Jak bude New Horizons zkoumat Pluto?

Už jen 3 týdny nás dělí od maximálního přiblížení americké sondy New Horizons k trpasličí planetě Pluto. Bude to mimořádný zážitek – poprvé spatříme neznámý svět a co víc – k jeho prozkoumání máme pouze jedinou možnost. Dnes jsme zvyklí, že sondy mapují povrch nejrůznějších těles hezky z oběžné dráhy, takže je na všechno dost času. Jenže New Horizons letí tak rychle, že není v jejích silách vstoupit na oběžnou dráhu kolem Pluta. Všechny fotky a další měření se tak musí povést na první dobrou. Žádná možnost opravy nepřichází v úvahu.

Inženýři už naplánovali sekvenci pozorování během maximálního přiblížení. Jelikož jsou přístroje na sondě umístěné napevno a nemohou se otáčet, musí se naklánět celá sonda. V dnešním článku Vám představíme vizualizaci, jak přesně by to mělo probíhat. Jak bude sonda kdy otočená, co bude zkoumat, jaké přístroje budou aktivní a tak dále. Animace vznikla díky aplikaci Eyes on the Solar system a pokud byste měli zájem o detailnější prohlídku, navštivte tuto adresu, kde můžete animaci sami ovládat – zpomalovat, zrychlovat, otáčet, jak je ctěná libost.

Zdroje obrázků:
https://pbs.twimg.com/media/CBUlonjUcAAi_Nh.jpg:large

Kontaktujte autora článku - hlášení chyb a nepřesností, rady, či připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

24 komentářů ke článku “Jak bude New Horizons zkoumat Pluto?”

 1. kuba napsal:

  proč jako nevstupuje na oběžnou dráhu to je škoda peňez že jen proletí a konec

  • Michael Voplatka napsal:

   Škoda peněz to určitě není. To byste stejně tak mohl říci, že oba Voyagery, které prozkoumaly (a jen proletěli) kolem všech plynných obrů Sluneční soustavy, byly také škoda peněz. I z průletu se dá zjistit obrovské množství informací. Kdyby chtěla sonda New Horizons zaparkovat na oběžné dráze Pluta, spotřebovala by enormní množství paliva, které nemá ani z daleka k dispozici. Vůči cílové planetě totiž letí velice rychle. Kdyby sonda naopak letěla pomalu, aby zde zaparkovat mohla, netrvala by jí cesta devět let, ale desítky let. A to už by zase nemusely vydržet některé palubní přístroje. A navíc, komu z nás by se chtělo čekat tak dlouho? 🙂 Jedná se tedy o nejvýhodnější kompromis, který bez pochyby přinese hromadu nových poznatků, potvrzení některých faktů a celou řadu nových, zcela překvapivých objevů. Skutečně se nejedná o mrhání penězi.

   • gg napsal:

    Přitom New Horizons je skoro šestkrát levnější než oba Voyagery…

    Přitom ale pokud by podobná sonda startovala třeba za dvacet let, tak by u Pluta asi už zabrzdit mohla (Falcon Heavy + nové větší elektrické motory a solární panely jako „kick stage“ blízko 1 AU + Stirlingův generátor + menší elektrický motor pro brzdění).

  • Spytihněv Čumpelík napsal:

   Neřeba smutnit, průletem kolem Pluta mise nekončí a nejnapínavější (nebo spíše neznámá) část nás teprve čeká 🙂

  • Adhara napsal:

   Okolo každej planéty sa urobil najprv prelet a až niektorá z ďalších k nej vyslaných sond vstúpila na jej orbitu. Pluto bolo v čase štartu New Horizons tiež planétou, tak prečo robiť výnimku. 🙂

   Ale teraz vážne – okrem spomenutých dôvodom ohľadom paliva a rýchlosti možno hralo úlohu aj to, že prelet je najjednoduchší – dá sa toho pri ňom najmenej skaziť. Navádzanie na orbitu sa naopak stalo fatálnym okamihom v životnosti nejednej sondy. A bolo by veľmi mrzuté, keby sa po tak dlhom lete tam niečo v závere cesty pokazilo a namiesto obrovského množstva údajov by sme nemali (okrem príletovej fázy) prakticky nič. Lepší vrabec v hrsti…

 2. Racek napsal:

  Úžasné. A ta čínská hudba se k tomu perfektně hodí.

 3. Evžen napsal:

  No tak to je suprové video! Díky moc za něj!

 4. Spytihněv Čumpelík napsal:

  Jak to vlastně v lednu dopadlo s KBO označeným VNH0004? Ta vzdálenost byla samozřejmě propastná, takže fotka nebo spektroskopická analýza nepřicházela v úvahu, ale zajímá mě, jestli došlo k alespoň nějaké detekci přístroji sondy.

 5. Kenny007 napsal:

  Složené snímky z 22.6. vzdálenost 26.8 milionu kilometrů
  Začíná to být zajímavé. To vpravo na Plutu vypadá jako kráter a na Charonu albedové útvary.
  http://jpeg.cz/images/2015/06/22/Kbpqk.png

 6. tian napsal:

  Jestli jsem to správně pochopil čeká New horizons stejný osud jako voyager? A jestli ano, bude schopná poslat třeba snímek ještě vzdálenější od země, než v případě voygeru?

 7. Andrej napsal:

  Zaujímalo by ma prečo ma New horizons na strane oproti antene malí
  solárny panel neviete niekto? Ale typujem že to bude nejaký pokus na
  zistenie dopadajúceho svetla zo slnka v rôznych vzdialenostiach.

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.