ŽIVĚ A ČESKY: Koncentrovaná znovupoužitelnost SpaceX v akci

Mise SpaceX CRS-13 je zajímavá hned z několika důvodů – podruhé poletí k ISS již použitá kabina Dragonu. Vůbec poprvé poletí použitý první stupeň Falconu 9 na misi pro NASA, která byla vůči této novince dlouho opatrná. Vizuálně bude start hodně zajímavý tím, že tento stupeň je viditelně zašedlý – minulé případy opakovaného použití byly ve znamení nových nátěrů. Aby toho nebylo málo, tak půjde o první start z rekonstruované rampy 40, která v minulých měsících prošla kompletní opravou. Těšit se můžeme také na pokus o přistání prvního stupně, který by se měl vrátit na floridskou pevninu a dosednout na plochu LZ-1.

Ke startu by mělo dojít dnes, tedy v pátek 15. prosince v 16:36 středoevropského času, náš přenos spustíme zhruba 15 minut před startem, tedy okolo 16:20 SEČ. Pokud máte zájem zapojit se do chatu, klikněte na název videa v levém horním rohu. Tím se dostanete na stránku přenosu na YouTube.

Zdroje informací:
http://www.elonx.cz/mise-crs-13/
http://www.spacex.com/
http://spaceflight101.com/

Zdroje obrázků:
http://www.spacex.com/sites/spacex/files/crs13presskit12_11.pdf

Print Friendly, PDF & Email
Kontaktujte autora článku - hlášení chyb a nepřesností, rady, či připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

70 komentářů ke článku “ŽIVĚ A ČESKY: Koncentrovaná znovupoužitelnost SpaceX v akci”

 1. M1cK napsal:

  V bočním panelu máte čas 17:30. Tak aby se někdo nenachytal a nepřišel až bude po všem, mě se to málem stalo 🙂

 2. Michal napsal:

  Dneska kolem 17:59 by měl být vidět z ČR přelet ISS. Možná bude vidět i Dragon.

 3. jregent napsal:

  to je radost,
  diky za prenos, i kdyz v praci tlumene 🙂

 4. Jiří Kouřil napsal:

  To je zajímavé, že na Spaceflightnow už Falcon přistál a tady si pořád hrajeme na předstartovní procedury

 5. Jansa Jaroslav napsal:

  Super.!!!!!!!! to nepotřebuje komentář, jenom blahopřání do SpaceX.

 6. LiborZN napsal:

  Díky moc. Skvělá práce jak SpaceX, tak výborný komentář od vás :-). Jeden z nejhezčích startů.

 7. Peter P napsal:

  Parada bola to nadhera. Kourova clona z mysu Canaveral tiez obohatila tento start

 8. Jiří Kouřil napsal:

  Mezi přímým přenosem NASA a přenosem SpaceX je rozdíl skoro 10 minut. Můžete se proto podívat na start a přistání 1. stupně hned 2 x po sobě. Zajímalo by mne a ostatní určitě taky, co je důvodem tohoto časového posunu.

 9. Yrka napsal:

  Děkuji, bylo to krásné a to i především bezvadnému a záživnému komentáři a tak i při špičkové technice se dá naladit vánoční atmosféra.

 10. Petr Kasan napsal:

  Parádní! Díky za komentovaný přenos!

 11. Jirka Hadač napsal:

  Martinův výkon byl moc hezký, chválím, moc se mi to v jeho podání líbilo.

  Ať následující řádky nikdo nebere jako kritiku, ale škoda těch předpřipravených videí, že se sekaly a díky tomu nebyly moc dobře koukatelné. To vyklopení mohlo vypadat dobře, ale takhle to byl sled statických fotografií.
  A dneska si ten dragon fakt dal načas s těmi panely, já fakt už silně znervózněl.
  Idu si to pustit znovu a vychutnat si tu kouřovou stopu ještě jednou.

  • Martin Gembec napsal:

   Díky Jirko. Ono je to psychicky náročné, když si to člověk včera tak dlouho stříhá a pak se mu to v přenosu totálně zaseká. Ale alespoň jste měli fotky místo ničeho. Bohužel jsem si sice dělal test nasucho ale ne až sem k videu+videu, takže jsem netušil, že se mi to zahltí. Pro příště se na to ještě podívám a snad najdu řešení.

