ŽIVĚ A ČESKY: Sojuz MS-02 konečně na startu

Po vyřešení problémů s elektronickou součástkou pod jedním z křesel kosmické lodi Sojuz MS-02, jejíž výměna způsobila téměř měsíční odklad je nyní již vše připraveno. Nosná raketa Sojuz-FG již stojí na rampě kazašského kosmodromu Bajkonur a je připravena vynést tříčlennou posádku ve složení Sergej Ryžikov, Andrej Borisenko a Robert Kimbrough. Také tento start bychom Vám rádi nabídli v rámci našich živě a česky komentovaných přímých přenosů. Svým způsobem tak uzavřeme maraton tří přímých přenosů ve třech dnech.

Ke startu by mělo dojít zítra, tedy ve středu 19. října v 10:05 středoevropského letního času, náš přenos spustíme zhruba 15 minut před startem, tedy okolo 9:50 SELČ. Pokud máte zájem zapojit se do chatu, klikněte na název videa v levém horním rohu. Tím se dostanete na stránku přenosu na YouTube. Pokud z jakéhokoliv důvodu (třeba kvůli pomalému internetu, nebo datovým limitům) nemůžete sledovat video, bude pro Vás na této stránce připraven psaný online přenos, o který se bude starat Martin Gembec. Stránku není potřeba obnovovat – nové příspěvky se Vám zobrazí automaticky.

Zdroje informací:
https://www.youtube.com/

Zdroje obrázků:
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/b/b0/Soyuz-MS-02-Mission-Patch.png

ŽIVĚ A ČESKY: Sojuz MS-02 konečně na startu, 2.4 out of 5 based on 19 ratings
Pin It
(Visited 4 351 times, 1 visits today)
Kontaktujte autora článku - hlášení chyb a nepřesností, rady, či připomínky

Hlášení chyb a nepřesnostíClose

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 2.4/5 (19 votes cast)
(Visited 4 351 times, 1 visits today)
Níže můžete zanechat svůj komentář.

Více se o tomto tématu dočtete zde »
(odkaz vede na příslušné vlákno diskuzního fóra www.kosmonautix.cz)


26 komentářů ke článku “ŽIVĚ A ČESKY: Sojuz MS-02 konečně na startu”

 1. kolemjdoucí napsal:

  “problémů s elektronickou součástkou” -> poškozený kabel, resp. kabelový svazek, který se musel celý vyměnit (tedy nic jednoduchého)

 2. vh napsal:

  Na http://www.roscosmos.ru/317 už běží přímý přenos z předstartovní přípravy. Nic moc není vidět, ale někoho by to mohlo zajímat.

  • Rudolf Šíma napsal:

   Díky. To množství lidí, kteří se tam motají, mne fascinuje. Zřejmě jsou si už jistí, že osud posledního Falconu nehrozí.

   • maro napsal:

    Lidi prostě ztrácejí obezřetnost, když se s tou raketou nikdy nic nestalo, tedy dokud jen stála na rampě a motory ještě nebyly zapáleny. A to nikdy trvá desítky let.

 3. maro napsal:

  Pěkný přenos.
  Jen malá připomínka do chatu. V těch vacích za kosmonauty v lodi nejsou padáky. Ty mají své vlastní dutiny, které jsou hermeticky odděleny od prostoru s kosmonauty. Výdutě pro padáky sice zasahují do kabiny právě v těch místech, kde jsou ty vaky, ale mají samozřejmě kovovou stěnu a plátěné vaky jsou zavěšené až na té kovové stěně.
  http://www.wired.com/wp-content/uploads/images_blogs/wiredscience/2010/10/mai-capsule-2-russo.jpg
  https://cryptome.org/info/soyuz-tma19/pict17.jpg
  To nafouklé oranžové v té výduti na obrázku je nafouklý technický vak, který vytlačil hlavní padák ven z padákové komory.
  Vaky za kosmonauty tedy nejsou tak objemné, jak by si člověk myslel při pohledu na fotky zevnitř, a jsou v nich osobní věci, oblečení, jídlo, notebooky, ale taky věci pro přežití na zemi (survival kit).
  https://www.quora.com/Whats-located-inside-the-overhead-bags-in-a-Soyuz-descent-module

 4. yarda napsal:

  V tom videu je mezi parametry letu, že s ISS se mají spojit až v pátek. Pokud vím, už tam lítali kratší dobu, spojili se už asi po šesti hodinách od startu? Je nějaký důvod k delší době letu před spojením (nesleduji to pečlivě, možná to tu už proběhlo)?

