Blíží se zkouška s třicetimetrovými plameny

Záchranný systém je nezbytnou součástí každé pilotované lodě. Má totiž zajistit odnesení kabiny s astronauty pryč od nebezpečné rakety. Většina pilotovaných lodí k tomuto účelu používá tzv. záchrannou věžičku, která disponuje motory na tuhé palivo. Výjimkou v tomto směru nebude ani nově vyvíjená americká loď Orion. Při jejím startu v roce 2019 na misi EM-1 budou ještě záchranné motory nahrazeny maketami, protože půjde o nepilotovanou misi. Další let, označovaný jako EM-2 už ale má mít na palubě posádku a proto je potřeba připravit i záchrannou věžičku. V Promontory v Utahu proto firma Orbital ATK připravuje zkoušku, která ověří správné fungování tohoto systému. Technici již z velké části dokončili stavbu pětimetrové věžičky o průměru 90 centimetrů, která je tvořena velkým motorem na tuhé palivo se čtyřmi „výfuky“.

Kvůli bezpečnosti je celá věžička otočená vzhůru nohama, což znamená, že při zážehu budou plameny šlehat k obloze – podle odhadů až do výšky zhruba 30 metrů. Pětisekundový zážeh má proběhnout 15. června ve 21:00 našeho času. Rádi bychom Vám tento vizuálně zajímavý test přinesli s českým komentářem.

Technik připravuje testovací exeplář záchranné věžičky lodi Orion - všimněte si „výfuků“ nad jeho hlavou.

Technik připravuje testovací exeplář záchranné věžičky lodi Orion – všimněte si „výfuků“ nad jeho hlavou.
Zdroj: https://scontent-vie1-1.xx.fbcdn.net

Zdroje informací:
http://www.orbitalatk.com/
https://www.facebook.com/

Zdroje obrázků:
https://scontent-vie1-1.xx.fbcdn.net/…bece4f60c031a2422a70ae74cef90191&oe=59C19A89
https://scontent-vie1-1.xx.fbcdn.net/…fce1622ddcfd8c4bdf850a29ea39cc69&oe=59A728B0

Print Friendly, PDF & Email
Kontaktujte autora článku - hlášení chyb a nepřesností, rady, či připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

22 komentářů ke článku “Blíží se zkouška s třicetimetrovými plameny”

 1. Mirek S. napsal:

  Nezbývá než popřát, aby byla v provozu jen při těchto testech.

 2. Jirka Hadač napsal:

  Když si to tak čtu, tak se nestačím v jednom divit. Co to tedy bylo k videní při pad abort testu? Já si myslel, že už jsou dávno o krok dál a tohle mají komplet, vyzkoušené a otestované.
  Nebo to bylo vyrobené podle plánů k Apollu? A pokud už to měli hotové v roce 2010, tak vlastně jen vyrábí podle existujících plánů pro účely testu.
  Každopádně na test se moc těším, ať už v přímém přenosu nebo ze záznamu.

 3. Jirka Hadač napsal:

  Moc hezké, omlouvám se, nebylo mi to jasné.
  Každopádně, sám v práci prosazuju, aby se něco klidně vyzkoušelo dvakrát či třikrát, než se to použije do série a je dobře, že neusínají na vavřínech.
  Mimochodem, dost mě zaujalo, jak to zametlo s tím pískem na cestě, a to byly jen korekční motory. Hodně sem zvedav, zrovinka tak se mi moc líbil test SRB pro SLS.
  A vždycky se mi ale vybaví ten krásný výrok Elona Muska po prezentaci Dragonu 2, takhle přistává vesmírna loď v 21 století. Ale jasné ty bloky na tuhé látky jsou hodně spolehlivé a pohonná látka neproniká izolační vrstvou nádrže.

 4. Marek napsal:

  Bola už niekedy v histórii použitá záchranná vežička aj v reálnej situácii?

 5. Vojta napsal:

  Evidentně neberou testy na lehkou váhu, což je dobře.
  Ale je to složité monstrum s třemi typy motorů, které je v případě správné funkce nosné rakety jen drahou zátěží. Doufám, že do budoucna se prosadí systém podobný tomu u Crew Dragonu, který únikový systém může využít i k přistání. Nemuselo by jít jen o přistávání a mohlo by to být klidně součástí servisního modulu a sloužit jako jeho hlavní motor. Nebo když už by ty silné motory ve vesmíru využitelné nebyly, tak aspoň použít palivo pro manévrování.

  • Jiří Hadač napsal:

   Chtěl jsem napsat něco podobného, myslím tu pasáž o Dragonu a jeho motorech, ale nechtěl jsem všude cpát SpaceX.
   Podotýkám, že vůbec nejsem odborník na motory, takže si netroufám posuzovat, který system je lepší. Mě osobně se na tom motoru Superdraco nepozdává palivo, ty hypergolické směsi jsou prostě „svinstva“. Ano vím, že motorky shuttle nebo apolla měli stejné palivo, což nic nemění na tom, že se mi to nepozdává. V tomhle je zase lepší ten Polybutadieneacrylate v té věžičce orionu. Jenže se nedá použít při přistání. Možná by bylo nej předělat ty motory Superdraco já nevím na metan.

 6. Jezo napsal:

  Chapem spravne, ze ten motor v realnom pouziti bude smerovat nahor a trysky budu spaliny obracat o necelych 180°? Aky je na to dovod? Bezpecnost, ze by sa napriklad prepalili?

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.