Nejsilnější indická komunikační družice všech dob se již brzy vrátí z kosmodromu v Kourou do výrobního areálu v indickém Bangalore, kde ji čekají dodatečné zkoušky. Květnový start rakety Ariane 5 se tak zcela jistě nestihne a na vypuštění musí čekat i spolucestující s indickou družicí – satelit pro Intelsat a Ázerbájdžán určený k televiznímu vysílání. Družice GSAT 11 se vrací do Indie pravděpodobně v reakci na ztrátu jiné indické družice – GSAT 6A, která se odmlčela několik dní po startu na raketě GSLV. Podle pozemních týmů je velmi pravděpodobné, že ztrátu družice způsobila závada na elektrickém systému.
GSAT 11 váží 5 870 kg a je největší indickou družicí historie. Družice již měla naplněné nádrže a byla připravena ke startu. Po vypuštění měla poskytnout širokopásmové připojení pro Indii a přilehlé oblasti. Jejím nasazením mělo dojít k podstatnému navýšení přenosových kapacit, které nabízí aktuální indické družice. Indická kosmická agentura ani Arianespace neupřesnily důvod návratu, jen ředitel ISRO, K. Sivan, sdělil listu Times of India: „GSAT 11 nebyl odvolán z Francouzské Guyany kvůli nějaké závadě. Chceme provést více zkoušek, abychom měli jistotu, že je bezvadný.“
Spolu s GSAT 11 měla 25. května letět družice Azerspace 2/Intelsat 38. Její mise s označením VA 244 si vymění místo s jiným startem – 25. května by mohla odstartovat Ariane 5 na misi VA 244, při které by měly být vyneseny další čtyři evropské navigační družice Galileo. Firma Arianespace by měla již brzy oznámit nový termín odloženého startu a možná bude oznámeno i jméno nového spolucestujícího pro Azerspace 2/Intelsat 38. V úvahu připadají Hellas-Sat 4/SaudiGeoSat 1, vyrobený firmou Lockheed Martin pro operátora Arabsat, nebo Boeingem postavení Horizons 3e vlastněný společně firmami Intelsat a Sky Perfect JSAT Corp. Arianespace navíc uvedla, že odklad startu GSAT 11 by se neměly odrazit na zpožděních dalších startů evropských raket.
Zdroje informací:
https://spaceflightnow.com/
Zdroje obrázků:
https://mk0spaceflightnoa02a.kinstacdn.com/…/2018/04/DZdwrN3W0AIrGTF.jpg
http://www.spaceflightinsider.com/wp-content/uploads/2018/03/GSAT-6A.jpg