Velká část našich čtenářů si jistě vzpomíná na expedice 40 a 41 v roce 2014, v rámci kterých na ISS pobýval německý astronaut Alexander Gerst. Srdce fanoušků kosmonautiky si získal především povedenými fotkami zemského povrchu a často se o něm mluví jako o nejzručnějším fotografovi, který kdy na ISS pobýval. Však jsme jeho snímkům věnovali hned několik dílů našeho seriálu Krásy modré planety (díly 20, 21, 22 a 23). Už vloni jsme se dozvěděli, že se tento astronaut na ISS vrátí a dokonce bude velet 57. dlouhodobé expedici. Evropská kosmická agentura v těchto dnech představila logo jeho půlroční mise.
Stalo se už takovou tradicí, že evropští astronauti označují svůj pobyt na ISS jako misi se specifickým názvem – kupříkladu u prvního Gerstova pobytu to byla Blue Dot (modrá tečka), Samantha Cristoforetti měla misi Futura, Tim Peake zase misi Principia, Thomas Pesquet pobývající na stanici v těchto týdnech zastupuje misi Proxima. Alexander Gerst bude při svém půlročním pobytu reprezentovat misi Horizons.
„V rámci mise Blue Dot šlo o sdílení změny perspektivy, kterou zažijete při pohledu na planetu z vesmíru. Tentokrát chci dát větší důraz na výzkum a průzkum. Horizont je symbol neznámého a když hledím k horizontu, nemohu se ubránit myšlenkám na záhady, které leží za ním. Právě proto děláme na ISS vědecké experimenty – chceme rozšířit horizonty celého lidstva,“ říká k připravované misi sám Alexander Gerst.
Logo samotné, které jsme použili jako titulní snímek našeho článku, bylo navrženo jako nadčasové a vidíme na něm tvář hledící k horizontu, která se nachází nad modrým proužkem, který symbolizuje atmosféru, ale i misi Blue Dot. Nová mise totiž jde dál, než Blue Dot a míří do nekonečna, které je symbolizováno bílým obloukem. V pravé části je uvedený název mise a stylizovaná ISS.
„Jsme moc rádi, že se Alexander Gerst vrací na ISS. Jeho nová mise perfektně odpovídá svému účelu – otevírání nových horizontů v pilotované i nepilotované kosmonautice. Dlouhodobé pobyty mimo zemský povrch tvoří důležité základy pro medicínské pokroky, které se dají využít i na Zemi. Stejně tak nás připravují na budoucí pilotované výpravy mimo zemskou oběžnou dráhu,“ rekapituluje ředitel ESA Jan Woerner.
Zdroje informací:
http://www.esa.int/
Zdroje obrázků:
http://www.esa.int/…/05/horizons_logo/16946097-1-eng-GB/Horizons_logo.jpg
http://www.esa.int/…/13514276-1-eng-GB/Suited_node_full_image_2.jpg
Hurá, konečně to tam nějaký Němec vezme pořádně do latě 🙂 Kluci němečtí se zásadně drží hesla Ordnung muss sein a je zajímavé, že s tím mají už dlouhodobě skvělé výsledky. Říkal Ivan Kraus v knize Snídaně v poledne, že my asi vždycky budeme hrát zajímavější divadlo, ale že Němci budou vždy vyrábět lepší auta. 🙂
Logo je moc hezké. A nějak mě autor článku navnadil, Pesquet dělal moc hezké fotky a pokud Alexander dělal nejhezčí vůbec, tož hned jak dovzoruju formu, tak na fotky vlítnu. Už se těším.
Snad se Vám budou jeho fotky v odkazovaných článcích líbit. 🙂
Takže druhé kolo pro evropský tým začíná. Ale ještě ten Dán neměl půlroční misi, jen týdenní výlet.