Štítek ‘Dragon 2’

Kosmotýdeník 601 (18.3. – 24.3.)

BrustCube

Dalších sedm dní uteklo jako voda a je proto ideální čas na nejnovější vydání pravidelného přehledu těch nejzajímavějších událostí kosmonautiky, které přinesl tento týden. Kosmotýdeník se tentokrát v hlavním tématu zaměřil na velmi zajímavý CubeSat BurstCube, který je sice malý, ale bude provádět zásadní astrofyzikální měření. Do kosmu se dostal na palubě nákladní lodi Dragon 2. V dalších tématech se zaměříme například na odložený start pilotovaného Sojuzu, dobrou zprávu ohledně teleskopu Euclid anebo na demonstrační přistání nového indického nepilotovaného raketoplánu. Přeji vám dobré čtení a pěknou neděli.

ŽIVĚ A ČESKY: Druhý pokus Sojuzu a připojení Dragonu

Ve čtvrtek 21. března nastala situace, na kterou nejsme moc zvyklí a to odklad startu rakety Sojuz 2.1a s kosmickou lodí Sojuz MS-25 s tříčlennou posádkou na palubě. Odklady Sojuzů jsou totiž velmi vzácné a vůbec poprvé v historii k odkladu v rámci pilotované mise došlo takto blízko okamžiku startu. Nový termín startu byl stanoven na sobotu 23. března ve 13:36:10. Ovšem ještě před startem Sojuzu pro Vás budeme vysílat přenos z připojení kosmické lodi Dragon 2, která úspěšně odstartovala včera na raketě Falcon 9 v rámci mise CRS-30. Ke spojení s Mezinárodní vesmírnou stanicí by mělo dojít přibližně ve 12:30 našeho času.

ŽIVĚ A ČESKY: První Dragon 2 na rampě SLC-40

Úpravy floridské rampy SLC-40, které mají umožnit odbavení startů s loděmi Dragon 2. generace, nyní čeká první praktická prověrka. Z praktických důvodů se nová infrastruktura využije nejprve při nákladní misi lodi Dragon 2, které dříve startovaly výhradně z nedaleké LC-39A. Již dnes pozdě večer ve 21:54 SEČ by měl z rampy SLC-40 odstartovat Falcon 9 s nákladní lodí Dragon 2, která […]

Aneb jak SpaceX drtí konkurenci

12. ledna proběhla na základně Starbase v jižním Texasu prezentace Elona Muska, kde shrnul úspěchy SpaceX v roce 2023. O tom, že jich nebylo málo svědčí i to, že jen samotná přednáška má bez dotazů délku 59 minut. V prezentaci jsme se dozvěděli spoustu zajímavých statistik a nových informací, nejen o Super Heavy Starship, ale i Falconu, Dragonu, nebo Starlinku. V tomto článku tak najdete všechny podstatné informace, které jsme se v Muskově prezentaci dozvěděli.

Kosmotýdeník 582 (6.11. – 12.11.)

Nedělní poledne je již tradičně ideálním časem pro rekapitulaci těch nejzajímavějších událostí, které přinesla kosmonautika v uplynulých sedmi dnech. Kosmotýdeník si tentokrát jako hlavní téma vzal výsledky vyšetřování poslední havárie rakety Electron. Jak se firma Rocket Lab vypořádala s vyšetřováním a nápravnými opatřeními? A kdy poletí příští Electron? V dalších tématech se podíváme třeba na blížící se nečekaně rychlý konec suborbitálního raketoplánu VSS Unity od společnosti Virgin Galactic, popřípadě se zaměříme na nový slovenský CubeSat Veronika. Přeji vám dobré čtení a pěknou neděli.

