sociální sítě

Přímé přenosy

Falcon 9 (Hera)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Near Space Network

NASA 17. září oznámila, že udělila kontrakt společnosti Intuitive Machines na podporu Near Space Network. Jedná se o systém, který poskytuje komunikační služby pro mise NASA na oběžné dráze Země a cislunárním prostoru.

Ariane 6

Evropští představitelé tvrdí, že změna softwaru by měla vyřešit problém, který nastal při inauguračním startu Ariane 6 v červenci s horním stupněm.

Space Network Services

Impulse Space oznámila 16. září kontrakt na zajištění dopravy na geostacionární oběžnou dráhu pro družice od francouzského startupu Space Network Services. Byla to první oznámená dohoda o geostacionární službě Impulse Space, která byla představena v srpnu.

U.S. Space Force

U.S. Space Force udělily téměř 45 milionů dolarů Rochesterskému technologickému institutu a Michiganské univerzitě, aby vedly pokročilý výzkum vesmírné energie a pohonu.

Lockheed Martin

Lockheed Martin získal kontrakt v hodnotě 297,1 milionu dolarů na vývoj mapovačů blesků pro budoucí geostacionární konstelaci Národního úřadu pro oceán a atmosféru.
Smlouva nařizuje vyvinout dva letové přístroje a zahrnuje opce na dva další.

York Space Systems

Americké vojenské družice postavené společností York Space Systems si úspěšně vyměňovaly data na oběžné dráze pomocí optických komunikačních terminálů Tesat-Spacecom.

Ursa Major

Ursa Major, společnost zabývající se raketovým pohonem se sídlem v Coloradu, získala od americké armády nové finanční prostředky ve výši 12,5 milionu dolarů na pokrok ve vývoji a výrobě raketových motorů na tuhé pohonné látky.

U-space

Francouzský startup U-space bude spolupracovat s nadnárodním dodavatelem raket MBDA na vývoji dvojice družic, které budou demonstrovat detekci, charakterizaci a zaměřování družic a jiných zařízení ve vesmíru. Družice spadají do plánů agentury DGA .

Samara Aerospace

Startup Samara Aerospace získal kontrakt společnosti SpaceWERX na vývoj zlepšeného zaměřování družic o hmotnosti o 200 až 500 kilogramů.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Potvrzeno, Peggy Whitson si prodlouží pobyt!

Když už nastane nějaká nepříjemnost, je potřeba podívat se na její důsledky a zkusit je maximálně využít pro něco dobrého. Když třeba ruská kosmická agentura kvůli nedostatku práce pro své kosmonauty zredukovalo jejich počet ze tří na dva, znamenalo to, že ob jeden Sojuz bude jedno křeslo volné. To je pochopitelně nepříjemné, protože místa v kosmických lodích jsou drahá a nahrazovat člověka nákladem je v tomto případě docela přepych. Kosmické agentury tedy hledaly cesty, jak této situace maximálně využít. Výsledkem bylo, že volná místa v Sojuzech MS-06 a MS-08 obsadí Joe Acabá a Rick Arnold, ačkoliv se dříve hovořilo o Shannon Walker. Do Sojuzu MS-04, který startuje už za 14 dní se ale další astronaut dostat nedá. Ale to se bavíme o startu, nikoliv o přistání.

Peggy Whitson během vykládání nákladu z desáté lodi Dragon.
Peggy Whitson během vykládání nákladu z desáté lodi Dragon.
Zdroj: https://scontent-fra3-1.xx.fbcdn.net

Americká astronautka Peggy Whitson byla jednou z horkých kandidátek na roční pobyt na ISS, který nakonec absolvoval Scott Kelly společně s Michailem Kornijenkem. Kellymu k vybrání jistě pomohlo to, že má bratra-dvojče. Lékaři tak dostali unikátní možnost studovat projevy stárnutí a působení stavu mikrogravitace na téměř identické bytosti z nichž každá pobývá v jiném prostředí. Peggy se ale nakonec dočkala něčeho, co jí nevybrání do roční mise aspoň trochu nahradí.

O tom, že by Peggy zůstala na ISS déle, se neoficiálně hovořilo už několik měsíců. Nyní ale NASA i ruská agentura Roskosmos oficiálně souhlasily s tím, aby si tato nejzkušenější americká astronautka prodloužila pobyt na ISS o tři měsíce. Díky tomu bude možné provádět nepřetržitě vědecké experimenty a zároveň se využije vzniklé situace s volnými křesly v Sojuzech. Peggy Whitson odstartovala na palubě Sojuzu MS-03 už 17. listopadu loňského roku a společnost jí dělali velitel lodi Oleg Novickij a francouzský astronaut Thomas Pesquet. Stejná trojice se podle původního plánu měla vracet na Zemi 2. června, čímž by se uzavřela jejich 196 dní dlouhá mise.

