sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Teledyne Space Imaging

Společnosti Teledyne Space Imaging a Satlantis oznámily partnerství na Space Tech Expo Europe. Jedná se o vývoj elektroniky senzoru pro pozorování Země a planetární průzkum. Satlantis vyvine Front-end Electronics (FEE) pro vyvíjený detektor CIS125 TDI Teledyne.

Iceye

Společnost Lockheed Martin začala spolupracovat s konsorciem vedeným společností Iceye, finskou společností provádějící pozorování Země, která se specializuje na družice pro radarové zobrazování. Společnosti pracují na vývoji technologií rozpoznávání cílů s umělou inteligencí pro finskou armádu.

Chance Saltzman

Generál Chance Saltzman, velitel vesmírných operací U.S. Space Force, navštívil Starbase v Boca Chica během šestého zkušebního letu rakety SH/SS. Saltzman byl pozván SpaceX, aby sledoval zkušební let a zúčastnil se dvoudenního hodnocení programu.

Space ISAC

Středisko pro sdílení a analýzu vesmírných informací (Space ISAC) otevřelo své první mezinárodní operační středisko v Austrálii. Expanze přichází v době rostoucích obav o zranitelnosti kybernetické bezpečnosti v orbitálních systémech.

Boost!

ESA 19. listopadu oznámila, že prodlužuje smlouvy se společnostmi HyImpulse, Isar Aerospace, Orbex a Rocket Factory Augsburg (RFA) v celkové hodnotě 44,22 milionů eur prostřednictvím svého programu „Boost!“, který má pomoc při integrovaném testování nosných raket

AeroVironment

Společnost AeroVironment, dodavatel obrany zaměřený na bezpilotní vzdušná vozidla, oznámil 19. listopadu, že plánuje získat BlueHalo, společnost zabývající se obrannými a vesmírnými technologiemi. Hodnota obchodu je přibližně 4,1 miliardy dolarů.

Kepler Communications

Kanadský operátor Kepler Communications požádal Federální komunikační komisi, aby schválila celkem 18 družic, včetně 10 s optickým užitečným zatížením, které by měly být vypuštěny koncem příštího roku. Společnost plánuje provozovat větší družice s menším počtem.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

ISS upravila dráhu a čeká na přílet Sojuzu

Už za šest dní vyrazí k Mezinárodní vesmírné stanici další trojice mužů. Od startu do připojení ke staničnímu modulu Poisk uplynou dva dny a pak se Oleg Artěmjev, Andrew Feustel a Richard Arnold stanou součástí 55. dlouhodobé expedice. Čeká na ně samozřejmě vědecký výzkum a také výstupy do volného prostoru, ale o tom si řekneme více, až bude toto téma aktuální. Momentálně je důležité, že Sojuz MS-08 je stále na pevné zemi (viz náhledový obrázek článku), loď byla uložena do aerodynamického krytu a na její přílet se chystá i mezinárodní vesmírná stanice.

Na ISS momentálně pobývá zárodek 55. dlouhodobé expedice, kterou tvoří velitel Anton Škaplerov z Ruska, Scott Tingle z USA a Norišige Kanaj z Japonska. Posádka se v těchto dnech kromě péče o rostliny v experimentálním skleníku věnuje třeba skenování svých očí kvůli výzkumu vlivu mikrogravitace na lidský zrak, ale kromě toho provádí i běžné cvičení a do toho připravují vše potřebné na již zmíněný výstup do volného prostoru.

Stanice navíc včera lehce zvýšila svou oběžnou dráhu. K zážehu se použily motory připojené lodi Progress MS-08, které hořely 108 sekund. Zvýšení oběžné dráhy je důležité kvůli budoucím operacím – především pro červnový odlet Sojuzu MS-07 a pro červencový přílet lodi Progress MS-09.

Zdroje informací:
https://blogs.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
https://c1.staticflickr.com/5/4783/25935188747_c0dff73991_k.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
26 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Lukas
Lukas
6 let před

Ma stanica vlastne motory na zvysenie drahy?dakujem

Petr Šída
Petr Šída
6 let před
Odpověď  Lukas

Ne, nemá, používá motory připojených nákladních lodí

Petr K.
Petr K.
6 let před
Odpověď  Petr Šída

To není zcela přesné – Zarja i Zvězda v ruském segmentu MAJÍ hlavní motory i orientační motorky,ale zatímco v prvním případě je kvůli připojení FGB nelze použít a jsou natrvalo odstaveny, v případě Zvězdy jejich použití teoreticky možné je (a v době po odstavení STS se i minimálně jedenkrát zkušebně pro zvednutí dráhy použily). V drtivé většině případů k tomu ale opravdu slouží Progressy.

Jirka Hadač
Jirka Hadač
6 let před
Odpověď  Petr Šída

Petře, Zvezda má taktéž vlastní pohon, moc často se nepoužívá, ale má ho. Zarja má taktéž trysky pro reboost, ale od trvalého připojení Zvezdy na aft port je nepoužívá.

Zbynek
Zbynek
6 let před

Zdravím. Dík za článek! Teď by mě zajímalo, na jak dopředu mají vypočítané dráhy stanice a čehokoliv jiného. 🙂

matikom
matikom
6 let před

o kolik se ta stanice vytáhla, celkem zajímavá informace….

