„Otiskneme boty do Marsu,“ říká americký viceprezident

Kdy se dočkáme příštího velkého skoku pro lidstvo?

Od politických proslovů se většinou nedá očekávat, že by se z nich člověk dozvěděl nějaké skutečné kosmické plány – čest výjimkám jako byl slavný Kennedyho projev, který poslal Američany k Měsíci – ale mohou alespoň ukázat trendy a směr. Když dnes přilétl na floridský kosmodrom americký viceprezident Mike Pence, byli všichni zvědaví, jak bude jeho řeč vypadat. Druhý muž v hierarchii Spojených států se měl podle prvotních informací seznámit s vývojem Kennedyho vesmírného střediska a následně pronést proslov. Místo projevu asi nemohlo být zvoleno lépe – hala VAB, ve které se sestavovaly lunární Saturny V nebo raketoplány a kde se bude rodit nová americká raketa SLS přivítala kromě zástupců médií a politiků i čestnou návštěvu v podobě bývalého astronauta Buzze Aldrina. Jedním z hlavních řečníků byl ředitel Kennedyho střediska Bob Cabana, v jehož proslovu stojí za vypíchnutí především tato zmínka: „Zde (v hale VAB) vznikaly první americké znovupoužitelné rakety, tedy raketoplány.“ Zdá se to jako nenápadná větička, ale je z ní cítit, že slovo „znovupoužitelnost“ má stále silnější zvuk.

Působivá fotka z dnešního startu Falconu 9 s družicí Intelsat 35e

Působivá fotka z dnešního startu Falconu 9 s družicí Intelsat 35e
Zdroj: https://c1.staticflickr.com/

Jeho další slova připomněla, jak se floridský kosmodrom rozšířil – Boeing pracuje na miniraketoplánu X-37 a chystá loď StarlinerSpaceX před pár hodinami vypustila z historické rampy 39A další komerční misi. Zajímavé bylo, že po zmínce o SpaceX začalo publikum spontánně tleskat. Další řeči se točily kolem firmy Blue Origin, která nedaleko buduje svou výrobní halu a společnost Lockheed Martin připravuje loď Orion. Cabana své vystoupení zakončil tím, že jde o skvělé období pro americký kosmický program.

Další postavou, která přistoupila k řečnickému pultíku před loděmi Orion (z EFT-1), Dragon (CRS-1) a maketou Starlineru byl dočasný administrátor NASA Robert Lightfoot. Ten především děkoval za vývoj situace kolem rozpočtu pro agenturu a připomněl, že kosmonautika už dnes není jen o NASA, ale i o partnerech. Pozorný divák si mohl všimnout, že jak rostl význam mluvčího, klesalo množství důležitých informací a rostla úroveň patosu, který je typický pro politické projevy.

Vrcholem vystoupení, které živě přenášela i NASA TV byl projev samotného viceprezidenta Spojených států. Jeho projev se skládal z celé řady vzletných přirovnání, která byla vždy podpořena dodatkem, že prezident Trump podporuje vesmírný výzkum a pod jeho vedením Amerika získá vedení v kosmickém závodě. Mike Pence přivítal účastníky v nové éře, kdy je nebe blíže, než kdy dříve, přičemž podotkl, že NASA opět dosáhne nemožného a v nekonečné rozloze vesmíru se postaví novým výzvám.

Ano, šlo o prázdná slova, která však přesto měla jistý význam – měla ukázat, že současná administrativa o NASA stojí. Jednak je to pro ni dobrá reklama, protože perfektně zapadá do Trumpova předvolebního hesla „Make America great again“ a kromě toho i sám Pence zdůraznil, že kosmonautika je klíčová i pro národní bezpečnost.

Nejzajímavější bod celého vystoupení přišel krátce poté, co Pence jmenoval slavné mise, které z Floridy startovaly – zmínil misi Apollo 11, vypuštění Hubbleova teleskopu, nebo sondy New Horizons, která prozkoumala Pluto. Hned vzápětí pak zvýšeným hlasem a typickou politickou dikcí oznámil, že se Američané vrátí na měsíc a otisknou své boty na povrch Marsu. Návratem k Měsíci je zřejmě myšlena stavba nástupce ISS v cislunárním prostoru, který by měl umožňovat robotické i pilotované výpravy na povrch Měsíce.

