Skafandr SpaceX v celé kráse

První oficiální snímek skafandrů pro loď Crew Dragon.

Elon Musk na konci srpna sliboval, že se již brzy dočkáme fotek skafandru, který SpaceX vyvíjí pro astronauty, kteří snad už příští rok usednou do křesel lodi Crew Dragon. O několik dní později jsme se dočkali snímku, na kterém byla vidět přilba a část trupu – viz náhledový obrázek dnešního článku. Fanoušci chtěli vědět, kdy se dočkají dalších fotek – třeba z nácviku vystupování z lodi po simulovaném přistání – odpovědí bylo, že další snímky přijdou časem. Nyní přichází další snímek. Rozhodující je, že můžeme vidět kompletní vzhled skafandru. Možná trochu překvapující je, že nikde nevidíme různé konektory, především pak pro hadice s kyslíkem – ty se většinou ke skafandru připojují na břiše. Existuje možnost, že skafandr od SpaceX má tyto systém u přilby, nebo na bocích, kde se setkává horní část obleku a „kalhoty“. Velmi zvědaví jsme i na to, jak se bude skafandr, který připomíná spíše oblečení na závodní motocykl, přesně oblékat.

Důležité upozornění – Tyto skafandry (stejně jako vloni představené Boeing Blue od Boeingu neslouží k výstupům do volného prostoru. Jejich úkolem je poskytnout astronautům ochranu při náhlé dekompresi. Lidově řečeno – pokud by při startu nebo přistání, což jsou kritické fáze letu, při kterých budou skafandry oblečené, začal z kabiny utíkat vzduch, posádka by neztratila vědomí.

Velmi povedený rozbor dostupných informací o tomto skafandru připravil i web elonx.cz.

Celý skafandr v podání SpaceX - v pozadí loď Dragon 2.

Celý skafandr v podání SpaceX – v pozadí loď Dragon 2.
Zdroj: http://forum.nasaspaceflight.com

Zdroje informací:
https://www.instagram.com/
http://forum.kosmonautix.cz/

Zdroje obrázků:
https://instagram.fprg2-1.fna.fbcdn.net/…6687057393160814592_n.jpg
http://forum.nasaspaceflight.com/…dlattach;topic=43619.0;attach=1446912;image

Print Friendly, PDF & Email
Kontaktujte autora článku - hlášení chyb a nepřesností, rady, či připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

15 komentářů ke článku “Skafandr SpaceX v celé kráse”

 1. Alois napsal:

  Asi je to jen nefunkční, vzhledový model, bez vybavení a bez systémů pro zabezpečení života. Na první pohled krom přípojek, chybí sklopné hledí, bajonety na rukavicích a hrudní lanko přilby.

  • AKA the A napsal:

   Nezapomínejte že tohle neni pro výstup do prostoru, takže je dost možné že bajonety na rukavice vůbec nejsou, oblek má jen držet tlak, nic víc 😉

   Tenhle cost cutting by teoreticky dovoloval značnou redukci ceny i hmotnosti, moderní rukavice pro „plnotučný“ oblek jsou samy o sobě položky za tísice až desítky tisíc dolarů…

 2. Tomáš Vodička napsal:

  Tak, design je vskutku parádní.

  Je ale fakt, že nám to Musk servíruje pěkně pomalu.
  Tomu říkám PR, těžko by se našel lepší způsob jak přitáhnout pozornost, než je tohle postupné odhalování.
  Nemůžu se dočkat, až skafandr uvidíme natlakovaný a až se dozvíme nějaké konstrukční detaily.

  Z fotek to vypadá, že samotné hledí nejspíš nelze zvednout (vzhledem k jeho tvaru by se asi nevešlo do zadní části přilby).
  Je ale možné, že se odklápí celá horní „polovina“ přilby, je tam vidět jakási spára po celém obvodu.
  Nejvíc mě ale zaujal neobvykle úzký krk, který spojuje přilbu s tělem skafandru a zdá se být vyroben z pružného materiálu.
  Bude snad možné naklánění, nebo dokonce pootáčení hlavy i s přilbou?
  To by asi bylo něco zcela nového, nebo ne?

