SLEDUJEME: Start z Vostočného nebyl úspěšný

Dnes v 6:41 našeho času odstartovala z kosmodromu Vostočnyj raketa Sojuz 2.1b s hydrometeorologickou družicí Meteor M 2-1. Teprve druhý start z tohoto kosmodromu na Dálném východě probíhal podle plánu, ale jen do závěrečné fáze, kdy se měl horní stupeň Fregat postarat o usazení nákladu na dráze s perigeem ve výšce 789 km a apogeem 829 km vysoko při sklonu vůči rovníku 98,57°. Jenže 2700 kilogramů těžká družice se z oběžné dráhy neozvala a do řídícího střediska nepřicházely telemetrické údaje.

Sojuz-2.1b s družicí Meteor M 2-1 a 18 malými družicemi stoupá k obloze z kosmodromu Vostočnyj.

Sojuz-2.1b s družicí Meteor M 2-1 a 18 malými družicemi stoupá k obloze z kosmodromu Vostočnyj.
Zdroj: https://pbs.twimg.com

O několik desítek minut později se ukázalo, že situace byla ještě horší – k problému s největší pravděpodobností došlo už na začátku služby stupně Fregat. Ten se totiž vůbec nezapálil! Sestava se v té době nacházela stále jen na suborbitální dráze a kvůli tomu vstoupila do atmosféry, kde nenávratně shořela. Příčiny nehody se vyšetřují a je otázkou, jak tato nemilá událost ovlivní další starty.

Článek budeme průběžně aktualizovat.

EDIT 28.11. 13:30
Podle agentury Interfax měla nehodu způsobit lidská chyba. Konkrétně se mělo jednat o špatné programové vybavení, které se do letového počítače zadává před startem. Na základě toho se měl stupeň Fregat dostat po oddělení do špatné orientace. Tato chyba tak ve výsledku způsobila, že horní stupeň i s nákladem vstoupil nad Atlantikem do atmosféry, kde shořel.

EDIT: 28.11.16:40
Trosky horního stupně Fregat a nákladu dopadly severovýchodně od pobřeží Jižní Ameriky.

Oblast dopadu trosek

Oblast dopadu trosek
Zdroj: https://forum.nasaspaceflight.com

EDIT 28.11. 23:40
Na tomto tweetu je vidět zánik sestavy horního stupně Fregat a jeho nákladu.

https://twitter.com/ThatJetsetGirl/status/935569848507170817

Zdroje informací:
http://www.interfax.ru/
https://www.roscosmos.ru/

Zdroje obrázků:
https://pbs.twimg.com/media/DPsmRxqW0AI9Fn-.jpg:large
https://pbs.twimg.com/media/DPsmS7KW4AAamkv.jpg
https://forum.nasaspaceflight.com…dlattach;topic=32723.0;attach=1461898;image

Print Friendly, PDF & Email
Kontaktujte autora článku - hlášení chyb a nepřesností, rady, či připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

96 komentářů ke článku “SLEDUJEME: Start z Vostočného nebyl úspěšný”

 1. Dave S. napsal:

  A zase klasika, koukal jsem na to jak se fregat zapálil a pak už jsem to vypnul. Takže opět animace nebyla v závislosti na skutečném stavu. Že jsme se stím už setkali :-((

 2. Milda napsal:

  Tak já koukal na web Rosskosmosu do konce přenosu, jak ta soudružka po minutě opakovala že vše je v normálu, zatleskal jsem a šel ještě spát. Probudím se – a tohle.Je to divné jak ta Zuma, něco hlídá oběžnou dráhu…

 3. Rado napsal:

  Ráno som na to zabudol a teraz pozerám toto.. Riadne smutná správa. To zas bude zemetrasenie tam.. Ide to s nimi dáko dolu vodou 🙁

 4. pbpitko napsal:

  Tak to je nemilé, mrzí ma to, inovácia staršej rakety nie je vždy taká ako sa očakáva. Dúfam že sa z toho rusy čoskoro vzrovnajú a dočkáme sa úspešnejších štartov. Uvidíme. Zatiaľ je isté len to, že najmenej na pol roka budú ruské rakety uzemnené.
  pb : 🙁

 5. Peter P napsal:

  Dufam, ze sa z toho poucia. Teraz to nie je az taka katastrofa, ale pri misii Mars Grunt to teba bola. Neskutocne ma to mrzelo, ze to cele stroskotalo pri zlyhani hornych stupnov.

