ŽIVĚ A ČESKY: Dvě a půl tuny zásob v Progressu

Mezinárodní vesmírná stanice se v těchto dnech dočká hned dvojité dávky zásob. Už dnes odpoledne by měla z kosmodromu Bajkonur odstartovat nosná raketa Sojuz U, která na oběžnou dráhu vynese čtvrtý exemplář modernizované řady zásobovacích lodí Progress MS. Příští týden se můžeme těšit na japonský příspěvek ve formě šesté automatické zásobovací lodi HTV. Oba starty Vám zprostředkujeme živě s českým komentářem.

Ke startu by mělo dojít dnes, tedy ve čtvrtek 1. prosince v 15:51 středoevropského času, náš přenos spustíme zhruba 15 minut před startem, tedy okolo 15:35 SEČ. Pokud máte zájem zapojit se do chatu, klikněte na název videa v levém horním rohu. Tím se dostanete na stránku přenosu na YouTube. Pokud z jakéhokoliv důvodu (třeba kvůli pomalému internetu, nebo datovým limitům) nemůžete sledovat video, bude pro Vás na této stránce připraven psaný online přenos, o který se bude starat Martin Gembec. Stránku není potřeba obnovovat – nové příspěvky se Vám zobrazí automaticky.

Zdroje informací:
http://spaceflight101.com/
http://spaceflightnow.com/

Zdroje obrázků:
https://i.ytimg.com/vi/Cp5Laq8AimM/maxresdefault.jpg

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

47 komentářů ke článku “ŽIVĚ A ČESKY: Dvě a půl tuny zásob v Progressu”

 1. Jaroslav Alois napsal:

  Je třeba dělat rozdíl mezi konstrukční a výrobní chybou. Tady je to jasně výrobní chyba. 100% spolehlivost všech částí a součástí je podle počtu pravděpodobnosti vyloučena. I Saturny 5 měly výrobní závady a při druhém letu dokonce i konstrukční a hned v následujícím přesto již letěla posádka. Neviděl bych to černě.

  • Ondra napsal:

   Zajimalo by mne, jestli by to posadka prezila. Pri vybuch a poskozeni kapsle asi ne, ale treba pri vypovezeni motoru. Jestli by doslo k rozpojeni a dynamikou ke spravnemu natoceni stitem.

   Pokud z dat poznaji, co se porouchalo. 🙂 Podle videa je uspesne na orbite 😀 Na tu habaduru si urcite vzpomene az v tom budou sedet a prad jim stastnou cestu se slovy, ze jsme „urcite opravili“ 😀

   • Vojta napsal:

    Těžko říct, jak by dopadla posádka. Záleží především na poškození tepelného štítu. Kapsle samotná je schovaná až za ním. Rozpojení by se povést mělo a natočení štítem dopředu by měly v nejhorším případě zajistit aerodynamické síly. Havarovaný Dragon také přežil výbuch druhého stupně i bez záchranné věžičky (pravda, v nižší rychlosti). Rozbil se až o mořskou hladinu, protože mu chyběl software pro vystřelení padáku v případě nehody při startu.

 2. maro napsal:

  Tak teď by mě vážně zajímalo jak velký je rozdíl mezi raketou nesoucí Progress a raketou nesoucí Sojuz. Tohle je daleko větší průšvih než když před dvěma lety Progress „jen“ přestal být ovladatelný. V případě rakety už jde i o problém pro Sojuz s lidskou posádkou.

  • Dušan Majer napsal:

   Horní stupně raket Sojuz-FG a Sojuz-U jsou bohužel prakticky identické.

   • Ondra K. napsal:

    Takže teoreticky i prakticky neni momentalne žadny zpusob, jak dopravit na ISS nove posadky. CCS budou az v 2018 a tohle by mohlo stopnout lety s posadkami klidne az do 2018. Aby meli jistotu, co se stalo to chvilku potrva a bude potreba nekolik zkusebnich – treba cargo letu. A tu se dostavam k me otazce.