ŽIVĚ A ČESKY: Připojení Dragonu k ISS

Kosmická loď Dragon 2, která započala svou misi startem na Falconu 9 10. listopadu ve 02:28 našeho času, v rámci níž má na Mezinárodní vesmírnou stanici dopravit zhruba 2 950 kilogramů nákladu, z nichž 590 je umístěno v nehermetizovaném trunku, by se měla připojit k dokovacímu portu na modulu Harmony 11. listopadu krátce před půl dvanáctou dopolední. Konkrétně nyní se počítá s připojením kolem 11:20 našeho času, což znamená, že náš přenos spustíme zhruba v 10:50.

ŽIVĚ A ČESKY: Podruhé použitý Dragon 2 startuje

Fanoušci startů SpaceX jsou v posledních měsících díky startům s družicemi Starlink vytrénovaní na noční přenosy, takže jim jistě další nebude dělat problém. Tentokrát však Falcon 9 ponese zajímavější náklad a sice nákladní kosmickou loď Dragon 2, která zamíří k Mezinárodní kosmické stanici. Dragon 2 sem přiveze 2950 kg nákladu, z čehož 569 kg tvoří náklad uložený v nehermetizovaném trunku. Podruhé použitá návratová kabina se po přibližně měsíci na oběžné dráze vrátí na Zemi. O vynesení nákladního Dragonu se postará Falcon 9 s podruhé použitým prvním stupněm, který se pokusí přistát na pevninské ploše LZ-1.

Dragon doveze na ISS nové experimenty

Zařízení ILLUMA-T umístěné na ISS bude přes laserové paprsky komunikovat se zařízením LCRD na geostacionární dráze, které pošle data do jedné ze dvou pozemních stanic.

Již 29. komerční zásobovací mise firmy SpaceX, tedy CRS-29, dopraví na Mezinárodní kosmickou stanici vědecké experimenty a technologické demonstrátory, mezi kterými najdeme třeba zařízení pro optickou komunikaci, či přístroj pro měření atmosférických vln. Bezpilotní kosmická loď Dragon 2 odstartuje vstříc oběžné dráze z Kennedyho kosmického střediska na Floridě nejdříve 5. listopadu. V tomto článku si posvítíme na některé zajímavé projekty, které Dragon přiveze.

ŽIVĚ A ČESKY: Odložený start a přílet nákladního Dragonu

Včerejší pokus o start Falconu 9 s lodí Dragon 2 na misi CRS-28 musel být odložen z důvodu špatného počasí v oblasti přistání prvního stupně. Nová předpověď počasí na dnešního 17:47 SELČ však v tomto parametru nedává mnoho důvodů k radosti. Meteorologové dávají špatným podmínkám v místě přistání střední pravděpodobnost, což je mimochodem stejná úroveň, kterou meteorologové ocenili podmínky v místě přistání při včerejším (odloženém) termínu. Pokud odhlédneme od tohoto parametru, jsou podmínky pro start přijatelné – meteorologové obecně pro tento start dávají 60% pravděpodobnost dobrých podmínek. Pokud by se však start odložil na středu (odklad o 24 hodin není uveden), vzrostla by pravděpodobnost dobrého počasí na 90 % a riziko špatného počasí v přistávací oblasti by pokleslo na úroveň mezi nízkou a střední. Bude tedy ještě zajímavé sledovat, jak se celá situace vyvine.

ŽIVĚ A ČESKY: Vypuštění poslední porce panelů iROSA

Na floridské rampě 39A se ke startu chystá raketa Falcon 9, která měla podle původního plánu startovat už v sobotu. Špatné počasí si však vynutilo její odklad o jeden den a tak je start aktuálně plánován na 4. června v 18:12 SELČ. Nosič by měl na oběžnou dráhu dopravit kosmickou loď Dragon 2. generace, která přiveze na Mezinárodní kosmickou stanici zásoby i vědecké experimenty. Největší pozornost však na sebe poutají dva svinovací fotovoltaické panely iROSA, které rozšíří schopnosti ISS generovat elektřinu. V minulých letech už byly na stanici dopraveny dvě porce těchto panelů a nyní tedy přichází poslední várka. Tento start Vám rádi nabídneme živě a s českým komentářem.