Jirka Hadač
Jirka Hadač
6 let před
Odpověď  matikom
Rudolf Šíma
Rudolf Šíma
6 let před
Dušan Majer
Dušan Majer
6 let před
Odpověď  Rudolf Šíma

Hodně štěstí. 🙂

Tomáš Novák
Tomáš Novák
6 let před
Odpověď  Dušan Majer

A Nauka bude použita jako základ vesmírné stanice na orbitu Marsu – už za dva roky .

Rudolf Šíma
Rudolf Šíma
6 let před
Odpověď  Tomáš Novák

Mám strach, že ho o víkendu nezvolí a ten skvělý plán půjde do kopru.

Jirka Hadač
Jirka Hadač
6 let před
Odpověď  Rudolf Šíma

Fakt je to pecka, Rudolfe, nezklameš, nikdy 😀 Paráda.
A teď vážně, nikdy jsem proti novinky.cz nic neměl, ikdyž ho moc nečtu, ale uprostřed článku o misi k Marsu začít psát o lunárních operacích, tomu říkám mazec. A naprosté pomatení smyslů příslušného redaktora. Nebýt té poznámky redakce, že se chystají přistát na dálku, tak bych si myslel, že se dotyčný zbláznil úplně.

Rudolf Šíma
Rudolf Šíma
6 let před
Odpověď  Jirka Hadač

Tak já ty novináře docela omlouvám, mají toho hodně. Nakrmit informačně hladový lid není legrace. Už jsem to tu psal, važme si „našich kosmonautixových“ redaktorů. Jsem docela zvědav, co se z té zprávy vyklube.

Jirka Hadač
Jirka Hadač
6 let před
Odpověď  Rudolf Šíma

Mě nevadilo, že tlumočil-překládal Putinovy výroky, ale nekonzistentnost článku. Že tolik neví o kosmonautice, to se stává.
A tu tvou poznámku o kosmonautixových redaktorech mohu jen podepsat.

maro
maro
6 let před
Odpověď  Rudolf Šíma

Hmmm. Tak tohle vidím opravdu jen na předvolební kachnu. Něco na způsob Obamovy předvolební kachny „Američané se stáhnou z Iráku“ a „Na Guantanamu zavřeme věznici“.

Tovy
Tovy
6 let před
Odpověď  Rudolf Šíma

… a proto molodcům krouhneme rozpočet.

Dan
Dan
6 let před
Odpověď  Rudolf Šíma

žádný problém, poručíme větru, dešti, startovním oknům, všemu.

Pavel Kralicek
Pavel Kralicek
6 let před
Odpověď  Rudolf Šíma

No vida…takze co se tyce optimistickych terminu, musime vedle Muskova casoveho faktoru (+6 mesicu), zavest jeste Putinovu konstantu, ktera paradoxne kolisa mezi “+20 let” a “nikdy”!;-)

Milos
Milos
6 let před

Hned na uvod sa ospravedlnujem, ze reagujem mimo tejto temy, ale dnes sa objavila nasledovna informacia:
https://hnonline.sk/svet/1711944-na-buduci-rok-letime-na-mars-oznamil-putin
Stale sa pise len o Spacex SLS a tu sa objavi novy Elon Musk, tak sa pytam, co teraz? Precital som si clanok a hovorim si KONECNE! Len teraz neviem, ci na ten Mars poletia vsetci… Pekny vecer a vlastne dobru noc.

Dušan Majer
Dušan Majer
6 let před
Odpověď  Milos

Upřímně řečeno nevím, co si o tom mám myslet. Na start k Marsu v roce 2019 totiž Rusko žádnou misi nepřipravuje. V daném roce budou obě planety v nevýhodné orientaci, takže startovní okno není příznivé. Jediné, co mi z toho logicky vychází je, že má na mysli evropsko-ruskou misi ExoMars 2020, která má však startovat až v roce 2020.

maro
maro
6 let před
Odpověď  Dušan Majer

Přesně tak. Ale možná, že ho naučili jak funguje ten optimismus stále udržující Muskův koeficient. Takže to „naplánuje“ na 2019 a po několika odsunech se to prostě dostane do toho správného okna 2020.

Tovy
Tovy
6 let před
Odpověď  maro

Nějak zapomněl dodat čím by se tam měl dostat, zvlášť v (z hlediska nebeské mechaniky) tak nepříznivý rok.
Kdyby každý desátý plán ruské kosmonautiky byl realizován, tak by to byla naprostá bomba a obrovský přínos pro vědu a techniku… 🙁

maro
maro
6 let před
Odpověď  maro

Tovy: No vždyť to píšu. Použije se samozřejmě standard, tedy asi Proton, ale start se bude z různých důvodů slibovat a znovu odkládat (tak jako to měl Musk s Falconem Heavy), takže k reálnému startu stejně dojde až v tom roce 2020, kdy už je i to reálné okno.

Gabriel
Gabriel
6 let před
Odpověď  Milos

Chod na to logicky a dojde Ti, ze ide o predvolebny Putinov vyplach mozgov volicov.

Kamil
Kamil
6 let před
Odpověď  Milos

Putin slíbil. A někdo ani neslíbí.

Ivo
Ivo
6 let před

Slibem nezarmoutíš… víc k tomu není co dodat.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.