Boeing Blue – skafandr pro Starliner

Astronauti, kteří usednou do křesel soukromé lodi Starliner, budou mít na sobě lehčí skafandry než jejich předchůdci. Jejich obleky navíc budou i pohodlnější, než dosavadní skafandry. Návrh obleku Boeing Blue je založen na historických zkušenostech, splňuje požadavky NASA na bezpečnost a funkčnost, ale kromě toho přináší i několik nových technologií a vylepšení. Firma Boeing představila své skafandry včera a jedná se o další krok k nasazení lodi Starliner do provozu. Ta bude společně s lodí Crew Dragon od SpaceX vozit astronauty na ISS.

Skafandr Boeing Blue

Skafandr Boeing Blue Zdroj: http://www.boeing.com

Z nových technologií, které na Boeing Blue najdeme,  můžeme jmenovat:

 • Lehčí a více ohebná konstrukce s využitím pokročilých materiálů a nového uspořádání spojů
 • Helma a průzor jsou součástí skafandru místo toho aby byly oddělitelné
 • Rukavice vhodné pro dotykové obrazovky
 • Materiály, které umožní astronautům být v příjemném chládku, ale stále je možné okamžitě skafandr natlakovat

Kompletní skafandr obsahuje také integrované boty a celkově váží i s veškerým vybavením pouhých 9 kilogramů. Jsou tedy o 5 kilogramů lehčí, než skafandry, které při startu a přistání nosily posádky raketoplánů. Nový skafandr pro loď Starliner umožňuje vodní páře z těla astronautů unikat ven, ale přesto udržují vzduch uvnitř. Díky tomu si astronauti udržují pohodovou teplotu a nepřehřívají se.

Materiály použité na loktech a kolenou umožňují posádce více pohybu, k čemuž pomáhají strategicky umístěné zipy, které umožní snadno přizpůsobit tvar skafandru pro sezení, nebo stání. Rukavice jsou upravené tak, aby se v nich dobře obsluhovaly tablety a dotykové obrazovky, boty jsou protiskluzné a v helmě najdeme integrované komunikační spojení s řídícím střediskem.

Astronaut Eric Boe při nácviku v maketě lodi Starliner

Astronaut Eric Boe při nácviku v maketě lodi Starliner
Zdroj: https://www.nasa.gov

„Vůbec nejdůležitější ale je, zda vás skafandr udrží při životě,“ zůstává pragmatický astronaut Eric Boe a dodává: „Je určitě mnohem lehčí, líp sedí a je i jednodušší na obsluhu, což se vždycky hodí. Složité systémy mají vždycky víc způsobů, jak se mohou rozbít, ale jednoduchost je na podobných systémech vždy lepší.“ Skafandry samozřejmě musí být nejen funkční, ale i bezpečné. Pokud astronaut zůstane připoután, ale nemůže dosáhnout na přepínače, nebo pracovat s dotykovou obrazovkou, pak jeho skafandr není efektivní. Právě proto astronauti strávili v maketě lodi Starliner dlouhé hodiny a testovali nové skafandry. Nastupovali v nich do lodi, zase vylézali ven a opět znovu, jen s jinými polohami aby si vyzkoušeli všechny možnosti a zároveň našli nejlepší způsob, jak v lodi pracovat.

Sunita Williams při zkoušce komunikačního zařízení pro loď Starliner

Sunita Williams při zkoušce komunikačního zařízení pro loď Starliner
Zdroj: https://www.nasa.gov

„Tento skafandr je jakousi bezpečnostní zálohou pro systémy podpory života na lodi, které jsou samozřejmě zálohované,“ vysvětluje Richard Watson, který v NASA zastává funkci manažera pro skafandry v Commercial Crew Program a dodává: „Kdyby při letu probíhalo všechno správně, nepotřebovali byste ten skafandr. Ale je to jako když máte v autě hasicí přístroj. Potřebujete, aby byl účinný, když jej budete potřebovat.“

Je potřeba zdůraznit, že tyto skafandry rozhodně nemají sloužit k výstupům do otevřeného prostoru. Pokud se má skafandr použít pro výstup, musí být výrazně těžší, odolnější a pevnější než tyto lehké skafandry, které budou mít astronauti na sobě pouze při startu a přistání. Oproti tomu skafandry pro výstupy do otevřeného kosmu jsou vybaveny systémy podpory života a jde v podstatě o soukromou kosmickou loď.