Stejně tak by tato stanice měla posloužit pro zkoušky technologií nutných pro budoucí let k Marsu. Z celého viceprezidentova projevu měla tahle věta největší význam. Ano, poslouchá se to dobře a NASA bude k realizaci těchto plánů potřebovat finanční podporu, ale takovéhle veřejné prohlášení od vysokého politika je svým způsobem zavazující.

Donald Trump při podpisu dokumentu, který obnovuje Národní radu pro kosmonautiku.

Donald Trump při podpisu dokumentu, který obnovuje Národní radu pro kosmonautiku.
Zdroj: https://spaceflightnow.com/

Další část proslovu se týkala už prakticky jen znovuobnovení Národní rady pro kosmonautiku, přičemž Pence opět hýřil přirovnáními o tom, že je to cesta k nové éře kosmonautiky, nebo o tom, že společně dosáhneme výšek s americkými hodnotami. Kosmická rada má zacelit současnou mezeru a spojit všechny kosmické aktivity. Podle Pence má navíc americký kosmický program v osobě prezidenta Trumpa doslova šampiona, který stojí o rozvoj této oblasti. Inu to je hezké, ale ještě hezčí by bylo, kdyby se to projevilo nějakým výrazným navýšením rozpočtu NASA. Rakety totiž na hezká slova zatím nelétají.

Zdroje informací:
https://www.nasa.gov/
https://twitter.com/

Zdroje obrázků:
http://www.technobuffalo.com/wp-content/uploads/2014/07/next-giant-leap-notext.jpg
https://c1.staticflickr.com/5/4014/35359371840_ed8747d109_k.jpg
https://assets.cdn.spaceflightnow.com/…/01040824/35250462190_342f96eede_o.jpg

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

69 komentářů ke článku “„Otiskneme boty do Marsu,“ říká americký viceprezident”

 1. Boty budou vysunuty robotickým ramenem z plošiny na vrchu roveru.

 2. Lubomír napsal:

  Cesta na Mars v této chvíli stále spíš utopie , pan Pence by měl spíš shánět prachy na tento “ výlet “ ,než snít o stopách bot v písku , bude do hodně drahé a  USA na samy nebudou mít . Apropo … ví někdo kam zmizela společnost MARS_ONE , měla tuším asi za 3 roky létat na Mars , už mají vyrobené alespoň ty rakve pro pasažéry ? ( mělo se tam myslím létat jednosměrně bez návratu ) , a nebo někam zmizela s těmi finačními zálohami a zůstala po ní jen adresa na zvonku,chíí..Lub

 3. Štěpán Krňanský napsal:

  Notak pánové,

  už toho člověka nechte – to je to co ti lidi chtějí, hádat se… Je neuargumentujete… Ttěchto lidí je nejlepší si nevšímat, když je ignorujete – přestane je to bavit – napíšou něco sprostýho a odejdou…

  Prosím vratmě se k tématu.. 🙂

 4. marek napsal:

  Skor by som povedal ze konecne po prvy raz sa dostanu ludia na mesiac nikto nema poriadny dokaz ze tam boli fotecky su neni u mna dokaz

 5. pbpitko napsal:

  Počkajme až kým čerstvá Národná rada pre kozmonautiku vydá svoje prvé plány. Na tých sa uý budú dať staviať úvahy kam a ako ďalej. Myslím že ešte pred koncom 2017 bude jasnejšie.
  pb 🙁

 6. Rudolf Šíma napsal:

  Já s americkou šlápotou na povrchu Marsu počítám i bez Penceova projevu. Zřejmě se jí nedožiju a můžu prskat, že si dávají na čas, ale nenapadá mne jiný národ, který by mohl „zadupat“ na Marsu dřív než Američané.

 7. Adam napsal:

  Za mě úplně stejné prázdné slova jako dnes Trump v Polsku – všichni a všechno skvělé… (možná jim to píše stejný pisálek 🙂 )jen s tím rozdílem, že Mr. Trump nezapomněl ještě dodat: ale kupujte od nás zkapalněný plyn.

  Vskutku úsměvné.

  A nechápu to chlubení se ohledně znovupoužitelnosti raketoplánem – ví pan Pence, že zemřelo 14 lidí a program byl zrušen mimo jiné proto, že 1 (slovy jeden) start stál cca $ 500 mio? Tohle by mu měli dát k přečtení a ne nějaké prázdné slova!

