ŽIVĚ A ČESKY: Demonstrátor hledání gravitačních vln startuje

Vážení čtenáři, zatímco listopad byl na zajímavé starty mimořádně chudý, prosinec nám naloží měrou vrchovatou, na což budeme reagovat i zvýšeným počtem česky komentovaných přenosů. Celý maraton odstartuje již ve čtvrtek brzy ráno, což je důvod, proč vydáváme tento článek již dnes. Evropská sonda LISA Pathfinder by měla na raketě Vega startovat ve středu 3. prosince v 5:15 našeho času. Víme, že je to docela nevhodný termín, ale přesto se možná najde pár zájemců, kteří si náš přenos budou chtít pustit – pro ty ostatní zůstane na YouTube záznam.

Pozor! Termín startu se přesouvá ze středy 2. prosince na čtvrtek 3. prosince 5:04 našeho času. Důvodem je objevení technické závady na horním stupni rakety Vega, jejíž analýza potřebuje nějaký čas. Na 3. prosince se tedy logicky posouvá i náš přímý přenos – začínáme ve čtvrtek už ve 4:50.

Přenos bychom chtěli spustit v 5:00 a ukončíme jej pravděpodobně až raketa ukončí svou činnost, pokud tedy půjde všechno podle plánu, pak by k tomu mělo dojít okolo půl šesté. Obrazovou část přenosu budeme čerpat z portálu arianespace.tv a doplníme jej českým komentářem a možná i nějakými fotkami – například z průběhu příprav na start.

Přímé přenosy jsou zrádné a může se během nich stát cokoliv. Navíc stále s touto technologií teprve začínáme. Prosíme proto všechny diváky o shovívavost při případných technických problémech, které se však budeme snažit eliminovat.

Zdroje informací:
http://www.arianespace.tv/

Zdroje obrázků:
http://www.esa.int/…/Vega_VV06_fully_assembled_in_its_mobile_gantry.jpg

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

23 komentářů ke článku “ŽIVĚ A ČESKY: Demonstrátor hledání gravitačních vln startuje”

 1. Spytihněv napsal:

  Chtěl bych si něco upřesnit. Horní (4.) stupeň rakety AVUM/RD-869 s kapalnou pohonnou látkou není totéž jako samotný pohonný modul sondy, který ji navede do L1?

 2. Spytihněv napsal:

  Díky za přenos i za komentář. Sice jsem nebyl mezi těmi třinácti statečnými, ale i tak stál záznam za to. Výsledek jsem neznal, takže napětí nechybělo. K té poznámce, že librační bod není „bod“, ono je to logické. V L1 se aktuálně nachází čtyři sondy, tato bude pátá a to by byla pořádná tlačenice 🙂

 3. cecil napsal:

  skutočne výborný nápad s týmito prenosmi, vďaka. lov na gravitačné vlny, to je podľa mňa vrchol vedeckého a technologického snaženia.

 4. Ondřej Šamárek Redakce napsal:

  Start se povedl, stejně jako komentovaný přenos. Díky za něj!

 5. Quardok Redakce napsal:

  Díky za přenos, pár přeřeků (L1 1,5km od země :)), ale jinak super, toto mi chybělo.

 6. jindrovec napsal:

  super super víc a víc takových přenosů co dnes v noc bude????

 7. ptpc Redakce napsal:

  Presne tak – sú tu traja a nastavil som si budík…

 8. Racek napsal:

  No, doufám že se někdy dožiji skutečné detekce gravitačních vln a konečně se snad dozvíme, jak by se to dalo využít. Malý krůček to je a ať je úspěšný..

 9. Spytihněv napsal:

  Přeji LISE vše nejlepší. Konečně se poprvé od února opět něco odváží opustit bezprostřední okolí Země.

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.