sociální sítě

Přímé přenosy

Načítám data o přenosech…

krátké zprávy

Orbital

Pět měsíců starý startup Orbital požádal Federální komunikační komisi o povolení k nasazení až 100 000 družic pro datová centra s cílem přinést z vesmíru 10 gigawattů výpočetního výkonu k uspokojení rostoucí poptávky po umělé inteligenci.

Firefly

Společnosti SSC Space a Firefly stanovily cíl pro první orbitální start z vesmírného střediska Esrange do roku 2028, přičemž klíčové infrastrukturní a regulační prvky začínají být zavedeny.

Vast

Společnost Vast, která se zabývá vývojem komerčních vesmírných stanic, jmenovala bývalého prezidenta a generálního ředitele společnosti The Aerospace Corp. svým poradcem, a to v době, kdy společnost čeká na další fázi klíčového programu NASA.

NASA

NASA vybrala tři společnosti, které dodají čtyři robotické přistávací moduly v hodnotě téměř 600 milionů dolarů pro mise na Měsíci. Pro mise plánované na konec roku 2028 vybrali společnosti Astrobotic Technology, Firefly Aerospace a Intuitive Machines.

SatVu

Britský startup SatVu, který se zabývá termovizemi, oznámil 29. června zahájení komerčních služeb s družicí HotSat-2, což znamená návrat k provozování generujícímu zisky poté, co její debutová družice selhala na nízké oběžné dráze Země v roce 2023.

Rocket Lab

Generální ředitel společnosti Rocket Lab uvedl, že akvizice společnosti Iridium touto společností byla logickým dalším krokem v jeho ambicích proniknout na lukrativní trh vesmírných služeb.

ESA

Evropská kosmická agentura se bude během fáze návrhu svého lunárního modulu Argonaut a pravděpodobně i pro svou první misi spoléhat na externí měsíční topografická data a zároveň bude pracovat na vývoji vlastních mapovacích schopností pro pozdější mise.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Zkuste si přistát s prvním stupněm Falconu

Pokud máte rádi technologické novinky, pak Vám jistě neutekla snaha soukromé firmy SpaceX, která chce dosáhnout znovupoužitelnosti prvních stupňů svých raket Falcon 9. K tomu je samozřejmě potřeba, aby stupně po oddělení od zbytku rakety měkce přistály. V budoucnu by k tomu mělo docházet na pevnině, nyní se systém ladí na plovoucí plošině. Do nejbližšího startu ještě zbývá několik týdnů a tak se musí fanoušci zabavit jinak. V dnešním článku Vám přinášíme hru, která simuluje právě závěrečné sekundy celého přistávacího manévru. Hra sice disponuje jednoduchou grafikou, ovšem její hraní jednoduché není.

S pomocí šipek na klávesnici ovládáte klesající první stupeň a snažíte se, aby v okamžiku kontaktu s přistávací plošinou neměl velkou boční ani svislou rychlost a aby nebyl nakloněný. Do toho vám ještě ubývá palivo a stupeň se snadno překlopí. Hodně štěstí při pokusech.

Originální umístění hry: https://scratch.mit.edu/

Zdroje informací:
https://scratch.mit.edu/

Zdroje obrázků:
Archiv autora

Rubrika:

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
18 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
VaclavC
VaclavC
10 let před

Výborné … ale nepřistál jsem, ani syn ;-).

Dušan Majer
Dušan Majer
10 let před
Odpověď  VaclavC

Chce to zkoušet, ale lehké to opravdu není.

Radoslav Packa
Radoslav Packa
10 let před

3/258 🙁 – nie som hráč

Samo
Samo
10 let před
Odpověď  Radoslav Packa

Skúšaj Najprv som dal 0/450 a potom 4/110 🙂

Vojta
Vojta
10 let před

Poprvé na 173. pokus. Uff. Doufám, že SpaceX bude úspěšnější 🙂

Radim Fedič
10 let před

Už jsem si myslel, že je něco špatně – horizontální rychlost doslova nulová a dosednutí jemné, ale pořád vybuchuji a najednou – 2/81!!

Chuck
Chuck
10 let před

Luxus! Tohle dokonale vystihuje náročnost to celé ukočírovat! Dal sem 6/130 🙂

Pavel
Pavel
10 let před

Výborná hra, já nepřistál, syn asi na 90. pokus. 🙂

zvejkal
zvejkal
10 let před

Docela mazec, pristal som raz na 21 pokus, potom ma to prestalo bavit, lebo by som asi odlomil nieco z pocitaca…

Aurelius
Aurelius
10 let před

uff, 3/32 ťažké…, dúfam že budú mať lepšiu úspešnosť 😀

Petr Čech
10 let před

Jenže SpaceX může regulovat výkon motoru, což je tady klíčová část.

kopapaka
10 let před
Odpověď  Petr Čech

To je sice pravda, jenže v reálu je to přistání na jeden zážeh a i ten jeden Merlin má vyšší tah než je hmotnost přistávajícího stupně Falconu9… Nemluvě o tom, že se ta hmotnost velmi rychle mění…

Racek
Racek
10 let před

No, pokud bude mít Falcon taky takovou úspěšnost…

Martin
Martin
10 let před

Tak mě se celkem dařilo 6/56, zřejmě je to tím, že hraji kerbal space program. Tam jsem to dokonce zkoušel ve 3D.

Dušan Majer
Dušan Majer
10 let před
Odpověď  Martin

Pěkné! Gratuluji.

slappy
10 let před

Uaaaa! A to jsem si myslel, že přistávání v Kerbalu je těžký. Na toto nemám trpělivost : )))) Ale srandovní počin..!!

Michal Zámorský
Michal Zámorský
8 let před

Poprvé po 46 pokusech. Docela fuška. Ale připomnělo mi to zlaté časy ZX Spectra 🙂

Dušan Majer
Dušan Majer
8 let před

Gratuluji!

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Pro vytvoření hesla prosím klikněte na odkaz, který Vám právě dorazil do Vaší E-mailové schránky.