Tisíce naskenovaných fotek mise Apollo

Apollo 17 na oběžné dráze kolem Měsíce. NASA/JSC

V galerii Flickr se aktuálně objevilo na 8400 neupravených skenů fotografií z misí Apollo, z nichž některé nebyly doposud nikdy publikovány. Snímky pořízené fotoaparáty Hasselblad ukazují místy i rozmazané snímky Země nebo astronautů. Díky tomu má fanoušek kosmonautiky pocit, jakoby si prohlížel staré rodinné album. Unikátní archív připravil Kipp Teague, který už předtím připravil velký přehled fotografií ze všech misí, tzv. Apollo Image Gallery. Teague říká „v galeriích jsou zahrnuty všechny fotografie, které byly pořízeny na povrchu Měsíce, stejně jako na oběžné dráze kolem Země nebo Měsíce a nebo během přeletu mezi nimi“. Nezbývá než poděkovat a ponořit se do archivu.

Kipp Teague, šéf informačních technologií z Lynchburgu ve Virginii, pracuje se snímky Apolla více než 15 let. Jeho Project Apollo Archive je doplňkem k Apollo Lunar Surface Journal od Erica Jonese, který nabízí detailní přehled všech misí Apollo.

„Kolem roku 2004 začali v Johnsonově vesmírném středisku skenovat originály snímků z fotoaparátů Hasseelblad, které používaly všechny mise Apollo. Eric Jones a já jsme měli možnost dostávat TIFFy (nekomprimované snímky ve vysokém rozlišení) těchto nových skenů na DVD,“ říká Teague. „Snímky byly následně zpracovány do rozlišení 1000 dpi (bodů na palec), aby byly publikovatelné na webu. Kromě toho byly vylepšeny barvy a kontrast.“

Teague říká, že během let dostal mnoho otázek, týkajících se těchto fotografií, což jej vedlo k tomu přepracovat celý archív v neupravené podobě a ve vysokém rozlišení. Nynější verze mají rozlišení 1800 dpi.

Apollo 11, neupravený sken. NASA/JSC

Apollo 11, neupravený sken. NASA/JSC

Oproti dříve publikovaným snímkům najdeme tedy v galerii na Flickru neupravené snímky, včetně takových, jako je vybledlá fotografie okraje Země a rozmazaný obličej astronauta hned vedle úžasných pohledů na Měsíc či všeobecně známých snímků z vesmírných procházek.

Aktuálně obsahuje galerie na Flickru pouze fotografie  originálů uložených v Johnsonově vesmírném středisku, které měl Teague k dispozici. Tím pádem nejsou k dispozici snímky s vysokým rozlišením pro některé mise, jako např. Apollo 8 nebo 13.

Apollo 12 východ Země nad Měsícem neupravený sken. NASA/JSC

Apollo 12 východ Země nad Měsícem neupravený sken. NASA/JSC

Momentálně je situace taková, že požádal NASA o další snímky, ale vše závisí na financování dalšího skenování. Mezitím si obstaral zpracované verze z misí Apollo 7, 9, 10 a 13, které budou brzy přidány. Podívat se můžete také na stránku na Facebooku, kde jsou k vidění některé nejlepší zpracované snímky. Jsou zde i takové rarity, jako snímky z tréninku Apolla 11.

Zdroje informací:
https://www.flickr.com
http://www.planetary.org

Zdroje obrázků:
https://www.flickr.com/photos/projectapolloarchive/albums/72157656682617854/page2
https://c1.staticflickr.com/1/761/21472223270_b7e0e8c582_o.jpg
http://planetary.s3.amazonaws.com/assets/images/3-earth/2015/20150928_apollo-12-earth.jpg

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

33 komentářů ke článku “Tisíce naskenovaných fotek mise Apollo”

 1. ptpc Redakce napsal:

  Tak tí, čo na Mount Everest vyliezli za ním, našli na vrchole jeho vlajku…

  • Spytihněv napsal:

   Pokud na vrcholu následující expedice něco našla, tak nelze pochybovat. Ale jen o tom, že na vrchol vystoupil minimálně jeden člen dvoučlenné výpravy 🙂 Opakuji, že s tím nemám problém, jen tvrdím, že některé věci jsou záležitostí spíš víry. Jako třeba první fotka odeslaná z povrchu Marsu.

   Když jsme ale u té kosmonautiky 🙂 tak mě na Everestu fascinuje i to, že Mallory a Irvine byli v roce 1924 naposledy spatřeni ve výšce 8605 metrů, jak lezou stále nahoru. Zahynuli. Kam se až dostali, není známo. Třeba až na vrchol. Kdo ví? Zase otázka víry.

