sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Dlouhý pochod 10

Čína provedla úspěšný test oddělení aerodynamického krytu užitečného zatížení pro raketu Dlouhý pochod 10. Test hodnotil design krytů, strukturu připojení, plán oddělení a maximální dostupnou obálku. Všechny testované parametry splňovaly jejich konstrukční požadavky.

LM 400

Společnost Lockheed Martin 19. listopadu oznámila, že její nová družicová platforma střední velikosti LM 400 bude mít svou orbitální premiéru příští rok na palubě rakety Firefly Aerospace.

Teledyne Space Imaging

Společnosti Teledyne Space Imaging a Satlantis oznámily partnerství na Space Tech Expo Europe. Jedná se o vývoj elektroniky senzoru pro pozorování Země a planetární průzkum. Satlantis vyvine Front-end Electronics (FEE) pro vyvíjený detektor CIS125 TDI Teledyne.

Iceye

Společnost Lockheed Martin začala spolupracovat s konsorciem vedeným společností Iceye, finskou společností provádějící pozorování Země, která se specializuje na družice pro radarové zobrazování. Společnosti pracují na vývoji technologií rozpoznávání cílů s umělou inteligencí pro finskou armádu.

Chance Saltzman

Generál Chance Saltzman, velitel vesmírných operací U.S. Space Force, navštívil Starbase v Boca Chica během šestého zkušebního letu rakety SH/SS. Saltzman byl pozván SpaceX, aby sledoval zkušební let a zúčastnil se dvoudenního hodnocení programu.

Space ISAC

Středisko pro sdílení a analýzu vesmírných informací (Space ISAC) otevřelo své první mezinárodní operační středisko v Austrálii. Expanze přichází v době rostoucích obav o zranitelnosti kybernetické bezpečnosti v orbitálních systémech.

Boost!

ESA 19. listopadu oznámila, že prodlužuje smlouvy se společnostmi HyImpulse, Isar Aerospace, Orbex a Rocket Factory Augsburg (RFA) v celkové hodnotě 44,22 milionů eur prostřednictvím svého programu „Boost!“, který má pomoc při integrovaném testování nosných raket

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Butan jako pohon cubesatu

O cubesatu GOMX-4B nepíšeme na našem webu poprvé. Na konci listopadu jsme mu věnovali článek, ve kterém jsme představili jeho hlavní úkoly, mezi které patří kromě testování nových technologií i zkouška komunikačního propojení s jiným cubesatem. Dnes se ale zaměříme na pohonný systém, díky kterému bude tento cubesat moci měnit svou oběžnou dráhu. Jde o jednotku, která byla speciálně připravena pro potřeby malých družic. Start obou cubesatů složených ze šesti základních kostek se již pomalu blíží – do vesmíru mají letět již 2. února na čínské raketě Dlouhý pochod 2D.

Cubesat GOMX-4B
Cubesat GOMX-4B
Zdroj: http://www.esa.int/

ESA využívá především toho, že cubesaty se staví mnohem rychleji a levněji než tradiční družice, což z nich dělá ideální prostředky pro zkoušky nových technologií. Konkrétně dvojice GomX-4A a 4B má otestovat odesílání dat mezi sebou a pak na Zemi. Zatímco GomX-4A patřící dánskému ministerstvu obrany bude stacionární, GomX-4B se bude starat o manévrování až na vzdálenost 4500 kilometrů od svého dvojčete.

O jeho pohon se postará systém vyvinutý švédskou firmou NanoSpace, která jednu stranu cubesatu vybavila tryskami. Ty jsou schopny změnit rychlost cubesatu o 15 m/s, což upřímně řečeno není mnoho – tato rychlost odpovídá 54 km/h, ale cubesat o velikosti krabice od bot váží pouhých osm kilogramů, takže mu ke změně dráhy stačí jen drobné šťouchance.

Butanové trysky
Butanové trysky
Zdroj: http://www.esa.int/

„Používáme dvě tlakové nádrže a dva páry trysek,“ popisuje Tor-Arne Grönland, který šéfuje firmě NanoSpace a dodává: „Místo toho, aby pohonný systém palivo spaloval, používáme jednodušší trysky na stlačený plyn. Jednotka je speciálně navržena pro takto malé mise. Tím, že je jednodušší, může být mnohem levnější a menší.“

Systém práce takového systému je poměrně jednoduchý. „Pohonné médium je skladováno v tlakové nádobě a následně je vypuštěno skrz drobnou trysku. Výhodu získáváme tím, že používáme zkapalněný butan, který se při vypuštění změní v plyn,“ vysvětluje Tor-Arne Grönland a dodává: „Jelikož skladujeme pohonné médium v kapalné formě, podobně jako v zapalovači, můžeme do relativně malé nádrže dostat maximální možné množství molekul butanu – kapalina má až tisíckrát vyšší hustotu než plyn.“

Čip trysky cubesatu GomX-4B
Čip trysky cubesatu GomX-4B
Zdroj: http://www.esa.int/

Každá tryska generuje tah pouze 1 mN, což je opravdu velice slabá síla. Pro lepší představu tento údaj zhruba odpovídá váze pírka na dlani. Pro změnu rychlosti a tedy i dráhy osmikilového cubesatu to však bohatě stačí. Samotné trysky budou většinou „zažehovány“ (nebo aktivovány, chcete-li) po dvojicích, ale dokáží pracovat i v samostatném režimu.

