Nafukovací modul u ISS zůstane déle

NASA se snaží hledat možnosti ohledně dalšího osudu nafukovacího modulu BEAM. Společně s odborníky z firmy Bigelow Aerospace, kteří modul vytvořili se snaží zjistit, zda by se tato konstrukce nedala do budoucna využít. Jeho dvouletá zkušební mise, která měla za úkol demonstrovat odolnost nafukovacích modulů, se totiž pomalu ale jistě chýlí ke konci. Nyní se zdá, že by nafukovací konstrukce na Mezinárodní vesmírné stanici mohla posloužit jako dodatečný sklad materiálu.

Randolph Bresnik při inspekci modulu BEAM.

Randolph Bresnik při inspekci modulu BEAM.
Zdroj: https://www.nasa.gov/

BEAM ( Bigelow Expandable Activity Module) měl za úkol dokázat, že technologie nafukovacích modulů má budoucnost a že se s ní může počítat například pro budoucí komerční aplikace na nízké oběžné dráze. Počáteční studie ukazují, že měkké materiály mohou poskytovat stejnou úroveň ochrany jako tradičně využívané tvrdé konstrukce. Důležité je i to, že modul BEAM již prokázal svou odolnost proti nárazům drobných kousků kosmického smetí a mikrometeoritů, což byl dříve jeden z nejčastějších argumentů odpůrců nafukovacích modulů.

Infografika zobrazující první výstupy ze senzorů v modulu BEAM

Infografika zobrazující první výstupy ze senzorů v modulu BEAM
Zdroj: https://www.nasa.gov

Modul BEAM se do vesmíru dostal na osmé zásobovací misi lodi Dragon v roce 2016. Po vyjmutí z nákladového prostoru lodi byl robotickou paží připojen ke staničnímu modulu Tranquility. Zde se začal postupně nafukovat, čímž začalo jeho dvouleté testovací období. Posádka do jeho útrob umístila senzory, které hlídaly jeho chování a schopnosti. Nasbíraná data se použijí především ke sledování chování konstrukce, ale počítá se i s tím, že najdou uplatnění při návrhu příštích nafukovacích modulů.

47. dlouhodobá expedice na ISS v útrobách modulu BEAM

47. dlouhodobá expedice na ISS v útrobách modulu BEAM
Zdroj: https://www.nasa.gov

Díky tomuto modulu jsme získali cenné informace o tom, jak nafukovací konstrukce odolávají radiaci, mikrometeoritům, nebo častým a výrazným změnám teplot. Všechny tyto informace nám mohou pomoci lépe se připravit na budoucí mise. Tím, že se pobyt modulu BEAM prodlouží, bude NASA moci prohloubit své znalosti ohledně chování nafukovacích konstrukcí a BEAM navíc bude stanici i více užitečný. Ačkoliv je ISS největším objektem, jaký lidé vybudovali ve vesmíru, vnitřní prostor je stále limitován. Každý bonusový skladovací kout je tedy vítanou pomocí.

Posádka zatím do útrob modulu vstoupila 13×, přičemž většinou šlo o výměny baterií k senzorům, vizuální kontrolu, nebo o experimenty spojené se schopností stínit radiaci. Kromě toho odebírali vzorky vzduchu a prováděli stěry stěn – vzorky se následně vrací na Zemi, kde se v laboratořích studuje, zda se v modulu nemnoží nebezpečné mikroorganismy.

Jeffrey Williams v modulu BEAM

Jeffrey Williams v modulu BEAM
Zdroj: https://www.nasa.gov

Původní plány hovořily o tom, že by byl modul po dvouletém pobytu u stanice oddělen a následně odhozen pomocí robotické paže. Po určité době volného letu by vstoupil do atmosféry a shořel. Po roce a půl služby však zatím přichází jen pozitivní informace o jeho chování. Už na konci tohoto roku by tak mohl začít nový kontrakt mezi NASA a Bigelow Aerospace, který se bude termínově překrývat s koncem hlavní testovací fáze. Nový kontrakt by měl trvat minimálně tři roky s tím, že se nabízí dvě možnosti prodloužení mise – každá z nich o jeden rok. Ve výsledku by tak BEAM mohl jako sklad sloužit pět let. Ani konec nového kontraktu by však automaticky neznamenal, že bude BEAM odhozen. NASA po ukončení kontraktu opět zváží všechny možnosti a rozhodne se, zda sáhne k dalšímu prodloužení, nebo zda se modulu zbaví.