Peggy Whitson při tradičním ceremoniálu - podpisu loga mise na ISS.
Peggy Whitson při tradičním ceremoniálu – podpisu loga mise na ISS.
Zdroj: https://scontent-fra3-1.xx.fbcdn.net

Místo toho se do kazašské stepi na začátku července vrátí jen Novickij a Pesquet. Třetí sedadlo zůstane prázdné, protože Peggy z ISS ještě odlétat nebude. Jak se ale vrátí, říkáte si? Už 20. dubna by měla z Bajkonuru startovat kosmická loď Sojuz MS-04, což je první Sojuz s redukovanou posádkou. V jeho křeslech budou sedět velitel lodi Fjodor Jurčichin a palubní inženýr Jack Fischer. Třetí místo v jejich lodi bude volné a (hádáte správně) při návratu, který je zatím plánován na 3. září, do něj usedne právě Peggy Whitson.

Znamená to tedy, že se Američanka na oběžné dráze potká i s posádkou Sojuzu MS-05 – Sergej Rjazanskij, Randy Bresnik a Paolo Nespoli by měli k orbitálnímu komplexu odstartovat 28. července. Mezi 2. červnem, kdy přistane Sojuz MS-03 a 28. červencem, kdy odstartuje Sojuz MS-05, bude na ISS pobývat jeden Rus – Fjodor Jurčichin – a dva Američané – Peggy Whitson a Jack Fischer. Díky tříčlenné posádce bude možné pokračovat ve vědeckém výzkumu. Jde především o „západní segment“ stanice, protože pokud by zde byl jediný astronaut, musely by se experimenty utlumit, protože by se jejich správa nedala stíhat.

Peggy Whitson před výstupem Thomase Pesqueta a Roberta Kimbrougha pomáhala se zdárnou přípravou.
Peggy Whitson před výstupem Thomase Pesqueta a Roberta Kimbrougha pomáhala se zdárnou přípravou.
Zdroj: https://www.nasa.gov

Nesmíme zapomínat ani na možnost mimořádných situací, které mohou nastat vždy a hlavně nečekaně. Pokud by  došlo k závažnému problému, který je potřeba řešit výstupem do otevřeného prostoru, najednou by vznikl problém s logistikou. Na výstupy tradičně vyráží dvojice astronautů, kterým uvnitř stanice pomáhá minimálně jeden kolega – od oblékání a svlékání skafandrů až po kontroly systémů a další technickou pomoc. Pokud by na ISS byli jen dva lidé, byly by výstupy velmi riskantní.

Peggy Whitson, vystudovaná biochemička si v těchto týdnech užívá svůj již třetí pobyt na ISS. Na kosmické stanici už v roce 2008 plnila roli velitelky a stejnou roli dostane už za pár dní – až se od ISS oddělí Sojuz MS-02 a odveze na Zemi Sergeje Ryžikova, Andreje Borisenka a Roberta Kimbrougha. Ti se mají vracet už příští pondělí, čímž skončí jejich 173 dní dlouhý kosmický pobyt, ale i expedice s pořadovým číslem 50. Peggy Whitson bude hlavou následující 51. dlouhodobé expedice.

Jde bez přehánění o nejzkušenější americkou astronautku všech dob. Na svém kontě má třeba osm výstupů do volného prostoru, nebo více než 53 hodin strávených mimo loď – obě hodnoty jsou ženskými rekordy mezi americkými astronauty. Díky prodloužení mise bude její současný pobyt na ISS trvat nonstop 289 dní, což bude nový rekord mezi ženami na celém světě – prvenství zatím drží Italka Samantha Cristoforetti, která ve vesmíru pobývala bez přerušení 199 dní a 16 hodin. Pokud se datum přistání neodloží, bude Američanka mít na svém kontě v souhrnu přesně ďábelských 666 dní, což jí zajistí nejen rekord mezi ženami, ale i mezi všemi americkými astronauty – zařadí se na sedmé místo globálních tabulek.