Ve skutečném provozu se budou astronauti do skafandrů Boeing Blue oblékat v historických prostorách Crew Quarters a následně se vydají k rampě 41. Tady s pomocí přístupové lávky Crew Access Arm nastoupí do útrob lodi Starliner, která bude sedět na špičce rakety Atlas V. Do útrob lodi se vejdou až čtyři lidé, takže posádka na ISS bude moci být sedmičlenná. Díky tomu bude možné věnovat více času vědě a výzkumu nejrůznějších oborů, které kromě jiného pomohou připravit lidstvo na budoucí mise v hlubším vesmíru.

Zdroje informací:
https://www.nasa.gov/
http://www.boeing.com/

Zdroje obrázků:
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/tigergrass-graphic.jpg
http://www.boeing.com/resources/boeingdotcom/features/2017/01/space_suit_630.jpg
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/ksc-20160802-ph_boe01_0003.jpg
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/ksc-20160802-ph_boe01_0005.jpg

Print Friendly, PDF & Email
Kontaktujte autora článku - hlášení chyb a nepřesností, rady, či připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

25 komentářů ke článku “Boeing Blue – skafandr pro Starliner”

 1. Branislav Pecho napsal:

  Vyzerá to fajn, ale pokiaľ viem, vyvýja vlastný ľahký skafander aj SpX. Nie je to trocha plytvanie peňazí a duplicita? Chýba mi unifikácia. Alebo sa nasadí lepší skafander pre obe lode?

 2. Svihak Lazensky napsal:

  Diky za prima clanek. BTW v tom videu uvadi hmotnost 12 lb (5.5kg) versus 30lb (13.6 kg) skafandru z STS.
  Me tam prekvapily dve veci: jednak mi pride, ze ta helma ma dost omezeny vyhled do stran a dale na tom skafandru nejsou zadne reflexni prvky. Oboji dost neprijemne v pripade pozaru (a koure v kabine).

  • Vojta napsal:

   Reflexní prvky tam mohou přidat kdykoliv, pro focení s bleskem jsou ale vyloženě nevhodné, takže by je nejspíš zakryli, i kdyby tam byly.
   Výhled do strany mi nepřijde až tak špatný, něco přes 180 stupňů. Není to úplně ideální, ale také to není skafandr určený pro nic jiného než sezení v křesle a maximálně nějakou rychlou akci při nouzouvé situaci. Spíš mi přijde omezený výhled dolů. Zvlášť, když se skafandr natlakuje a přilba se ještě trochu zvedne. Ale nejspíš je to jen zdání způsobené nezvyklým (pro nás pozemšťany) natočením astronauta na náhledovém snímku videa.
   Vizuálně mi přijde skafandr takový strohý, ale aspoň v něm člověk vypadá jako člověk a ne jako tvor nasoukaný do neforemného pytle (to se týká hlavně těch oranžových pro raketoplán).

 3. Svihak Lazensky napsal:

  Diky za prima clanek. BTW v tom videu uvadi hmotnost 12 lb (5.5kg) versus 30lb (13.6 kg) skafandru z STS.
  Me tam prekvapily dve veci: jednak mi pride, ze ta helma ma dost omezeny vyhled do stran a dale na tom skafandru nejsou zadne reflexni prvky. Oboji dost neprijemne v pripade pozaru (a koure v kabine).

 4. Miloš Hůla napsal:

  Mně přijde článek v celku informačně povrchní. Nevíme skutečné paramentry skafandru. Je navržen na opravdové vakuum? Pokud vím, tak skafandr v STS byl pouze tlakový oblek do výšky 30 km, nikoliv plnohodnotný skafandr pro selhání na oběžné dráze. Tím nemyslím EVA. Jaká je autonomie skafnadru, např. tepelné parametry apod? Jaké je vlastně zadání na parametry skafnadru ze strany NASA?

 5. Honza napsal:

  Chybí mi tam zmínka o nehorlavosti, ale to je doufam samozřejmost. A žádné podrobnosti o chlazení, žádné spodky s hadickama. 🙂

 6. peter napsal:

  neviem,..tá helma/kukla mi tiež príde nepraktická, oproti Sokolu kde sklopia priezor a zaistia, tak tu sa musia babrať so zipsom

 7. hansnasa napsal:

  Je jasné,že prozatím detailní podrobnosti o skafandrech nejsou k mání,jen jsem zvědav jak budou vypadat ty od SpaceX. Velmi zajímavý článek,díky.

 8. dolph1888 napsal:

  NASA bych věřil i to, když přijde s podobným skafandrem (odlehčeným) pro Mars. Také na něm tuším pracují. Neochrání sice před zářením (zatím mimo naše možnosti), ale umožní pohodlný pohyb. Do volného prostoru musí mít skafandry přece jen jiné parametry než v lodích nebo na povrchu planet, s alespoň nějakou atmosférou. Jinak velké + s přáním, aby se vše dařilo.

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.