 6. vh napsal:

  Zatím předběžně pracují na 4 verzích havárie:
  – nesprávná činnost urychlovacího bloku Fregat, ale jeho motory byly
  dublované
  – špatná stabilizace bloku Fregat po oddělení od rakety, takže
  nebyl schopen situaci řešit a zabránit pádu
  – další technické závady kdekoli jinde (proti tomu mluví rutina
  práce se Sojuzy)
  – srážka s kosmickým smetím

 7. pbpitko napsal:

  Tak nech sa súdruhovia a súdružky snažia.

 8. Kentán napsal:

  U rusů si člověk nemůže být jistý ničím, dokud to není ověřeno z alespoň tří nezávislých zdrojů. Meteo družice mohla být vojenská a její úkol je být neviditelná …

 9. tonda napsal:

  A tady můžeme spekulovat.Poprvé fregat z Vostočného-špatně vycvičená obsluha,něco zanedbala,opoměla(třeba nějakou krytku jako na Bajkonuru u Zenitu při plnění fregatu palivem!!)

 10. Marian napsal:

  Jedna z příčin je odliv mozků z této bohem zapomenuté země.

 11. Alois napsal:

  Zdá se, že jejich výrobky stále fungují na systému “ automatické pračky“ a na Zemi vůbec neví co se v kterém okamžiku děje. Hlavní je, že ta děvočka hlásí každých 10 vteřin, že vše funguje.

 12. martin napsal:

  Toto je len dalsi priklad zmien, ktore prebiehaju v kozmickom priemysle. SpaceX svojim pristupom zrazila naklady a zrychlila inovacny cyklus nad schopnosti existujucich vyrobcov. Tito sa musia prisposobit, obmedzuju kontroly a robia chyby.
  Podobny stav prebieha aj v IT priemysle – standardny vyvoj softwaru s funkcnou specifikaciou, vyvojom, testami, … bol dlhy a stale narastal. A do toho prisli male drave firmy s agilnym vyvojom – a zmenili web. Z inovacneho cyklu v stvrtrokoch to zmenili na tyzdne a dni – co klasickym sposobom jednoducho mozne nie je. Ten, kto chce konkurovat sa musi zmenit – a terajsie velke firmy to bud zvladnu alebo zaniknu. Predpokladam, ze rovnake to bude aj v kozmickom priemysle a mapa spiciek za par rokov bude vyzerat uplne inak ako dnes.

  • 3,14ranha napsal:

   Kosmickému průmyslu bych vážně nepřál aby skončil jako ten dnešní softwarový – hromada neodladěných produktů, které si zákazník musí dodělat na koleně a zákaznická linka přesměrovaná někam do Bangladéše v rámci úspory nákladů.

   V tomto ohledu přeji SpaceX hodně úspěchů při vývoji nových nosičů a technologií, ale zároveň jim přeji aby to pokud možno NIKDY nebylo na úkor bezpečnosti a jakési „standartní kvality“. Myslím že Elon to vidí podobně (o proto netlačí falcon heavy přes koleno, že by to zaměstnancům dal jako „politický úkol“ k určitému datu)

   • ldx napsal:

    To platí jen pro koncového uživatele, obecně kvalita sw samozřejmě roste. I možnosti využití.

    Mimochodem na všech Top 500 superpočítačích dnes běží Linux. Architektura a možnosti jsou taky úplně někde jinde (distribuovaný výkon v cloudech atd), je toho opravdu hodně co se změnilo.

    • Jaro Pudelka napsal:

     Nezabúdajme ani na zOS – je to stále najbezpečnejší operačný systém s reálnou virtualizáciou od CPU, cez disky až po páskové roboty. Kto z vás/nás sa dostane cez RACF napríklad. A Mainframe je už dnes hw-vo malý ako iné Unix servery.

    • 3,14ranha napsal:

     Myslím že nejsme příliš ve sporu:

     – počítače (i jejich software) z TOP 500, a jiné speciální aplikace jsou právě buď v péči samotných zákazníků (často celých týmů specialistů)

     – nebo mají zakoupenou prémiovou servisní péči 24/365 (od dálkové správy, po fyzickou přítomnost u zákazníka)

     V kosmonautice bych to přirovnal k zakázkám pro NRO (není to jediná podobnost, bezpečnostní prověrky pracovníků a další opatření snižují možnost lidské chyby, nebo přímo útoků proti zařízení)

 13. jozef napsal:

  Americké a európske kozmické lety sú progresívne, spoľahlivé a hlavne zaujímavé. Nedáva zmysel už sledovať stagnujúci ruský kozmický program.