  • Rudolf Šíma napsal:

   Ono se není v případě raketoplánu čím chlubit?

   • Dušan Majer napsal:

    Raketoplán byl z technického hlediska zázrak, z ekonomického katastrofa. Taky se mi moc líbily a považuju je za nejdokonalejší stroje, jaké jsme kdy postavili. Ale vaz jim zlomilo to, že od nich dala ruce pryč armáda, která si předtím nadiktovala, jak mají vypadat.

    • Rudolf Šíma napsal:

     Stoprocentně souhlasím. A když uvážíme, že přispěly nepřímo i k pádu nedemokratických režimů v Evropě, tak bych je z mého osobního pohledu ani za tak drahé nepovažoval. Navíc „vezly“ za půl miliardy sedm kosmonautů. Kolik stojí dnes vynést na orbitu sedm amerických astronautů v Sojuzu?

    • Jaro Pudelka napsal:

     No za jedno kreslo v Sojuze sa tuším platí cca 70 000 000 USD. 7 x 70 000 000 = 490 000 000 USD. A k tomu ešte vedeli na LEO vyniesť cca 25 ton a doviesť cca 14 ton. Takto ten raketoplán ekonomicky dosť opeknel.

    • Radim napsal:

     Rudolf, Jaro – to je snad poprvé, kdy někdo hodil na stůl jednoduchý a srozumitelný argument proti neustálému omílání „moudrostí“ o tom, jaká byl STS finanční katastrofa.
     Jarovu poslední větu tesat do mramoru! Palec nahoru.

    • Jaro Pudelka napsal:

     Ja by som ešte pridal aj HST. Skúsil niekto niekedy finančne ohodnotiť prínos HST? A tým de-facto aj raketoplánu, bez ktorého by HST nebolo?

    • Rudolf Šíma napsal:

     Jaro: No právě. A to, že vojáci nakonec skvělé vlastnosti raketoplánu nepotřebovali, to snad nikoho mrzet nemusí. Pro vynášení komerčních družic to byl samozřejmě nekonkurenceschopný stroj, ale to je to ohrané „Po boji je každý generál“. Není náhoda, že si Sověti „naběhli“ a chtěli mít stroj podobných vlastností také, prostě v dané době se jim takové schopnosti jevily potřebné. Za místo Space Shuttlu v dějinách se budu bít do smrti. 🙂

    • maro napsal:

     Raketoplán se bral jako důležitá podpora projektu SDI (strategická obranná iniciativa, „hvězdné války“). Proto ho Rusové prostě museli vyvíjet taky. Jejich strategií bylo, že na každou vojensky použitelnou technologii musí mít ekvivalent, protože nikdy nemohli vědět, že zrovna ta jedna daná věc se nestane tou rozhodující a pokud by ji neměli, museli by ten moc velký náskok horko těžko dohánět, nebo by ho taky nemuseli vůbec stihnout dohnat na aspoň nějaké použitelné úrovni.
     Takže v tom směru dotlačení Gorbačova a sovětské vlády k pochopení, že už to fakt nedokážou utáhnout a systém se musí změnit, zapracoval zrovna raketoplán perfektně.

    • Adam napsal:

     Jaro Pudelka:
     Počítáte jablka a hrušky… 500 mio stál start skoro před 10 lety. Křeslo v Sojuzu stojí 70 mio teď.

     Tedy když to vše bylo tak supr čupr, proč ten program rušili?

     Ad HST:
     Prostě by se neservisoval. Jak to dělají vojáci? Vypustí nový satelit, který jako bonus má nějaký upgrade. Taky to zelení mužíčci pochopili velmi rychle, že je výhodnější používat klasické rakety. To, že si nadiktovali na začátku jak má raketoplán vypadat je na jinou diskuzi.
     A je vidět, že např. JWST jde také realizovat bez raketoplánu.

