Osmý den s Johnem Glennem – soutěž

Celý minulý týden jsme si připomínali legendu světové kosmonautiky v seriálu „Sedm dní s Johnem Glennem“. Nyní ho doplníme o jedinečnou možnost: o soutěž, v níž se nehraje o nic menšího, než obálku razítkovanou 20. února 1962 na mysu Canaveral. Ano, o obálku razítkovanou v den (prvního) startu Johna Glenna na oběžnou dráhu.

Přivítání Johna Glenna v New Yorku 1. března 1962.

Přivítání Johna Glenna v New Yorku 1. března 1962.
Foto NASA

A jak obálku se známkou a razítkem historického dne získat? Úplně jednoduše: stačí znát odpovědi na níže uvedené otázky a poslat je na e-mailovou adresu [email protected] (pozor, ne kosmonautix.cz, ale skutečně jen kosmonaut.cz). Na obálku se může těšit 36. odpověď, která dorazí (pokud se jich do uzávěrky sejde méně, pak 7. odpověď). Pokud nebude 36. správně, pak je vítězem 37. odpověď, resp. 38., 39. atd. Uzávěrka je v sobotu 24. prosince 2016 ve 12:00 h středoevropského času. Jméno vítěze (včetně správných odpovědí) zveřejníme tentýž den odpoledne ve článku na Kosmonautix.cz. Šťastlivce zároveň vyrozumíme e-mailem a vyzveme ke sdělení poštovní adresy, na kterou v příštím týdnu obálku doporučeně zašleme. (Nechceme vypisovat dvacetistránková pravidla, takže stručně a srozumitelně: organizátoři si vyhrazují právo pravidla upravit nebo změnit.)

Někdo to pak uklidit musel...

Někdo to pak uklidit musel…
Foto NASA

A teď už avizované soutěžní otázky.

Otázka první
Na jakém letounu přeletěl John Glenn jako první nadzvukovou
rychlostí z jednoho pobřeží USA na druhé?
Nápověda
A) F8U Crusader
B) Bell X-1
C) F5D Skylancer
D) T-38 Talon

Otázka druhá
Kdo byl náhradníkem Johna Glenna při letu Mercury Friendship 7?
Nápověda
A) Donald Slayton
B) Walter Schirra
C) Scott Carpenter
D) Gus Grissom

Otázka třetí
Na kolik poštovních úřadů byly distribuované zapečetěné balíčky s příležitostnou známkou k prvnímu americkému orbitálnímu letu?
Nápověda
A) 299
B) 301
C) 303
D) 305

Otázka čtvrtá
Jak se jmenoval subsatelit, který byl z raketoplánu Discovery vypuštěn (a následně opět zachycen) během mise STS-95?
Nápověda
A) Spartan 201-3
B) Spartan 201-4
C) Spartan 201-5
D) John 77

Otázka pátá
Kdy bude otevřena časová schránka programu Mercury na mysu Canaveral?
Nápověda
A) 4. listopadu 2057
B) 12. dubna 2061
C) 20. února 2062
D) 10. listopadu 2464

Otázka šestá
Kolik vážil dort představující přesnou repliku lodi Mercury, který nechal upéct Henri Landwirth?
Nápověda
A) přes 100 kg
B) přes 200 kg
C) přes 300 kg
D) přes 400 kg

Otázka sedmá
John Glenn byl nesmírně velkorysý a za své podpisy nikdy nechtěl ani cent. Jiní astronauti ovšem mají své ceníky a poměrně „divoké“ sazby. Za kolik dolarů dnes prodává svůj podpis třeba takový Buzz Aldrin?
Nápověda
A) 99 USD
B) 150 USD
C) 300 USD
D) 600 USD

Otázka osmá
John Glenn měl se svým dobrým přítelem Thomasem Millerem jachtu, která se jmenovala Seniram II. Od čeho je toto prapodivné jméno odvozeno? (Tentokrát bez nápovědy a bez možností. Anebo alespoň malá nápověda: jde to i bez Googlu.)

Dobře se bavte – a hodně štěstí!

Už jsem tady zase!

