Aktualizováno: Ariane 5 si zřejmě stále drží čistý štít

Start nejsilnější evropské rakety Ariane 5 s dvojicí telekomunikačních družic SES 14 a Al Yah 3 proběhl včera ve 23:20 našeho času hned na začátku startovního okna. Ovšem průběh startu nemůžeme označit jako běžný. Krátce po oddělení centrálního stupně došlo ke ztrátě telemetrie z rakety, což se projevilo nejen tím, že zmizely údaje o výšce a rychlosti ve spodní liště přenosu, ale zasekla se i žlutá linka grafu ukazující výšku nosiče nad Zemí. Situace je momentálně značně nepřehledná a proto zakládáme tento mimořádný článek, ve kterém se pokusíme přinášet aktuální informace.
EDIT 5:06 : Podle posledního tiskového prohlášení Arianespace se zdá, že problém byl pouze ve výpadku telemetrie. Obě družice se oddělily od nosiče a komunikují se svými řídicími středisky.

Zdroje informací:
https://twitter.com/NASASpaceflight
https://twitter.com/ChrisG_NSF

Zdroje obrázků:
https://mk0spaceflightnoa02a.kinstacdn.com/…/2018/01/20180125-Ariane-Quick-1.jpg

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

95 komentářů ke článku “Aktualizováno: Ariane 5 si zřejmě stále drží čistý štít”

 1. pbpitko napsal:

  Nechápem aký je tu problém, animácia vždy časovo zaostáva ze realitou, inač to proste technicky a fyzikálne nie je možné. Najprv sa proste musí niečo udiať a informovať o tom môžeme až po určitej dlhšej či kratšej prodleve. A nejde informovať skôr ako si uvedomíme že sa niečo stalo a než aspoň trošičku nepochopíme čo sa vlastne stalo. Je to tak hrozne ťažko pochopiť. Animácia proste iná byť nemôže. Ani tie info čo má riadiace stredisko nie sú okamžité, Nie je možné aby oznamovali niečo v tom samom okamžiku ako sa to stalo.

 2. peter napsal:

  Taký detail, čo som si všimol zo záznamu. Vlastne už to tu bolo spomenuté/naznačené.

  Ešte do cca 7:40 od štartu (stále pracoval prvý stupeň) zobrazovala grafika zlú trajektóriu – žltá čiara, s krížikom, zelený krúžok pokračoval po zelenej čiare (viď screenshot – oranžový štvorec vpravo dole)

  http://bit.ly/2rIAFSx

  Po pár strihoch, o minútu neskôr už žltá čiara nepokračovala, a krížik sa už ocitol v zelenom krúžku na správnej trajektórii

  http://bit.ly/2nfVOyu

  Takže sa zdá, že ak to boli reálne dáta do toho času, tak zrejme raketa letela mimo kurz už hneď od začiatku.

  čiže ako písal „gg“ , ktovie, čo si priatelia z arianespace pred štartom dali 😀
  ale vtipy bokom, možno to bola „profesionálna slepota“ a skrátka to považovali za blbosť a neverili tým dátam, aj keď počas vysielania tam bolo pár „skúmavých“ pohľadov, alebo skrátka vnímali to a rozhodli, že to skúsia takto, hádam to vytiahnú…

 3. Jirka Č napsal:

  Dovolím si teď zaspekulovat na základě informací o dráhách satelitů a opakovaném shlédnutí videa ze startu:
  https://youtu.be/00Kz94aMaCc
  Časy od startu:
  7:58 – 8:02 krátká ztráta telemetrie během práce centrálního stupně při přepínání mezi pozemními středisky
  8:58 separace centrálního stupně
  9:02 start horního stupně
  9:06 – 9:14 podle mě viditelné natočení sestavy, nevypadá to na pohyb „kamery“, docela bych řekl že by to mohlo být natočení o těch cca 17°
  9:28 ztráta telemetrie
  Podle mě telemetrie rakety vysílala, akorát raketa začala uhýbat jinam než mířily pozemní antény, které ji prostě hledaly jinde (okolo plánované pozice) a už znovu nenašly.
  Myslím, že z dat ze začátku práce horního stupně dost dobře určí příčinu anomálie, vsadil bych si na špatné zadání nějakých orientačních dat hornímu stupni. Řekl bych, že už teď v tom mají na 90% jasno. A asi měl horní stupeň docela rezervu, když se mu i při značné úpravě sklonu dráhy povedlo celkem dosáhnout plánovaných výšek. Docela by mě zajímalo, kolik paliva nad plán to bude znamenat pro družice.
  K přenosu a animaci:
  Záběry na raketu a z rakety asi byly skutečně prostříhávány separací urychlovacích bloků a krytu z jiného startu, asi chtěli aby bylo něco vidět. Čísla o rychlosti, výšce, vzdálenosti byla evidentně „živá“, stejně tak grafy, kde se skutečnost ztratila a zbyl jen plán. Animace pro přenos zřejmě při ztrátě reálných dat přepíná na model, nevím jestli se ještě model průběžně aktualizuje na základě reálných dat. O tom, že animace byla živá až do ztráty dat, mě přesvědčuje právě to natočení mezi 9:06 a 9:14, které tam já osobně vidím a myslím, že nebylo plánované. Animace ve středisku je asi jenom živá, protože zatím co v animaci přenosu bylo oddělování družic (které v té době nakonec asi skutečně probíhalo), po záběru do střediska měli na obrazovkách „zamrzlý“ pracující horní stupeň.
  Závěr – v přenosu jde vždy o kompromis ukázat něco živě a nemít „černo“ v případě třeba i krátkodobého problému. Za mě bych to jako žádné „divadýlko“ nebral, pro mě to mělo docela dramatičnost.

