Vrátí se Peggy Whitson později?

Momentálně na ISS funguje 50. dlouhodobá expedice, jejíž součástí je i Američanka Peggy Whitson, která sem dorazila společně s Thomasem Pesquetem a Olegem Novickým v lodi Sojuz MS-03. Měla se tak se svými kolegy vracet v květnu, ale jak nyní na našem fóru informoval Tomáš Přibyl, zvažuje se, že by se Peggy Whitson vrátila na Zemi až v Sojuzu MS-04, který by měl přistát v září nebo říjnu. Důvod je prostý – Sojuz MS-04 ponese jen dvoučlennou posádku (Fjodor Jurčichin a Jack Fischer). Minimálně na cestě zpátky by tak mohla být využitá i třetí sedačka.

O tom, zda tento návrh projde, by se mělo rozhodovat v nejbližších dnech, protože jasno má být do začátku února. Pokud by došlo ke schválení, znamenalo by to, že Peggy Whitson stráví na ISS nonstop deset až jedenáct měsíců (podle toho, zda k návratu dojde v září, nebo v říjnu). NASA by tak získala další cenné informace o dlouhodobém působení mikrogravitace na člověka. A navíc – Peggy byla jednou z kandidátek na roční misi. Tu nakonec absolvoval Scott Kelly a jeho náhradníkem byl Jeffrey Williams, ale Peggy by se nakonec mohla prodloužené mise přeci jen dočkat.

Zdroje informací:
http://forum.kosmonautix.cz/

Zdroje obrázků:
http://cdn-image.travelandleisure.com/…ASTROSPACE0117.jpg?itok=pDrzs8QK

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

13 komentářů ke článku “Vrátí se Peggy Whitson později?”

 1. slappy napsal:

  Týjo, to se divím, že se něco takového vůbec zvažuje! Čekal bych, že tyhle věci se musí plánovat hodně dopředu. Inu ukazuje to, že se pilotované lety stávají více a více rutinou (v dobrém slova smyslu), když se zničehonic může uvažovat o takových ‚škatulatech‘

 2. Vojta napsal:

  Tím se hroutí moje hypotéza, že výměna Sojuzů byla kvůli úpravě třetí sedačky. I když… možná ji už upravili dávno a na požadavek NASA to teď musí předělávat zpátky 🙂
  Svým způsobem je to rozumné využití prostředků. NASA + ESA + JAXA budou mít čtyři astronauty na stanici za cenu tří (ne tak úplně, ale nemusí aspoň platit za dopravu).
  Rozhodně se nebojím toho, že by se pro Peggy Whitson nenašla práce. Něco pro ji určitě vymyslí a jelikož je velmi zkušená astronautka, bude to nejen dobře zvládat, ale určitě bude mít i vlastní nápady. V každém případě to musí sama schválit a pochybuji, že by to udělala, kdyby si myslela, že tam bude do počtu.
  Trochu podezírám Američany, že se jim nelíbí, když rekord v nepřetržitém pobytu v kosmu momentálně drží v ženské kategorii neplánovaně Samantha Cristoforetti a chtějí s tím něco udělat.

 3. Kamil napsal:

  To je skvělý nápad. A možná by to tak mohli udělat i o ty dva Sojuzy dál. Kdo by byl další kandidát na dlouhou misi?

 4. Štěpán napsal:

  Možná hloupá otázka-bude tam pro ni místo (co k práci)? Když tam neletí Rus kvůli málo místa v ruské sekci, nebude jeden Američan přebývat?

  • Dušan Majer napsal:

   Zatímco Rusové nemají pro své kosmonauty dostatek práce, v americkém segmentu je tomu naopak. Sice se s tím předem nepočítalo, ale nějak by to určitě zařídit šlo.

  • MartinH napsal:

   V ruské sekci je místo pro 2 kosmonauty a co se týče laboratorního prostoru tak také odpovídá dvěma kosmonautům a v Americké sekci (+ESA+JAXA) je místo pro 4 astronauty (včetně laboratoří). Praxe je taková, že jeden Rus bydlí u Američanů (je to hlavně politická otázka, kdy rusové chtějí mít stejně lidí ve vesmíru jako Američané). ISS je plánovaná pro celkem 7 lidí (včetně modulu Nauka), proto i Dragon V2, CTS-100 a nová ruská loď jsou projektované pro 7 lidí (i když to vypadá že budou létat jen ve 4 a rusové stále po 3 v Sojuzech). Z toho plyne že pro dalšího Amerického astronauta bude práce dost.

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.