ŽIVĚ: Poslední start Ariane 5 v letošním roce

Aby bylo možné uzavřít statistiky startů za rok 2016, je potřeba odpálit ještě pár raket. Jednou z nich je i nejsilnější evropský nosič Ariane 5. Tato krasavice již stojí na odpalovací rampě kosmodromu v Kourou a čeká na start,který by měl přijít dnes ve 21:30 našeho času. Na oběžnou dráhu se vydávají hned dvě telekomunikační družice – jak již je u Ariane 5 tradicí. Dnes se jedná o Star One D1, JCSat 15. V tomto článku najdete nejen základní informace o obou vynášených družicích, ale také přehrávač přímého přenosu ze startu.

Plakát k aktuální misi

Plakát k aktuální misi
Zdroj: https://pbs.twimg.com

Šest a půl tuny těžký Star One D1 je umístěný na horní pozici a z oběžné dráhy bude pokrývat oblast Jižní a Střední Ameriky s hlavním důrazem na Brazílii. Jeho úkolem je nahradit dosluhující družici Brasilsat B4, která byla vypuštěna již v roce 1994. Nový satelit pochopitelně nabídne mnohem vyšší přenosovou kapacitu.

Družice JCSat 15 je menší – váží jen necelé 3,5 tuny a našli bychom ji na spodní pozici. Satelit pokryje signálem Pacifik a Indický oceán s hlavním důrazem na Japonsko, přičemž nahradí družici Superbird-D vypuštěnou v roce 2000. Výrobu obou satelitů zajistila společnost  Space Systems/Loral.

Pro Ariane 5 jde již o sedmý letošní start a před raketou je 75 minut dlouhé startovní okno.  Jako první se oddělí Star One D1 (29 minut a 10 sekund po startu) a celá mise skončí 43 minut po startu, kdy se uvolní i JCSAt 15. Družice se díky raketě dostanou na protáhlou dráhu přechodovou ke geostacionární. V dalších dnech a týdnech pak s pomocí vlastních motorů vytáhnou nejnižší bod dráhy a usadí se na geostacionární dráze.

JCSat-15

JCSat-15
Zdroj: http://spaceflight101.com

Zdroje informací:
http://spaceflight101.com/
http://spaceflight101.com/
http://spaceflightnow.com/

Zdroje obrázků:
http://spaceflight101.com/…1248617161843296_3351265482433060084_n.jpg
https://pbs.twimg.com/media/C0HMIv0UcAEi7Cd.jpg
http://spaceflight101.com/…/uploads/sites/130/2016/12/jcsat15_catr.jpg

Kontaktujte autora článku - hlášení chyb a nepřesností, rady, či připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

19 komentářů ke článku “ŽIVĚ: Poslední start Ariane 5 v letošním roce”

 1. Vlastimil Pospíchal napsal:

  Kde najdu odkaz na video?

 2. endemit napsal:

  Mimochodem…One year ago today, the first-ever landing of an orbital-class rocket

 3. Petr napsal:

  Není nějaká aplikace, nebo něco, co by upozorňovalo na starty pár hodin/minut dopředu? Poslední dobou většinu startů prošvihnu. Tady je sice většinou vydaný článek pár hodin dopředu, ale pravidelně na něj narazím, až po startu.

 4. hansnasa napsal:

  Všiml jsem si,že při oddělení pomocných motorů,ty pokračovaly pěkně bez rotace a vzdalovaly se od Ariane.To u raketoplánu SRB po oddělení vždy divoce rotovaly kolem osy.Zřejmě jiné vyvážení.Jen taková zajímavost.

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.