    • Rudolf Šíma napsal:

     Adam: „Počítáte jablka a hrušky… 500 mio stál start skoro před 10 lety. Křeslo v Sojuzu stojí 70 mio teď.“Jablka-dolar tehdy, hrušky-dolar dnes? Dolar byl vůči rublu před deseti lety dvakrát slabší. Ale opravdovou cenu za křeslo těžko zjistíme, můžeme jen porovnávat ceny pro amerického daňového poplatníka.
     „Tedy když to vše bylo tak supr čupr, proč ten program rušili?“ Protože už zastaral, nebyla pro něj práce a jevilo se výhodné počkat na další skvělé konstrukce odpovídající současným požadavkům? Třeba. To neznamená, že raketoplán byl nějaký propadák. Posunul lidstvo dál, „postavil“ ISS, dopravil do kosmu 849 astronautů, hafo družic, a Amíci na něj mohou být právem hrdí. Také jsou. Kdyby nebyla Studená válka, mohli se této formě raketoplánu vyhnout, ale to je to „kdyby po boji“. Možná budete souhlasit, že létat pořád „levnou“ Semjorkou není úplně dobrá cesta.

    • tyčka napsal:

     Podle dřívějších diskuzí o rozpočtu NASA mělo být na lety raketoplánu připraveno ročně 4 miliardy dolarů – za to se uskutečnilo přibližně 4-5 startů – tedy za rok.

    • Adam napsal:

     Rudolf Šíma:
     V pořádku, v tom případě byla v roce 2008 cena za sedačku v Sojuzu pro US daňového poplatníka $ 21,8 mio. A krát 7 jest cca $ 153 mio. Takže… to raketoplán teda moc „neopeknel“ (podle Jaro Pudelka) spíše naopak. Na tom se snad shodneme, že tohle byl trochu zoufalý pokus.

     Protože už zastaral… no výborně, ale zastaralý už byl pár let před tím. Nakonec, kdyby nezastarával, tak by se nedělaly upgrady že. Propadák po finanční stránce to byl neskutečný – to je prostě holý fakt.
     A velmi dobrá poznámka o čekání na další skvělé konstrukce (rozumím inovativní), hlavně vyzdvyhuji „odpovídající současným požadavkům“ – jenže nic z toho se neděje, cíle jaksi nejasné a co se k-cí týká, tak se recyklují věci nekolik desetiletí starých. Novinek minimum. Možná je to dané nejasným cílem, nevím.

     Určitě souhlasím, že létat „Semjorkou“ není dobrá cesta. Ale bohužel, nic jiného není teď k dispozici. Takže mají na výběr a) nelítat vůbec a poslat stanici směrem k moři b) lítat Semjorkou za napálené ceny (ruku na srdce – kdo by nedal takové ceny, když je jediný možný… analogie se nabízí u startů ULA). Co si asi vyberou?
     Řekl bych, že můžou být za tu Semjorku rádi 🙂

     Ovšem chlubit se 40 let starým programem v případě prohlašování hesel „make america great again“ je podle mě trochu mimo.

    • Adam napsal:

     tyčka:
     Nebuďme úplní negativisti 🙂

    • 3,14ranha napsal:

     re: tyčka
     a co je do toho započítáno ? Čistě jen výroba a start nosičů a údržba orbiteru??

     Nebo i pracovní náplň misí, vědecké týmy experimentů, letový personál ?

    • Rudolf Šíma napsal:

     Adam: “ v roce 2008 cena za sedačku v Sojuzu pro US daňového poplatníka $ 21,8 mio“ Nezpochybňuji, že vynesení astronauta (bez nákladu) Sojuzem je levnější než raketoplánem. Mluvil jsem o dnešní ceně pro daňového poplatníka. Prostě Rusové se nerozpakovali využít svého monopolu a ten plán na svěření dopravy Rusům se mi zdá naivní. Myslím, že se podobná důvěra nebude v budoucnu opakovat. Nicméně je jasné, že v dnešní situaci se Semjorka hodí. Uvidíme, zda se sázka na nové konstrukce vyplatila. Já doufám, že minimálně SpaceX dopravu lidí a nákladu výrazně zlevní. Že vás nadzvedává „chlubení se“ 40let starým programem, s tím nehodlám „bojovat“. Mám k tomu programu jiný vztah než Vy (to ostatně i k tomu Vámi nenáviděnému zkapalněnému plynu). Pro mne je raketoplán skvělý kočár, který odvedl obrovský kus práce. Amerika na něj evidentně měla a ekonomicky ji nezruinoval. To, že díky pozitivnímu světovému vývoji nedošlo na jeho původní poslání, to mi ani trochu nevadí. A že se mohl vývoj ubírat i jiným směrem? No, mohl, kdyby byly v ……

    • Adam napsal:

     Rudolf Šíma:
     Ten rozdíl v dnešních cenách by byl cca stejný – rozhodně by se ani neblížil tomu stavu „šul nul“ jak psal JP.
     Plán se zdát naivní může, ale to je tak vše. A samozřejmě, že se ta důvěra opakovat bude muset, pokud to američani povedou stejným stylem jako doposud, bohužel.