Modul BEAM na pohled nevypadá rozsáhle, ale do jeho útrob se může vejít 109 – 130 balíků Cargo Transfer Bags s nákladem, který dovezly zásobovací lodě. Každý balík má objem 0,053 metru krychlového, takže BEAM dokáže pojmout stejné množství nákladu jako 3,7 – 4,4 staničních skříní Standard Payload Racks. Díky tomuto uvolněnému prostoru bude možné do racků naložit ještě více vědeckých experimentů. Kromě toho je tu i možnost sbírat data o dlouhodobých změnách ve strukturální integritě modulu, jeho tepelné stabilitě, odolnosti vůči úlomkům, radiaci, nebo mikrobiálnímu bujení. Za dva roky se dá získat hodně informací, ale pětileté období bude ještě přínosnější.

Zdroje informací:
https://www.nasa.gov/
http://bigelowaerospace.com/

Zdroje obrázků:
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/iss051e010468.jpg
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/iss052e023354.jpg
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/beam-thermal.png
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/iss047e144323.jpg
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/iss047e142143.jpg

Kontaktujte autora článku - hlášení chyb a nepřesností, rady, či připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

22 komentářů ke článku “Nafukovací modul u ISS zůstane déle”

 1. Štěpán Krňanský napsal:

  Super zpráva, jsem rád že nafukovací modul funguje a bude mít navíc i další využití… Jen víc takových dobrých zpráv 🙂

 2. RiMr napsal:

  Tak to je parádní vývoj a flexibilní reakce NASA!

 3. Tonotime napsal:

  Počíta sa s modulmi BEAM aj pri stavbe novej vesmírnej stanice pri Mesiaci?
  Určite by moduly BEAM urýchlili a zlacneli stavbu vesmírnej stanice pri Mesiaci.
  Rozšírili by sa aj niektoré iné možnosti čo do tvaru modulov a priestorových možnosti.
  Zo začiatku ako hybridná čast vesmírnej stanice by mohli tvoriť 30% vesmírnej stanice.
  Zatiaľ nič nenasvedčuje, že je problém s modulmi BEAM ?

 4. gg napsal:

  „Modul BEAM na pohled nevypadá rozsáhle, ale do jeho útrob se může vejít 109 – 130 balíků Cargo Transfer Bags s nákladem, který dovezly zásobovací lodě. Každý balík má objem 0,53 metru krychlového“

  To by znamenalo, že jeho vnitřní objem je alespoň 58 metrů krychlových. Jenže já měl za to, že je několikrát menší? Wikipedia uvádí třeba vnitřní prostor o objemu 16 metrů krychlových.

 5. Jiří Kos napsal:

  Dobrá zpráva. Ale zajímalo by mne, zda jsou nějaké zprávy o tom, jak Bigelow Aerospace postupuje ve vývoji samostatných nafukovacích modulů na oběžné dráze? Děkuji za případnou odpověď.

 6. Vladimír Podivínský napsal:

  Nebylo v plánu poslat časem ještě větší modul ? Děkuji

 7. Jirka Hadač napsal:

  Když nad tím tak přemýšlím, asi bude sloužit kapku v jiném módu. Anebo pořád to bude fungovat tak, že do něj něco nanosí, zavřou, příště zase otevřou? Anebo trvale otevřené?

 8. Jarda napsal:

  To by me zajimalo, jestli to jako sklad bude slouzit jen pro postradatelne veci. Protoze vzhledem k tomu, ze je to stale v testovaci fazi, nelze uplne vyloucit dekompresi, a Tranquility neni tak uplne prechodova komora…

 9. K BEAMu připojit solární zdroje, napojit diodové osvětlení a IR ohřev a lze realizovat osmotickou vesmírnou zahradu.

 10. skeblon napsal:

  Napadlo mne, zda-li v budoucnu slo udelat mnohem vetsi nafukovaci modul tak, aby vyuzil cele nakladni kapacity planovaneho BFR. To uz by byla luxusni vila na obezne draze. Jednotlive pokoje by se pak mohly vevnitr postavit az na obezne draze. Dokaze nekdo odhadnout jak velky modul by se timto dal ziskat?
  Diky

 11. Jirka napsal:

  Pro Bigelow to nebude až taková výhra. Tento testovací kousek je opravdu jen testovací a data nasbíraná za dva roky provozu bohatě stačí na ověření správnosti řešení. Bigelow potřebuje otestovat novější verze s vnitřním vybavením (rozvody) a novou generací stínění a neplýtvat prostředky na provoz a sledování starého modulu další tři roky. No uvidíme jak dopadne nová smlouva, co bude obsahem a za kolik…

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.