sociální sítě

Přímé přenosy

Falcon 9 (Hera)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Near Space Network

NASA 17. září oznámila, že udělila kontrakt společnosti Intuitive Machines na podporu Near Space Network. Jedná se o systém, který poskytuje komunikační služby pro mise NASA na oběžné dráze Země a cislunárním prostoru.

Ariane 6

Evropští představitelé tvrdí, že změna softwaru by měla vyřešit problém, který nastal při inauguračním startu Ariane 6 v červenci s horním stupněm.

Space Network Services

Impulse Space oznámila 16. září kontrakt na zajištění dopravy na geostacionární oběžnou dráhu pro družice od francouzského startupu Space Network Services. Byla to první oznámená dohoda o geostacionární službě Impulse Space, která byla představena v srpnu.

U.S. Space Force

U.S. Space Force udělily téměř 45 milionů dolarů Rochesterskému technologickému institutu a Michiganské univerzitě, aby vedly pokročilý výzkum vesmírné energie a pohonu.

Lockheed Martin

Lockheed Martin získal kontrakt v hodnotě 297,1 milionu dolarů na vývoj mapovačů blesků pro budoucí geostacionární konstelaci Národního úřadu pro oceán a atmosféru.
Smlouva nařizuje vyvinout dva letové přístroje a zahrnuje opce na dva další.

York Space Systems

Americké vojenské družice postavené společností York Space Systems si úspěšně vyměňovaly data na oběžné dráze pomocí optických komunikačních terminálů Tesat-Spacecom.

Ursa Major

Ursa Major, společnost zabývající se raketovým pohonem se sídlem v Coloradu, získala od americké armády nové finanční prostředky ve výši 12,5 milionu dolarů na pokrok ve vývoji a výrobě raketových motorů na tuhé pohonné látky.

U-space

Francouzský startup U-space bude spolupracovat s nadnárodním dodavatelem raket MBDA na vývoji dvojice družic, které budou demonstrovat detekci, charakterizaci a zaměřování družic a jiných zařízení ve vesmíru. Družice spadají do plánů agentury DGA .

Samara Aerospace

Startup Samara Aerospace získal kontrakt společnosti SpaceWERX na vývoj zlepšeného zaměřování družic o hmotnosti o 200 až 500 kilogramů.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Aktivní seriály

Náš web se může pyšnit širokou a pestrou paletou seriálů, které jsou u našich čtenářů oblíbené.

Ukončené seriály

Mimo naše aktivní seriály je tu také spousta těch, které se věnovaly například historickým tématům. I přesto, že patří mezi starší, na jejich kvalitě to rozhodně neubírá! Toužíte zjistit něco o historii, nebo se zkrátka jen kochat nádhernými fotografiemi? Pak jsou tyto seriály právě pro Vás.

Nalezenec Beagle 2

Beagle 2 zdroj: esa.int

Prokletí sond letících k Marsu se v posledních letech zdá se podařilo prolomit. Tým okolo americké sondy Mars Reconnaissance Orbiter (MRO) nyní nalezl dávno ztracenou britskou sondu Beagle 2. Ta letěla k Marsu společně s mateřskou sondou Mars Express, v určeném čase se měla od ní oddělit a přistát na povrchu. Oddělení se povedlo, ale z povrchu se už Beagle 2 neozval. Až včerejší informace nám pomohly poodhalit roušku tajemství, která se za zmizením sondy skrývala. Jak se nakonec ukázalo k prolomení marsovského prokletí chyběl Beaglu opravdu jenom pomyslný krapítek štěstí.

Beagle 2 se svou robotickou paží zdroj:esa.int
Beagle 2 se svou robotickou paží
zdroj:esa.int

V prosinci 2003 se sestava orbiteru Mars Express a k němu připojeného landeru Beagle 2 schovaného prozatím pod tepelným štítem, který modul ochrání při žhavém průletu atmosférou, blížila k Rudé planetě. 19. prosince se Beagle 2 oddělil a chystal se na přistání. O den později Mars Express zažehl své motory a zamířil tak na orbitu planety. Další manévr mu pomohl usadit se na protáhlé dráze odkud 25. prosince očekával signály, které měl lander vyslat po úspěšném přistání a rozložení. O zachycení vysílání Beagla se snažil i americký Mars Odyssey, jenž měl být podle propočtů tím prvním, ke komu signál doputuje. Ani jedna ze sond na orbitě Marsu se však signálů nedočkala. Evropa, potažmo Velká Británie si tak nemohla dát vánoční dárek v podobě úspěšného přistání na Marsu.

Beagle 2 se neozval ani v dalších dnech a řídící středisko tak začalo považovat lander za ztracený. Rozběhlo se pátrání po jeho vraku. Bohužel v cílové oblasti nenalezla ani jedna ze sond nic, co by britskou sondu připomínalo. Nutno dodat, že by to s rozlišením aparatur, kterými disponovaly sondy létající v té době nad Marsem, byl malý zázrak.

Beagle 2 nalezený kamerou HiRISE sondy MRO zdroj:esa.int
Beagle 2 nalezený kamerou HiRISE sondy MRO
zdroj:esa.int

Naštěstí v portfoliu marsovských sond přibyl v březnu 2006 Mars Reconnaissance Orbiter. Tato americká sonda má na své palubě kameru HiRISE (High Resolution Imaging Science Experiment) s rozlišením 30 až 60 cm na pixel, což bylo konečně něco, co se pro nalezení dvoumetrového landeru nechá použít. Však se také v nalézání artefaktů, které na povrchu zanechala lidská rasa, MRO činil. Za dobu své aktivní služby nalezl obě legendární sondy Viking, vyfotil Opportunity i Curiosity a nyní konečně nalezl i dlouho hledaný lander Beagle 2. MRO svou práci rozhodně nekončí a tak se snad můžeme do budoucna těšit na velké množství fotek a daších dat z Marsu. Ale teď už zpátky k právě nalezenému landeru.


