Solestial
Startup Solestial, který se zabývá solární energií, získal kontrakt od Vesmírných sil v hodnotě 1,2 milionu dolarů na vývoj nových solárních panelů pro malé družice.
sociální sítě
Přímé přenosy
krátké zprávy
Startup Solestial, který se zabývá solární energií, získal kontrakt od Vesmírných sil v hodnotě 1,2 milionu dolarů na vývoj nových solárních panelů pro malé družice.
Dne 15. července uběhlo padesát let o historické mise Apollo-Sojuz. Během této mise mise došlo ke spojení americké vesmírné lodi Apollo a sovětské lodi Sojuz. Velitelem posádky Apolla byl Thomas Stafford a jeho sovětským protějškem Alexej Leonov.
Americké vesmírné síly odhadují, že by potřebovaly více než 4 miliardy dolarů na financování rozsáhlé konstelace družic na nízké oběžné dráze Země známé jako MILNET, která by poskytovala globální komunikační služby. V současné chvíli je MILNET na seznamu nefinancovaných priorit pro FY 2026.
Nový výzkum zveřejněný Britskou kosmickou agenturou zdůrazňuje rostoucí závislost země na družicových technologiích, které podle nejnovějších údajů podporovaly odvětví představující přibližně 18 % národního hrubého domácího produktu (HDP).
Dne 14. července vynesla čínská raketa Dlouhý pochod 7 nákladní kosmickou loď Tianzhou-9, která se připojila k zadnímu dokovacímu uzlu na modulu Tianhe čínské kosmické stanice.
Společnost SES očekává, že 17. července dokončí akvizici konkurenčního družicového operátora Intelsat poté, co vyřeší všechny regulační překážky bránící uzavření dohody v hodnotě několika miliard dolarů.
Společnost Varda Space Industries, která vyvíjí vesmírná zařízení pro výzkum biologických věd v podmínkách mikrogravitace a hypersoniky, získala 187 milionů dolarů na rozšíření rozsahu a četnosti svých misí.
Zástupci NASA uvedli, že existuje veliká šance, že další zkušební let vesmírné lodě Boeing CST-100 Starliner bude bez posádky. Důvodem je stále probíhající řešení technických problémů lodi.
Americký kongres se chystá nařídit Pentagonu, aby zavedl trvalé financování iniciativy amerických vesmírných sil, která bude poskytovat komerční družicové snímky a analýzy vojenským velitelům po celém světě, a to i přes nejistotu ohledně návrhu obranného rozpočtu.
Naše podcasty
Doporučujeme
Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.
Poděkování
Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!
Právě čtete poslední článek, který na našem webu vyjde v roce 2020. Za věrnost Vás, čtenářů, ještě jednou děkuji jménem celé redakce. A jak nejlépe oslavit konec roku a začátek nového? Jako vždy bude nejlepším způsobem humor. Stejně jako vloni jsem proto prošel vlákno Vtípky a srandičky z kosmonautiky na našem diskusním fóru a vybral z něj několik vtipných obrázků, které vtipně reagují na události, které nám přinesla kosmonautika v roce 2020. Ve většině článků na našem webu není po humor místo – tak si to alespoň dneska můžeme dovolit. Dobře se tedy bavte a do roku 2021 vstupte tou správnou nohou.
Dámy a pánové, vážené čtenářky a čtenáři, máme tu poslední den roku 2019 a tohle datum už s sebou tak nějak tradičně nese uvolněnou atmosféru. Nikdo nechce řešit nic vážného, všichni oslavují konec roku, těší se na začátek toho dalšího a největší zájem je o legrácky, zábavu a vtipy. I my si tedy dovolíme zveřejnit příspěvek, který byste neměli brát moc vážně. Všechny obrázky, které v něm najdete, se během roku 2019 sešly na našem fóru ve speciálním vlákně Vtípky a srandičky z kosmonautiky. Tohle rozhodně nejsou všechny vtipné kosmonautické obrázky letošního roku – jen jakýsi pokus o výběr toho nejlepšího. Doufám, že Vás obrázky pobaví a všem přeji jménem celé naší redakce úspěšný vstup do nového roku.
Vážení čtenáři, dnes je Silvestr a za několik hodin všichni společně vstoupíme do nového roku. Tento čas svádí k odlehčeným tématům, lidé se chtějí bavit a hodit starosti všedního dne za hlavu. Ani my Vás z této vlny nesesadíme a jako poslední článek letošního roku Vám přinášíme odlehčené téma. Podíváme se na otitulkované video, které vám prozradí, jak vlastně vznikla firma, která dnes patří mezi hlavní hráče na poli kosmonautiky. Ano, řeč bude o vzniku SpaceX, ale i když ten příběh už znáte, tak jste jej asi v tomhle podání ještě neviděli. Naše redakce Vám přeje příjemnou zábavu a Šťastný nový rok!
Tak tohle nečekal asi nikdo. Americký prezident Donald Trump stihl během svého působení v úřadu udělat mnoho nečekaných kroků, ale tenhle předčí všechny. Jen pár dní po schválení rozpočtu pro NASA totiž své rozhodnutí přehodnotil. Speciálním výnosem totiž rozhodl o tom, že kosmická agentura bude během jeho volebního období hospodařit s rozpočtem, který je doslova astronomický. NASA totiž dostane peníze, které brala v minulých letech americká armáda. Vojáky tento výnos příliš nepotěší, protože budou muset hospodařit s financemi, které měla dříve NASA.