   • Ondřej Šamárek Redakce napsal:

    Na vrchol se pravděpodobně nedostali. To pozorování bylo učiněno odpoledne, navíc po chvíli byl výhled zakryt mrakem a počasí na hoře bylo celkově špatné. Co vím, tak Malloryho tělo nakonec nalezli pod First Stepem, kam se zřítil nejspíše poté, co se přetrhlo lano, na kterém byl s Irvinem upoután. Nějak si nedokážu představit, že by s tehdejší technikou překonal Second Step.
    Ale to už od kosmonautiky odbočujeme hodně daleko, byť je to s horolezectvím přibližně stejný směr… 😀

 2. Wrunx napsal:

  Čtrnáct příspěvků (s mým 15) a osm se naváží do konspirátorů. Tomu říkám mít z někoho pořádný mindrák 😀

  • Dušan Majer Administrátor napsal:

   To není o mindráku. My Diskutující )včetně mne) pouze vyjadřují svůj názor na skupinu lidí, kteří vzývají z prstu vycucané důkazy a odmítají oficiální důkazy založené na zdravém rozumu a přírodních zákonech matematiky a fyziky. A v nejhorším případě pak ještě mají pocit, že tímhle intelektuálním pózerstvím dávají najevo, že oni jediní prohlédli lež a tím se vyčlenili za davu – přitom jen skočili na lep vykukům, kteří lžou. Nejvíc mi ale na konspirátorech vadí, že jejich teorie háží špínu na tisíce odborníků na slovo vzatých, kteří tomuto programu zasvětili svůj život.

  • gg napsal:

   To není mindrák, konspiratardi jsou prostě vděčný cíl humoru, něco jako obecní blázní. 😉

   • Spytihněv napsal:

    Na rozdíl od nás totiž vědí, že Kozoroh 1 je dokumenntární film.

  • maro napsal:

   A vy opravdu věříte Edmundovi Hillarymu, že vylezl na ten Mount Everest? Já teda ne!

   • Spytihněv napsal:

    Já mu věřim, ale chápu pochybovače. Těžko bych hledal argumenty kromě svědectví šerpy. Horolezci to především dříve měli v tomto těžké.

   • Jaro Pudelka napsal:

    A veríte vôbec Amundsenovi, že bol na Južnom póle, že tam bol aj Scott. Veríte, že Kolumbus objavil Ameriku. Veríte, že Gagarin vôbec odštartoval. Veríte, že …….

   • maro napsal:

    Ten můj příspěvek jse samozřejmě jen ironie, na které ukazuji, ža na světě se odehrálo obrovské množství, u kterých je prostě ověření těžké až nemožné.

 3. Spytihněv napsal:

  Moc se těším na to, co vzejde z Google Lunar X Prize. Zvlášť jestli se nečemu z těch mnoha oznámených různorodých hraček podaří nejen přistát a projet se, ale třeba i očichat libovolný pozůstatek z doby Apolla. Těch avizovaných projektů se objevuje docela dost, něco jen jako nápad, něco je dotaženo celkem věrohodně k vážné přípravě. Věřím tomu, že určitý počet letů letů se opravdu uskuteční již příští rok.

  • slappy Redakce napsal:

   Na to jsem taky hodně zvědav! Zas tolik se o tom nemluví, ale podle posledních informací, které jsem viděl, mají skutečně minimálně dva týmy v plánu startovat ke konci příštího roku!

   • Spytihněv napsal:

    Snažím se to trochu sledovat a jsem optimista. Těch oznámených spoluprací různých týmů a uzavřených smluv ať už na dopravu nebo něco jiného už je dost na to, aby se alespoň něco uskutečnilo. Ty projekty jsou neuvěřitelně různorodé a někdy i vtipné. V lednu dostalo pět týmů od pořadatele dohromady přes 5 mil. dolarů: Astrobotic, Moon Express(oba USA), Hakuto (Japonsko), Part-Time Scientists (Německo) a Team Indus (Indie). A to nejsou zdaleka všechny, co přichází s nějakými nápady. No uvidíme.

  • maro napsal:

   Problém je v tom, že ani tohle ale nezavře konspirátorům ústa. Prostě budou tvrdit, že ta technika tam přiletěla zrovna jako ty ruské Luny, ale prostě v tom nebyli kosmonauti, a byla to „jen“ sondážní mise.