Už jsem tady zase!
Foto New York Daily News

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

16 komentářů ke článku “Osmý den s Johnem Glennem – soutěž”

 1. Jakub Klíma napsal:

  Dobrý den, rád bych se zeptal, zda jste obálku pro účel soutěže zakoupili např. z nějaké aukce nebo ji věnuje někdo z redakce ze svého vlastnictví? Samozřejmě pro případného vítěze má obálka stejnou „hodnotu“ v obou případech, ale představa, že se někdo vzdá takového kousku ze své sbírky, ve které může být několik let nebo dokonce desítek let, je k zamyšlení a rozhodně by to případně bylo obdivuhodné. Každopádně díky za Vaše články, které zpestří každodenní oběd v práci a doufám, že tento web má před sebou ještě dlouhá léta provozu.

 2. Štěpán napsal:

  Může každý odpovědět jen jednou, a nebo to můžu odeslati z více mailů?

 3. Jirka napsal:

  Nechápu, proč se v poslední době rozšířila tahle metoda výběru vítěze. Proč ze spravných odpovědí vítěze prostě nevylosujete? Metoda výběru podle pořadí je dost neférová. A ještě si rýpnu: co je to pořadí odpovědí? Je klíčem datum/čas napsání uvedený ve zprávě (který nemusí mít nic společného s realitou) nebo pořadí, ve kterém byly doručeny do e-mailové schránky?

  • Ondřej Šamárek napsal:

   Celkově se dá odpověď shrnout do jedné věty: protože soutěž pořádáme my a my jsme se takto rozhodli.
   Ta pravidla jsou tímto způsobem nastavená proto, aby měli šanci všichni. Pokud by vyhrál první mail, nebylo by to fér vůči těm, kteří nemají možnost článek přečíst v době, kdy je zveřejněn (například jsou v práci nebo mimo internet). V případě losování bychom zase mohli čelit nařčení z manipulace. Takhle má opravdu šanci každý.
   A to číslo 36 má svou symboliku: právě tolik let totiž uběhlo mezi dvěma Glennovými lety do vesmíru.

   • maro napsal:

    Hezký. Pořád jsem si říkal, proč zrovna 36 a ne třeba 42 🙂 Tohle je dost dobré.

   • holom napsal:

    Aha, taky jsem přemýšlel proč 36. A díky za pěkný seriál.

   • Jirka napsal:

    No nikdo nerozporuje, že pravidla své soutěže si můžete určit, jak chcete. Nemůžu s vámi souhlasit, že tahle metoda je nejspravedlivější. Všichni mají stejné šance právě jen tehdy, když se vítěz losuje. Pokud o vítězi určuje pořadí, potom záleží na tom, jaké pořadí to je a kolik lidí se zůčastní soutěže. Pokud se zůčastní hodně lidí, pak mají šanci jen ti nejrychlejší. Navíc tahle metoda zakládá prostor pro spekulace účastníků s tím, kdy je nejlepší odpověď poslat. Dá se taky lépe manipulovat ze strany soutěžících, např. pokud pošlu opravdu rychle odpověď pod 36 různými jmény, moje šance na výhru je 100%, zatímco u losování je menší než 100 %. Nakonec ani prokazatelnost toho, že pořadatel soutěž nemanipuloval není o moc lepší než v případě hlasování. Jak byste to prokazovali? Pořadí e-mailů ve své schránce si může každý změnit jak chce, takže v čem je ta průkaznost?

    • Jakub Klíma napsal:

     Věřím tomu, že pokud pořadatelé uvidí chování, jaké tu již nejen Vás napadlo („pošlu 100 mailů rychle za sebou a vyhraju!!“), tak dojde k diskvalifikaci dané osoby… viz jedna z posledních vět článku „(Nechceme vypisovat dvacetistránková pravidla, takže stručně a srozumitelně: organizátoři si vyhrazují právo pravidla upravit nebo změnit.)“ – pokud autor nepočítal původně s „podváděním“ tohoto typu tak tato věta to krásně kryje 🙂

     Moc nerozumím proč se v tom někdo tímto způsobem tak „šťourá“. Tento web je pokud se nepletu neziskový a autoři sem každý den přispějí jedním až třemi obsahově hodnotnými články. Nyní, k mému velkému překvapení, se rozhodnou uspořádat soutěž, do které je pan Přibyl ochoten ze své osobní sbírky přispět jedním exemplářem což osobně vnímám jako pěkné gesto od někoho, kdo má velký zájem na popularizaci kosmonautiky na úkor vlastních prostředků.

