Snad někdy na viděnou, Hyperione!

Před několika dny jsme v článku na našem portálu informovali o tom, že 31. května proletí americká sonda Cassini naposledy kolem saturnova měsíce Hyperion. Snímky z průletu ve vzdálenosti 34 000 kilometrů už dorazily na Zemi. Obě fotky, které si v tomto článku můžete prohlédnout, pochází z tohoto průletu. Jelikož se momentálně nepřipravuje žádná sonda, která by měla zkoumat Saturn z oběžné dráhy, jedná se na mnoho (možná i desítek) let o poslední fotky tohoto měsíce, který patří mezi nejpodivuhodnější tělesa ve Sluneční soustavě. Ze všech saturnových nepravidelných měsíců bramborovitého tvaru je Hyperion největší, vědce navíc fascinuje jeho chaotická rotace, která se nedá dopředu odhadnout. Zajímavý je i jeho povrch, který připomíná mycí houbu – Hyperion je posetý krátery, na jejichž dně je vidět tmavý materiál. Za zmínku stojí i nízká hustota měsíce – jen dvakrát vyšší než v případě vody.

Vnitřní struktura Hyperionu je zřejmě porézní, což spolu s nízkou gravitací mohlo způsobit, že dávné impakty neodhodily zasazený materiál do okolí, ale spíše jej „udusaly“ blíže ke středu. To by mohlo vysvětlovat, proč má Hyperion tolik podivnou povrchovou strukturu.

Saturnův měsíc Hyperion vyfocený sondou Cassini 31. května 2015

Saturnův měsíc Hyperion vyfocený sondou Cassini 31. května 2015
Zdroj: http://www.nasa.gov/

Pokud byste měli zájem o větší množství fotek ze sondy Cassini, určitě navštivte tento archiv. Fotky ze sondy jsou před zveřejněním upravovány – žádné retuše, jde jen o kontrast a podobně. Ve výše zmíněném archivu ale najdete neupravené, originální snímky tak, jak dorazily ze sondy. Pokud Vás lákají snímky konkrétně z tohoto posledního průletu, můžete se podívat sem.

Zdroje informací:
http://www.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
http://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/pia17194-1041main.jpg
http://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/pia17193-1041.jpg

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

2 komentářů ke článku “Snad někdy na viděnou, Hyperione!”

  1. Asdf napsal:

    Proč má vlastně chaotickou rotaci?

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.