Zdroje informací:
https://spaceflightnow.com/
https://www.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
https://assets.cdn.spaceflightnow.com/…/05203432/31385890452_367cf8ee7e_k.jpg
https://scontent-fra3-1.xx.fbcdn.net/…4060e3a2ee3df20e349c5cdec63aa0ef&oe=595A6934
https://scontent-fra3-1.xx.fbcdn.net/…59ae0637886a9a23dae514230bfc33ee&oe=598B87DA
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/whitson_peggy.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Štítky:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
15 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Nedvidky
Nedvidky
7 let před

Jak je to s kreslama v Sojuze? V novem bude mit Peggy repliku sveho kresla nebo jde kreslo premistit ze stareho Sojuzu?

kopapaka
kopapaka
7 let před
Odpovědět  Nedvidky

Vymění se jen vložka(výplň) v sedadle…

maro
maro
7 let před
Odpovědět  Nedvidky

Každý kosmonaut má ve svých osobních věcech svůj vlastní skafandr Sokol a své vlastní tlumící polstrováním, které je vyrobené na míru a které se vkládá do kovové vany sedačky. Když se „stěhuje“ do jiného Sojuzu, tak si prostě jen tyhle věci přenese do něj.
Polstrování:
https://www.flickr.com/photos/fragileoasis/4790915573
Má na ten skafandr a polstrování i specální „bágl“:
https://www.flickr.com/photos/philster02188/3617831239/in/photostream/

Vojta
Vojta
7 let před

Já si říkal, že Američané nenechají ten neplánovaný rekord Samanthy Cristoforetti jen tak plavat ;-). Vzhledem k tomu, že je v sázce i hladký provoz západního segmentu ISS, tak je tento krok více než logický.

Kamil
Kamil
7 let před

Paráda

Michal
Michal
7 let před

Malé upřesnění. Do posádky Sojuzu MS-08 byl NASA jmenován „Ricky“ Arnold ne Shannon Walker, návrat Sojuzu MS-03 je už 2.června 2017.

Michael Voplatka
7 let před
Odpovědět  Michal

Děkujeme za upozornění. Vše bude v nejbližších minutách opraveno.

Štěpán
Štěpán
7 let před

Vím že to je hodně intimní, ale nevíte jak to je s menstruací ve stavu beztíže? Potažmo na ISS?

Jaro Pudelka
Jaro Pudelka
7 let před
Odpovědět  Štěpán

Peggy má 57 rokov, toto je už mimo nej. Otázka by mal byť ako prežívajú ženy klimaktérium vo vesmíre.

Michael Voplatka
7 let před

Tady je při všech těch ženských rekordech Peggy Whitson opravdu vidět, kde byly ženy použity jen k politické propagaci a kde jsou opravdu plnohodnotnými členy sboru astronautů.

maro
maro
7 let před
Odpovědět  Michael Voplatka

No jo. Jenže všude na světě chtěly být ženy použity i k té politické propagaci. To že jim to muži nehodlající riskovat jejich životy nedovolili je druhá věc.
A podle stejné logiky i teď ty ženy slouží k politické propagaci, jako úlitba genderové vyváženosti, ne? Proč myslíte, že mezi těmi adepty na kosmonauty dnes na zemi nezůstali muži, kteří by byli nahoře výkonnější než ty dnešní ženy, třeba měli i lepší výsledky, ale nahoru se nedostali, protože „mužů už je nahoře moc a je třeba tam posílat i ženy“? Takže spousta schopnějších mužů má kvůli téhle politické propagaci prostě smůlu.
Ale je fakt že pro muže je fajn, když tam jsou nahoře s nimi i milé ženské tváře. Taková Catherine Grace Colemanová s věčně rozesmátou tváří a hřívou vlasů rozevlátou do prostoru vypadá na těch fotkách z ISS prostě skvěle.

Michael Voplatka
7 let před
Odpovědět  maro

Nemyslím si, že lze jednoznačně říci, že muži na ISS jsou výkonější než ženy nebo že by byly v nevýhodě kvůli gendrové politice. Upozorňuji, že nejsem žádná slepá feministka 🙂 Zastávám názor, že v určitých profesích ženy nemají co dělat. Ale kosmonautika to určitě není.

Daniel Bozner
Daniel Bozner
7 let před

Docela nechápu proč mezi přistáním Sojuzu MS 03 a vzletem MS 05 je taková velká pauza , obzvlášť když na ISS měli být jen po tu dobu jen dva astronauti.

https://kosmonautix.cz/2017/04/07/potvrzeno-peggy-whitson-si-prodlouzi-pobyt/