sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Virgin Galactic

Společnost Virgin Galactic oznámila, že výroba nových suborbitálních kosmických letounů je i nadále na dobré cestě, aby umožnila zahájení komerčních letů v polovině příštího roku, a zároveň zvažuje obnovení prodeje letenek.

Landspace

Čínský startup Landspace v sobotu vynesl na oběžnou dráhu šest družic Tianyi. Družice vynesla raketa Zhuque-2E z rampy v testovací oblasti Dongfeng Commercial Space Innovation Test Area v raketovém středisku Jiuquan.

NGA

National Geospatial-Intelligence Agency (NGA) se připravuje na otevření svého nového kampusu „NGA West“ severně od centra St. Louis koncem září. Toto otevření je vyvrcholením téměř desetiletého úsilí o modernizaci působnosti agentury na Středozápadě.

Josef Aschbacher

Josef Aschbacher 13. května při slyšení před výborem Evropského parlamentu prohlásil, že je „zázrak“, že Evropa dosáhla vedoucí role v některých vesmírných oblastech, jako je pozorování Země a navigace, vzhledem k tomu, že její výdaje na vesmír značně zaostávají za Spojenými státy a Čínou.

Artemis Accords

Norská ministryně obchodu a průmyslu Cecilie Myrsethová podepsala Artemis Accords během akce v sídle Norské kosmické agentury v Oslu, které se zúčastnil šéf agentury a chargé d’affaires velvyslanectví USA v Oslu.

Solestial

Startup Solestial, který se zabývá solární energií získal v rámci financování série A 17 milionů dolarů na rozšíření výroby křemíkových fotovoltaických panelů pro vesmírné aplikace.

OneWeb

Společnost Ramon.Space, specialista na vesmírné výpočty, 14. května oznámila dohodu o dodávce systémů digitálních komunikačních kanálů pro nejméně 70 připravovaných družic OneWeb, což pomůže s přechodem konstelace na softwarově definovanou síť, kterou lze aktualizovat na oběžné dráze.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Schiaparelli se chystá na přistání

Minulý týden se evropský modul EDM nazývaný též Schiaparelli dočkal pokynů, které jasně definují časovou osu jeho aktivity. Pozemní týmy poslaly tyto pokyny na sondu TGO, ke které je sestupový modul připojen a která letí vstříc Marsu. Modul Schiaparelli je pevně spojen s mateřskou sondou již od startu a byl s ní spojen již několik dní předtím. K separaci obou těles dojde 16. října v 16:42 našeho času a zatímco sonda TGO vstoupí na oběžnou dráhu Marsu, modul EDM zamíří do atmosféry planety, na které se pokusí přistát. Cílem je nasbírat zkušenosti, které se budou hodit v roce 2020, až k Marsu poletí druhá část evropsko-ruského programu ExoMars, jejíž součástí už bude šestikolové vozítko.

Řídící středisko v německém Darmstadtu
Řídící středisko v německém Darmstadtu
Zdroj: http://www.esa.int/

Řídící tým v německém Darmstadtu v minulých dnech dokončoval poslední úpravy na pokynech pro modul, přičemž odeslání těchto údajů bylo významným milníkem na cestě k dalšímu průběhu celé mise. Modul EDM se řídí pokyny, které mají jasně daný čas vykonání. To zajišťuje, že Schiaparelli bude schopen pracovat i když nad ním zrovna nebude přelétat žádná družice určená k odesílání jeho dat. Automatický provoz založený na definici úkolů a jejich časů zajišťuje i to, aby se modul ve správnou chvíli probral ze své energii šetřící hibernace a navázal komunikační spojení s družicí na oběžné dráze a poslal na ni svá naměřená data.

Aktuální dávka pokynů byla k Marsu poslána ve dvou dávkách. První obsahovala časovou osu probouzení a řízení vědeckých operací na povrchu Marsu. Tyto údaje byly odeslány 3. října. O čtyři dny později, tedy sedmého října pozemní týmy poslaly zbytek příkazových sekvencí. „Úspěšné odeslání těchto sekvencí je velkým milníkem, který byl dosažen díky intenzivní spolupráci mezi řídícím střediskem celé mise a specialisty z oboru,“ popisoval s nadšením letový ředitel Michel Denis.

Sestupový modul před odhozením tepelného štítu
Sestupový modul před odhozením tepelného štítu
Zdroj: http://www.esa.int/

Nejkritičtější pasáží celé mise bude bezesporu přistání. To je naplánováno na 19. října 16:48:11 středoevropského letního času. Nyní byl tento čas definitivně upřesněn a již se s ním nebude hýbat. Všechny ostatní pokyny tedy budou vztaženy k tomuto času a budou se od něj odečítat, nebo se k němu přičítat. Podobně jako se náš letopočet váže k narození Krista.