Video s představením mise a snímky sondy, jejího padáku a zadního krytu pořízené MRO

Beagle 2 neměl žádného kosmického předchůdce, jak by se mohlo z dvojky v názvu zdát. Jméno dostal na počest lodi, se kterou Charles Darwin vykonal slavnou cestu kolem světa, při níž shromáždil dostatek materiálu pro napsání své přelomové práce O původu druhů… Kosmický následovník měl jako hlavní náplň činnosti na Marsu sbírat vzorky a analyzovat je po zahřátí v laboratorní peci pomocí hmotnostního spektrometru. Zjednodušeně se dá říct, že Beagle 2 měl v plánu provádět v místě svého přistání podobné výzkumy, jaké provádí dnes vozítko Curiosity na své cestě k vrcholku hory Mount Sharp v kráteru Gale.

Zakrytí antény nevyklopenými solárními panely zdroj:bbcimg.co.uk
Zakrytí antény nevyklopenými solárními panely
zdroj:bbcimg.co.uk

Jak jsme si popsali výše, k Marsu se vydal Beagle 2 spojen se sondou Mars Express. Od ní se ještě správně oddělil, vstoupil do atmosféry, kde ho tepelný štít ochránil před vysokými teplotami vznikajícími brzděním o husté vrstvy. I padák se zřejmě rozvinul správně. Ovšem finální fáze, kdy měly lander ochránit při dopadu z výšky 200 metrů a následných skocích po povrchu tři nafouknuté airbagy (podobně jako

Tvůrce sondy Colin Pillinger zdroj:esa.int
Tvůrce sondy Colin Pillinger
zdroj:esa.int

vozítka Spirit a Opportunity, tam ale bylo airbagů nepoměrně více), neproběhla asi hladce a Beagle 2 tak dostal možná pár tvrdších zásahů od povrchu. Při pokusu o rozložení solárních panelů se zřejmě z tohoto důvodu vyklopily jen dva. Zbývající nevyklopené panely zakrývaly komunikační anténu a lander tak ztratil možnost vyslat zprávu o svém přistání. Určený cíl dosednutí v Isidis Planitia blízko martského rovníku trefil Beagle 2 s odchylkou pouhých pěti kilometrů, což je velmi slušný výkon.

Škoda, že se nalezení o pouhý rok nedočkal vedoucí týmu Beagle 2, Colin Pillinger z Open University. I když by byl určitě mnohem raději, aby sonda dosedla v pořádku a na Zemi tak proudilo množství vědeckých dat. Zvlášť když sonda měla vybavení schopné najít možné stopy života a navíc přistála ve velmi atraktivní lokalitě, kde se kromě jiného očekával i vodní led.

Zdroje informací:
http://www.esa.int/Our_Activities/Space_Science/Mars_Express/Beagle-2_lander_found_on_Mars
http://www.esa.int/Our_Activities/Space_Science/Mars_Express/Beagle_2_lander
http://en.wikipedia.org/wiki/Beagle_2
http://science.nasa.gov/science-news/science-at-nasa/2003/17dec_beagle2/

Zdroje obrázků:
http://www.esa.int/var/esa/storage/images/esa_multimedia/images/2001/04/artist_s_impression_of_beagle_2_lander/9125054-5-eng-GB/Artist_s_impression_of_Beagle_2_lander_medium.jpg
http://www.esa.int/var/esa/storage/images/esa_multimedia/images/2003/11/colin_pillinger/9639877-3-eng-GB/Colin_Pillinger_node_full_image_2.jpg
http://www.esa.int/var/esa/storage/images/esa_multimedia/images/2015/01/colour_image_of_beagle-2_on_mars/15194343-1-eng-GB/Colour_image_of_Beagle-2_on_Mars.jpg
 http://science.nasa.gov/media/medialibrary/2003/12/16/17dec_beagle2_resources/roboticarm1.jpg
http://news.bbcimg.co.uk/media/images/80304000/jpg/_80304473_main.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
5 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Steve
Steve
9 let před

Až lidi zkolonizujou Mars, jednou ty sondy a vozítka posbírají a postaví pro ně na Marsu muzeum 🙂

Tomáš Kohout
Tomáš Kohout
9 let před
Odpovědět  Steve

Ty sondy, které zůstanou i po úspěšné terraformaci na souši, zřejmě nechají kolonisté na místě jako památníky. Podpoří tak marsovskou turistiku. 😀

Racek
Racek
9 let před

MRO objevil s největší pravděpodobností i starý MARS 3

Tomáš Kohout
Tomáš Kohout
9 let před
Odpovědět  Racek

Na tenhle úlovek už jsem úplně zapomněl. Díky za osvěžení paměti. Tady je odkaz: http://www.theregister.co.uk/2013/04/12/mars3_probe_spotted_by_mro/

Racek
Racek
9 let před
Odpovědět  Tomáš Kohout

Též zde http://www.americaspace.com/?p=34102, další jsem viděl ještě podrobnější i s rozborem, ale už jsem ho nenašel

https://kosmonautix.cz/2015/01/17/nalezenec-beagle-2/