sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

LeoLabs

Společnost LeoLabs, kalifornský provozovatel pozemních radarů pro sledování objektů na nízké oběžné dráze Země, získala v rámci amerického vojenského programu financování ve výši 4 milionů dolarů na modernizaci svého mobilního sledovacího radaru.

Skynopy

Francouzská kosmická agentura přispěla do kola financování ve výši téměř 18 milionů dolarů pro místní startup Skynopy, čímž podpořila úsilí o rychlý rozvoj sítě pozemních stanic.

NOAA

Ministerstvo obchodu zveřejnilo 30. června dlouho odkládaný dokument Kongresu s odůvodněním návrhu rozpočtu Národního úřadu pro oceán a atmosféru na fiskální rok 2026. Dokument poskytuje více podrobností o návrhu rozpočtu. Ministerstvo obchodu navrhuje ukončit financování programu koordinace vesmírného provozu.

EchoStar

Společnost EchoStar odložila možné podání návrhu na vyhlášení bankrotu, aby měla více času na jednání s regulačními orgány, které přezkoumají, zda americký družicový operátor dodržuje podmínky vázané na jeho licence.

GOSAT-GW

Japonská raketa H-2A 28. června úspěšně vynesla vědeckou družici GOSAT-GW neboli Ibuki GW, na sluneční synchronní oběžnou dráhu. Družice bude snímat skleníkové plyny a koloběh vody. Start byl posledním letem rakety H-2A.

Muon Space

Společnost Muon Space zveřejnila první tepelné infračervené snímky ze své družice FireSat Protoflight, což představuje milník pro konstelaci družice specializovanou na detekci lesních požárů. Snímky jsou pořízené pomocí šestikanálového multispektrálního infračerveného přístroje.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

InSight má problém – hlavní přístroj netěsní

Jedním z velmi očekávaných momentů příštího roku je vypuštění statické sondy pro výzkum Marsu – landeru InSight (Interior Exploration Using Seismic Investigations, Geodesy and Heat Transport). Ten má dosednout na povrch Rudé planety, s pomocí robotické paže vyskládat do okolí jednotlivé vědecké aparatury, které budou po dobu dvou let měřit seismickou aktivitu Marsu a tím pádem pochopit tajemství vnitřní stavby této planety. Start je zatím naplánován na březen příštího roku, nicméně nyní se objevil poměrně závažný problém.

Ukázalo se, že vakuový kontejner s hlavními senzory netěsní a někde je tedy pravděpodobně skrytý únik. Senzory, které jsou v tomto vakuovém kontejneru jsou součástí přístroje SEIS (Seismic Experiment for Interior Structure), který poskytla francouzská kosmická agentura CNES. Jde o seismometr, který je bez přehánění tím nejdůležitějším přístrojem, jaký na palubě sondy najdeme. Právě s jeho pomocí bychom se měli dozvědět odpovědi na otázky, které nás zatím tíží. Díky datům z přístroje SEIS bychom měli lépe pochopit vnitřní strukturu Marsu i procesy, které probíhají hluboko pod povrchem a které nemůžeme zkoumat žádným jiným způsobem.

Vizualizace sondy InSight na povrchu - přístroj SEIS vidíme u levé nohy landeru
Vizualizace sondy InSight na povrchu – přístroj SEIS vidíme u levé nohy landeru
Zdroj: http://www.nasa.gov/

Samotný přístroj SEIS se skládá ze tří vysoce citlivých seismometrů, které jsou uložené v zapečetěné kouli. Senzory seismometrů nutně potřebují pracovat ve vakuu. Jinak nejsou schopné měřit mimořádně drobné odchylky v pohybu podloží. Pro lepší představu, o jak drobných pohybech je řeč – senzory přístroje SEIS mají být schopny detekce pohybu o velikost srovnatelnou s průměrem jednoho atomu! Díky tomu bude možné detekovat i nejslabší projevy „marsotřesení“. Jakmile ale byla kulovitá nádoba s uloženými senzory zapečetěna, objevil se drobný únik. To znamená, že takový přístroj by po přistání na Marsu nemohl fungovat správně.

Tým odborníků z francouzské agentury CNES i americké Laboratoře tryskových pohonů (JPL) momentálně pracuje na opravě úniku. Výhodou je, že přístroj je zatím stále na území Francie – není tedy ještě umístěný na sondě, takže se nemusí řešit komplikovaný proces jeho odstraňování a následného posílání do Evropy.  Letový exemplář landeru InSight zatím dokončil sérii zkoušek ve společnosti Lockheed Martin Space Systems v Coloradu a je připraven k odeslání na Vandenbergovu základnu v Kalifornii, odkud by měl v březnu odstartovat k Marsu na raketě Atlas V.

Přístroj SEIS
Přístroj SEIS
Zdroj: http://www.nasaspaceflight.com/

Objevený problém na souborů seismometrů SEIS je pro všechny velmi nepříjemný, ale odborníci zatím věří, že by oprava neměla být moc dlouhá a termín startu by se měnit neměl. Momentálně to vypadá, že by přístroj SEIS měl být k sondě InSight připojený v průběhu ledna 2016. Za zmínku stojí, že všechny vědecké přístroje, které americká sonda dopraví na Mars už jsou na svém místě, včetně německého experimentu HP3 (The Heat Flow and Physical Properties Package). Čeká se tedy pouze na hlavní vědecký přístroj SEIS. Doufejme, že se práce nezkomplikují a že InSight opravdu odstartuje bez problémů. Informace, které díky této sondě získáme budou unikátní, protože ještě žádná mise nezkoumala pochody v nitru Marsu.

Příprava přístroje SEIS
Příprava přístroje SEIS
Zdroj: http://www.agences-spatiales.fr/

Zdroje informací:
http://www.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
https://cnes.fr/sites/default/files/migration/wordpress/images/2013/08/P44247_HD_2000.jpg
http://www.nasa.gov/…/image/pia19811_insight_scene-aug2015-plain.jpg
http://www.nasaspaceflight.com/wp-content/uploads/2014/05/Z53.jpg
http://www.agences-spatiales.fr/wp-content/uploads/2015/07/titrecnes-620×264.jpg

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Spytihněv
Spytihněv
9 let před

Snad se to stihne, jinak bude na sondu i se dvěma cubesaty další dva roky obrazně řečeno sedat prach někde ve skladu 🙁

Podle selského rozumu by snad nemělo jít o fatální problém, nově vyvinuté přístroje jsou asi v pořádku a oprava netěsnící vakuové schránky by pro vědce měla být běžná věc, se kterou se již mnohokrát setkali i na Zemi v jiných případech.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.