Je Silvestr – poslední den roku – a to je čas, kdy se starosti hází za hlavu a lidé se chtějí bavit. I na našem portálu jsme si řekli, že pro Vás připravíme odlehčený článek s neobvyklým tématem, jehož úkolem bude pobavit čtenáře. Ostatně napadlo Vás někdy, kolik hudebních skladeb má svůj tématický přesah do kosmonautiky? Nemám teď na mysli skladby, které vznikly přímo pro kosmonautiku – těm jsme se věnovali v seriálu TOP5. Dnes se budeme věnovat běžným písničkám, které se ale svými názvy hodí k letům do vesmíru. Projdeme přitom všechny možné hudební styly. Naše kosmická párty právě začíná a DJ pouští první kousky!
Jít s kůží na trh není snadné. Vystoupit z davu internetové anonymity, něco ve svém volném čase vytvořit není jen tak. Člověk na to potřebuje pořádnou dávkou odvahy. Každý autor se vždy snaží, aby byl jeho článek co nejlepší, bezchybný, plný zajímavých údajů a přínosných informací. Jenže čas od času mu jeho práci zkazí redakční šotek, zákeřný skřet, který se usídlí v jeho mozkovně a hatí autorovu snahu. Pak stačí jen málo, aby byl pisatel ve spěchu, nezkontroloval si napsaný text. Ale i když autor článek přečte, tak nemá vyhráno. Společně s šotkem totiž chodí jeho věrná průvodkyně, která vystupuje pod pseudonymem „autorská slepota“. Pisatel, který očima přelétává napsaný text tak přehlíží překlepy a další šotkovy perly, které okamžitě praští všechny čtenáře do očí.
Pokud máte rádi technologické novinky, pak Vám jistě neutekla snaha soukromé firmy SpaceX, která chce dosáhnout znovupoužitelnosti prvních stupňů svých raket Falcon 9. K tomu je samozřejmě potřeba, aby stupně po oddělení od zbytku rakety měkce přistály. V budoucnu by k tomu mělo docházet na pevnině, nyní se systém ladí na plovoucí plošině. Do nejbližšího startu ještě zbývá několik týdnů a tak se musí fanoušci zabavit jinak. V dnešním článku Vám přinášíme hru, která simuluje právě závěrečné sekundy celého přistávacího manévru. Hra sice disponuje jednoduchou grafikou, ovšem její hraní jednoduché není.
Pamatujete si na úsměvnou infografiku, kde byla raketa Falcon 9 popsaná velice strohým jazykem? V mírně odlehčeném článku, který je i přesto poučný, jsme vám ji nabídli v dubnu letošního roku. Jelikož byl článek poměrně úspěšný a čtenářům se líbil, rozhodli jsme se Vám nyní prezentovat podobnou infografiku. Tentokrát se bude týkat nejsilnější rakety, kterou lidstvo doposud postavilo a úspěšně využívalo – americkému lunárnímu nosiči Saturn V. Infografika popisuje všechny nejdůležitější součásti rakety včetně jejího nákladu – soulodí Apollo s velitelským a lunárním modulem, a to těmi nejjednoduššími slovy, kterým porozumí opravdu každý. Doufáme, že se vám bude líbit, že se u ní možná trochu pobavíte a snad i něčemu přiučíte.
Možnosti, jak popularizovat kosmonautiku jsou široké a sahají od běžných forem jako jsou tiskové zprávy, články na webu, případně videoreportáže až po originální způsoby – třeba videoklipy. Pamatujete si na období okolo přelomu tisíciletí, kdy hudební éter mnoha rádií ovládaly takzvané boybandy, tedy chlapecké kapely? Jednou z nich byli i američtí ★NSYNC, kteří v roce 2000 vydali hit Bye Bye Bye. Tým okolo sondy New Horizons tuhle písničku vzal a přetextoval ji tak, aby vyprávěla o průletu New Horizons kolem Pluta.
Nestává se to moc často, aby se nějaká kosmická mise dostala do povědomí široké veřejnosti. Podaří se to jen těm nejpřelomovějším misím. Jedním z důkazů, že veřejnost o projektu ví, je, že se motivy mise začínají objevovat ve vtipech. Je to jedna z nejstarších pouček všech bavičů – aby se lidé vtipu smáli, musí vědět, o čem vtip je. Existence vtipných obrázků s motivem New Horizons sice může někoho urážet a považovat je za zesměšnění celého úspěchu. Ve skutečnosti je to ale opačně. Kromě toho, že plní výše zmíněnou funkci senzoru, který ukazuje, jak moc lidé misi znají, může pomáhat i s její popularizací. K obrázkům se totiž dostanou i ti, kdo běžně nečtou vědecké časopisy. Jelikož je stripů, memů a obecně vtipných obrázků s motivem New Horizons a Pluta hodně, rozhodli jsme se udělat odlehčený článek s dvaceti vybranými obrázky.
Na webu Kosmonautix.cz používáme soubory cookies k zajištění správného fungování našich stránek, ke shromažďování anonymních statistických dat a pro lepší uživatelský zážitek. Více informací najdete zde.
Děkujeme za registraci!
Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.
Děkujeme za registraci!
Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.