sociální sítě

Přímé přenosy

Falcon 9 (Hera)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Near Space Network

NASA 17. září oznámila, že udělila kontrakt společnosti Intuitive Machines na podporu Near Space Network. Jedná se o systém, který poskytuje komunikační služby pro mise NASA na oběžné dráze Země a cislunárním prostoru.

Ariane 6

Evropští představitelé tvrdí, že změna softwaru by měla vyřešit problém, který nastal při inauguračním startu Ariane 6 v červenci s horním stupněm.

Space Network Services

Impulse Space oznámila 16. září kontrakt na zajištění dopravy na geostacionární oběžnou dráhu pro družice od francouzského startupu Space Network Services. Byla to první oznámená dohoda o geostacionární službě Impulse Space, která byla představena v srpnu.

U.S. Space Force

U.S. Space Force udělily téměř 45 milionů dolarů Rochesterskému technologickému institutu a Michiganské univerzitě, aby vedly pokročilý výzkum vesmírné energie a pohonu.

Lockheed Martin

Lockheed Martin získal kontrakt v hodnotě 297,1 milionu dolarů na vývoj mapovačů blesků pro budoucí geostacionární konstelaci Národního úřadu pro oceán a atmosféru.
Smlouva nařizuje vyvinout dva letové přístroje a zahrnuje opce na dva další.

York Space Systems

Americké vojenské družice postavené společností York Space Systems si úspěšně vyměňovaly data na oběžné dráze pomocí optických komunikačních terminálů Tesat-Spacecom.

Ursa Major

Ursa Major, společnost zabývající se raketovým pohonem se sídlem v Coloradu, získala od americké armády nové finanční prostředky ve výši 12,5 milionu dolarů na pokrok ve vývoji a výrobě raketových motorů na tuhé pohonné látky.

U-space

Francouzský startup U-space bude spolupracovat s nadnárodním dodavatelem raket MBDA na vývoji dvojice družic, které budou demonstrovat detekci, charakterizaci a zaměřování družic a jiných zařízení ve vesmíru. Družice spadají do plánů agentury DGA .

Samara Aerospace

Startup Samara Aerospace získal kontrakt společnosti SpaceWERX na vývoj zlepšeného zaměřování družic o hmotnosti o 200 až 500 kilogramů.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Aktivní seriály

Náš web se může pyšnit širokou a pestrou paletou seriálů, které jsou u našich čtenářů oblíbené.

Ukončené seriály

Mimo naše aktivní seriály je tu také spousta těch, které se věnovaly například historickým tématům. I přesto, že patří mezi starší, na jejich kvalitě to rozhodně neubírá! Toužíte zjistit něco o historii, nebo se zkrátka jen kochat nádhernými fotografiemi? Pak jsou tyto seriály právě pro Vás.

Kosmotýdeník 279 (15.1. – 21.1.)

Po více než čtyřech letech se Spojené státy dostaly do fáze, kdy nemají schválený rozpočet a federální agentury musí omezovat svůj provoz na nezbytné minimum. V plánovaných posádkách pro ISS na letošní rok došlo k náhradě Jeanette Epps a Čína vypustila raketu Dlouhý pochod 11. Tak by se daly stručně shrnout události minulého týdne, které jsme pro Vás podrobně nerozebrali v našich článcích. Ale nyní přichází Kosmotýdeník, který kromě těchto informací přináší i tradiční shrnutí vydaných článků.

Amerika nemá rozpočet – provoz omezí i NASA

Logo agentury NASA
Logo agentury NASA
Zdroj: http://ste.india.com

Spojené státy po několika letech zažívají takzvaný Shutdown, tedy situaci, při které země nemá schválený rozpočet. Senátoři se sice do poslední chvíle snažili vyjednávat dočasný rozpočet, ale marně. Federální vláda vyčerpala finance alokované na minulý rok a od půlnoci z pátku na sobotu washingtonského času nemá z čeho financovat další provoz. Všechny federální agentury tak musí omezit svůj provoz na nezbytné minimum. To se bohužel týká i NASA, která se bohužel neřadí mezi nezbytné agentury, kam patří třeba armáda, FBI, zdravotnictví nebo sociální systém.

Mezinárodní vesmírná stanice
Mezinárodní vesmírná stanice
Zdroj: http://ospherica.es/

Zatím je ještě víkend, takže provoz stejně neběží naplno, ale pokud se politici nedohodnou během dneška, propukne v pondělí shutdown naplno. NASA tak bude muset poslat tisíce svých zaměstnanců na nucenou neplacenou dovolenou. Není však důvod bát se o astronauty na ISS – komunikace se stanicí patří mezi vyhrazené služby, které mají zajištěné fungování i za této mimořádné situace. Zatím nevíme, jak se rozpočtová krize dotkne provozu sond ve vesmíru. Pravděpodobné je dočasné omezení jejich provozu.