„Ve srovnání s typickou družicí, která váží půl tuny a disponuje hydrazinovými tryskami s tahem 1 N, jsme zhruba stokrát lehčí a tisíckrát slabší,“ porovnává Tor-Arne Grönland a dodává:  „Všechny prvky jako je komora, tryska a senzory, jsme dostali na čip o rozměrech 1×2 centimetry, který je silný jen 1 milimetr.“

Výroba čipu ve firmě NanoSpace.
Výroba čipu ve firmě NanoSpace.
Zdroj: http://www.esa.int/

Firma NanoSpace není na poli trysek se stlačeným plynem žádným nováčkem. Zkušenosti už sbírala na menší verzi, kterou do vesmíru nesla čínská družice TW-1 v roce 2015. V rámci mise GomX-4B by však měl být celý systém prověřen mnohem podrobněji. „Plánujeme různé typy „zážehů“ – dlouhé, krátké, pulsní, s rostoucím i klesajícím výkonem. Je důležité, že tyto testy uděláme na začátku mise a později je zopakujeme, abychom ověřili, zda systém pracuje spolehlivě.“

Samotná firma NanoSpace začala jako komerční spin-off z univerzity ve švédské Uppsale. Vloni ji získala dánská firma GomSpace, která vyvíjí cubesaty GomX-4. Firmy nyní pracují na sestavě více než 200 cubesatů pro komerčního klienta. Firma NanoSpace v současnosti navíc vyvíjí trysky pro pohyb různých družic ve formacích, jejich setkávání a spojování, nebo pro orientaci cubesatů v hlubším vesmíru.

Cubesaty GomX-4A a GomX-4B jsou téměř identické.
Cubesaty GomX-4A a GomX-4B jsou téměř identické.
Zdroj: http://www.esa.int/

Zdroje informací:
http://www.esa.int/
http://www.esa.int/

Zdroje obrázků:
http://www.esa.int/…/2016/10/gomx-4_pair/16179568-1-eng-GB/GomX-4_pair.png
http://www.esa.int/…/2017/11/gomx-4b/17266154-1-eng-GB/GomX-4B.png
http://www.esa.int/…/2017/12/butane_thrusters/17316617-1-eng-GB/Butane_thrusters.jpg
http://www.esa.int/…/2017/12/thruster_chip/17316580-1-eng-GB/Thruster_chip.jpg
http://www.esa.int/…/2017/12/chip_production/17316654-1-eng-GB/Chip_production.jpg
http://www.esa.int/…/2017/12/near-twins/17317088-1-eng-GB/Near-twins.jpg

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
10 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Android
6 let před

Hm, jakou účinnost by to asi mělo ve spojení s piezo či termo vyflusáváním ala inkoustová tiskárna?

Jirka
Jirka
6 let před
Odpověď  Android

Zahřívat to musí jinak by jim tryska zamrzla

RobertR
RobertR
6 let před
Odpověď  Jirka

Z coho by mala mrznut ked vo vesmire nieje ziadna vlhkost ?

Android
6 let před
Odpověď  RobertR

Hehe dobrej fór. -138°C jako ve vesmíru nikdy nenastane co? Zkuste si představit co se stane s otevřenou pet flaškou plnou Butanu o teplotě -137 až -0,5°C.

Jirka Hadač
Jirka Hadač
6 let před
Odpověď  RobertR

Nezapomínal bych ani na vakuum, teploty varu a tání nejsou konstanty, ale mají závislost například na tlaku, či příměsích netěkavých látek. Tj. nesváděl bych vše jen na teplotu.

RobertR
RobertR
6 let před
Odpověď  RobertR

No s otvorenou flasou nic lebo butan unikne.

Android
6 let před
Odpověď  RobertR

Děkuji Roberte, ve fyzice máte zjevně mezery. Učitele vám zde ale dělat nebudu. 😉

gg
gg
6 let před

A já už skoro doufal, že někdo zkouší třeba PDRE pohon…

Android
6 let před
Odpověď  gg

Co to je? People’s Democratic Republic of Ethiopia asi ne co? 🙂

Jirka Hadač
Jirka Hadač
6 let před
Odpověď  gg

Taky mě to zaujalo, tak jsem si to vyhledal. A vida, pulsně výbušný pohon.
http://mek.kosmo.cz/zaklady/rakety/fyzpoh.htm

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.