 14. profesor Ing. Václav Klaus napsal:

  Myslím si že za tím bude určitě chyba v operačním systému Windows 9…

 15. Pavel Dvořák napsal:

  Přijde mi zvláštní a ne moc důvěryhodné, že přišli na příčinu už po několika hodinách. Žádné sestavování vyšetřovacího týmu, žádné postupné indicie v následujících měsících. Po několika hodinách už vědí, že to bylo způsobeno špatným programovým vybavením. Může být to programové vybavení tak jednoduché, že to lze takto rychle určit?

 16. Zbyněk Kocman napsal:

  Nemůžu říct, že by to pro mě byla špatná zpráva – jen tak dál soudruzi.

  • Štěpán napsal:

   Na tomto blogu není zvykem urážet nebo se takto navážet do jakékoliv raketové spolecnosti a přát jim neúspěch. Komentáře mají článek obohatit, ne zde jen napsat svůj (trapný) názor 🙂

  • bresok napsal:

   Pro vás (ponechám bez komentáře) to špatná zpráva není. Pro ostatní rozumně uvažující lidi to špatná zpráva je, ať se to rozplácne komukoliv. V každém případě dochází ke ztrátě spousty velice důležitých služeb a informací, které samozřejmě nevyužívá pouze ten, kdo to vypustí. Pokud by jste si dal tu práci a zjistil si něco o tom, co bylo vynášeno v rámci Meteor-M2-1, tak pochopíte, že všichni právě přišli o hodně cených informací z oblasti meteorologie a stavu atmosféry. Takové informace samozřejmě dodává spousta jiných zařízení na LEO, nicméně právě komplexnost informací od co nejvíce zdrojů přispívá k pochopení stavu a změn klimatu.
   Taktéž byl zničen Rescue Radio-komplex, RK-SM-MKA, který měl být instalován poprvé na satelitu v sérii Meteor-M. Systém byl navržen tak, aby fungoval jako součást vyhledávacího a záchranného systému KOSPAS-SARSAT, který může být použit k posílání zpráv z nouzových lodí, letadel a pozemních vozidel. Mohl v budoucnu někomu zachránit život, bohužel nezachrání.
   Ruská kosmonautika je čím dál ve větší krizy. Pokaždé, když už se zdá, že začíná nabírat dech, tak dojde k podobné havárii. I přes to, že se přínos ruské kosmonautiky zdá malý, tak zde stále je a jakékoliv výpadky ochuzují všechny.

   • bresok napsal:

    Probůh, je to tvrdé, ale „krizi“ jsem měl dát samozřejmě s „měkkým“ ;-))

    • ldx napsal:

     Myslím, že možnost editovat příspěvek až do chvíle, kdy na něj někdo zareaguje, by byla o dost přínosnější funkce než +- hlasování. Ale i ta by byla užitečná, kdyby se nasadila profesionálně.

     Aby školácke hrubky (může se stát každému, když třeba řeší dvě věci zároveň) dlouhodobě hyzdily někdy jinak povedené a přínosné komentáře, to je prostě špatně.

   • Štěpán napsal:

    Moc hezky napsáno, já tu trpělivost neměl… Díky 🙂

    • Zbyněk Kocman napsal:

     Ano, přiznávám, takto osamoceno, to je skutečně značně debilní komentář – nemohl jsem si zkrátka pomoc. Rusko s jeho současným vedením absolutně nesnáším, dříve jsem jsem doufal, že se ta země začne konečně přibližovat západu, ale místo toho jde naprosto opačným směrem. Nelíbí se mi snahy Ruska rozšiřovat své území (v dnešní době je něco takového naprosto nepřijatelné), nelíbí se ty kecy jejich čelních představitelů, kde neváhají vyhrožovat kvůli naprostým malichernostem klidně i zaměřením svých ICBM na daný stát atp. Nelíbí se mi jejich vyhrocený nacionalismus, provázanost státního aparátu s předpotopními názory pravoslavné církve atp. Z těchto důvodů se mi nelíbí jejich vliv na současný svět, v té zemi bych žít nechtěl a málokdo z vás tady asi ano. Toho satelitu je mi samozřejmě líto a pro světovou vědu je to jistě ztráta – ta mi ale přijde v řádu pár let bez problémů nahraditelná. Na druhou stranu to, že jejich vesmírný program dostává cizí zakázky, jim pomáhá platit spoustu lidí, kteří mimo sojuzu s vědeckou družicí zvládnou rozvíjet i rakety pro vojenské využití od ICBM až po „běžnou“ protileteckou střelu. Mám zkrátka obecně problém, že jim takto nepřímo přispíváme na věci, které používají k budování si světové dominance a vynucování svých zájmů, které jsou ve značném rozporu s tím, jak bych chtěl, aby se na Zemi žilo. Velmi by mě těšilo, kdyby v budoucnu veškeré jejich komerční zakázky přebraly jiné subjekty (zvláště SpaceX), které mají poněkud ušlechtilejší cíle než zřizovatel Roskosmosu.

    • Jirka Hadač napsal:

     To Zbyněk Kocman: Doporučím ti přednášku M. Romancova Rusko bez pozlátka na youtube. Vůbec to nepíšu, abys pak změnil názor, to rozhodně ne, napadlo mě to, po tom co si napsal o svém zklamání z vývoje v Rusku. A pan Romancov se na Rusko dle mého vůbec nesnaží házet něco negativního, jen vysvětluje. Jde jen o to, že my jako malá země prostě Rusko nechápeme. A nemáme šanci pochopit. Pan Romancov v té přednášce mluví o tom, jak je Rusko moc jiné než další země v Evropě, a jak jsou naše názory pomýlené, že se na něj nedají klást normální měřítka, či porovnávat jejich hodnoty s našimi. Dostal sem se k té přednášce náhodou a dost mě zaujala. Snad zaujme I tebe.

    • Štěpán napsal:

     To Zbyněk: Na druhou stranu i já chápu rozhořčení nad Ruskem. Válka s Ukrajinou je mi blízká, a bude asi i bližší, (ne)demokracie, … Je ale důležité si uvědomit že tohle se na tomto blogu neřeší, píše se tu i o úspěších KLDR, která je na tom bezkonkurenčně hůř. Já jsem se na to jen snažil upozornit, protože tu jsou lidi, kteří tohle neakceptují… 🙁 ale každému to může občas ulétnout, takže se na Vás rozhodně nezlobím 🙂

    • M_M napsal:

     Jirka Hadač: Romancov RUSKO BEZ POZLÁTKA jsem právě dokoukal a hooodně zajímavé! Díky za typ!

    • Spytihněv napsal:

     Zbyněk: Souhlasím a podepisuji v plném rozsahu 🙂

     Jirka: „Na Rusko se nedají klást normální měřítka, či porovnávat jejich hodnoty s našimi.“ To je hrozivá informace. Vážně je to kmen z džungle nebo mimozemšťani? Vysvětlení jejich výstřelků to je, omluva ale ani omylem.

     Štěpán: I na tomto blogu se naštěstí severokorejské vesmírné aktivity a „úspěchy“ zasazují do kontextu.

    • Vlastimil Pospíchal napsal:

     Doufejme, že se k nám někdy dostane i Amerika bez pozlátka…

    • Jirka Hadač napsal:

     To: Spytihněv.
     Nerad bych sem zatahoval politiku. Odpovím jen toto. Stát, který je stálým členem rady bezpečnosti nemusí nic vysvětlovat a nikomu se omlouvat. Mě se to třeba nelibí, to přiznám. Můžeme s ním nesouhlasit, může se nám to nelíbit, ale to je tak všechno, co s tím můžeme dělat.
     Vývoj v našich zemích probíhal po staletí v kontaktu se západní Evropou, když pomineme 40 let lidodemo, ale I tak to v sobě máme. Já je neobhajuju, ani se jich nezastávám. Jsem chemik se zálibou v kosmonautice a historii. Odborník na zahraniční politiku nejsem.
     Ale utněme to, a vraťme se k tématu diskuze.
     Mrzí mě, že se ten start nevydařil.

