sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Starship

NASA 28. března oznámila, že přidala vesmírnou loď Starship od společnosti SpaceX do své smlouvy NASA Launch Services (NLS) II. Smlouvu NLS II využívá agentura k získávání služeb startu pro mnoho vědeckých a průzkumných misí.

GITAI

Specialista na vesmírnou robotiku GITAI dokončil koncepční studii mechanického ramene, které by bylo připraveno podporovat japonský lunární rover s posádkou.

ESA

Evropa uzavřela smlouvu se společností Thales Alenia Space na vývoj digitálního dvojčete zemědělských systémů, které kombinují satelitní data a modelování plodin na podporu udržitelných a klimaticky odolných zemědělských postupů na celém kontinentu.

Booz Allen Hamilton

Technologická a konzultační firma Booz Allen Hamilton představila koncept mega-konstelace družic navržených tak, aby naplnily vizi vládní administrativy na komplexní protiraketový obranný štít na ochranu Spojených států, tzv. Golden Dome.

NG-22

V prohlášení z 26. března NASA uvedla, že modul Pressurized Cargo Module pro Cygnus, který měl letět s misí NG-22 k ISS, je poškozený a nebude použit pro tuto misi, která měla odstartovat v červnu.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Dočkáme se nové ISS?

Čas od času se objeví nenápadné náznaky toho, jak by mohla kosmonautika vypadat, až skončí životnost Mezinárodní vesmírné stanice. Nedávno se objevila jedna z těchto zpráv. Důvěryhodnost zprávy je sporná, protože o ní informoval jako první web rt.com, takže bychom k ní měli přistupovat s rezervou. Teprve až později začaly informace přebírat i další portály. Podle zprávy to vypadá, že šéf Roskosmosu, Oleg Komarov, informoval o tom, že Roskosmos a NASA budou spolupracovat na nástupci Mezinárodní vesmírné stanice. Jednání měla probíhat na Bajkonuru před nedávným startem roční posádky na ISS.

Nová stanice by měla disponovat unifikovanými systémy – nabízí se třeba dokovací porty, takže by tu neměl být problém s odlišnými porty na ruské a americké straně. Stejně tak by se mohly sjednotit i elektronické charakteristiky modulů, nebo skafandry. Nová stanice má být předstupněm ke společné cestě na Mars.

Pro jistotu ještě jednou upozorňujeme, že informací není na 100% jistá a realita mohla být trochu jiná. Postupně se objevují zpřesňující informace o tom, že nejde o dohodu, ale o předběžné plány. Přesto se z toho dá vysledovat jistý trend v oteplování vzájemných vztahů (pokud pomineme teoretickou možnost, že jde jen o propagandistické divadýlko). Objektivně vzato nemá ruská kosmonautika dostatek peněz aby mohla provozovat vlastní stanici. Možná si to už uvědomili i sami Rusové.

Do roku 2024, kdy by podle současných vizí měla ISS skončit, je zatím ještě mnoho času a za těch devět let se může stát ještě mnoho věcí. Přesto není od věci sledovat nejrůznější trendy a informace, které se v tomto směru vynoří – i za cenu toho, že se za pár měsíců či let ukáže, že šlo o slepé uličky. Nechme se překvapit, co nám budoucnost přinese.

Zdroje informací:
http://rt.com/
http://phys.org/
http://www.upi.com/

Zdroje obrázků:
http://o.aolcdn.com/…/201754129/753449main_s134e010590_full.jpg

Rubrika:

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
4 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Miroslav Uhlíř
Miroslav Uhlíř
10 let před

Nějaká spolupráce Číny a Ruska se nechystá? Čína sice nemá know-how, ale peníze by na takový projekt určitě našli. Ambice jim rozhodně nechybí. I  politicky k sobě mají blízko.

Dušan Majer
Dušan Majer
10 let před
Odpověď  Miroslav Uhlíř

Zajímavé je, že s Čínou navazuje spolupráci spíše Evropa než Rusko. Dokonce proběhly i nějaké úvahy na téma pobytu evropských kosmonautů na čínskýách stanicích. Ale zatím to nemá žádné konkrétní obrysy.

Radim
Radim
10 let před
Odpověď  Miroslav Uhlíř

Čína již dnes má velmi solidní know-how co se týče kosmického výzkumu. A to včetně pilotovaných letů. Nenechte se zmást vnější podobou, není to tak, že by si od Rusů nakoupila technologie a pak je jen provozovala. Jejich možnosti a schopnosti jsou dnes přinejmenším srovnatelné, pokud už Čína náhodou neukazuje Rusům záda.

Jak píšete, na rozdíl od Ruska má i dostatek peněz.

A pokud se podíváte do historie, mezi Čínou a Ruskem je tradičně větší napětí a rivalita než mezi, obecně, „východem“ a „západem“.
Rusko toho již dnes dokáže Číně nabídnout jen velmi málo. A to málo je pro Čínu jednodušší prostě nakoupit, než se nechat svazovat v rámci společných projektů. Navíc ISS ukazuje, že Rusové jsou, co by partneři, nespolehliví.

Čína pokukuje tam, kde může něco získat. A to jsou dnes pouze ESA a NASA.

Racek
Racek
10 let před
Odpověď  Radim

Čínská kosmonautika a zbraňové systémy staví dosu skoro výhradně na ruských technologiích. A to jak od nosičů, tak po lodi Šen čou, stíhačky mají výhradně ruské motory a domácí vývoj se silně opožduje. No, samozřejmě, ruské suroviny potřebuje každý. Peněz mají dost? No, spíše se soustředují na vybrané cíle a postupují systematicky. Postupně dohánějí, třeba to přistání na měsíci bylo velmi impozantní a originální. A nezapomenme, rusové mají obrovské zkušenosti, i když spousta specialiostů dnes pracuje pro západní firmy. Peníze budou problém, ovšem pro armádu ne. A tam dnes spadá Vostočnyj i Angara.
No, snad se Ukrajina uklidní a spolupráce je žádoucí, to obě strany vědí. Konec konců, rusové ISS vlastně zachránili, i když ne zadarmo, jistě.
Takže, pokračovat je docela reálné. Rusové jsou se svými zkušenostmi a zázemím přínosnější než ESA. Jistě, z hlediska experimentů je evopa též přínosem.
A jestli se Čína připojí? Ne, ta má jiné plány. Osvojit si technologii, získat zkušenosti a potvrdit v budoucnu svou roli největší ekonomiky světa. Oni mají čas, nikdy nepospíchají. A takové země se nepřidávají do cizích programů, naopak, oni se žádají o možnost se připojit. Jako třeba do toho projektu Asijské rozvojové banky. A v budoucnu do nějakého opravdu velkého kosmického programu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.