  Celkově se tenhle skafandr moc nepodobá ničemu, co kdy bylo pro podobný účel vyrobeno, tak doufejme, že to SpX úspěšně dotáhne, protože neprošlapané cesty bývají klikaté…

 3. peter napsal:

  prečo tmavý priezor? z dôvodu veľkých okien na dragone?

 4. Alois napsal:

  Připomíná to silně kombinézu motocyklového závodníka. Ohromuje mne absence dalších obvyklých prvků, příkladně zipy, šněrování na “ gumovkách“, klouby na kolenou a loktech atd.. To nevypadá na skafandr pro dekompresi, ale na elegantní kombinézu pro předváděcí molo.

 5. Radim napsal:

  Mi to Elonovo utajování přijde už trochu paranoidní.
  Nedovedu si představit, že by SpaceX díky svým úspěchům dokázala vzbudit ještě víc pozornosti a zájmu.

  Při srovnání s představením Boeing Blue už to na mě působí trochu komicky. Tohle není katalog od Bosse. Sexy vzhled je velké plus, ale v téhle komunitě jde snad v prvé řadě o technické řešení a technologie.

 6. Vojta napsal:

  Vypadá to pěkně, ale trochu nerealisticky. Vedle zmiňované absence konstrukčních prvků mi to přijde spíš jako render než reálná fotografie. A to včetně Dragona na pozadí.
  Reálné fotky a možná i videa z výcviku si Musk možná nechává na svou kongresovou přednášku koncem září.

 7. Oldřich napsal:

  Mám laický pohled na věc, nicméně to, co bylo o skafandrech publikováno vzbuzuje poněkud rozporuplné pocity. A spíše mě to nijak zvlášt nenadchlo. Pokud SpaceX nějak revolučně nemodernizovala technologie pro funkčnost, pak je kombinéza poplatná pouze vvzhledu a čekají ji „dětské“ bolístky. (Např. Jak už zde bylo zmíněno, pohyblivost při pŕetlaku. A dodal bych ještě i komfort při vynuceném delším použití – odpadní produkty. Vzpomeňme třebas i potní koupele astronautů, či čišení chladu v programech Mercury a Gemini a další)
  Na první pohled vypadá dost dobře řešení přilby a výhled z ní. Postrádám ale viditelné komunikační prostředky. Možná jsou zabudovány v dolní části, která se zřejmě za letu nesnímá. Obávám se ale, aby nenarazili na hlučnost v kabině. Ne nadarmo byly vymyšleny hrdelní mikrofony a odhlučněná sluchátka.
  Připojeni přilby si dovedu představit jako přitlačení pružného roláku bundy vnitří odnimatelnou přírubou zevnitř k přilbě. Ovládáno při sejmutí horní části. Nebo trvalým nafouknutím pružné příruby ( Jako duše kola). Obdobně rukavice. Pokud je zaručena dostatečná pevnost při dekompresi kabiny.
  Co mě ale vůbec nesedí, to jsou ty plastové „kozačky“ á la šedesátá léta našich maminek 🙂
  Kosmonaut ani nenakopává rychlosti, ani nebrzdí ve škváře stadionu a ani nečvachtá v blátě. Pro nástup a výstup stačí „dupačky“ s protiskluzovou podrážkou. Nač tahat na oběžnou dráhu do beztíži gumáky? Tady design rozhodně ulítl poplaten MGP.

 8. Kamil napsal:

  Přijde v tom Elon na svou prezentaci na astronautickém kongresu?
  Jinak bych řekl, že je to navrženo tak, aby se nefunkční kopie skvěle prodávaly v SpaceXshopech.

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.