     Raketoplán práci odvedl, ovšem nebýt vojáků, tak je historie poněkud jiná, na obě strany. Taky ale za jaké peníze. Ovšem skoro všude na světě se vojákům sype nejsnáze, v US obzvlášť.
     Těch $ na další projekty už moc nezbývalo.

     A k tomu plynu – nic nenáviděného, je to obyčejná prachsprostá spotřebka. Takže, ok Donalde, postav potřebnou infrastrukturu, dovez, doprav k mému hořáku a můžeme si plácnout, ale s podmínkou nižší ceny než má ďáďa Putin. Je to prosté. Na emoce se kašle.
     Putin chce taky prachy, nedělá dobročinnost. Tedy, že by zavíral kohouty nehrozí a strach z toho je podle mě prostě lichý. Byl by sám proti sobě. Nebo v čem je US plyn lepší?

    • Jaro Pudelka napsal:

     Informáciu o cene mám niekde z roku 2013. Kde tam vidíte rozdiel 10 rokov? A povedzte mi cenu za ktorú by dnes vyniesli na LEO 7 astronautov a cca 25 ton nákladu vo veľkom rozmere?
     Raketoplán bol, je a ešte dlho bude absolútna technologická špička a bohužiaľ sa stal obeťou v danom čase uznávaných ekonomických aspektov. Nie je ani prvou, ani poslednou obeťou ekonomiky alebo komercie – spomeňme si na video systémy alebo operačné systémy.
     Z môjho skromného súkromného pohľadu bolo zrušenie STS rovnakou chybou ako zrušenie Apollo Application. Dostalo američanov tam kde ešte stále sú – do závislosti na prastarej ruskej technológii – to na margo toho, že vám vadí referencia na 40 rokov starý program. Vozenie astronautov na prastarých sojuzoch už tak nevadí?

    • Rudolf Šíma napsal:

     Adam: Když založíte někde na webu sekci „Hospoda Kosmonautixu“, rád tam s Vámi půjdu diskutovat o energetické bezpečnosti. Tady debatu o plynu rozvíjet nechci. Jen Vám sem šoupnu odkaz na „úsměvné plynové“ popěvky i u nás mnohými jedinci uznávaných umělců. http://forum24.cz/video-zpivajici-lampasaci-z-ruska-dosahli-az-na-dno-nevkusu-a-hlouposti/

   • hansnasa napsal:

    I mé milované SpaceX bude dlouho trvat,než postaví něco tak úžasného jako byl raketoplán.A na tom trvám.

  • Dušan Majer napsal:

   Ten raketoplán nevypíchl Pence, ale Bob Cabana – ředitel floridského kosmodromu a bývalý astronaut.

  • Jaro Pudelka napsal:

   14 astronautov zomrelo len kvôli ľudskej nezodpovednosti, nie z technických príčin. Detto ako ruskí kozmonauti v teplákoch pri pristávaní, keďže sa tam nezmestili v skafandroch.
   Ináč povedané, aj najlepšia technológia je stále závislá na ľudskej zodpovednosti.

 8. Branislav Pecho napsal:

  Asi budem považovaný za „hnidopicha“. Nová éra kozmonautiky… Poradové číslo? Bla-bla-bla… Som veľkým fanúšikom kozmonautiky, NASA je pre mňa čosi ako svätý grál, ale tieto politické žvásty by si mohli páni v USA odpustiť. Donedávna som mal kdesi výstrižok z novín s prejavom G.Busha staršieho na nejakej univerzite o tom, ako do roku 2019 stane noha Američana na Marse. Žeby to NASA za dva roky dala? Iste, nie je momentálne vhodná politická a finančná konštelácia, nie sú preteky o nejaké vesmírne teleso, NASA nechce zbytočne riskovať… Smerovanie? Aby to nedopadlo ako po 20-tom júli 1969. Armstrong povedal svoju vetu, splnil sa Kennedyho cieľ, takže tým zrazu nikto nevedel, čo s Apollom, keďže tam už boli a prachy sa liali aj niekam inam (Vietnam).
  Dúfam, že sa však mýlim, že sa konečne naozaj našiel nejaký zmysluplný cieľ a že naozaj dôjde k exploatácii do blízkeho i vzdialeného vesmíru.
  Mimochodom, mohli by sa rozhýbať aj Rusi, mozgy na to iste majú, aj keď s financiami je to ešte horšie ako v iných agentúrach. Ale, ktovie, možno si Putin dá nejaký ten osobne-národný cieľ.