Otevřená je i otázka, jak se aktuální problémy odrazí u SpaceX. Ta totiž ke startům svých raket, ale i ke statickým zážehům potřebuje spolupracovat s obsluhou kosmodromu, která spadá pod federální vládu. Dosavadní nepotvrzené informace však naznačují, že by to nemusel být až takový problém. Na druhou stranu je vhodné připomenout, že se při posledním shutdownu v říjnu 2013 (který trval 16 dní) dokonce deaktivovaly webové stránky NASA nebo její sociální sítě (viz níže přiložený tweet z roku 2013). Detailněji o shutdownu pojednává třeba web České televize.

Kosmický přehled týdne:

Jeanette Epps během tiskové konference ve Hvězdném městečku v listopadu 2016.
Jeanette Epps během tiskové konference ve Hvězdném městečku v listopadu 2016.
Zdroj: https://mk0spaceflightnoa02a.kinstacdn.com

18. ledna se objevila zpráva o změně složení posádky 56. a 57. dlouhodobé expedice na ISS. Americká astronautka Jeanette Epps, která se měla stát první afroameričankou na palubě Mezinárodní vesmírné stanice, byla z mise vyškrtnuta a její místo v Sojuzu MS-09 nahradila Serena Auñón-Chancellor. Ta měla na stanici letět později v letošním roce na Sojuzu MS-11 a proto figurovala v záložní posádce dřívější mise. Její volné místo v Sojuzu MS-11 by měla zřejmě nahradit Anne McClain, která se stane druhou astronautkou z výběru amerických astronautů z roku 2013, která poletí do vesmíru – prvním bude Tyler „Nick“ Hague, který má letět v Sojuzu MS-10. Důvod výměny astronautů jen půl roku před startem není příliš obvyklý a jeho důvod neznáme.

Oficiální logo mise EM-1 (Exploration Mission-1)
Oficiální logo mise EM-1 (Exploration Mission-1)
Zdroj: https://www.nasa.gov

Mise EM-1 (Exploration Mission-1), při které poprvé vyrazí na skutečný let nová americká raketa Space Launch System, aby k Měsíci vynesla nepilotovanou loď Orion, se dočkala svého oficiálního loga.

19. ledna v 5:12 našeho času startovala do vesmíru na svou třetí misi čínská raketa Dlouhý pochod 11, která jako hlavní náklad vynášela snímkovací družice Jilin 7 a 8. Ty zvládnou z polární oběžné dráhy (sklon 98°) ve výšce 656 kilometrů pořizovat fotky Země s rozlišením až 0,78 metru. Celý systém Jilin je aktuálně ve fázi budování a Čína v této etapě počítá do roku 2020 celkem s šedesáti družicemi. Za dalších deset let má přijít závěrečná fáze, která počítá se 138 družicemi. Díky takovému počtu by mělo být možné nasnímat místo na zemi s frekvencí pouhých deset minut.

Firma SES se přidává na stranu zákazníků, kteří věří, že SpaceX při vynášení tajné mise Zuma nepochybila. Zástupci společnosti měli možnost seznámit se s dostupnými údaji a vypuštění družice SES-16/GovSat1 plánované na přelom ledna a února tak není v ohrožení.

Novozélandsko-americká raketa Electron se v noci na neděli 21. ledna vydala na svou druhou misi. První let v loňském roce skončil neúspěchem, ale tentokrát již nosič dosáhl oběžné dráhy, kam vypustil cubesaty pro sledování Země. Raketa poháněná motory s elektrickými čerpadly se tak zařadila do skupiny fungujících orbitálních raket.

Přehled z Kosmonautixu:

Ani v tomhle týdnu se fandové kosmonautiky nenudili a naši redaktoři měli o práci postaráno – už v neděli jsme se podívali, kdo vyhrál autory podepsanou knihu Vesmírné osudy, v pondělí pak přišel rozbor odkladů prvních letů lodi Crew Dragon od SpaceX a podívali jsme se na to, jak evropská sonda snímkovala v loňském roce Slunce a připomněli jsme si další střípky z dějin programu Gemini. Statický zážeh Falconu Heavy se v úterý neuskutečnil, ale další den jsme se věnovali družici AngoSat-1, která má větší problémy. Podívali jsme se na start rakety Epsilonpředstavili jsme si misi SBIRS GEO-4, abychom následně mohli sledovat její první pokus o start. Sonda Parker Solar Probe, která se téměř dotkne Slunce, zahájila testy ve vakuové komoře. Živě a česky jsme chtěli komentovat druhý start rakety Electron, ale ten byl nakonec odložený. Nahlédli jsme pod pokličku příprav evropsko-ruské mise, která má přistát na Měsíci a nakonec jsme se podívali, jak vypadá optická sestava Webbova teleskopu ze všech stran.

Snímek týdne:

Dnes jsme do této rubriky zařadili fotku, kterou má na svědomí americká sonda Juno. Té se při desátém těsném přiblížení podařilo vyfotit vířící atmosféru v okolí jižního pólu Jupiteru. Snímek vznikl 16. prosince 2017 v 8:07 našeho času, když byla sonda vzdálená 104 446 kilometrů od vrcholků Jupiterovy oblačnosti nad 83,9° jižní šířky, tedy téměř přesně nad pólem. Rozlišení snímku je 70,2 km/pixel. Odeslání dat a jejich zpracování chvíli trvalo, takže se NASA tímto snímkem pochlubila až 18. ledna.

