sociální sítě

Přímé přenosy

Falcon 9 (Hera)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Near Space Network

NASA 17. září oznámila, že udělila kontrakt společnosti Intuitive Machines na podporu Near Space Network. Jedná se o systém, který poskytuje komunikační služby pro mise NASA na oběžné dráze Země a cislunárním prostoru.

Ariane 6

Evropští představitelé tvrdí, že změna softwaru by měla vyřešit problém, který nastal při inauguračním startu Ariane 6 v červenci s horním stupněm.

Space Network Services

Impulse Space oznámila 16. září kontrakt na zajištění dopravy na geostacionární oběžnou dráhu pro družice od francouzského startupu Space Network Services. Byla to první oznámená dohoda o geostacionární službě Impulse Space, která byla představena v srpnu.

U.S. Space Force

U.S. Space Force udělily téměř 45 milionů dolarů Rochesterskému technologickému institutu a Michiganské univerzitě, aby vedly pokročilý výzkum vesmírné energie a pohonu.

Lockheed Martin

Lockheed Martin získal kontrakt v hodnotě 297,1 milionu dolarů na vývoj mapovačů blesků pro budoucí geostacionární konstelaci Národního úřadu pro oceán a atmosféru.
Smlouva nařizuje vyvinout dva letové přístroje a zahrnuje opce na dva další.

York Space Systems

Americké vojenské družice postavené společností York Space Systems si úspěšně vyměňovaly data na oběžné dráze pomocí optických komunikačních terminálů Tesat-Spacecom.

Ursa Major

Ursa Major, společnost zabývající se raketovým pohonem se sídlem v Coloradu, získala od americké armády nové finanční prostředky ve výši 12,5 milionu dolarů na pokrok ve vývoji a výrobě raketových motorů na tuhé pohonné látky.

U-space

Francouzský startup U-space bude spolupracovat s nadnárodním dodavatelem raket MBDA na vývoji dvojice družic, které budou demonstrovat detekci, charakterizaci a zaměřování družic a jiných zařízení ve vesmíru. Družice spadají do plánů agentury DGA .

Samara Aerospace

Startup Samara Aerospace získal kontrakt společnosti SpaceWERX na vývoj zlepšeného zaměřování družic o hmotnosti o 200 až 500 kilogramů.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

ŽIVĚ A ČESKY: Falcon se o přistání nakonec nepokusí

Situace kolem startu Falconu 9 s telekomunikační družicí Hispasat 30W-6 se v posledních týdnech stihla několikrát změnit. Start samotný se několikrát odkládal a měnily se také plány na záchranu prvního stupně. Nejprve se zdálo, že se zachraňovat nebude, protože náklad mířící na dráhu přechodovou ke geostacionární je příliš těžký, o několik dní později se situace změnila – přistávací plošina vyplula na moře a svědci hlásili, že nosič má roštová kormidla a přistávací nohy. Zdálo se, že SpaceX vyzkouší agresivní přistávací manévr, ale kvůli odkladu se plavidla vrátila do přístavu a do dopadové oblasti už by nestihla doplout. na moři je navíc špatné počasí a velké vlny, které znemožňují pokus o přistání. Je tedy jasné, že tenhle start bude bez přistání, ale to nám nebrání v tom, abychom Vám jej přinesli živě a s českým komentářem.

Ke startu by mělo dojít zítra, tedy v úterý 6. března v 6:33 středoevropského času, náš přenos spustíme zhruba 15 minut před startem, tedy okolo 6:15 SEČ. Pokud máte zájem zapojit se do chatu, klikněte na název videa v levém horním rohu. Tím se dostanete na stránku přenosu na YouTube. Pokud z jakéhokoliv důvodu (třeba kvůli pomalému internetu, nebo datovým limitům) nemůžete sledovat video, bude pro Vás na této stránce připraven psaný online přenos, o který se bude starat Martin Gembec. Nové příspěvky se Vám zobrazí automaticky – stránku obnovujte pouze v případě, kdy se nový příspěvek neobjeví více než pět minut.