  • Dušan Majer napsal:

   Trump by mohl mít výhodu v tom, že pokud NASA udělá něco velkého, půjde to na jeho vrub, což by kosmonautice mohlo pomoci.

   • Adam napsal:

    No trochu mě znepokojují slova „pokud“ a „něco“ 🙂 To už jsou hned na startu dvě neznámé a to je celkem dost.
    Ale vlastně Trumpa asi moc věcí neznepokojuje… co už.

    Akorát přemýšlím jak by mohlo kosmonautice pomoci, když „to půjde na jeho vrub“.

   • Branislav Pecho napsal:

    Za predpokladu, že by túto hodenú rukavicu zdvihol, tak by to bolo fajn. Je manažér-obchodník, tak hádam vidí aj trocha za roh. Otázkou je, aký je jeho priamy vplyv na smerovanie NASA. Ako som spomenul v predchádzajúcom príspevku, nie sme v dobe kozmických pretekov. Možno nakoniec deep space pilotovanú kozmonautiku naozaj ovládne súkromný sektor.
    Nemôžem si pomôcť, ale stále mám pocit, že pre SLS neexistuje, okrem tých pár letov, žiaden cieľ. A furt nechápem zmysel Orionu pri lete na Mars. Neskoro je plakat nad rozliatym mliekom, linka na výrobu Saturnu V sa proste nemala zastaviť, a bohvie aká modernizovaná verzia s nosnosťou oklo 150-200 ton by dnes lietala. Ale po bitve je múdry každý generál, takže, prosím berte moje slová s rezervou.

    • Dušan Majer napsal:

     Orion jako takový k Marsu s největší pravděpodobností nepoletí – bude ale hrát výraznou roli při stavbě a zásobování stanice u Měsíce, odkud by se měl vypravovat planetolet, který bude vícenásobně použitelný. Nebude totiž vstupovat do atmosféry, ale vždy zakotví u stanice, kde posádka vracející se od Marsu přesedne do Orionu a vrátí se na Zemi.

    • 3,14ranha napsal:

     SLS poněkud předběhne dobu (doteď byly dostupné jen malé rakety, tak se tomu tvůrci nákladů přizpůsobovali).
     Nicméně pilotované lety dál než na LEO, nafukovací moduly pana Bigelowa a velké vědecké sondy nabízejí pro SLS spoustu pracovních příležitostí a prakticky žádnou konkurenci

     nedělejme ze SLS modlu, i ona půjde jednou do důchodu… jenže až někdo zprovozní znovupoužitelnou raketu alespoň 2x výkonnější než bude Falcon Heavy ( plus ideálně aby tato nosnost platila pro reusable mód – bez něj se ta cena od ceny SLS moc lišit nebude)

   • Pospíšil napsal:

    Trump (jeho poradci) může NASA směle plánovat co chce, ale rozpočet schvaluje Kongres.

 9. Alois napsal:

  Spekulace, že “ návratem na Měsíc “ je obdoba ISS u Měsíce je poněkud vratká. Lze oprávněně pochybovat, že USA po zkušenostech s „mezinárodní “ ISS, kde nesou břímě 90% nákladů, půjdou do obdobného podniku, lze očekávat, že Aldrin, jako kritik nákladů na ISS / 3,5 mld ročně – za to by moha být každý rok sonda třídy Cassini /,dohlédne aby se to nestalo.

  • Dušan Majer napsal:

   Nástupce ISS je projekt, který se rozvíjí již více než rok a Spojené státy v něm mají krát hlavní roli. Na této základně se otestují technologie pro let k Marsu a bude odsud vypraven i planetolet.

