sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Dlouhý pochod 10

Čína provedla úspěšný test oddělení aerodynamického krytu užitečného zatížení pro raketu Dlouhý pochod 10. Test hodnotil design krytů, strukturu připojení, plán oddělení a maximální dostupnou obálku. Všechny testované parametry splňovaly jejich konstrukční požadavky.

LM 400

Společnost Lockheed Martin 19. listopadu oznámila, že její nová družicová platforma střední velikosti LM 400 bude mít svou orbitální premiéru příští rok na palubě rakety Firefly Aerospace.

Teledyne Space Imaging

Společnosti Teledyne Space Imaging a Satlantis oznámily partnerství na Space Tech Expo Europe. Jedná se o vývoj elektroniky senzoru pro pozorování Země a planetární průzkum. Satlantis vyvine Front-end Electronics (FEE) pro vyvíjený detektor CIS125 TDI Teledyne.

Iceye

Společnost Lockheed Martin začala spolupracovat s konsorciem vedeným společností Iceye, finskou společností provádějící pozorování Země, která se specializuje na družice pro radarové zobrazování. Společnosti pracují na vývoji technologií rozpoznávání cílů s umělou inteligencí pro finskou armádu.

Chance Saltzman

Generál Chance Saltzman, velitel vesmírných operací U.S. Space Force, navštívil Starbase v Boca Chica během šestého zkušebního letu rakety SH/SS. Saltzman byl pozván SpaceX, aby sledoval zkušební let a zúčastnil se dvoudenního hodnocení programu.

Space ISAC

Středisko pro sdílení a analýzu vesmírných informací (Space ISAC) otevřelo své první mezinárodní operační středisko v Austrálii. Expanze přichází v době rostoucích obav o zranitelnosti kybernetické bezpečnosti v orbitálních systémech.

Boost!

ESA 19. listopadu oznámila, že prodlužuje smlouvy se společnostmi HyImpulse, Isar Aerospace, Orbex a Rocket Factory Augsburg (RFA) v celkové hodnotě 44,22 milionů eur prostřednictvím svého programu „Boost!“, který má pomoc při integrovaném testování nosných raket

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

První zážehy servisního modulu Orionu

Zkušební zážeh motoru OMS-E ve White Sands v roce 2017.

Exemplář evropského servisního modulu pro novou americkou loď Orion určený pro zkoušky pohonného systému se označuje zkratkou PQM (Propulsion Qualification Module) a jedná se o jeden z klíčových dílů pro běžné lety Orionu. V těchto dnech zahájili odborníci z Airbusu, ESA a NASA sérii zkoušek, která probíhá v Novém Mexiku na základně White Sands. Samotný PQM a jeho čtyři nádrže s palivem se sice nikdy do vesmíru nedostanou, ale vydláždí cestu pro novou éru americké pilotované kosmonautiky. Veškerý hardware se díky němu otestuje na Zemi, aby kosmické mise už byly pokud možno bez problémů.

PQM na standu 301 ve WSTF, 22. února
PQM na standu 301 ve WSTF, 22. února
Zdroj: https://c2.staticflickr.com

Při vývoji zkušebních nádrží čelili inženýři řadě výzev, když se snažili vyhovět řadě technických specifikací z hlediska čistoty, palivové kompatibility, vodotěsnosti a zároveň správné funkčnosti se skutečným pohonným systémem. „Jedná se o důležitý milník a ohromný úspěch pro celý tým. Tato událost krásně demonstruje naše technologické možnosti. Gratuluji celému týmu, ale nesmíme zapomínat, že nás čeká ještě mnoho zkoušek,“ uvedl k zahájení zážehových testů Bas Theelen – manažer programu Orion z firmy Airbus.

Letový exemplář bude disponovat 33 tryskami, které zajistí možnost manévrovat lodí ve všech osách. Testovací exemplář je osazen menším množstvím motorů a mezi nimi najdeme i pohonnou jednotku OMS-E, která v roce 2011 absolvovala na raketoplánu Atlantis poslední let raketoplánové éry. „Těší mne, když vidím tyto první úspěšné zážehy,“ podotkl Bas Theelen. Současná série zkoušek by měla trvat do konce letošního roku s možností odkladu na začátek roku příštího.

Animovaný gif složený z fotek dvou zkušebních zážehů jednotky PQM.
Animovaný gif složený z fotek dvou zkušebních zážehů jednotky PQM.
Zdroj: https://orionesm.airbusdefenceandspace.com

Zdroje informací:
https://orionesm.airbusdefenceandspace.com/

Zdroje obrázků:
https://orionesm.airbusdefenceandspace.com/…/oms-e-second-firing-1024×923.jpg
https://c2.staticflickr.com/4/3900/33107870696_f5190b6075_b_d.jpg

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
4 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Jirka Hadač
Jirka Hadač
7 let před

Trošišku si při těch všech fotkách a testech připadám, jako že je rok 1964-66, a firma NAA zkouší CSM pro Apollo. A je to hezký pocit. Prostě že se ten shon všech předešlých let začíná skládat dohromady a čeká nás nějaký fantastický a úžasný cíl. Pro mě bude úžasné moci sledovat let Orionu k Měsíci. Prostě ten sen pana Antonina Vítka, zažít ještě jednou projekt Apollo, ale v době internetu se začíná naplňovat.

Jiří Hošek
Jiří Hošek
7 let před
Odpověď  Jirka Hadač

Skvělý komentář!
Tady je zpráva o testech pohonného systému servisního modulu Apolla:
http://www.dtic.mil/dtic/tr/fulltext/u2/369807.pdf

Vlastislav Výprachtický

Podle popsaných infos, je koncepce všech částí rakety již odsouhlasená, pokud zkoušky budou pozitivní. Stavebnicový systém je zachován, kapacita nádrží pro pohonné látky by mohla být rovněž upravena pro možné doplňování, nebo s přídavným systémem. Uváděných 33 manévrovacích trysek by bylo možné redukovat natáčecím systémem, pokud mohou být takto upraveny. Pád při návratu do oceánu není dle mého názoru pro zkušební ověřování termické odolnosti korpusu nejvhodnější a vzhledem k velikosti padáků upravit jejich okamžité odpoutání po dosednutí. Přeji zdar všemu náročnému snažení.

Jiří Hošek
Jiří Hošek
7 let před

Stavba servisního modulu pro misi EM-1 je v tak pokročilé fázi, že popsané návrhy již není možné realizovat. Osm pomocných motorů R-4D-11 (viz zkušební zážeh dvou motorů na animovaném gifu exempláře PQM) je na letovém modulu nainstalováno od června. Tyto motory budou sloužit ke korekcím dráhy a také jako záloha hlavního motoru (Apollo takovou zálohu motoru SPS nemělo). 24 malých postranních korekčních motorků (jejichž úpravu zřejmě navrhujete) má být podle poslední informace instalováno v září. Navíc nevidím důvod k takové úpravě – je to osvědčený systém z lodí Gemini, Apolla, raketoplánu, ESA s ním má zkušenosti z ATV. Úvodní fotografie z článku je z druhého zážehu hlavního motoru exempláře PQM AJ10-190 ze systému OMS-E.
Nevidím ani důvod pro doplňování paliva do servisního modulu, v komentáři to není rozepsáno. Nerozumím ani tomu, proč by návrat Orionu do oceánu při misi EM-1 neměl být vhodný. Je to nejvěrnější způsob simulace přistání následujícího pilotovaného letu EM-2 a ideální způsob, jak identifikovat technická rizika blokové konfigurace tepelného štítu (tepelný štít použitý při EFT-1 byl monolitický).

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.