   • Jirka Hadač napsal:

    Martine, prosím neomlouvej se, nápad skvělý, jako ty záběry mohly vypadat perfektně a bylo to opravdu něco nového, přesně jak si avizoval. Opravdu jsem se u přenosu těšil, že tam uvidím, záběr z druhého stupně jak se rozkládají panely dragonu. Ale SpaceX to prostě nerisknula zatím, dala jen záběry (nové) toho dragonu jak vypadá z druhého stupně.
    Místo představení nákladu se věnovat minulosti této rakety je fakt dobrý nápad. S nástupem blocku 5 to je dobrý styl, jak vést přenos. Př. má za sebou již 30 letů, takto doteď přistával, uvidíme, jak se přesně dnes trefí na rampu. Nedržel jsi se žádné jisté šablony, která by byla standart, ale šel si do rizika, líbí se mi to.
    A bez pokusů, i těch kterých nevyšly, nebude nikdy pokrok.
    A opravdu si vážím té přípravy. Je mi jasné, že to nejde udělat tak, že začně přenos a člověk mluví z patra 40 minut. To dokáže jen Dušan ve Vesmírných dotazech naživo (viz. první pokus o start Electronu tenhle týden).
    Už jsem to tu mockrát psal, a napíšu to znova, mě se tvůj styl komentování moc libí, nějak jsi naladěn na stejnou vlnu jako já.

 12. Michal napsal:

  Díky moc. Perfektní komentář jako vždy. Záběry neuvěřitelné.
  P.S. Minutu před 18. hodinou našeho času by měl být vidět přelet ISS. Když se udělá díra v mracích, možná stanici uvidíme i s Dragonem.

 13. Svihak Lazensky napsal:

  Ziju v Anglii a tady byl casovy posun mezi SpaceX webcast a Spaceflightnow cca 20 sec. Vsimli jste si na SpaceX zaberech jak se prvni stupen vracel vedle sveho vlastniho koure? LUXUSNI!
  Gratulcae do tymy LC-40!

 14. Zot napsal:

  Tak jsem tu o hodinu později 17:30? :o(
  Po nespustenem přenosu Elektronu druhé zklamani.
  Ale jinak díky za všechnu tu skvělou práci co pro nás děláte.

 15. mol napsal:

  Díky za přenos. Parádní komentář jako vždy.

 16. Roman L. napsal:

  Krása, tohle se neomrzí, komentář se mi moc líbil a osobně jsem velmi zvědavý, jak se redakce „popere“ s vysíláním premiéry FH 🙂

  • Martin Gembec napsal:

   Díky. Myslím, že v rámci možností by se to mělo komentovat duálně, dva lidi více obsáhnou, když si to dobře rozdělí.

   • Štěpán napsal:

    Promiň Martine, ale já si zase myslím, že u takovéto „slávy“ by mělo jít o komentář v jednom, protože to je ozkoušené a Dušanovi to už funguje na 100%. Vašemu duálnímu komentování fandím, ale na FH by to mělo být precizní a ozkoušené… Ale je to jen můj názor, třeba se mýlím 🙂

    • Martin Gembec napsal:

     Nevyjádřil jsem se asi přesně. Moje pozice by měla být hlídat, co nestíhá Dušan a vhodně a s citem ho doplnit, popř. si pohlídat chat a na konci přenosu protáhnout přenos a rozebrat dotazy. Jak píšeš, ani já bych do toho moc netahal ten víceméně rovnocenný duál, když nejde o standardní start.

     Není tedy rovnou dobrý nápad udělat k tak důležitému přenosu rovnou něco jako vesmírné dotazy? Nabídnout poslání dotazů předem nebo rovnou do chatu během přenosu s tím, že po hlavním dění bude následovat blok odpovědí na dotazy..