   • Dušan Majer Administrátor napsal:

    Bohužel máte pravdu, tito lidé by snad neuvěřili ani tomu, kdyby je někdo dopravil na Měsíc, aby sami viděli, že byl program Apollo reálný. určitě by tvrdili, že je to hologram promítaný na okna kabiny.

 4. edemski napsal:

  Je to pecka! BTW kde se píše 8400 fotek? V pondělí tam bylo cca 10450 a dnes je tam číslo 12426 photos.

  Jinak rozlišení fotek není 1800dpi, ale film byl scanován v rozlišení 1800dpi

  EDIT: Což je teda zajimavé, protože uložená fotka má 1959x2048px a při 1800dpi je to velikost 2,76×2,89cm a fotoaparáty Hasselblad měly 70mm film. Tak teď jsem z toho vedle 🙂

  • Vojta napsal:

   Plné rozlišení prostě nezveřejnili stejně jako bezeztrátový tiff. Slušná munice pro konspirační teoretiky 🙂

   • Dušan Majer Administrátor napsal:

    Ono upřímně řečeno není možné se konspirátorům nějak zavděčit. Oni prostě budou remcat pořád a za všech okolností. Věřím tomu, že kdyby přistáli na Měsíci, tak by tvrdili, že to, co vidí, je hologram promítaný na okna. 🙂

   • Daniel Bozner napsal:

    Asi tak, s tím nic nenaděláme.

   • kopapaka napsal:

    Tak ti nejhorší budou tvrdit, že za tu dobu ty fotky stihli „vyrobit“.

   • Spytihněv napsal:

    Myslím, že pokud spousta lidí uvažovala a uvažuje o podvodu i s fotografickou technikou přelomu 60.-tých a 70.-tých let, tak dneska už opravdu nemá smysl se nějak hádat. Teď už každý školák, atd…… 🙂

    Ale vždy mě překvapovalo, jaké chyby byli hledači schopni nalézt a hlavně jaké hrubé chyby byli ti podvodníci z NASA prý schopni spáchat a pustit do světa, i když to jinak byl tak „sofistikovaný podvod“.

   • gg napsal:

    „Věřím tomu, že kdyby přistáli na Měsíci, tak by tvrdili, že to, co vidí, je hologram promítaný na okna. “

    NEbudete se tomu divit, ale na takového člověka, co tvrdí, že Apollo byl podvod, protože Měsíc je něco jako hologram, jsem skutečně narazil. 😀

   • Dušan Majer Administrátor napsal:

    Šílená představa, že takové lidi potkáváme denně na ulici, mohou třeba řídit nějaké firmy, zaměstnance a mají volební právo …

   • TCM napsal:

    Tak já jsem asi před 5 lety potkal člověka, který o sobě zcela s vážnou tváří tvrdil, že je Ježíš. Prostě někomu tak hrabe, že to nemá obdoby.

   • Dušan Majer Administrátor napsal:

    Na první pohled vtipné, na druhý děsivé.

 5. macj napsal:

  Drsný jsou ty fotky ze třináctky – poškozený SM s Měsícem v pozadí…

 6. Spytihněv napsal:

  Úžasné detaily.

  A příznivci konspiračních teorií mají až do konce svých životů co pitvat. Nic lepšího je potkat nemohlo 🙂

  • maro napsal:

   Přesně. Zrovna u toho snímku s americkou vlajkou jsem musel jednomu takovému chytrákovi dost dlouho vysvětlovat „proč ta vlajka nemá stín“. Samozřejmě že má, ale nevěřil jsem, že to bude trvat tak dlouho, než on to fakt pochopí.

   • TCM napsal:

    Hele a to by mě zajímalo, proč ho nemá? (já ho tam opravdu nevidím)

   • maro napsal:

    Když se pořádně podíváte, zjistíte, že na téhle fotce jsou setsakramentsky dlouhé stíny. Stín je tři až čtyřikrát delší než je výška toho objektu, který stín vrhá. Krásně je to vidět na stínech nohou toho kosmonauta. Proto je taky stín samotné vlajky už mimo rámeček fotky. Stín samotné tenké tyčky je velice úzký a ztrácí se v hrbolcích prachu a písku. Ale i tak je ho možné kousek vidět. Úplně vpravo nad tím dlouhatánským stínem nohou kosmonauta vidíte i slabouký proužek stínu té samotné tyčky vlajky.

 7. Pedro napsal:

  Bomba, bomba, bomba.

  Velký dík nejen autorovi článku.

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.