Zdroje informací:
https://spaceflightnow.com/

Zdroje obrázků:
https://mk0spaceflightnoa02a.kinstacdn.com/wp-content/uploads/2018/03/IMG_7157.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
25 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Vladimír Todt
Vladimír Todt
6 let před

Takže koukám, že titanová kormidla budou sloužit jako luxusní škrabky krakaticím apod. havěti.

Martin
Martin
6 let před
Odpovědět  Vladimír Todt

Pochybuju, že tam budou, když se nepokusí o přistání. Musk se dost jasně vyjádřil že jsou zatraceně drahá. Nejspíše je spolu s nohama odmontujou.

Vladimír Todt
Vladimír Todt
6 let před
Odpovědět  Martin

Vždyť jsou na aktuálním fotu. Těžko teď polezou po raketě na startovací rampě a budou je dávat dolu. 😀

tyčka
tyčka
6 let před
Odpovědět  Martin

Spíše bude zase nějaký test řízeného přistání do moře – test přistání, když vynášejí těžký náklad.

Dušan Majer
Dušan Majer
6 let před
Odpovědět  tyčka

Těžko říct, v okolí není žádná loď, která by sledovala průběh takového pokusu.

Tom J.
Tom J.
6 let před

Supéééééér těším se jenom se zeptám:
Mám od vás to oznámení v google kalendáři a je tam napsáno že poletí Soyuz vy to ještě dneska aktualizujete nebo už to bylo dnes aktualizováno (jen se ptám protože tento nápad s kalendářem se mi hrozně líbí)

Dušan Majer
Dušan Majer
6 let před
Odpovědět  Tom J.

Sojuz měl startovat zítra odpoledne, ale byl odložen nejdříve na 9. března.

Tom J.
Tom J.
6 let před
Odpovědět  Dušan Majer

A vy to teda ještě dnes ten kalendář aktualizujete nebo už dnes byl

Dušan Majer
Dušan Majer
6 let před
Odpovědět  Tom J.

Kolega aktualizuje databázi když má čas – nejprve se změny projeví na naší stránce starty.kosmonautix.cz a teprve poté v kalendářích, které z této databáze vychází.

Tom J.
Tom J.
6 let před
Odpovědět  Dušan Majer

Aha děkuji a jaký je mezitím rozdíl? Hodina?

Dušan Majer
Dušan Majer
6 let před
Odpovědět  Tom J.

To nevím, to asi záleží na nastavení konkrétního kalendáře, ale do toho nevidím.

Vendelin
Vendelin
6 let před

Dobre rano vsem. Par dni jsem byl mimo tak se chci zaptat jestli pofrci nahoru block5

Dušan Majer
Dušan Majer
6 let před
Odpovědět  Vendelin

Někdy na začátku dubna u mise Bangabandhu-1 – stupeň je zatím na McGregoru viz náš článek

Kamil
Kamil
6 let před

Po padesáté a stále poprvé 🙂 nebo jak se jmenoval ten film? Doufal jsem, že padesátý start bude s lidmi nebo v to doufal kdysi Elon?

jregent
jregent
6 let před

diky kluci

Dušan Majer
Dušan Majer
6 let před
Odpovědět  jregent

Není vůbec zač. 😉

Vladimír Todt
Vladimír Todt
6 let před

Testované přistání bylo. Jinak by tam nekroužil kolem přistávací oblasti Elonův vzdušný kočár. Mají určitě záběry jak z letadla tak z kamery na 1. stupni. Možná to zase uvolní po nějaké době jak záběry z nepovedených přistání.