     Dlouho se již zaobírám myšlenkou odpovídat lidem na dotazy v rámci kanálu na Youtube, ale jednak vím, že to není lehké, jednak nemám asi tolik času a pak nevím, zda bych ten nápad vůbec dostal mezi lidi, aby mělo smysl se tím zabývat. Uvažoval jsem o jakémsi pravidelně nepravidelném cyklu cca jednou týdně až jednou měsíčně dělaných posezení, kde bych odpovídal a na co bych neznal odpověď, to bych zařazoval na začátek dalšího dílu.

    • Štěpán napsal:

     Myšlenka asi dobrá, ale oodivej se jak dopadl Dušan s vesmírnými dotazy… (btw.poslal jsem tam i dotaz na FH, s tím ze mi psal, ze by to mělo vyjít tak akorát na start FH, a nic…

     • Jirka Hadac napsal:

      Jako souhlas, on asi Dusan prestal stihat, tak odstrihl to mene dulezite. A nedivim se mu, ja vas vubec vsechny obdivuju, ze toho stihate tolik. Ona by se do te odpovedny mohla zapojit cela redakce, aby to nebyla takova morda na jednoho, aby to proste delal clovek porad pro radost a ne na silu. Drzim palce ve vsech aktivitach.

    • Štěpán napsal:

     Souhlasím s Jirkou. Já to napsal hodně negativně, ale nechtěl jsem nijak shazovat vaši práci, kterou obdivují každý den… 🙂 jen jsem chtěl dát příklad, že méně je někdy více. Možná radši mít míň projektů a všechny stíhat 🙂

 17. Geo napsal:

  Dnes po dlouhé době ze záznamu, ALE !
  Martin výtečný, klobouček 🙂
  A Spacex velmi překvapil, při oddělení prvního stupně si říkám , proč to nedáváte jako vždy z pohledu druhého stupně ? Ale vidět otočku prvního stupně pohledem ze země nemělo chybu , jasně záběry NASA TV jsou nevím proč časnější a úplně jiné . ale pohledy přímo z jednotlivých stupňů má zase neopakovatelnou atmosféru. A navíc dnes přenos obsáhl vše takřka bez výpadků, zase se o kousek zlepšili!
  Díky a příště si dám asi dabláč 😀

 18. Geo napsal:

  Jo ještě jsem zarputile sledoval jestli se do záběru nedostane rampa LC 39A ale dali si při všech záběrech záležet ani při návratu prvního stupně se tam nevešla , přeci jen je od LZ 1 dost daleko.

 19. Jirka Hadač napsal:

  Malinko OT dotaz, ale týká se spacex. A možná nejen mnou teď sledované mise.
  Takže, sleduju teď po asi 10té záznam letu NROL-76, je zkrátka moc hezký. A mám otázku. Vertikální rychlost, kterou nabizí SpaceX v grafice ukazovala nejnižší hodnotu cca 300m/s, cca ve výšce 165km. Domníval jsem se, že nejdřív ta rychlost musí dosáhnout 0m/s za sekundu, aby mohla začít opět růst, prostě raketa vystoupá, gravitace se vyrovná s rychlostí, pak převáží a raketa začne klesat. Ale rovnou z těch 300m/s začala růst. To se mi zdá nějaké pochybné. Mám někde v úvaze chybu?

 20. Al napsal:

  vďaka za prenos!
  Dnes to boli neskutočne krásne zábery. Oplatilo sa prečkať tie odklady.

 21. Jiný Honza napsal:

  Díky za přenos, sice ze záznamu, ale paráda.

  U těch nervózních záběrů na vypnutý druhý stupeň mě napadlo, jestli se náhodou nedočkáme druhého „boostback“ zážehu. Jednou to přeci musí začít zkoušet, jestli to BFR myslí vážně.

 22. -gt- napsal:

  Po několika nočních čekáních na NZ mi nakonec tento odpolední přenos utekl, ale i ze záznamu to byla paráda. Gratulace na Floridu a poděkování místnímu týmu. Jen mám jednu poznámku k informačním obrazovkám ohledně „hmotnosti nákladu“, dnes třeba +/-7000kg. Že to může být až 7000kg si představit umím, ale jak vypadá náklad mínus 7000kg?

