Zažijte Mars!

V lednu 2015 vydal kolega Tomáš Kohout článek pojmenovaný Vědci jako hologramy na Marsu, ve kterém popisuje novou metodu výzkumu rudé planety. Ze snímků pořízených roverem Curiosity se složil trojrozměrný virtuální prostor, kterým mohli vědci s brýlemi pro virtuální realitu procházet a prozkoumávat okolí vozítka. Kolega tehdy článek zakončil větou: „Díky tomu, že brýle budou i pro širokou veřejnost, je velmi pravděpodobné, že podobnou vycházku nejen po Marsu si budeme moci užít i my.“ A ta chvíle je tu, přichází projekt Access Mars! Ale pozor, je to ještě lepší – k procházce totiž brýle nepotřebujete – stačí vám běžný počítač s přístupem k internetu, nebo mobilní telefon.

Samozřejmě, brýle pro virtuální realitu poskytnou nejlepší zážitek, ale nejsou nutné. Stačí, když navštívíte adresu g.co/accessmars, která vznikla díky spolupráci mezi Jet Propulsion Laboratory a firmou Google. Dostanete se na místa, kterými rover Curiosity projížděl a budete se moci libovolně procházet po krajině a rozhlížet se i z míst, kde vozítko nejelo. Služba obsahuje i doplňkové informace o jednotlivých místech, takže se člověk při takové procházce i vzdělává.

Ještě jednou je potřeba zdůraznit, že veškeré textury pochází z fotek z roveru Curiosity, což znamená, že pokud se vzdálíte od míst, kudy rover jel, budou textury kolem Vás deformovány, protože je rover fotil z velké dálky. Ale to je opravdu detail. Možnost rozhlížet se po Marsu a libovolně se po něm „procházet“ skutečně nejde popsat slovy, to musíte zažít!

Zdroje informací:
https://accessmars.withgoogle.com/
https://www.youtube.com/watch?v=0DvF5J6Evx4

Zdroje obrázků:
https://camo.githubusercontent.com/…f6d2f696d672f666273686172652e6a7067

Print Friendly, PDF & Email
Kontaktujte autora článku - hlášení chyb a nepřesností, rady, či připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

6 komentářů ke článku “Zažijte Mars!”

  1. Racek napsal:

    No, přistání na Marsu se sice asi nedočkám, ale TOHLE je úplně stejně skvělé.

  2. David napsal:

    Není to někde jako VR pro Android? Nemohu to najít. Mám kartonový VR držák na mobil. Děkuji

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.