  • Dušan Majer napsal:

   Je to tím, že Sojuz MS-02 je teprve druhým zástupcem modernizované řady a pozemní týmy na novou techniku nechtějí spěchat, chtějí ji ověřit v podmínkách dvoudenního přeletu a teprve až bude dostatek zkušeností se vrátí k šestihodinovému profilu.

 5. Jiří Novotný napsal:

  Dobrý den.
  Chtěl bych se zeptat,z jakého důvodu je na záchranné věžičce několik druhů trysek. Na širší části 4 velké a 4malé, na uzší části větší počet maličkých. Trochu mě zarazilo, že celý aerodynamický kryt, včetně celé lodi Sojuz je připevněn “pouze” 6. šrouby. I když samořejmě věřím že, to mají spočítané dobře.(Pokud se nepletu, tak “na ostro” byla využita pouze jednou.)

  • Dušan Majer napsal:

   Jeto kvůli tomu, že každá sada trysek má trochu jiný úkol a navíc je lepší udělat více trysek než jednu velkou.

  • Ondřej Šamárek napsal:

   4 velké jsou určeny pro případ havárie během letu, 4 menší by byly použity spolu s velkými pro případ průšvihu na rampě (pro odlet do větší výšky) a ty malé nahoře jsou tuším určeny pro nominální separaci věžičky od zbytku startovní sestavy v případě, že všechno jde tak, jak to jít má.

   • Jiří Novotný napsal:

    Děkuji za odpověď.
    Ty maličké trysky na nominální separaci mě napadly také. A hlavní záchranný motor dopadne na zem nevyhořelý, nebo je během sestupu zapálen? První možnost mi připadá nebezpečná a nepravděpodobná.

 6. Karel_x napsal:

  Díky všem za skvělý přenos i kvalifikované komentáře

 7. janc1c1 napsal:

  Vdaka za prenos.
  Pozeram to sice teraz opozdene 😉

  Kedy a ako nastupia kozmonauti do rakety? vdaka.

  • Dušan Majer napsal:

   Bývá to několik hodin před startem.

   • janc1c1 napsal:

    to mi bolo jasne.
    zaujimalo by ma trosku viac detailov 😉

    – predpokladam ze raketa je uz vstycena.
    – sajuz je skryty pod ajrodynamicky krytom, su v tom kryte nejake dvere?
    – z tych zaberov je vo vnutry malo miesta. pomahaju im tam usadit sa a priputat?

    rozmyslal som nad tym ked som pozeral tie videa ako to skladaju …

    vdaka

    • Dušan Majer napsal:

     Jsem rád, že se ptáte na konkrétní věci, které Vás zajímají. To jsem z původní otázky nevyčetl. Tak tedy:

     Ano, raketa je už vztyčená
     Ano, v aerodynamickém krytu jsou opravdu dvířka, jejichž umístění odpovídá místu, kde má Sojuz dveře.
     S usazováním může kosmonautům pomoci obsluha.

    • vh napsal:

     Včera přijeli na rampu asi v 7:30 SELČ, po focení asi v 7:45 vystoupili
     k výtahu a jeli ke kabině.
     Dost mě překvapilo, že se kolem nich točilo hejno lidí; tak jsem si vzpomněl na obavu z různých chřipek – tady se zdálo, že se nebojí.

 8. yarda napsal:

  Když jsem viděl kabinu Sojuzu v leteckém muzeu, napadlo mne, jak se tam asi ti kosmonauti cítí. Kdyby někdo udělal model v měřítku 1:1, do kterého by se dalo na chvilku vlézt a posadit se tam (samozřejmě udělaný tak, aby něco vydržel, přístroje by stačilo namalovat), docela rád bych si to vyzkoušel i za cenu zvláštního vstupného.

Zanechte komentář