    Co je pravdepodobnejsi? Nechaji tam soucasnou posadku, tak dlouho, jak jen to pujde a budou je jen zasobovat, aby stanice neosirela. Neplanovane si vyzkousi dlouhodoby pobyt v kosmu a trhne se dost rekordu :). Ty zkusebni Sojuzy by mel nekdo vybalit. Pokud poleti na prazdno, k prazdne stanici, tak to bude jak soucasny stav u činske stanice.

    Nebo se muze stat, ze bude ISS treba rok bez lidi? Zvladne to stanice rok bez lidi?
    To by byla rana i pro SpaceX atd., protoze by NASA nepotrebovala cargo.

    Tohle je na clanek. 🙂

    Pokud je tam nechaji, tak to by sel pokorit rekord 437 dni.

    • Jaro Pudelka napsal:

     Vedeli by čínske pilotované lode dokovať na ISS?

     • Ondra napsal:

      Celkem se spekulovalo/je, co se bude zkouset u zasobovaci cinske lode. Pretankovani plyny, paliva a vody. Protoze se nevi, co to umi, tak asi podobny neni. Jen se predpoklada, co by bylo logicke, aby testovali a bylo hotove a vyzkousene pro budouci velkou stanici. Nejvetši sance je jako kopie Sojuzu, do noveho typu, ktery je na IDA asi nesli. Jednou by se to povestne kopirovani hodilo.

      Ale vzhledem jake jsou certifikacni procesy CC plavidel (Sx & Boi.), tak driv budou letat, nez by povolili Čine zakotvit.

    • Martin Gembec napsal:

     Nebyl bych tak skeptický. Když to řeknu hodně drsně, pořád mám obavu, že krom letů s lidmi a letů pro západní zákazníky ta povýrobní kontrola není tak vysoká. Snad se potvrdí, že šlo o zanedbání takového postupu a že se za pár měsíců Sojuzy zase pustí k dalšímu letu. Nedivil bych se, kdyby tím letem byl nějaký jarní zásobovací Progress.

     Pokud jde o výdrž posádky na ISS, ta je závislá na životnosti Sojuzu. Oni ji nechtějí prodlužovat nad půl roku u ISS, takže i při roční misi letěl každého půl roku jeden nový Sojuz.

    • tyčka napsal:

     Sojuz je na 1/2 roku u stanice a může tam doletět i sám – co tedy vím.
     Takže čistě teoreticky ho mohou místo lidí naplnit zásobami(samozřejmě jak to technicky a bezpečně půjde) a poslat ho tam prázdný – pokud tam doletí – tak tam bude na 1/2 roku – takže by si někdo z posádky mohl o 1/2 roku prostě prodloužit i pobyt.
     Další let Progresu lze zřejmě riskovat v případě potřeby bez problémů – prostě jen nedoletí v nejhorším případě – jde o závadu rakety a nikoliv lodě.

 3. Jaroslav Alois napsal:

  Kníže Potěmkin by asi neměl radost ze svých následovníků.

 4. Martin Gembec napsal:

  Díky klidu v řídícím středisku, hlášením o vyklopení navigačních antén a předpřipravené animaci jsme byli pravda trochu za blbce. Nelze se divit počátečním zprávám, že se start podařil, které jsme i my uveřejnili..

 5. Mirek napsal:

  Jsem zvědavý, v jaké výšce k explozi došlo (či co se vlastně stalo). Každopádně, podle animace bylo vše v pořádku až k oběžné dráze, kdy následovala gratulace za dobře provedenou práci.

 6. Ondřej Šamárek napsal:

  Roskosmos oficiálně potvrdil, že Progress je ztracen. Havárie proběhla ve výšce 190 km nad Tuvskou republikou, většina fragmentů shořela v atmosféře… 🙁
  http://www.roscosmos.ru/22996/

 7. Tovy napsal:

  Každopádně Ruská vizualizovaná telemetrie bohužel selhala… (pokud tedy bere opravdu reálné údaje z letu) 🙁

  • Ondřej Šamárek napsal:

   Evidentně se jednalo o předpřipravenou infografku, která nečerpala data ze živé telemetrie. Jen to troubové mohli nějak dát vědět…

   • Tovy napsal:

    Přesně tak. Jak tomu teď máme věřit i v budoucnu… ?
    Uvažoval jsem, jak by mohla grafika vypadat v okamžiku problému (ač nikomu to samozřejmě nepřeju).
    I lidé v řídícím středisku vypadají klidně na to, že už pár minut nemají reálná data.