 4. zvejkal napsal:

  Po strate telemetrie bude asi nemozne zistit co zlyhalo, ci nie?

 5. Aurelius napsal:

  chcem sa teraz opýtať, nič v zlom, mám v tom zmätok, spravila teda chybu Arianespace (prednahraté? alebo to zareagovalo až neskôr?) či redakcia kosmonautix s príliš skorým obvinením? Nemyslím to nijak útočne, len v tom celom mám momentálne mišung… ďakujem a ešte raz sa ospravedlňujem ak by som niekoho urazil z redakcie, viem, že tu sa maká na 120% a viac

 6. RYAN napsal:

  … já iba, že SESSATELLITES/YAHSAT/ARIANEGROUP/ESA/NASA/Stéphane Israël uvádza štart … operating in orbit nominally/established connection/on track … (chris A, B, C, D….X,Z-nsf …holy moly) …a tiež som inak veľmi rád, že všetko dobre dopadlo …

 7. Jirka Hadač napsal:

  Já jen, že wiki tento start uvádí jako partial failure, nejspíš kvůli té inklinaci dráhy. 😉 Jinak jsem moc a moc rád, že to vše dopadlo dobře.

 8. Radek napsal:

  Zdravím všechny příznivce kosmonautiky. Mám dotaz pro znalce a odborníky. U raket firmy SpaceX(vím, že nejen u nich) se hovoří o nasazení autodestrukčního mechanismu při vzniku letové anomálie – myslím že je to podmínka pro starty z Floridy mířící nad pevninu.
  Byla by ztráta telemetrie jako zde v případě Arian 5 spouštěčem pro autodestrukci?
  Děkuji za odpověď
  R.M.

  • Dušan Majer napsal:

   Hezký den,
   to si netroufám odhadovat, protože vždy záleží na konkrétním nakalibrování daného systému, které neznáme.

  • Jožka Somík napsal:

   Pokud vím, tak palebný koridor na Floridě nemíří nad pevninu. Je otázkou, jak by byl autodestrukční systém nastaven. Předpokládám, že pokud je autonomní, bude sledovat telemetrii na palubě. Tam je pak ztráta přenosu nepodstatná. Zároveň ale bude určitě let kontrolován ze Země a v případě anomálie může být autodestrukce spuštěna z letového střediska.

  • RYAN napsal:

   Nie, hlavne aj preto, že Ariane 5 nemá samodeštrukčný systém. Je na vôli spoločností, či investujú do vývoja alebo nie. Podmienkou však je prenajatie ,,core,, balíka vyvinutého NASA, USAF a DARPA.
   Společnosti musia kupovat služby systémov letectva, které sa bežne používajú ku sledovaniu letu rakety a umožňujú jej zničenie, vrátane radarov a telemetrie. Taktiež treba 150 členný personál, vrátane pilotov.
   Avšak ľudský zásah trvá o 3,5 sekundy dlhšie. Pri tradičních destrukčních systémoch sa musí telemetria prijať a spracovať, v prípade autonómneho sú na,,palube,,. Človek pre kontrolu letu misie musí rozpoznat problém a reagovať.
   V prípade SpaceX sa ich vlastný prídavok software volá ,,WRAPPER,, a testovali ho na 13 letoch v ,,shadow mode,,.
   SpaceX si ho vyvíjala i preto, že ,,NASA,, vie zneškodniť raketu ,,iba,, jednu (jeden cieľ), kdežto FH plánuje pristávať vo väčšom počte.
   Pri autonómnom navyše palubné systémy nemusia zostať v dohľade pozemní systémov sledovánia, takže rakety môžu lietať ďalej i cez obzor.
   Komerčný posádkový program NASA prezkúmává systém SpaceX a dosiaľ ho neprijal.

