Tisíce naskenovaných fotek mise Apollo

Apollo 17 na oběžné dráze kolem Měsíce. NASA/JSC

V galerii Flickr se aktuálně objevilo na 8400 neupravených skenů fotografií z misí Apollo, z nichž některé nebyly doposud nikdy publikovány. Snímky pořízené fotoaparáty Hasselblad ukazují místy i rozmazané snímky Země nebo astronautů. Díky tomu má fanoušek kosmonautiky pocit, jakoby si prohlížel staré rodinné album. Unikátní archív připravil Kipp Teague, který už předtím připravil velký přehled fotografií ze všech misí, tzv. Apollo Image Gallery. Teague říká „v galeriích jsou zahrnuty všechny fotografie, které byly pořízeny na povrchu Měsíce, stejně jako na oběžné dráze kolem Země nebo Měsíce a nebo během přeletu mezi nimi“. Nezbývá než poděkovat a ponořit se do archivu.

Kipp Teague, šéf informačních technologií z Lynchburgu ve Virginii, pracuje se snímky Apolla více než 15 let. Jeho Project Apollo Archive je doplňkem k Apollo Lunar Surface Journal od Erica Jonese, který nabízí detailní přehled všech misí Apollo.

„Kolem roku 2004 začali v Johnsonově vesmírném středisku skenovat originály snímků z fotoaparátů Hasseelblad, které používaly všechny mise Apollo. Eric Jones a já jsme měli možnost dostávat TIFFy (nekomprimované snímky ve vysokém rozlišení) těchto nových skenů na DVD,“ říká Teague. „Snímky byly následně zpracovány do rozlišení 1000 dpi (bodů na palec), aby byly publikovatelné na webu. Kromě toho byly vylepšeny barvy a kontrast.“

Teague říká, že během let dostal mnoho otázek, týkajících se těchto fotografií, což jej vedlo k tomu přepracovat celý archív v neupravené podobě a ve vysokém rozlišení. Nynější verze mají rozlišení 1800 dpi.

Apollo 11, neupravený sken. NASA/JSC

Apollo 11, neupravený sken. NASA/JSC

Oproti dříve publikovaným snímkům najdeme tedy v galerii na Flickru neupravené snímky, včetně takových, jako je vybledlá fotografie okraje Země a rozmazaný obličej astronauta hned vedle úžasných pohledů na Měsíc či všeobecně známých snímků z vesmírných procházek.

Aktuálně obsahuje galerie na Flickru pouze fotografie  originálů uložených v Johnsonově vesmírném středisku, které měl Teague k dispozici. Tím pádem nejsou k dispozici snímky s vysokým rozlišením pro některé mise, jako např. Apollo 8 nebo 13.

Apollo 12 východ Země nad Měsícem neupravený sken. NASA/JSC

Apollo 12 východ Země nad Měsícem neupravený sken. NASA/JSC

Momentálně je situace taková, že požádal NASA o další snímky, ale vše závisí na financování dalšího skenování. Mezitím si obstaral zpracované verze z misí Apollo 7, 9, 10 a 13, které budou brzy přidány. Podívat se můžete také na stránku na Facebooku, kde jsou k vidění některé nejlepší zpracované snímky. Jsou zde i takové rarity, jako snímky z tréninku Apolla 11.

Zdroje informací:
https://www.flickr.com
http://www.planetary.org

Zdroje obrázků:
https://www.flickr.com/photos/projectapolloarchive/albums/72157656682617854/page2
https://c1.staticflickr.com/1/761/21472223270_b7e0e8c582_o.jpg
http://planetary.s3.amazonaws.com/assets/images/3-earth/2015/20150928_apollo-12-earth.jpg

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

33 komentářů ke článku “Tisíce naskenovaných fotek mise Apollo”

 1. ptpc napsal:

  Tak tí, čo na Mount Everest vyliezli za ním, našli na vrchole jeho vlajku…

  • Spytihněv napsal:

   Pokud na vrcholu následující expedice něco našla, tak nelze pochybovat. Ale jen o tom, že na vrchol vystoupil minimálně jeden člen dvoučlenné výpravy 🙂 Opakuji, že s tím nemám problém, jen tvrdím, že některé věci jsou záležitostí spíš víry. Jako třeba první fotka odeslaná z povrchu Marsu.

   Když jsme ale u té kosmonautiky 🙂 tak mě na Everestu fascinuje i to, že Mallory a Irvine byli v roce 1924 naposledy spatřeni ve výšce 8605 metrů, jak lezou stále nahoru. Zahynuli. Kam se až dostali, není známo. Třeba až na vrchol. Kdo ví? Zase otázka víry.

   • Ondřej Šamárek napsal:

    Na vrchol se pravděpodobně nedostali. To pozorování bylo učiněno odpoledne, navíc po chvíli byl výhled zakryt mrakem a počasí na hoře bylo celkově špatné. Co vím, tak Malloryho tělo nakonec nalezli pod First Stepem, kam se zřítil nejspíše poté, co se přetrhlo lano, na kterém byl s Irvinem upoután. Nějak si nedokážu představit, že by s tehdejší technikou překonal Second Step.
    Ale to už od kosmonautiky odbočujeme hodně daleko, byť je to s horolezectvím přibližně stejný směr… 😀

 2. Wrunx napsal:

  Čtrnáct příspěvků (s mým 15) a osm se naváží do konspirátorů. Tomu říkám mít z někoho pořádný mindrák 😀

 3. Spytihněv napsal:

  Moc se těším na to, co vzejde z Google Lunar X Prize. Zvlášť jestli se nečemu z těch mnoha oznámených různorodých hraček podaří nejen přistát a projet se, ale třeba i očichat libovolný pozůstatek z doby Apolla. Těch avizovaných projektů se objevuje docela dost, něco jen jako nápad, něco je dotaženo celkem věrohodně k vážné přípravě. Věřím tomu, že určitý počet letů letů se opravdu uskuteční již příští rok.

 4. edemski napsal:

  Je to pecka! BTW kde se píše 8400 fotek? V pondělí tam bylo cca 10450 a dnes je tam číslo 12426 photos.

  Jinak rozlišení fotek není 1800dpi, ale film byl scanován v rozlišení 1800dpi

  EDIT: Což je teda zajimavé, protože uložená fotka má 1959x2048px a při 1800dpi je to velikost 2,76×2,89cm a fotoaparáty Hasselblad měly 70mm film. Tak teď jsem z toho vedle 🙂

 5. macj napsal:

  Drsný jsou ty fotky ze třináctky – poškozený SM s Měsícem v pozadí…

 6. Spytihněv napsal:

  Úžasné detaily.

  A příznivci konspiračních teorií mají až do konce svých životů co pitvat. Nic lepšího je potkat nemohlo 🙂

 7. Pedro napsal:

  Bomba, bomba, bomba.

  Velký dík nejen autorovi článku.

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.