  • 3,14ranha napsal:

   re: Alois
   vaše srovnání je nefér

   – ISS je „třetí“ generace orbitálních stanic (jednomodulové-Mir-ISS), je to 400-500 tun mastodont složený z miniaturních dílů přepravitelných raketoplánem (na LEO se na hmotnost ještě tolik hledět nemuselo)

   – kdežto cislunární stanice bude čtvrtá generace, hrubě do 100 tun, bude mít méně větších modulů, pomocné moduly a solární panely budou nejspíše připojeny přímo na centrální modul, který bude páteří stanice (stanice se obejde bez příhradových nosníků)

   dá se předpokládat že „hardware“ bude poměrně drahý (stínění proti radiaci, vyšší nároky na odolnost proti selhání atd.), ale provoz by měl stát zlomek toho, co dnes stojí ISS (na ISS polovina posádky provádí prakticky neustálou údržbu stanice a na dosluhujícím Miru se to týkalo prakticky celé posádky)

 10. rhronza napsal:

  Bylo by pozoruhodné, pokud by první přistání NASA na Marsu doplnila SpaceX přímým přenosem toho přistání 😉

 11. Mirek S. napsal:

  Kdyby tento projev přišel v době „života“ programu Constellation, tak by dával větší smysl. Takhle to zní bohužel zase pouze jako politické tlachání bez skutečného stanovení cílů a směru, jak jich dosáhnout.

  • Tomach napsal:

   No ja v tom vidim cil zpet na Mesic a pak na Mars.
   A smer? Nejlepsi sef rekne cil a necha na odbornicich jak se k nemu dopracuji. Nejhorsi sef ktereo jsem mel vyhlasil cil a uz rovnou rekl jak ho mame dosahnout. To muze fungovat rekneme u sefkonstruktera vuci konstrukterum, ale ne u politika (ci managera) vuci odbornikum.
   Kazdopadne kosmonautika je i hodne o prestizi. V tom by mohlo byt fajn ze Trump by ji mohl prece jenom podporovat vic nez ten minuly sasek.
   Ono to sice stoji hodne penez, ale zase to zvysi primo i neprimo zamestnanost, u mnoha lidi zvedne sebevedomi o svem vlastnim narode a podobne. Nemluve o prinos vzhledem k novym materialum, postupum, atd.

 12. Milos napsal:

  Ale no. Znovupouzitelnost a stale len snovupouzitelnost. Ako keby nebolo ovela dolezitejsie to aby sa konecne americania dopravili do vesmiru sami. A najlepsie hned na Mesiac a nasledne mozno aj Mars.
  Ja celu tuto udalost vnimam pozitivne. Je vidiet ze americku administrativu vyskum vesmiru zaujima a zda sa ze to co hovoria myslia aj vazne.
  Ono to cele mohlo koncit roznymi skrtmi a bolo by po parade.
  Takto je velka nadej ze tie najdolezitejsie projekty budu nakoniec aj realizovane. A dufajme ze uspesne.
  Drzim palce.
  Inak v kazdom pripade vdaka kosmonautix.cz za clanok. Svoju pracu robite vyborne.
  Ospravedlnujem sa ze nepouzivam ciarky ale zbytocne ma to zdrziava v pisani.

  • Dušan Majer napsal:

   Však už příští rok začnou létat soukromé pilotované lodě – a jedna z nich i na raketě, která je schopná znovupoužitelnosti. 😉

  • Malky napsal:

   “ Znovupouzitelnost a stale len snovupouzitelnost. Ako keby nebolo ovela dolezitejsie to aby sa konecne americania dopravili do vesmiru sami.“

   To jako vážně? Znovupoužitelnost je o několik řádů důležitější, než na čích raketách zrovna američtí kosmonauti létají. Jedině pokud rozlouskneme ten problém se znovupoužitelností a zlevníme vynášení nákladů do vesmíru, dojde k nějaké výrazné změně v kosmonautice a možná i zažijeme něco zajímavého.

 13. Sobotka napsal:

  Mně ta jeho věta o znovupoužitelnosti připadá jako snaha bagatelizovat úspěchy SpaceX.

 14. Josif napsal:

  Moje řeč, nějaké drobné navíc by se určitě hodily. No nic, teď si jdu pustit Star Trek, ten taky ukazuje růžovou budoucnost 😀

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.