sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

LeoLabs

Společnost LeoLabs, kalifornský provozovatel pozemních radarů pro sledování objektů na nízké oběžné dráze Země, získala v rámci amerického vojenského programu financování ve výši 4 milionů dolarů na modernizaci svého mobilního sledovacího radaru.

Skynopy

Francouzská kosmická agentura přispěla do kola financování ve výši téměř 18 milionů dolarů pro místní startup Skynopy, čímž podpořila úsilí o rychlý rozvoj sítě pozemních stanic.

NOAA

Ministerstvo obchodu zveřejnilo 30. června dlouho odkládaný dokument Kongresu s odůvodněním návrhu rozpočtu Národního úřadu pro oceán a atmosféru na fiskální rok 2026. Dokument poskytuje více podrobností o návrhu rozpočtu. Ministerstvo obchodu navrhuje ukončit financování programu koordinace vesmírného provozu.

EchoStar

Společnost EchoStar odložila možné podání návrhu na vyhlášení bankrotu, aby měla více času na jednání s regulačními orgány, které přezkoumají, zda americký družicový operátor dodržuje podmínky vázané na jeho licence.

GOSAT-GW

Japonská raketa H-2A 28. června úspěšně vynesla vědeckou družici GOSAT-GW neboli Ibuki GW, na sluneční synchronní oběžnou dráhu. Družice bude snímat skleníkové plyny a koloběh vody. Start byl posledním letem rakety H-2A.

Muon Space

Společnost Muon Space zveřejnila první tepelné infračervené snímky ze své družice FireSat Protoflight, což představuje milník pro konstelaci družice specializovanou na detekci lesních požárů. Snímky jsou pořízené pomocí šestikanálového multispektrálního infračerveného přístroje.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Kosmotýdeník 108. díl (6.10. – 12.10.2014)

Detail helmy Alexandra Gersta

Další týden uplynul jako voda a po celém světě se během uplynulých sedmi dnů odehrálo mnoho zajímavých událostí, které stojí za připomenutí. Přichází proto tradiční seriál Kosmotýdeník, který zrekapituluje to nejzajímavější z uplynulého týdne. Ve třech velkých tématech se zaměříme nejprve na výstup do volného kosmu z paluby ISS. Druhým tématem budou novinky okolo evropské sondy Rosetta, která dostala povolení pro sestup na nižší oběžnou dráhu kolem jádra komety. Třetím tématem bude pokrok ve výrobě soukromého suborbitálního raketoplánu Lynx.

Úspěšný americko-německý výstup
V úterý 7. října se na ISS uskutečnil výstup do volného kosmu. Ve 14:30 našeho času přepnuli Gregory Wiseman a Alexander Gerst své skafandry na palubní baterie a výstup oficiálně začal. Nešlo o žádnou důležitou opravu – úkoly byly spíše údržbářského rázu. Bodem číslo jedna bylo přemístění čpavkové pumpy, která vloni v prosinci selhala a jejíž výměna si vyžádala dva výstupy do volného kosmu. Astronauti tehdy nechali vymontovanou pumpu na dočasném úložišti. Nyní bylo na čase ji přesunout na definitivní místo. S pumpou manipuloval Alexander Gerst, který se předtím nohama upnul ke staniční robotické paži. Tu z interiéru ISS ovládal americký astronaut Barry Wilmore. Oba astronauti ve volném prostoru ještě nainstalovali nové elektrické kabely, které budou napájet vozík v případě výpadku základního okruhu. Celý výstup jsme detailně popsali v tomto článku. Dnes si proto ukážeme několik mimořádně povedených snímků z celé kosmické procházky.

