Štítek ‘SES’

Problémy O3b mPower

Provozovatel SES oznámil, že odhalené problémy s elektrickou instalací u čtyř družic O3b mPower výrazně sníží jejich provozní životnost. Výrobcem satelitů pro SES je společnsot Boeing. 1. listopadu 10:30

ŽIVĚ A ČESKY: SES začíná budovat další konstelaci

Dnes je v plánu již druhý start Falconu 9 tentokrát s družicemi O3b mPower. Jejich provozovatelem je lucembursko-francouzská firma SES. Jedná se o první várku družic pro konstelaci O3b mPower, která bude celkem čítat jedenáct družic. Každá z nich má hmotnost 1 700 kilogramů a budou vyneseny na střední oběžnou dráhu s výškou 7 825 kilometrů. Jejich životnost by měla být 10 let. První stupeň vybraný pro tuto misi poletí poosmé a o přistání se pokusí na mořské plošině A Shortfall Of Gravitas, která bude čekat 672 kilometrů od místa startu.

SES si objednala další dva Falcony 9

Firma SES oznámila 20. srpna, že si zajistila další dvě rakety Falcon 9, které mají z Mysu Canaveral vynést další družice O3b mPower, které staví firma Boeing. Navazuje tak na vloni objednanou dvojici Falconů, které mají koncem roku 2021 vynést první kusy družic generace mPower – ty mají z oběžné dráhy zajišťovat širokopásmové připojení k internetu. Firma SES tedy má nyní nasmlouvané využití celkem pěti raket Falcon 9, které mají startovat v nejbližších letech. Tato v Lucembursku sídlící společnost vlastní jednu z největších sítí komerčních telekomunikačních družic na geostacionární dráze, odkud zajišťují televizní, datové a internetové služby zákazníkům po celém světě.

Firma SES vsadila na SpaceX a ULA

V posledním Kosmotýdeníku jsme psali o tom, že firmy ULA a SpaceX uspěly v rámci armádního programu NSSL, v rámci kterého si rozdělí více než 30 zakázek v letech 2022 až 2027. Ve stejné době ale obě firmy potkalo ještě jedno potěšující oznámení – obě si je vybrala telekomunikační společnost SES. Rakety Atlas V a Falcon 9 mají v roce 2022 vynést z Floridy čtyři nové telekomunikační družice pracující v pásmu C. Dvě družice postavené firmou Boeing poletí společně na Atlasu V a dvě družice vyrobené firmou Northrop Grumman zase obslouží Falcon 9.

Firma SES spojí síly se SpaceX

Firma SES dnes oznámila, že pro vybudování družicové sítě na střední oběžné dráze využije raket Falcon 9 startujících z Floridy, přičemž by mohlo jít až o sedm družic. Obě firmy už v minulosti ukázaly, že se nebojí inovativních přístupů a že si navzájem věří. Když  SpaceX v roce 2013 letěla poprvé na dráhu přechodovou ke geostacionární, nesla družici SES-8, o čtyři roky později, kdy letěl první Falcon 9 s použitým prvním stupněm, byla na palubě družice SES-10. Jejich další start plánovaný na rok 2021 by měl být opět přelomový – družice komunikačního systému O3b mPOWER (viz náš starší článek) od firmy SES totiž má mít terabitové přenosové možnosti.

SpaceX vynese další družice pro SES

Dva rakety Falcon 9 vynesou 7 družic O3b mPower v roce 2021. Společnost Arianespace nebyla schopna SES garantovat start v roce 2021. Zdroj 10. září 16:04

Kosmotýdeník 280 (22.1. – 28.1.)

Premiérový statický zážeh Falconu Heavy.

Jestli se říká, že jsou góly kořením hokeje, pak bychom mohli říct, že emoce jsou kořením kosmonautiky. A šéfkuchař osud nám tenhle týden naservíroval menu, že by s ním měli problém i otrlí jedlíci zvyklí na extrémní dávky Scovilleho jednotek. V uplynulých dnech nám totiž aktuální události napumpovaly do krve koňskou dávku několika silných emocí – radosti, překvapení i strachu – Falcon Heavy se dočkal premiérového zážehu, dozvěděli jsme se o nečekaném stupni i nákladu rakety Electron a báli jsme se o Ariane 5, která nakonec svůj úkol i přes problémy splnila. Pokud si chcete přečíst rekapitulaci uplynulého týdne, nebo se podívat na témata, která jsme v článcích nepokryli, je tu pro Vás Kosmotýdeník.

Kosmotýdeník 279 (15.1. – 21.1.)

Po více než čtyřech letech se Spojené státy dostaly do fáze, kdy nemají schválený rozpočet a federální agentury musí omezovat svůj provoz na nezbytné minimum. V plánovaných posádkách pro ISS na letošní rok došlo k náhradě Jeanette Epps a Čína vypustila raketu Dlouhý pochod 11. Tak by se daly stručně shrnout události minulého týdne, které jsme pro Vás podrobně nerozebrali v našich článcích. Ale nyní přichází Kosmotýdeník, který kromě těchto informací přináší i tradiční shrnutí vydaných článků.

ŽIVĚ A ČESKY: Třetí mise s použitým stupněm

Éra znovupoužitelných raket začala 31. března letošního roku, když Falcon 9 vynesl družici SES-10, přičemž pro první stupeň měl už za sebou jednu misi. 23. června přišel start s družicí BulgariaSat, což bylo druhé opakované použití prvního stupně a už zítra bychom se měli dočkat třetí mise, na které poletí již jednou použitý stupeň. Start Falconu 9 s družicí SES-11 budeme vysílat živě a s českým komentářem. A pozor, nezapomeňte, že tímto startem započne náš přenosový maraton – pokud nedojde k odkladům, odvysíláme 3 přímé přenosy za 36 hodin!

SES-11 je na kosmodromu

Družice SES-11 dorazila z Toulousse na mys Canaveral, odkud 2. října odstartuje na raketě Falcon 9 (půjde o třetí misi s již jednou použitým prvním stupněm). 20. září 16:30