    • Petr napsal:

     Takže ta grafika mimo vlastní start rakety bylo jenom předpřipravené divadlo?

    • Vojta napsal:

     No, Rusové měli na grafice kromě vizualizace rakety už jen čas a ten reálný byl. Jak by v takovém případě vypadala vizualizace Američanů nebo ESA, těžko říct. Pravděpodobně by se zasekl údaj o rychlosti a výšce, ale animace by dost možná také pokračovala (zapálené motory, které už mají být dávno bez paliva, by také nevypadaly hezky). Záleží na tom, jak si s tím vyhráli a nepředpokládám, že by tam nějaký vtipálek zadrátoval na ztrátu telemetrie animaci výbuchu. Nejpravděpodobnější se mi zdá, že by se našel někdo, kdo by během pár sekund střihl obraz na řídící místnost nebo jinou, méně znepokojující scénu, připravený to střihnout zpět, pokud by telemetrie naskočila.
     I když si vzpomínám na nepovedený start nějaké americké suborbitální rakety, kde se její animovaná verze roztočila jako čamrda podle naprosto nereálné osy, protože ta reálná vybouchla, ale její gyroskopy stále posílaly údaje a evidentně do vizualizace zadrátované byly.

    • Ondra napsal:

     Je fajn, že se snaží jít se západem a ukazovat to online. Ale když je to jen animace bez napojení na telemetrii … O to víc to pak křičí do světa, když to bouchne a „video“ jede dál. Potěmkin forever. Je mi to líto, že je to stále o  politikaření a hraní, kdo ho má většího.

    • tyčka napsal:

     Kdyby se alespoň ta animace po nějaké době bez přijmu telemetrie prostě zastavila – s tím, že je problém s telemetrií – tak by to ještě šlo.

     • Ondra napsal:

      Asi se víc koukali na video. 🙂
      Nedávno tu byl přenos z návratu do služby Antares nebo to byl OSIRIX-REx… nevím, kde kamera do řídícího střediska zabírala asi 5 lidí. A jedna paní, co seděla a před sebou měla nějaká telemetrická data, nešlo bohužel poznat přesnou funkci, celých 30 minut čučela do mobilu a hrála nějakou hru a s někým si asi psala. Přímo pod kamerou. Úplný ignor, že by byla v prací. Zřejmě nuda. Tak mne u toho napadlo, jestli je jedna z GO/noGO před startem, tak to musí být fakt jízda.

      Neví někdo, jestli se třeba u startu/letu Appola 13, Skylab a jiných se v řídícím středisku nehráli šachy nebo neházelo ringo. Feministka by určitě dodala, že ženy zvládají víc věci. Já: „Pravda, ale pak žádnou pořádně.“ 😀

 8. Racek napsal:

  Ehhh .. zrovna včera jsem zaznamenal někde prohlášení ruské strany, že se už podařilo vyřešit problémy se spolehlivostí raket. A zrovna tohle se muselo stát „Semjorce“ která je symbol spolehlivosti. Holt smůla a bolí to.

 9. Armer10 napsal:

  Tak to uz vypada hodne spatne kdyz prichazeji takove zpravy … To musela byt obri exploze …

 10. Peter P napsal:

  No pravdepodobne sa zrutil…je to strasna skoda….:-(

 11. Andrej napsal:

  Momentálne by sa mal Progress MS-04, ak je na obežnej dráhe, nachádzať v dosahu ruských pozemných sledovacích staníc…

  https://twitter.com/ISS101/status/804360744238219264

 12. wild napsal:

  podle agentury TASS „lod pravdepodobne nedorazila na obeznou drahu a mohla spadnout do oblasti Číny nebo Tichého oceánu, uvedl zdroj ve vesmírném průmyslu“

  (http://tass.ru/kosmos/3833015)

 13. Armer10 napsal:

  Bude to jeste zajimave sledovat, problem je mozna vetsi nez jsme cekali .. Ale doufam ze se start povedl 🙂

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.