     Věřím, že kdyby chtěl darovat danou obálku určité osobě, tak proč by to dělal takhle složitě – nemůže se jednat o pokus o tunel nějaké nadace, jejíž prostředky nejsou v přímém držení autorů, ale o přímo vlastnictví takže zde není žádný důvod k nějakému překrucování výsledků.
     Nevím jak pro Vás, ale pro mě tato soutěž na konci sedmi-dílného seriálu byla kontrola toho, jestli články jen tak prolétávám nebo ne a soutěž určitě splní účel – třeba přitáhne pár jednotlivců, kteří následně budou tak jako my ostatní navštěvovat web pravidelně.

     Omlouvám se za předlouhý komentář, neumím svůj názor vyjádřit v kratší podobě…

    • TP napsal:

     Poznámka první) Metoda možná není nejspravedlivější (spravedlivou metodu ostatně nenajdete – když budeme losovat ze všech e-mailů, určitě se najde rozumbrada, který bude tvrdit, že znevýhodňujeme ty, kdo e-mail nepoužívají), ale pro nás je nejjednodušší. Rejpat se lze v každé metodě, a to včetně losování.

     Poznámka druhá) Co se spekulací účastníků s odesláním času týká, tak to jako spoluorganizátor opravdu odmítám řešit. Prostě všichni ví, že mají odpověď poslat od okamžiku zveřejnění textu až do soboty 24. prosince 2016 ve 12:00 h. A jestli odpověď poslali předevčírem ve 22:47 h, včera ve 14:52 h nebo dnes v 8:06 h, je mi naprosto, naprosto ukradené. (Nedovedu si představit, že někomu napíšu „vyřazuji vás ze soutěže, protože jste svůj e-mail zákeřně a naprosto podle poslal včera v 11:21 h“.)

     Poznámka třetí) Píšete, že pokud někdo pošle opravdu rychle odpověď po 36 různými jmény, má vyšší šanci na výhru. Myslím, že takového balíku e-mailů bychom si všimli a vyřadili ho (a to dokonce spíš, než v případě losování, kde lze toto množství poslat během několika dnů). Zatím všichni soutěžící velmi správně pochopili, že jde o čistou zábavu a kratochvíli – nikoliv o festival lidské blbosti.

     Poznámka čtvrtá) Píšete o možnosti snadné manipulace. Úplně stejný argument byste mohl použít u losování (pořadí e-mailů si může každý měnit jak chce vs. do losování může každý zařadit koho chce).

     Prosím, uvědomte si, že všechny aktivity kolem Kosmonautix.cz vznikají v našem volném čase (= na úkor rodiny nebo čehokoliv jiného), že do nich vkládáme své ryze soukromé prostředky (= opět na úkor čehokoliv jiného) a že o ně vlastně i přicházíme (kdybychom tu obálku nedali do soutěže, ale prodali ji, tak máme na pivo a nikdo se o nás nebude otírat).

     Suma sumárum: pořád věřím na lidskou slušnost a zdravý selský rozum. Kdo si chce hrát, hraje si. Kdo nechce, má tisíc možností seberealizace mimo tuto soutěž.

     Každopádně díky všem, kdo se zatím zapojili. A třeba ještě zapojí. Aktuálně je ve známém vesmíru jediný žijící člověk, který zná počet došlých odpovědí. A jak pravil klasik: „My nesmíme ani naznačovat.“

 4. Matouš Klugar napsal:

  No popravdě vím asi 2 otázky, jdu hledat a číst. Snad jsou knihy a google chytřejší než já. 🙂 Krásná soutěž, jsem rád, že informujete i o takovýchto věcech.

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.