 23. Dr.Horak napsal:

  Ještě se zpožděním moc děkuji. Sledovali jsme to s vnukem každý jedním okem a uchem uprostřed 8. epizody Star Wars. Ten závan skutečna ve fantaskním světě Řádu a Síly docela osvěžil .

 24. Pepas87 napsal:

  Skvělý přenos jako vlastně všechny ostatní.. 🙂

  Jen bych měl jeden takový laický dotaz:
  Při sledování startů Falconu 9 a třeba Ariane 5 jsem si všiml celkem viditelných rozdílů v počátečním zrychlení. Prostě, že A5 (i snad většina ostatních raket) se podle mě od rampy „odpíchne“ mnohem rychleji než F9, který snad vždy odlítá „loudavým tempem“.
  Je to jen má (mylná) domněnka, nebo to lze podložit čísly?

  Díky za info

  • Dušan Majer napsal:

   Rozhodně to není zdání. Vše záleží na poměru tahu motorů vůči váze rakety. Pokud je tento poměr vyšší (krásně vidět v případě rakety Vega), pak je start extrémně rychlý. Naopak při nižším poměru se raketa zvedá jen pomalu. z logiky věci je jasné, že tento poměr musí být větší než 1, protože jinak by se raketa neodlepila od rampy vůbec.

   • Pepas87 napsal:

    Děkuji za odpověď, tak nějak jsem si to i myslel..

    Dalo by se tedy asi říct, že Falcon 9 má poměr tah:hmotnost celkem nízký, proto se vždy zvedá pomalu..

    • Geo napsal:

     Myslím , že se Vám to zdá ,
     docela mne to zaujalo jak vše je a samozřejmě se to liší od rakety, nákladu, dráhy , paliva.
     Urychlovací bloky či rakety na pevné palivo mají poměrně dlouhý zážeh před vypuštěním ( Ariane až 10 sekund )
     Falcon je úplně stejně rychlý jako Vega schválně jsem změřil “ startovní reakci“ a u Falconu 9 je cca 7 sekund na prvních 70 metrů = výška rakety , jen u Formosatu byl rychlejší ale také to není na Vandenbergu dobře měřitelné 🙂
     Vega působí rychlým dojmem ale je maličkatá a těch 30 metrů uletí za 3 sekundy ale je pravdou že poté pěkně kvaltuje.
     Nejrychlejší starty podle mne měly sestavy STS na konci používání ( byla to o tuny lehčí sestava ) kdy těch prvních skoro 60 metrů proletěli za 4 sekundy 😀
     Tolik můj pohled k atletickým výkonům jednotlivých raket 😀

  • Roman L. napsal:

   Třeba takový Atlas V bez urychlovacích bloků se taky zvedá pomalu, asi nejpomalejší byl Saturn V.

  • Vlastimil Pospíchal napsal:

   Částečně je to způsobeno tím, že Falcon 9 je nejvšší raketou ze zmíněných. Vzlet Saturnu 5 vypadá ještě pomalejší.

   Motory na TPH bývají zkonstruovány tak, aby ve chvíli zážehu podávaly maximální výkon, který se postupně snižuje, aby přetížení nepřekročilo určitou mez. U kapalinových motorů je však nejefektivnější, když jedou stále na 100 % a vyšší počáteční výkon se z nich už vyždímat nedá.

 25. casso napsal:

  Fascinuje ma zaber v case okolo 19:40, kedy sa oddeluje prvy stupen. zaber je toceny zo zeme no Falcon je vo vyske 70-80km, takze museli pouzit velky zoom, no zaber je krasne stabilny a nasleduje pohybujucu sa raketu. SpaceX prinasa stale lepsie a lepsie zabery, nikdy to nie je to iste, toto jednoducho nezacne nudit. proste parada.

  A martinov komentar je tiez super.

 26. RiMr napsal:

  Díky za přenos, komentář byl skvělý, byla vidět příprava před akcí, skvělá práce!
  Nevdržel sem to a udělal jsem sestřih obou streamů startu:
  https://youtu.be/eQAz0bVT6fc

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.