provedla úspěšný test oddělení aerodynamického krytu užitečného zatížení pro raketu Dlouhý pochod 10. Test hodnotil design krytů, strukturu připojení, plán oddělení a maximální dostupnou obálku. Všechny testované parametry splňovaly jejich konstrukční požadavky.

LM 400

Společnost Lockheed Martin 19. listopadu oznámila, že její nová družicová platforma střední velikosti LM 400 bude mít svou orbitální premiéru příští rok na palubě rakety Firefly Aerospace.

Teledyne Space Imaging

Společnosti Teledyne Space Imaging a Satlantis oznámily partnerství na Space Tech Expo Europe. Jedná se o vývoj elektroniky senzoru pro pozorování Země a planetární průzkum. Satlantis vyvine Front-end Electronics (FEE) pro vyvíjený detektor CIS125 TDI Teledyne.

Iceye

Společnost Lockheed Martin začala spolupracovat s konsorciem vedeným společností Iceye, finskou společností provádějící pozorování Země, která se specializuje na družice pro radarové zobrazování. Společnosti pracují na vývoji technologií rozpoznávání cílů s umělou inteligencí pro finskou armádu.

Chance Saltzman

Generál Chance Saltzman, velitel vesmírných operací U.S. Space Force, navštívil Starbase v Boca Chica během šestého zkušebního letu rakety SH/SS. Saltzman byl pozván SpaceX, aby sledoval zkušební let a zúčastnil se dvoudenního hodnocení programu.

Space ISAC

Středisko pro sdílení a analýzu vesmírných informací (Space ISAC) otevřelo své první mezinárodní operační středisko v Austrálii. Expanze přichází v době rostoucích obav o zranitelnosti kybernetické bezpečnosti v orbitálních systémech.

Boost!

ESA 19. listopadu oznámila, že prodlužuje smlouvy se společnostmi HyImpulse, Isar Aerospace, Orbex a Rocket Factory Augsburg (RFA) v celkové hodnotě 44,22 milionů eur prostřednictvím svého programu „Boost!“, který má pomoc při integrovaném testování nosných raket

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Evropsko-ruská sonda u Marsu míří k vědecké fázi

Sonda Trace Gas Orbiter (TGO), která je součástí evropsko-ruského programu ExoMars začne už brzy pátrat po plynech, které mohou být spojovány s aktivní činností na Marsu. Tato činnost může být jak geologická, tak i teoreticky biologická. Sonda dorazila k Marsu už 17. října 2016 a v několika dalších měsících jsme o ní moc neslyšeli. Prováděla totiž úpravu oběžné dráhy – takzvaný aerobraking, při kterém využila svých solárních panelů. Ty při průletu horními vrstvami atmosféry kladly okolnímu prostředí odpor a sonda tak s minimální spotřebou paliva zklesala z původně silně protáhlé dráhy (200 × 98 000 km) na kruhovou ve výšce 400 kilometrů. Touto změnou se zkrátila i oběžná doba – zatímco na původní dráze trval jeden oběh dva dny, teď jsou to jen dvě hodiny.

Sonda TGO při pozemních zkouškách.
Sonda TGO při pozemních zkouškách. Zdroj: http://www.esa.int/

Na vědeckou fázi je tedy sonda připravena z hlediska oběžné dráhy, ale i ostatní body hlásí úspěšné splnění. Vědecké přístroje prošly kalibrací a do počítače byl nahrán nový řídící software. Nic tedy nebrání vstupu do fáze aktivního sběru vědeckých dat. „Tohle je ohromný milník celého projektu ExoMars i pro celou Evropu,“ netajila se nadšením Pia Mitschdoerfer, manažerka sondy TGO. Håkan Svedhem, hlavní vědecký pracovník tohoto projektu doplňuje: „Vědeckou fázi zahájíme v nejbližších týdnech a nemůžeme se dočkat toho, co nám přinesou první měření. Máme k dispozici přístroje tak citlivé, že zvládnou sledovat málo zastoupené plyny a jejich poměry s minutovými rozestupy. Tyto přístroje mají potenciál zjistit, zda je Mars pořád aktivní z hlediska geologie či biologie.“

Hlavním úkolem mise je získat přehled o plynech, které jsou v atmosféře Marsu jen ve stopovém množství a tvoří méně než 1% objemu planetární atmosféry. Asi nejzajímavějším zástupcem této kategorie je metan, ale týká se to i dalších plynů, které mohou být důkazem biologické či geologické aktivity. Moc dobře už víme, že pozemské mikroorganismy produkují metan. Kromě jiného tento nejjednodušší uhlovodík najdeme v podpovrchových plynových zásobnících a do ovzduší se uvolňuje i vulkanickou a hydrotermální aktivitou.

Možnosti vzniku a zániku metanu na Marsu.
Možnosti vzniku a zániku metanu na Marsu. Zdroj: http://www.esa.int/

Metan by měl mít na Marsu jen krátkou životnost – jen asi 400 let. Vlivem ultrafialového záření ze Slunce se totiž snadno rozpadá a vytváří jiné sloučeniny. To však znamená, že pokud nyní zaměříme jeho přítomnost, musel být vytvořen nebo uvolněn ze starých zásobníků poměrně nedávno. Dřívější měření, která poskytla třeba evropská sonda Mars Express nebo novější americké vozítko Curiosity něco naznačily, ale výsledky jsou stále málo průkazné a vědci potřebují další údaje a důkazy.

