Vesmírné výzvy – leden 2017

leden2017 zdroj:internapcdn.net

Leden byl jasně ve znamení návratu SpaceX do aktivní služby. Raketa Falcon předvedla famózní výkon a dokázala nejen vynést náklad na správnou orbitu, ale i dostat svůj první stupeň bezpečně na mořskou plošinu. Ani pilotovaná kosmonautika nezahálela a tak nás v lednu čekaly dva poměrně náročné výstupy do volného prostoru. Přišla dobrá zpráva pro fandy výzkumu asteroidů. Další dvě robotické mise se budou o tyto objekty zajímat. Nakonec nám Boeing představí nové skafandry pro svou loď Starliner.

Jak bylo psáno v úvodu, raketa Falcon 9 úspěšně vynesla do kosmu deset satelitů Iridium Next. Pak její první stupeň ukázkově přistál na plošinu Just Read the Instructions.

Druhá reportáž nás zavede na Mezinárodní kosmickou stanici, kde astronauti při kosmické vycházce vyměnili staniční baterie za nové. Při tom jim výrazně pomohla robotická paže, která odvedla značný kus práce.

Kosmonautika v kostce ukáže problémy, se kterými se momentálně potýká ruská kosmonautika, dále pak zvýšení nosnosti rakety SLS a další novinky okolo ní, finální část mise zásobovací lodi HTV, teleskop J. Webba, družice GOES-16 a CYGNSS, premiérový start malé čínské rakety Kchuaj-čou 1A, pokus o start podobného typu rakety japonské provenience, vzpomínku na Gene Cernana, výměnu lodi Sojuz MS-04 za jiný exemplář, problémy navigačního systému Galileo a další krátké zprávy, které leden 2017 přinesl.

K asteroidům se vydají další dvě sondy Lucy a Psyche. Více ve třetí reportáži.

Na závěr se podíváme na zoubek novému skafandru Boeing Blue, určenému pro pilotované lodě Starliner, které by se mohly vydat do kosmu snad už příští rok.

Lednové Vesmírné výzvy atakují hranici půl hodiny a tak si měsíční souhrn toho podstatného užijete dosytosti. Stačí jen kliknout na obrázek videa, případně na odkaz pod ním.


Nezobrazuje-li se vám video správně, klikněte na přímý link na stream.cz

Vesmírné výzvy jsou součástí celé sekce na Stream.cz pod názvem Dobývání vesmíru, kde stejnojmenný pořad přináší každý týden události z kosmonautiky. V této sekci je i astronomický pořad Noční oblohabonusová videa, jako Vesmírné dotazy nebo záznamy kosmonautických přednášek Tomáše Přibyla, Dušana Majera a Lukáše Houšky.

Zdroje obrázků:
https://3c1703fe8d.site.internapcdn.net/newman/gfx/news/2017/1-amazingspace.jpg
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/f/fc/Play_icon_status.png

Vesmírné výzvy - leden 2017, 2.6 out of 5 based on 18 ratings
Pin It
(Visited 1 972 times, 1 visits today)
Kontaktujte autora článku - hlášení chyb a nepřesností, rady, či připomínky

Hlášení chyb a nepřesnostíClose

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 2.6/5 (18 votes cast)
(Visited 1 972 times, 1 visits today)
Níže můžete zanechat svůj komentář.


11 komentářů ke článku “Vesmírné výzvy – leden 2017”

 1. Vlastimil Pospichal napsal:

  Zase mam jeden blaznivy napad: Co kdyby na konci roboticke paze byla jeste kamera s dvojici robotickych rukou? Astronaut by s 3D helmou a senzory na rukou mohl v bezpeci stanice delat prakticky totez jako pri EVA, mozna jeste efektivneji.

  • Dušan Majer napsal:

   To by se samozřejmě dalo. Do budoucna se třeba něčeho takového dočkáme. Ostatně pokusy s telerobotikou se dělají už nyní – v zítřejším Thomasově fotokoutku bude zmínka o takovém velmi jednoduchém nácviku.

  • Rudolf Šíma napsal:

   Proč bláznivý nápad? Myslím, že to již v úvahách konstruktérů existuje. A ovládání nemusí být nutně ze stanice, ale klidně z pozemské kanceláře. Je to určitě již dnes technicky možné, jen realizace přenosu dat by byla možná dražší než vynesení kosmonauta na orbitu (zatím).

   • Vlastimil Pospichal napsal:

    Prenos dat je to nejmensi. Nejnarocnejsi je sestavit senzory do spravne konstelace, k tomu sadu servomotoru a zajistit zpetnou vazbu, aby ta ovladajici osoba (byl bych spis pro astronauta na stanici) mela v tech rukou i cit.

    Samozrejme neni nutne v tech “rukou” drzet nastroje, ty by mohly byt na nejake dalsi revolverove hlavici.

    • Rudolf Šíma napsal:

     Jak je to s trvalým přenosem dat z a na ISS, to neumím posoudit. Nezdá se mi to stejný problém jako řídit na vzdálenost tisíců kilometrů dron nebo robota na operačním sále. Ale už to, že se provádějí robotické chirurgické zákroky prostřednictvím internetového spojení, naznačuje proveditelnost Vaší myšlenky.

    • tyčka napsal:

     Pokud je mi známo – tak trvalé spojení s ISS je zajišťováno přes geostacionární družice. Tedy let signálu 2 * 36000 km – tedy 72000 km – jedna cesta.
     Tedy přenos povelu a reakce na něj – 2 * 72000km a tedy 144000km – což představuje prakticky 0,5 sekundové zdržení reakce na něj od jeho vyslání a to již podle mne na jemnou práci vadit bude.

 2. Pavel Mašek napsal:

  Povedené video, jen malé upřesnění, satelitů bude vyneseno ještě 65, celkem jich tedy bude s těmi 10 už vynesenými, 75 (7 startů po deseti a jeden sdílený start s pěti satelity). Samotná síť Iridium pro celosvětové pokrytí potřebuje 66, zbylých 9 je náhradních.

 3. Yamanouchi napsal:

  Mám dotaz k panu Majerovi, nešel by ten text „Informační portál“ a „Kosmonautika v kostce“ (v čase 9:45 a dál) přesunout třeba nahoru nebo prostě vypnout? Mě se to překrývá s titulkama na Streamu.cz a blbě se to pak čte. Musím to přepínat do fullscreenu, aby mi to neotravovalo. Ano, i neslyšící taky sledují kosmonautiku. Děkuji za odpověď.

  • Dušan Majer napsal:

   Hezký den, to je velmi zajímavý postřeh, který mne (přiznám se) nikdy dříve nenapadl. Možná to bude tím, že všechna videa, která na internetu sleduji, mám na fullscreen. Nenapadlo mne tedy testovat čitelnost titulků na obrazovce, která není fullscreen. Ale rozhodně díky za postřeh. Přesunutí těchto popisků nahoru není po technologické stránce problém. Od příštího dílu už to bude posunuté.

Zanechte komentář