sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Josef Aschbacher

Josef Aschbacher 13. května při slyšení před výborem Evropského parlamentu prohlásil, že je „zázrak“, že Evropa dosáhla vedoucí role v některých vesmírných oblastech, jako je pozorování Země a navigace, vzhledem k tomu, že její výdaje na vesmír značně zaostávají za Spojenými státy a Čínou.

Artemis Accords

Norská ministryně obchodu a průmyslu Cecilie Myrsethová podepsala Artemis Accords během akce v sídle Norské kosmické agentury v Oslu, které se zúčastnil šéf agentury a chargé d’affaires velvyslanectví USA v Oslu.

Solestial

Startup Solestial, který se zabývá solární energií získal v rámci financování série A 17 milionů dolarů na rozšíření výroby křemíkových fotovoltaických panelů pro vesmírné aplikace.

OneWeb

Společnost Ramon.Space, specialista na vesmírné výpočty, 14. května oznámila dohodu o dodávce systémů digitálních komunikačních kanálů pro nejméně 70 připravovaných družic OneWeb, což pomůže s přechodem konstelace na softwarově definovanou síť, kterou lze aktualizovat na oběžné dráze.

Zeno Power

Zeno Power, startup financovaný rizikovým kapitálem, který vyvíjí jaderné baterie pro extrémní prostředí, 14. května oznámil, že získal 50 milionů dolarů v rámci financování série B na urychlení své práce v oblasti vesmírných a podvodních energetických systémů.

Arabsat

Saúdskoarabský geostacionární operátor Arabsat podepsal 14. května dohodu o poskytnutí širokopásmové kapacity z navrhované konstelace na nízké oběžné dráze Země se společností Telesat.

Varda Space Industries

Společnost Varda Space Industries oznámila, že 13. května úspěšně přistála její návratová kapsle W-3 v Jižní Austrálii, čímž dokončila svou třetí misi. Mise W-3 se zaměřila na shromažďování dat pro vojenský hypersonický výzkum.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Přípravy na start ExoMars 2016 nabírají obrátky

Už 14. března by mělo dojít k jednomu z nejdůležitějších startů letošního roku. Ruská raketa Proton s horním stupněm Briz-M má k Marsu vystřelit první část evropsko-ruského programu ExoMars. Je o zkušební přistávací pouzdro EDM, které ověří technologie měkkého přistávání na Marsu a družici TGO, která bude zkoumat složení atmosféry s důrazem na metan a podobné plyny. Aby start dopadl úspěšně, je potřeba vykonat řadu postupných kroků. V tomto krátkém článku Vás seznámíme s  termíny těch nejdůležitějších milníků. Údaje pochází od Michala Václavíka z České kosmické kanceláře, který tyto informace zveřejnil na našem diskusním fóru. Podle jeho slov je to jen stručný výpis těch nejdůležitějších kroků. Skutečný rozpis totiž čítá na sto různých aktivit a vydal by na dvě plné stránky textu.

  • 29. ledna – plnění EDM pohonnými látkami
  • 12. února – konečné spojení TGO a EDM
  • 21.–24. února – plnění TGO pohonnými látkami
  • 29. února – spojení TGO(+EDM) s adaptérem
  • 2.–3. března – uzavření do aerodynamického krytu
  • 6.–7. března – spojení s Protonem
  • 14. března – start v 9:31 UT

Zdroje informací:
http://forum.kosmonautix.cz/

Zdroje obrázků:
https://scontent-vie1-1.xx.fbcdn.net/…00e89e10255b19b6a391233d90ffd5e1&oe=57107007

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
7 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Spytihněv
Spytihněv
9 let před

Takže lze předpokládat, že EDM má již natankováno 🙂

Vincent Kerman
Vincent Kerman
9 let před

Ty pohoné látky vydrží v nádržích jeden a půl měsíce bez větších uníků? Co vlastně EDM používá za palivo… hydrazin?

Vincent Kerman
Vincent Kerman
9 let před
Odpověď  Vincent Kerman

*úniků

Dušan Majer
Dušan Majer
9 let před
Odpověď  Vincent Kerman

Ano, jde o stři svazky tří trysek na hydrazin (každá s tahem 400 N), jako palivo se používá hydrazin. Ten měsíc a půl není žádný problém.

Spytihněv
Spytihněv
9 let před
Odpověď  Vincent Kerman

Úniky paliva? Řeč je o sondě, která bude toto palivo potřebovat až po příletu k Marsu, takže musí vydržet v nádržích mnoho měsíců. A co třeba Cassini, která letěla skoro sedm let a pak musela mohutně brzdit. Kdyby jí byť drobně unikalo palivo, tak po příletu k Saturnu by asi byla na suchu.

Jindra
Jindra
9 let před

Proč se nepoužije Arien 5 je to mnohem bezpečnější raketa.

Dušan Majer
Dušan Majer
9 let před
Odpověď  Jindra

Je to tím, že projekt ExoMars je evropsko-ruský. Rusko do programu přispělo kromě jiného svými nosnými raketami – jak pro aktuální, tak pro příští start za dva roky.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.