    • Spytihněv napsal:

     Jirka Hadač: „Stát, který je stálým členem rady bezpečnosti nemusí nic vysvětlovat a nikomu se omlouvat.“ Aha. Tak to jo. No nic, opravdu se raději vráťme ke kosmonautice 🙂

     Před časem, kdy Rusům fatálně selhal start vojenských satelitů, tak mi to bylo pochopitelně úplně jedno. Stejně by nám byly k ničemu. Ale zničení nadějné hydrometeorologické družice je ztráta pro všechny.

    • Jirka Hadac napsal:

     Jo, to jo. Ja mam porad v pameti weather channel v USA. Kdy predpovedi pocasi byli doslova a do pismene pro maly ostrov, na kterem sem byl, a kdyz sme prejeli 30-40 mil na sever, i mapa predpovedi se zmenila. Dodnes me to naplnuje uzasem, to se priznam, a je to uz 17 let. Je to tak jak rikas.

    • Zbyněk Kocman napsal:

     To all: Omlouvám se, že jsem to tu odpálil (navíc ještě tímto způsobem), příště se budu snažit držet se technické stránky bez zasazení do geopolitického kontextu. Prostě Rusko v roce 2014 (a i dříve jen v trochu menší míře) udělalo něco, o čem jsem si myslel, že je v 21. století v civilizovaném světě zcela nemyslitelné. A mělo by ho to prostě bolet, a to na všech frontách, než sjedná nápravu (a to ideálně typu restitutio ad intengrum). Když si pak čtu, že se s Ruskem vlastně tak nějak počítá i třeba u Lunar Gateway, nestačím se divit. To se prostě nic nestalo a věda a pár ušetřených miliard má prostě přednost?
     V této optice pak jejich nepodařený start Sojuzu je pro mě alespoň malinkou náplastí na duši, že tu možná existuje nějaká vyšší moc, která jim to dá pěkně sežrat. Ano je to velká škoda toho nákladu a jsem moc rád, že se při tom nikomu nic nestalo, ale opravdu z toho mám radost. Nepovažuji za dobré, že by podobně konající státy měly být zároveň špičkou v raketové technice, a ostatní jim na to ještě přispívali komerčními starty, nebo zapojováním do mezinárodních vesmírných projektů.
     To Jirka Hadač: Moc díky za tip na dokument, rád se podívám.

    • maro napsal:

     Rusko v roce 2014 pomohlo svým občanům v cizí zemi, když se je v té cizí zemi pokusili pacifikovat tvrdí hoši z Kyjeva. Převažující ruští obyvatelé si ve východních městech a na Krymu prostě udělali zrovna takové majdany jako Kyjeváci v Kyjevě. Všechny ty majdany, včetně toho kyjevského, popíraly výsledek demokratických voleb. Jenže ty východní se tomu Kyjevu z jakéhosi zvláštního důvodu nelíbily. Na Krymu si Rusové přímo odhlasovali připojení k Rusku. Jak by taky ne, když jich je tam 80 procent a Ukrajinci jim už oznamovali, že Ruština jako úřední jazyk se bude rušit.

    • Rudolf Šíma napsal:

     Zbyněk Kocman: Rozumím Vašemu postoji, který je mi velmi blízký, přesto si myslím, že není dobré Rusko úplně izolovat a nezatahovat jej do mezinárodní spolupráce v některých oborech. Důvody jsou minimálně dva, odliv mozků do darebáckých států a vyvolávání pocitu ponížení u národa vnímajícího úctu pro nás divným způsobem (drsné dějiny se zapíší i do duší lidí). Nezpochybňuji sankce a tleskám zákazu vývozu zboží dvojího užití. Havárie ruské rakety mi pochopitelně vadí podstatně méně než havárie Falconu, ale té družice škoda je. Lidstvo se nevzdalo ani výsledků práce vědců fašistického Německa.

    • Rudolf Šíma napsal:

     Dušan Majer: Omlouvám se, měl jsem rozepsáno. 🙂

    • 3,14ranha napsal:

     re: Vlastimil Pospíchal
     no a to je zrovna věc, kterou obhájci „asijské despocie“ nechápou – Amerika ve skutečnosti skoro žádné pozlátko nemá…

     Amerika má problém spíš opačný – že v rámci politického i kulturního boje tam na sebe všichni hází špínu v živém přenosu před očima světové veřejnosti. Klidně si to můžeme ukázat na haváriích Apolla 1, Challengeru a Columbie – mohu se stejně dobře a podrobně informovat i o nedělinově katastrofě (při které na rampě uhořelo asi 100 pracovníků, včetně vedení ) ???