  • vj napsal:

   Automatické přerušení startu snad bylo použité při prvním letu Ariane 5. Momentálně to ale vypadá, že raketa letěla správně po špatném kurzu, takže k automatickému zničení by asi stejně nedošlo – krom sklonu dráhy jsou ostatní parametry blízké cílovým. Kvůli špatnému sklonu také asi došlo ke ztrátě spojení.
   Bylo by zajímavé vědět, kdy se autodestrukce sama nakopne, protože je samozřejmě nežádoucí zničit náklad kvůli odchylce, se kterou by šlo něco dělat.

   • RYAN napsal:

    …neviem, či sme sa pochopili v ,,slovíčkovaní,, … Autonomous Flight Safety System (AFSS) automatizovaný AUTONOMNY/SAMO-deštrukčný systém má v tejto chvíli iba Falcon 9 … ULA ho vyvíja pre Vulcan, ale Delty a Atlasy lietajú v ,,ľudskom,, režime deštrukcie (opísal som vyššie) … preto i nemôže nastať strata telemetrie medzi strediskom a nosičom (ako napísal i p. Somík) v údajoch pre deštrukciu nosiča … snáď sa dá pochopiť …

 9. PetrP napsal:

  Nechápu, proč se tolik navážíte do nepřesnosti animace a komentujete to jako „ztrátu důvěry“ a podobné hovadiny. Je to animace, která je renderována na základě telemetrie. Nemůžete to srovnávat se skutečnou kamerou.
  Pokud telemetrie vypadne, tak animace pokračuje na základě posledních přijatých dat. Je to v celku logické, protože se tak zamezí zasekávání v případě krátkodobých výpadků telemetrie. A to že například motor horního stupně na animaci hoří? No to je samozřejmé, když renderovací program nedostal informaci o vypnutí motoru. Představa, že se bude každou vteřinu dotazovat na to, jestli raketa ještě nevybouchla a jestli motor stále hoří je docela směšná.
  Jiná situace by byla, kdyby se na animaci děly i další věci, jako vypnutí motoru, oddělení družic, atd. ale to se v tomto případě nestalo.

  • Dušan Majer napsal:

   Já totiž vím, jak to berou běžní lidé. My, kteří se kosmonautice věnujeme, samozřejmě rozumíme všem těmto složitostem, ale pro širokou veřejnost, která je pro kosmonautiku klíčová, je to prostě problém.

   • PetrP napsal:

    Tak to byste měl spíše vysvětlit, proč animace běží dál, i když byla s raketou ztracena telemetrie, že je to z toho důvodu, že program vykreslující animaci nedostal informaci o změně stavu. Místo toho podporujete názor, že animace je předpřipravené divadlo a se skutečností nemá nic společného. Tak na mě alespoň ten váš příspěvek působil a jak čtu komentáře, tak to tak bere spousta lidí.

    • Fantasta napsal:

     Nějak si tady nerozumíme a dohadujeme se tom samém. Tak si ujasnime, pro koho je ta nešťastná animace : zcela jistě ne pro techniky v řídícím sále, ty na monitorech sledují reálné data z letu. Taky zcela jistě ne pro majitele družic na palubě, ty sledují totéž. Tedy pro koho? No pro „obyčejné“, neinformované, neznalé ba i náhodné lidi, kteří se koukají na start a nemají ponětí, co se děje dál, když už raketu není vidět v reálu. Čísla telemetrie jim neříkají nic, tak aspoň ta animace… Animace je divadélko a tak to i berme. A pak my na Kosmonautixu, když si porovnáváme údaje telemetrie s animací a programem startu, tak máme svoji malinkou radost, že to jde jak má. Nic víc bych v tom nehledal.

    • Dušan Majer napsal:

     To je těžké. Momentálně nemáme důkaz, který by nějak potvrdil, že nebyla připravená předem.

    • Vojta napsal:

     Ale nemáme ani důkazy o tom, že připravená byla 😉
     Ztrátu spojení jsme viděli (to je nejdůležitější). Dokonce na dvou místech. A než to mohlo dojít do nekonzistentního stavu (při vypnutí motoru), tak přenos ukončili. S Progressem MS-04 to bylo úplně jiné.

   • Jožka Somík napsal:

    Široká veřejnost sleduje kosmonautiku jen velmi okrajově. Ti, co si udělají čas na sledování přenosu ze startu, už o kosmonautice něco vědí a tak stejně jako vy pochopí proč animace běží dál.
    Já bych ty animace tak neproblematizoval. Přeci jen je to pouhá simulace, aby nemusela být černá obrazovka. A navíc, v tomto případě se nakonec ukázalo, že animace ukazovala, vzdor ztrátě telemetrie, pořád správně. A myslíte, že toto široká veřejnost zohlední? Ne. Lidé si maximálně přečtou senzaci o pravděpodobném zmaru startu a následné vyvrácení a potvrzení úspěchu už moc neregistrují.