Během přistávací sekvence budou časové pokyny ovládat třeba odhození předního i ochranného krytu, funkčnost senzorů , které budou měřit údaje při sestupu, vystřelení padáku, nebo aktivaci tří svazků hydrazinových trysek, které sníží sestupovou rychlost. Radar na palubě modulu bude měřit jeho výšku nad terénem, přičemž s tímto měřením se začne ve výšce 7 kilometrů. Zhruba dva metry nad zemí Schiaparelli dosáhne nulové vertikální rychlosti a dostane se do visu. Ten bude ukončen volným pádem k povrchu planety.

Po tomto kritickém okamžiku přijde na řadu fáze vědeckých operací na povrchu, která by měla trvat dva dny a možná i o trochu déle. V této fázi bude alfou a omegou spotřeba elektřiny, které má modul limitované množství. Měření se proto budou vykonávat pouze v předem daných oknech, což je energeticky úspornější, než pokud by měření probíhala nepřetržitě. Jak jsme již psali výše – časová osa počítá i s termíny, kdy nad přistávací oblasti přelétávají družice ESA a NASA, na které modul odešle svá data. Plán počítá s 32 komunikačními možnostmi s americkými satelity – v 18 případech má jít o MRO, v osmi případech o Mars Odyssey, šestkrát přichází v úvahu MAVEN. Evropská sonda Mars Express by měla být využita 14 krát.

Jelikož je přistání modulu EDM velmi důležitým momentem, rozhodli jsme se, že Vám tuto událost zprostředkujeme formou psaného online přenosu, při kterém se pokusíme předat všechny aktuální informace. Tak držme palce, ať se 19. října všechno podaří.

Zdroje informací:
http://www.esa.int/
http://blogs.esa.int/rocketscience/

Zdroje obrázků:
http://www.esa.int/…/schiaparelli_on_mars/16070029-1-eng-GB/Schiaparelli_on_Mars.jpg
http://www.esa.int/…/mars_team/16171791-1-eng-GB/Mars_team.jpg
http://www.esa.int/…/16069721-1-eng-GB/Schiaparelli_s_heat-scorched_shield.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
17 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Lukas
Lukas
8 let před

Skoda tych baterii.ale ide vlastne len o testovanie pristatia.

Dušan Majer
Dušan Majer
8 let před
Odpověď  Lukas

Přesně tak.

Spytihněv
Spytihněv
8 let před

Před Kristem a po Kristu. Před přistáním a po přistání EDM. Co na to Vatikán? 🙂

Dušan Majer
Dušan Majer
8 let před
Odpověď  Spytihněv

😀 Dobrá otázka. 🙂

Fantasta
Fantasta
8 let před
Odpověď  Spytihněv

Vatikán určitě problém nemá, vždyť je to Dílo Boží. Jako vše, co činíme. -:) -:) -:)

ptpc
ptpc
8 let před
Odpověď  Spytihněv

Tak toto je prirovnanie aké sa nepodarí každý deň. Dugi, to sa mi fakt páči…

Dušan Majer
Dušan Majer
8 let před
Odpověď  ptpc

Někdy se prostě zadaří. 😉

Fantasta
Fantasta
8 let před

No a mě už nejdou smajlíci, to mám za to… 🙂

ahoj
ahoj
8 let před

kdy odstartuje Šen-čou-11 ?

Dušan Majer
Dušan Majer
8 let před
Odpověď  ahoj

Přesný termín zatím neznáme, ale mohlo by to být v nejbližších dnech.

ptpc
ptpc
8 let před
Odpověď  ahoj

Ako napísal Dugi – presný dátum sa nevie ale nosná raketa CZ-2F s kozmickou loďou SZ-11 sú už na štartovacej rampe.

Kraky
Kraky
8 let před

To se EDM oděluje tři dny před přistáním (16.10.) nebo je to chyba a má být 19.10.?

Dušan Majer
Dušan Majer
8 let před
Odpověď  Kraky

Je to tak správně. K oddělení opravdu dojde tři dny před přistáním.

Petr Čech
8 let před

Má ten volný pád na konci nějaký účel?Přeci jen 2 metry je celkem hodně i při marsovské gravitaci…

Dušan Majer
Dušan Majer
8 let před
Odpověď  Petr Čech

Je to jednodušší na konstrukci, navíc modul nenese žádné extra citlivé přístroje, kterým by ten pád mohl ublížit a konstrukce je na to od začátku připravována. Na spodní straně se nachází deformační zóna, která pohltí energii z dopadu.

Petr Čech
8 let před
Odpověď  Dušan Majer

Děkuji

Dušan Majer
Dušan Majer
8 let před
Odpověď  Petr Čech

Rádo se stalo.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.