     Nám čechům co jsme byli po tři generace zajatci nejhorších režimů v historii lidstva a až nekriticky jsme obdivovali západ se podařilo vystřízlivět z růžových brýlí vůči americe za méně než jednu generaci !

     Schválně jak dlouho bude trvat střízlivění rusů (a našim panslovanům), než si přiznají že žijí ve svrabu, protože jen z prodeje licencí na těžbu surovin se národ pozvednout nedá a že ta nostalgie po mocné říši SSSR je pro zbytek planety podobná zrůdnost jakoby dnešní němci vyznávali nostalgii ke třetí říši (na počet mrtvých SSSR dokonce vede)

    • maro napsal:

     3,14ranha: Jen simple note: Hitler x Stalin. Němci zavrhli Hitlera. Samozřejmě, vždyť prohrál válku a vrhl Německo na samé dno. Bylo by to stejné, kdyby vyhráli? Těžko. Pro tytéž Němce by byl Hitler největší národní hrdina s pomníkem na každém hlavním náměstí, v Berlíně, i v těch nejmenších vesničkách.

    • 3,14ranha napsal:

     re: Maro
     snad redakce promine (přece jen jsme OT):

     1. kupodivu jsem mluvil o státním zřízení, a tam tyhle říše dopadly podobně – obě REÁLNĚ na smetišti dějin.
     (jak se s tím poperou obyvatelé je druhá věc)

     2. Řekl bych že se ale nakonec mýlíte i ohledně kultů osobnosti obou pánů
     – nechci němce lakovat na růžovo (antisemitismus nevymysleli nacisté), ale že jsou nevinní lidé včetně malých dětí po milionech plynováni, tomu obyčejný občan, dokonce i řadový nacista měl problém uvěřit – když se po válce rozšířila pravda, většina němců se upřímně styděla
     – navíc Hitler nikdy nezískal nadpoloviční většinu hlasů ve volbách (reálná většina obyvatel s ním tedy nesouhlasila a kolaborovali pouze ze strachu)
     – oproti tomu Stalinovi se dostalo po jeho smrti dokonce i oficiálního odsouzení od bolševického vedení, které se od jeho kultu osobnosti distancovalo…
     – ve skutečnosti jeho obliba stoupá hlavně v poslední dekádě – pocit úcty k němu se (podle anket) za deset let zvýšil z 35% na dnešních 45% !!!

   • kitka napsal:

    Áno, treba veci aj skutočne pomenovať. Je to obrovská škoda. Krásne napísané.

 17. Android napsal:

  Hm takže opět podvod s infografikou bhem letu. Rusové se prostě nezmění. Potěmkiády za každou cenu.

 18. Roman L. napsal:

  Škoda, přál bych Rusům, aby se jim dařilo alespoň v tom, co jim obvykle jde, Sojuzy s Fregatem jsou často používané, takže těžko říct, možná problém souvisí s novým kosmodromem jinak na tomto startu nebylo nic nového nebo výjimečného.

 19. Miroslav Brunner napsal:

  Vo svete techniky a vedy sa to stáva, sme len ľudia a robíme chyby. Každý neúspech bolí, ale nás aj posúva vpred. Držím palce a verím, že sa dočkáme veľa veľa úspešných štartov z Vostočného. Kozmu zdar!!!!!

 20. kitka napsal:

  Jajaj, prečo toľko zatrpknutia voči ruským kozmickým inžinierom, sú ľudia… v 110 sekunde výstraha zo strediska, v 120 sekunde oznamovala chybu, v 130 sekunde stabilizáciu, zrejme v tej dobe došlo k havárii. Určite im to nie je jedno, čo sa stalo a majú hlavy v smútku. Ak sme skutoční fanúšikovia kozmonautiky tak ukážme silu k povzbudeniu. Tak ako povedali chlapci na ISS naše skupiny – rozumej ruská a americká musia bezchybne spolupracovať – fakt krásne.

 21. casso napsal:

  existuje poistenie na taketo havarie?