Jižní pól Jupiteru vyfocený 16. prosince 2017 v 8:07 našeho času.
Jižní pól Jupiteru vyfocený 16. prosince 2017 v 8:07 našeho času.
Zdroj: https://www.nasa.gov

Video týdne:

O tom, že umí rakety a hlavně spaliny jejich motorů vykreslit na obloze čarokrásné útvary, víme už dlouho. Ostatně stačí si vzpomenout na prosincový start Falconu 9 z Kalifornie. 18. ledna startovala z japonského kosmodromu Učinoura raketa Epsilon a i ona dokázala proměnit nebe v malířskou paletu, na které vytvořila přenádherné kresby. Časosběrné video, které zachycuje jejich vývoj se právem stává videem týdne. Jen málokdy se stane, že by se čistá technika potkala s ryzí estetikou.

Zdroje informací:
http://www.ceskatelevize.cz/
http://www.collectspace.com/
https://spaceflightnow.com/
http://forum.kosmonautix.cz/

Zdroje obrázků:
http://www.theshillongtimes.com/wp-content/uploads/2017/06/NASA-750×430.jpg
http://ste.india.com/sites/default/files/2015/05/28/362588-nasa.jpg
http://ospherica.es/wp-content/uploads/2013/05/iss-linux-690×394.jpg
https://mk0spaceflightnoa02a.kinstacdn.com/…6d4700d60b_b-678×452.jpg
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/em1_patch_final.png
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/pia21975-opt.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
13 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Tovy
Tovy
6 let před

Jen škoda toho Electronu, ale nevadí, Živě a Česky bude jindy :-). I tak – klobouk dolů před Dušanem a jeho dvěma maratóny.
Třeba to All Blacks dají příště v lepší čas.

Racek
Racek
6 let před
Odpovědět  Tovy

No, jsou to protinožci, takže nám to asi mockrát nevyjde. Ale doufám, že starty Electronu budou brzy rutinou. Vždyť i ten první pokus byl vlastně úsěpšný, chyba byla v telemetrii.

Dušan Majer
Dušan Majer
6 let před
Odpovědět  Tovy

Taky mne to mrzí. Ale tak nějak jsem tušil, že to odpálí v první termín, kdy to nebudeme pokrývat.

Racek
Racek
6 let před
Odpovědět  Dušan Majer

No, někdy se holt člověk nadře a ono nic. Oni ti kluci kolem Elektronu za to nemohou. Přece jen jsou to skromné podmínky proti gigantům a ty nás nechávají čekat i častěji. Ovšem jak se říká, spěchej pomalu.
Ale mě to nijak nevadí, protože Vaše komentáře i stojí zato. Úroveň přednesu je už profesionální a odborně odjakživa též. A pro laiky naprosto srozumitelné. Ale abych nepřechválil, vše jde snadno pokazit. Stačí jen … však víte co. :-)) Držím palce.

Dušan Majer
Dušan Majer
6 let před
Odpovědět  Racek

Díky moc za pochvalu, třeba to klapne někdy příště. A samozřejmě vím, že nikdy není nic dokonalé a snažím se neustále zlepšovat.

Tomáš
Tomáš
6 let před

Jsem mislel když má NASA na tento rok odsouhlasenej rozpočet tak nějaký shutdown nemuže agenturu ovlivnit

Dušan Majer
Dušan Majer
6 let před
Odpovědět  Tomáš

Týká se to všech vládních agentur bez rozdílu.

Tomáš
Tomáš
6 let před
Odpovědět  Dušan Majer

No není přece možný aby NASA vyčerpala tich 19 miliard Co ma připravený na provoz na tento rok ne?

Dušan Majer
Dušan Majer
6 let před
Odpovědět  Tomáš

Ono to funguje trochu složitěji. Ta rozpočtová období nejsou srovnána úplně přesně.

Jiří Hošek
Jiří Hošek
6 let před
Odpovědět  Tomáš

Problém je v tom, že NASA ty peníze dosud nemá přidělené. Stejně jako ostatní vládní agentury totiž zatím nemá schválený rozpočet na fiskální rok 2018 (tj. na období 1.10.2017 – 30.9.2018). Dosavadní zálohy vzniklé od 1.10.2017 se po schválení rozpočtu Kongresem a po podpisu prezidenta zúčtují do rozpočtových položek dodatečně.

František Souček
František Souček
6 let před

Nechci zbytečně kritizovat, leč všichni tu Japonskou raketu píšou jako ‚epsilon‘, ale v popisku videa foneticky uvádějí ‚i-pu-ši-ro-n-ro-ke-tto‘, tedy ypsilon.

Jan Kučera
Jan Kučera
6 let před
Odpovědět  František Souček
Dan
Dan
6 let před
Odpovědět  František Souček

Na nosiči je psáno „EPSILON“. Přece nebudou dělat reklamu někomu jinému 🙂

https://kosmonautix.cz/2018/01/21/kosmotydenik-279-15-1-21-1/