sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Gateway, Artemis IV a V

Sněmovna reprezentantů dnes schválila zákon o federálním rozpočtu na letošní fiskální rok 2025 v jeho senátní verzi, tedy včetně všech peněz pro NASA, které navrhl Ted Cruz. Nyní zákon půjde do Bílého domu k zítřejšímu Trumpovu podpisu.

Latitude

Francouzský startup Latitude, který vyvíjí nosnou raketu Zephyr, podepsal smlouvy o expanzi do větších výrobních prostorů. Společnost doufá, že v příštím roce provede první start z Francouzské Guyany.

O3b mPower

Společnost Boeing dodala společnosti SES další dva širokopásmové družice O3b mPower s hardwarovými opravami. Družice nesou přepracované energetické moduly, které mají řešit elektrické problémy, které se vyskytly u prvních šesti družic.

Atomic-6

Startup Atomic-6, který se zabývá kompozitními materiály, uzavřel s americkými vesmírnými silami dohodu v hodnotě 2 milionů dolarů na vybudování svého solárního pole pro vojenské družicové aplikace.

LeoLabs

Společnost LeoLabs, kalifornský provozovatel pozemních radarů pro sledování objektů na nízké oběžné dráze Země, získala v rámci amerického vojenského programu financování ve výši 4 milionů dolarů na modernizaci svého mobilního sledovacího radaru.

Skynopy

Francouzská kosmická agentura přispěla do kola financování ve výši téměř 18 milionů dolarů pro místní startup Skynopy, čímž podpořila úsilí o rychlý rozvoj sítě pozemních stanic.

NOAA

Ministerstvo obchodu zveřejnilo 30. června dlouho odkládaný dokument Kongresu s odůvodněním návrhu rozpočtu Národního úřadu pro oceán a atmosféru na fiskální rok 2026. Dokument poskytuje více podrobností o návrhu rozpočtu. Ministerstvo obchodu navrhuje ukončit financování programu koordinace vesmírného provozu.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Přípravy na start ExoMars 2016 nabírají obrátky

Už 14. března by mělo dojít k jednomu z nejdůležitějších startů letošního roku. Ruská raketa Proton s horním stupněm Briz-M má k Marsu vystřelit první část evropsko-ruského programu ExoMars. Je o zkušební přistávací pouzdro EDM, které ověří technologie měkkého přistávání na Marsu a družici TGO, která bude zkoumat složení atmosféry s důrazem na metan a podobné plyny. Aby start dopadl úspěšně, je potřeba vykonat řadu postupných kroků. V tomto krátkém článku Vás seznámíme s  termíny těch nejdůležitějších milníků. Údaje pochází od Michala Václavíka z České kosmické kanceláře, který tyto informace zveřejnil na našem diskusním fóru. Podle jeho slov je to jen stručný výpis těch nejdůležitějších kroků. Skutečný rozpis totiž čítá na sto různých aktivit a vydal by na dvě plné stránky textu.

  • 29. ledna – plnění EDM pohonnými látkami
  • 12. února – konečné spojení TGO a EDM
  • 21.–24. února – plnění TGO pohonnými látkami
  • 29. února – spojení TGO(+EDM) s adaptérem
  • 2.–3. března – uzavření do aerodynamického krytu
  • 6.–7. března – spojení s Protonem
  • 14. března – start v 9:31 UT

Zdroje informací:
http://forum.kosmonautix.cz/

Zdroje obrázků:
https://scontent-vie1-1.xx.fbcdn.net/…00e89e10255b19b6a391233d90ffd5e1&oe=57107007

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
7 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Spytihněv
Spytihněv
9 let před

Takže lze předpokládat, že EDM má již natankováno 🙂

Vincent Kerman
Vincent Kerman
9 let před

Ty pohoné látky vydrží v nádržích jeden a půl měsíce bez větších uníků? Co vlastně EDM používá za palivo… hydrazin?

Vincent Kerman
Vincent Kerman
9 let před
Odpověď  Vincent Kerman

*úniků

Dušan Majer
Dušan Majer
9 let před
Odpověď  Vincent Kerman

Ano, jde o stři svazky tří trysek na hydrazin (každá s tahem 400 N), jako palivo se používá hydrazin. Ten měsíc a půl není žádný problém.

Spytihněv
Spytihněv
9 let před
Odpověď  Vincent Kerman

Úniky paliva? Řeč je o sondě, která bude toto palivo potřebovat až po příletu k Marsu, takže musí vydržet v nádržích mnoho měsíců. A co třeba Cassini, která letěla skoro sedm let a pak musela mohutně brzdit. Kdyby jí byť drobně unikalo palivo, tak po příletu k Saturnu by asi byla na suchu.

Jindra
Jindra
9 let před

Proč se nepoužije Arien 5 je to mnohem bezpečnější raketa.

Dušan Majer
Dušan Majer
9 let před
Odpověď  Jindra

Je to tím, že projekt ExoMars je evropsko-ruský. Rusko do programu přispělo kromě jiného svými nosnými raketami – jak pro aktuální, tak pro příští start za dva roky.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.