 22. jakubv napsal:

  btw, podle info z twitteru vidělo několik pilotu při letech nad atlantikem fireball v předpokládaný čas zániku….

  jinak je to mrzuté, tohle způsobí problémy v rusku a není to dobré ani pro další projekty ruské kosmonautiky… a zpozdí se vše na Vostočnnym….

 23. Racek napsal:

  Nu, stane se. Všichni v této branži to znají. Konec konců, spolehlivost sojuzů i Fregatu je i tak celkem vysoká. Příčinu myslím zde uvedlo s dost vysokou pravděpodobností několik komentářů…. Nezkušenost obsluhy na novém kosmodromu, rozptýlení nedostatkových specialistů na víc kosmodromů a dosud málo secvičené předstartovní procedury. No a taky přílišná rutina, ta je někdy pěkná mrcha … jak jsem sám bohužel poznal.

 24. Miroslav Brunner napsal:

  Kedy už bude svet bez hraníc? Už aby bol. Moja úcta k inžinierom, architektom vesmírnych letov je obrovská. A je jedno z akého konca sveta pochádzajú. Každý slovom KAŽDÝ režim na tomto svete má svoje za ušami (Dosaďte si ktorýkoľvek úsek ľudských dejín). Vesmírne lety nás majú spájať, tak ako kozmonauti, astronauti, taikonauti, všetci bez rozdielu hovoria o tom, že na našej Zemi hranice nevidno. Hranice sú v nás, čo vidno na niektorých diskusných príspevkoch. Ak to bola ľudská chyba, vieme si predstaviť výčitky čo ten človek(ľudia) nesú v sebe. Ako analyzujú každý svoj krok? Držím im palce nech to ostane v rovine výčitiek. Vo vesmíre platí : aká akcia taká reakcia. Preto na nich myslime s ľudským pochopením a na ruský vesmírny program s úctou. Lebo my na slovensku a ani vy v čechách ho ani nemáme. Ale zato tiež máme ľudí čo sa ho zúčastňujú aj v rusku aj v amerike a  to veľmi šikovných. Portál kozmonautix mám rád práve pre jeho objektívne informovanie a dovolím si tvrdiť pre neskrytý obdiv ku kozmonautike. S pozdravom Svet bez hraníc a svetu mier!

 25. bresok napsal:

  Ma russianspaceweb Anatoly Zak dnes napsal, že specialisté NPO Lavočkin dnes uvedli takřka neuvěřitelnou příčinu selhání. Systém řízení letu na Fregatu neměl správné nastavení pro mise z nového startovacího místa ve Vostočném, tak jako při rutinních startech z Bajkonuru a Plesecka.
  V důsledku toho, po oddělení Fragatu došlo ke korekcím dráhy, které vedly ke vstupu Fregatu do atmosféry a jeho zániku.

 26. jodul napsal:

  Jo jo, klasický ruský šlendrián, kdy jeden mamlas dovede zlikvidovat snahu tolika lidí…. Chudák Koroljov musí v hrobě rotovat jak gyroskop 🙂

  • maro napsal:

   Ale tak uznejte, že už jde o „jemnější“ šlendrián než když nabušili na raketě Proton ten rychlostní senzor vzhůru nohama. Je to jakýsi pokrok.

  • Rado napsal:

   Keď už podľa vašej reakcie asi máte tú záverečnú vyšetrovaciu správu na stole tak by som poprosil dáky výňatok z nej. Inak je to len dáky váš mindrák..

   • ldx napsal:

    Tak jako dá se to očekávat nějaký technik se nejspíš vykašlal na nějaká ověření nebo i hloupou intuici, která by mu napověděla, že když něco není úplně v pořádku, tak by se měl zeptat nadřízeného, jestli je všechno ok.
    Ale proč by se namáhat nad rozsah svého pracovního zařazení že. Tak to prostě v byrokratických systémech chodí, zaměstnanec necítí loajalitu a dělá jen do výše svého platu a pracovní doby, za nějakou aktivitu navíc by byl jen perzekvován. A když má za 5 minut padla tak tam prostě nahodí tu součástku/komponentu, kterou mu dodali a o víc se nestará…

    Úplný protiklad je například japonský Kaizen (původní systém Toyota). A všechny způsoby organizování typu DBR. Ale to sem nepatří…

    Apropos taková Nauka a celý ten neuvěřitelný příběh je skoro ukázkový příklad takového šlendriánu.

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.