   • RYAN napsal:

    … SES pre 4 hodinami oznámila … announces it has successfully established connection with SES-14 and that the spacecraft is in good health and on track …

 10. vj napsal:

  Prohlášení Arianespace bylo dost opatrné, protože oběžná dráha není nutně správná oběžná dráha.
  SES už potvrdil, že jeho „elektrický“ SES14 je mimo cílový orbit, ale na GEO se dostane. Velká neznámá je teď osud Al Yah 3.

 11. Vladimír Todt napsal:

  Tak to víte, naši francouzští přátelé mají rádi drobet tyjátr. Buďte rádi že na tu vypadlou telemetrii jela předpřipravená animace a nepustili tam třeba Teletubbies. Informační animační hodnota by v té chvíli byla stejná.

 12. Vojta napsal:

  Tak snad nakonec vše dobře dopadlo. Arianespace má v každém případě o čem přemýšlet. Což je dobře, aspoň neusnou na vavřínech.
  S tou animací to ale nevidím až tak zle jako většina diskutujících. Nijak neskrývali výpadek telemetrie na ukazatelích a animace prostě nedostávala další data, tak zůstala zaseklá v posledním stavu. Tedy i se spuštěným motorem. Vzhledem k tomu, že v pozadí nebylo nic vidět a horní stupeň v této fázi letu moc nemanévruje, nebylo to rozlišitelné od živého přenosu. Mohli animaci nahradit jiným obrázkem nebo tam přilepit informaci o ztrátě telemetrie, to by bylo fajn, ale grafik s tím asi nepočítal. Říkal bych tomu lenost, trapas, lajdáctví, ale ztráta důvěry rozhodně ne. Kdyby se telemetrie ztratila těsně před oddělením stupně a v animaci by se oddělil, to by bylo něco jiného.

 13. RYAN napsal:

  … oba grafy / animácie zobrazovali skutočnosť korektne … výpadok telemetrie i letový graf ( žiadna indícia o zhasnutí mptora neprišla, tak nemali prečo druhú animáciu prerušiť … so žiadnym s predchádzajúcich tvrdení ja napr. nesúhlasím …

 14. Dan napsal:

  A já blbec v baru vykládal něco o etalonu spolehlivosti… Přišla mi vizualizace bez čísel divná, ale tohle? I ESA?

 15. Alois napsal:

  A já jsem to po startu vzdal a šel spát, považoval jsem to za nudnou rutinu, inu“ mejlí se každý “ / Hašek ve Švejkovi / . Pokud se týče té animace je to po Rusku druhý případ a opět bohužel nebetyčná ostuda.

 16. Pavel Kralicek napsal:

  Musim vam jeste vyseknout poklonu za to jak peclive kazdou kosmo udalost pokryvate…diky! Doslo to tak daleko, ze kosmonautix a elonx jsou (v tomto poradi) to prvni co si rano na telefonu otevru a to posledni co vecer zavru!;-)

 17. Pavel napsal:

  Máme tedy rozumět tomu tak, že veškeré animace ze startů jsou předpřipravené a je jedno jak se rakety chovají v reálu?

 18. ptpc napsal:

  Myslím, že to bolo niečo viac ako skrat na vysielači. Keby to bola táto príčina, nevidím dôvod prečo by sa nepodarilo nadviazať kontakt s vynášanými družicami.

 19. ptpc napsal:

  Odhodenie aerodynamického krytu – hlavne to bolo vidieť.

 20. ptpc napsal:

  Čo sa týka tej animácie letu, súhlasím, bolo to neseriózne. Ale najprv som si myslel že v riadiacom stredisku vedia to čo mi diváci nie…

 21. Pavel Kralicek napsal:

  Tak ted mam o Webba jeste vetsi strach nez jsem mel doted!:-/ Jistotu uspechu proste nemate at za start zaplatite 60 nebo 400 milionu dolaru…

 22. ptpc napsal:

  Dnešný deň bol pre kozmonautiku čierny. Štart Ariane 5 bol neúspešný ako aj výmena koncovky LEE robotického ramena na ISS.

 23. Jirka Hadač napsal:

  Přerušení série 84 úspěšných startů, ajajaj. Odklad JWST by opravdu nebyl dobrý. A tak to byl hezký večer, kde jsme s Vladimirem Kochanem chválili na youtube tento web a článek o startu, který nás bohatě zásobil informacemi, které sme poskytovali ostatním. A já furt přemýšlel, proč se ta žlutá křivka nehýbe.

 24. ptpc napsal:

  A na ten JWST a vlastne aj sondu Bepi-Colombo som aj zabudol…

 25. ptpc napsal:

  No zdá sa, že misia bola neúspešná…

  P.S.: Každá séria sa raz skončí. Aj keď v kozmonautike ma to obzvlášť mrzí.

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.