Motor Sojuzu rozhodil ISS

O tom, že problémy přijdou, pokud se motor nezažehne, není potřeba diskutovat. Ovšem někdy může nastat úplně obrácený případ – motor se zažehne v době, kdy nemá. Kosmická loď Sojuz TMA-15M, která má už zítra dopravit na Zemi Antona Škaplerova, Terryho Virtse a Samanthu Cristoforetti, včera během rutinních zkoušek zapálila svůj motor. K neobvyklé situaci došlo v 17:27 našeho času, v době, kdy se testovaly komunikační systémy lodi. Není zatím jasné, zda se motor aktivoval sám od sebe, nebo zda k jeho zapnutí nedošlo nešťastnou náhodou. Ruští specialisté každopádně celou událost vyšetřují a hledají příčiny anomálie.

Téměř minutu trvající zážeh lehce změnil orientaci stanice, ale vše se vrátilo do normálu díky palubním tryskám na ruských modulech. Posádka během nestandardní situace nebyla v ohrožení, událost nemá vliv na bezpečnost návratu, ale na druhou stranu se jedná o situaci, která nepatří mezi běžné. Kanadský astronaut Chris Hadfield na svém Twitteru uvedl, že při probouzení systému Sojuzu po téměř půlroční pauze se může stát cokoliv – podobná situace podle jeho slov nastala i při 7. dlouhodobé expedici.

Zdroje informací:
http://spaceflightnow.com/
https://twitter.com/
http://www.kosmo.cz/

Zdroje obrázků:
http://images.spaceref.com/news/2015/oo16054587879.jpg

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

15 komentářů ke článku “Motor Sojuzu rozhodil ISS”

 1. Karel napsal:

  Jo a mimochodem, zavěšený Progres, anebo Sojuz u ISS je jeden z nejkrásnějších pohledů v kosmonautice co znám. Díky za krásnou fotku.

 2. Spytihněv Čumpelík napsal:

  Nedávno, když bylo potřeba zkorigovat dráhu ISS, se Sojuzu nechtělo a teď koná zase příliš aktivně. Nevím, školy nemám, ale nespočívá náhodou správná funkce neživých předmětů v tom, že jednají podle přání člověka a nikoliv svého? 🙂

  • Honza napsal:

   Když bylo nedávno třeba zkorigovat dráhu stanice, tak se nechtělo Progressu. Samantin Sojuz ze svého stykovacího portu korigovat dráhu celé stanice nemůže.

  • Karel napsal:

   Ale ony podle přání člověka jednat právě mohou. Nikdo z nás nezná tajná přání lidí na ISS, kterým může být třeba líto, že se mají už vrátit, a tak na podvědomé úrovni vysílají přání pobýt tam ještě chvíli déle. Pak se musí energie myšlenek projevit i na fyzikální úrovní. Kvantová fyzika tyto procesy potvrzuje.

   Že se teď všechny „chyby“ hromadí u ruské techniky, je ovšem nepříjemné převážně pro Rusy a také bych jim přál ať už je vše zase v pořádku 🙂

 3. Jaro Pudelka napsal:

  Nechcem rýpať, ale rusi by sa mali veľmi seriozné zamyslieť a urýchlene konať. Ináč dostanú nálepku „nespoľahlivý“ a toho sa zbavuje veľmi ťažko. A bola by to škoda, rusi vedia!

 4. slappy Redakce napsal:

  Teda nevim nevim, jestli bych se chtěl do takto zlobivého Soyuzu posadit na cestu domů.. Přeju zítra posádce hodně štěstí.. Vůbec mají docela dobrodrůžo – nejdřív havárie Antaresu, pak Progressu a následné prodloužení pobytu a teď toto…. Mimochodem Samantha díky delšímu pobytu na ISS překoná ženský rekord v nepřetržitém pobytu v kosmu.. Tak hlavně, ať se bezpečně vrátí..

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.