Rozložení vědeckých přístrojů na sondě TGO
Rozložení vědeckých přístrojů na sondě TGO Zdroj: http://www.esa.int

TGO nese přístroje, které dokáží zjistit přítomnost metanu a dalších stopových plynů i v extrémně nízkých koncentracích. Pro lepší představu – bavíme se o zlepšení přesnosti o tři řády oproti dřívějším měřením. Kromě toho by výsledky ze sondy měly pomoci odlišit různé možnosti vzniku. Čtveřice přístrojů bude při výzkumu Marsu aktivně spolupracovat. Často se říká, že TGO bude zkoumat atmosféru Marsu. Takové tvrzení je samozřejmě pravdivé, ale není kompletní. Sonda se zaměří především na atmosféru, ale dokáže studovat i povrchové a dokonce i podpovrchové útvary.

Kamera CaSSIS má snímkovat povrch a na fotkách bude možné hledat místa, která mohou souviset s produkcí těchto slabě zastoupených plynů. Sonda bude pátrat i po vodním ledu, který je schovaný mělce pod povrchem. Jeho přítomnost (společně s potenciálními zdroji málo zastoupených plynů) by mohla pomoci při výběru přistávacích oblastí budoucích misí.

Princip, jakým bude sonda TGO na Marsu hledat podpovrchový vodní led.
Princip, jakým bude sonda TGO na Marsu hledat podpovrchový vodní led. Zdroj: http://www.esa.int/ Překlad: Dušan Majer

A zapomenout nesmíme ani na další účel sondy TGO. Již brzy začne poskytovat komunikační služby americkým vozítkům Opportunity a Curiosity. Až na Marsu na podzim (doufejme) přistane lander InSight, bude zajišťovat přenos dat i pro něj. Hlavní porce přenosu dat však přijde v roce 2021, kdy má TGO začít komunikovat s roverem a přistávací plošinou, které poletí v rámci mise ExoMars 2020. Sonda TGO již v listopadu 2016 vyzkoušela přenosové možnosti vůči americkým vozítkům a každý týden by měla umožnit hned několik datových přenosů.

Zdroje informací:
http://www.esa.int/

Zdroje obrázků:
http://www.esa.int/…/15667196-1-eng-GB/Trace_Gas_Orbiter_at_Mars.jpg
http://www.esa.int/…/ExoMars_Trace_Gas_Orbiter_during_tests.jpg
http://www.esa.int/…/How_to_create_and_destroy_methane_on_Mars.jpg
http://www.esa.int/…/Trace_Gas_Orbiter_and_Schiaparelli_labelled.jpg
http://www.esa.int…/How_ExoMars_detects_buried_ice.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
8 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Štěpán
Štěpán
6 let před

Ještě bych doplnil, že při aerobrakingu se ESA dozvěděla spoustu informací o atmosféře Marsu, to jak de nafukuje a jak pracuje. To sice nebyla vědecká část, ale vědecká data z ní jsou.

Jirka Hadač
Jirka Hadač
6 let před

hezké a zajímavé, se těším, co se od sondy dozvíme. Start jsem si pouštěl už asi 5x, a fakt se Dušanovi povedl.
Otázka, Dokázal bych pochopit, že se z původní dráhy 200×98 000km stal kruh 200km průměr. Ale že se z něj stal kruh 400km průměr, toho lze dosáhnout jen bržděním? Logika mi říká, minimálně jeden zážeh v apogeu (ať je to energeticky nejvýhodnější) přijít musel.
Elona asi budou výsledky této sondy silně zajímat 🙂

Bedrich
Bedrich
6 let před
Odpověď  Jirka Hadač

„…a sonda tak s minimální spotřebou paliva zklesala…“ tzn. samozřejmě musela použít palivo alespoň pro zvýšení perigea a předpokládám i další korekce dráhy.

Jirka Hadač
Jirka Hadač
6 let před
Odpověď  Bedrich

Díky, tuto větu jsem přehlédl, má chyba. 🙂

Ivo
Ivo
6 let před
Odpověď  Bedrich

Čistě teoreticky a za pomocí solárních panelů by asi bylo možné změnit takto dráhu i bez pomocí motorů. Ale je to jen úvaha, nikoliv výpočet.

Michal Václavík
6 let před
Odpověď  Bedrich

Pozor nejde o perigeum, to je u Země. Obecně jde o pericentrum, u Marsu můžeme hovořit o periareu. Výstižnější pro posouzení a pochopení přínosu aerobrakingu je fakt, že se TGO zbavilo přibližně 1040 m/s. Zadarmo 🙂

Jirka Hadač
Jirka Hadač
6 let před

Jojo, vím, jen sem zapomněl. Proto Dušan ve své přednášce Jednoduché kosmonautické výpočty důsledně mluvil o peri a apoapsidě :-D. Souhlas, toto zabrždění zadarmo je skvělé.

Alois
Alois
6 let před

Na to že planetu zkoumalo tolik sond, z nichž mnohá měla ve vínku otázku ET, je tato otázka stále nevyřešena a současná, nikoli konečná, odpověď je od dob první sondy, amerického Marineru 4, bohužel stále poblíž negace.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.