Magy
Magy
6 let před

Co presne je vidiet okolo T+ 1:17-1:20 (zhruba okolo Max Q)? Su to sokove vlny? Tie ale vacsinou vidiet len pri prechode do nadzvukovej rychlosti, a ta uz bola davno dosiahnuta, zhruba nieco malo po 65 sek. letu…

Dušan Majer
Dušan Majer
6 let před
Odpovědět  Magy

Taky mne to napadlo, ale říkám si, že by to mohlo souviset s podmínkami v dané výšce. Třeba je tam vyšší vlhkost a podobně.

peter
peter
6 let před
Odpovědět  Magy

Je to vidieť aj v čase T+1:38 až 1:55. Povedal by som, že sú to skôr nejaké artefakty spôsobené optikou, alebo snímacou technikou. To vzhľadom na to, ako tie čiary vyzerajú (priame rovnobežné, farby plameňou, objavujú sa len keď je falcon v centre obrazu, ako odíjde na stranu v čase T+1:44 až 1:47 tak to nieje vidieť, a pod.). Moje podozrenie je, že to je podobný jav, ktorý „dáva“ hviezdam „lúče“ v zrkadlových ďalekohľadoch (spôsobuje to uchytenie sekundárneho zrkadla). Preskúmal som aj staršie nočné štarty a prakticky v rovnakom čase je to vidieť len pri misii JCSAT 14 (http://bit.ly/2D54nkT), ostatné boli snímané asi inou technikou vzhľadom na uhly a farby…

Jožka Somík
Jožka Somík
6 let před
Odpovědět  peter

Pokud by to bylo ona difrakce v objektivu, tak by to bylo vidět pořád. I ony lúče jsou na fotografiích kolem všech jasných hvězd, a to bez ohledu na to, jestli je hvězda uprostřed obrazového pole, nebo někde v jeho rohu.

Jožka Somík
Jožka Somík
6 let před
Odpovědět  peter

Pokud by to byla ona difrakce v objektivu, tak by to bylo vidět pořád. I ony lúče jsou na fotografiích kolem všech jasných hvězd, a to bez ohledu na to, jestli je hvězda uprostřed obrazového pole, nebo někde v jeho rohu.

Jožka Somík
Jožka Somík
6 let před
Odpovědět  Magy

Pokud raketa překročí rychlost zvuku, tak se vytvoří ona šoková respektive rázová vlna. Ale ta tam je přeci pořád, i když raketa zrychluje dál.
Ty „pruhy“ vypadají jako „skoky“ v indexu lomu v atmosféře a jsou krásně vidět díky kontrastu jasných plamenů z motorů na temné obloze. Také bych se přiklonil k tomu, že se tímto způsobem na chvilku zviditelnila ona rázová vlna při supersonické rychlosti rakety.

Tovy
Tovy
6 let před
Odpovědět  Jožka Somík

Zdá se mi ale, že na šokovou vlnu jsou moc dokonalé, rovnoběžné. Sonická vlna by měla spíš mít tvar kužele (který se různě „chvěje“), alespoň co jsem měl možnost vidět na fotkách a simulacích.
Spíše bych to přisuzoval objektivu ve spojení s nočním startem.

Jožka Somík
Jožka Somík
6 let před
Odpovědět  Tovy

Jenže my se díváme na hodně nazoomovaný záběr poměrně hodně vzdálené rakety, jejíž podélná osa nejspíš svírá podobný úhel s optickou osou onoho objektivu, jaký má kužel rázové vlny. Ten kužel je už za raketou a rozptýlený na velký průměr a světlo z plamenů je široké, ne bodové, takže se celá jeho šířka promítne v tom skoku tlaku vzduchu na rázové vlně, což může vyvolat iluzi přímky.
Popravdě, nevím. Ale jak jsem psal, kdyby to byl jev v objektivu, je to vidět pořád. Ne jen takto sporadicky. Zkuste si udělat otisk prstu na objektiv svého fotoaparátu a pak vyfoťte třeba Měsíc na noční obloze. Budou od něj pruhy, ale budou tam pořád, ať je tem Měsíc uprostřed nebo na kraji fotky.

https://kosmonautix.cz/2018/03/05/zive-a-cesky-falcon-se-o-pristani-nakonec-nepokusi/