Alexander Gerst na konci robotické paže i s poškozeným čerpadlem.
Alexander Gerst na konci robotické paže i s poškozeným čerpadlem.
Zdroj: https://scontent-b-vie.xx.fbcdn.net/
Alexander Gerst na konci robotické paže
Alexander Gerst na konci robotické paže
Zdroj: http://www.nasa.gov/
Gregory Wiseman dokončuje uložení pumpy na finálním úložišti.
Gregory Wiseman dokončuje uložení pumpy na finálním úložišti.
Zdroj: http://www.nasa.gov/
Gregory Wiseman během výstupu z ISS
Gregory Wiseman během výstupu z ISS
Zdroj: http://www.nasa.gov/
Gregory Wiseman během výstupu z ISS
Gregory Wiseman během výstupu z ISS
Zdroj: https://lh4.googleusercontent.com
Alexova "selfie", kterou jen tak něco nepřekoná.
Alexova „selfie“, kterou jen tak něco nepřekoná.
Zdroj: https://fbcdn-sphotos-g-a.akamaihd.net
Složený snímek z kamer NAVCAM pořízený 8. října ze vzdálenosti 16,9 km.
Složený snímek z kamer NAVCAM pořízený 8. října ze vzdálenosti 16,9 km.
Zdroj: http://www.esa.int/

Rosetta jde zase níž
Celá mise evropské sondy Rosetta je zatím stoprocentně úspěšná, takže její operátoři měli v průběhu minulého týdne snadné rozhodování při volbě, zda sondě povolí sestup na oběžnou dráhu ve výšce 10 kilometrů. Sestup dostal zelenou a tak se můžeme těšit na ještě detailnější fotky.

Kromě toho se objevily také informace týkající se vlastního přistání stokilového pouzdra Philae. Už víme, že k historickému přistání dojde 12. listopadu, ale až nyní začínají vystupovat na povrch zajímavé informace. Jelikož Philae nedisponuje systémem, který by mu umožňoval manévrovat, bude muset před uvolněním od sondy dojít k zajímavému manévru. Rosetta před oddělením upraví svou dráhu tak, aby byla na kolizní dráze s jádrem. Po uvolnění pouzdra dráhu opět upraví tak, aby kolem jádra kroužila. Celé načasování bude klíčové, protože jádro se otáčí.

Rodící se první suborbitální raketoplán LYNX
Rodící se první suborbitální raketoplán LYNX
Zdroj: http://www.parabolicarc.com/

První LYNX začíná vznikat
Situace na trhu soukromých dopravců, kteří by chtěli dopravovat turisty na hranici vesmíru je jedním slovem mizerná. Jediným hráčem je zatím společnost Virgin Galactics, jejíž loď SpaceShipTwo se zatím nedaří zbavit much. Již několik let se termíny ostrého nasazení odkládají. Situace přitom měla být mnohem zajímavější už jen díky tomu, že Virgin Galactics měla konkurovat firma  X-COR Aerospace se svým miniraketoplánem LYNX. Jenže i ten nabral několikaleté zpoždění a už se začínalo zdát, že se nad celým projektem zavřela voda.

V tomto týdnu ale přišly potěšující zprávy – úspěšně totiž pokračuje montáž prvního exempláře suborbitálního miniraketoplánu LYNX. Konkrétně jde o konstrukci kabiny a její připojování k základu křídel. Tento jedenapůltunový stroj poháněný motorem na kapalný kyslík a letecký petrolej by měl v provozu dopravit do výšky 100 kilometrů pilota a platícího zákazníka, případně vědecký experiment. V této výšce zažije posádka pár minut stav beztíže a následně přistane na běžné ranveji. Nechme se tedy překvapit, jak bude vývoj pokračovat.

Kosmické mini-zprávy
Tajfun Vongfong, který minul Japonsko zatím drží rekord nejsilnější letošní tropické bouře na celé planetě. S jeho mapováním pomáhají i satelity z oběžné dráhy – například specializovaná TRMM, nebo Aqua.

Tajfun Vogfong, jak jej 10. října zachytila americká družice Terra
Tajfun Vogfong, jak jej 10. října zachytila americká družice Terra
Zdroj: http://www.nasa.gov/

Zdroje informací:
http://spaceflightnow.com/
http://spaceflightnow.com/
http://blogs.esa.int/
http://www.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
http://www.nasa.gov/sites/default/files/15458947406_ef06ca5db3_k_0.jpg
https://scontent-b-vie.xx.fbcdn.net/…10152314288510667_7533510078099068540_o.jpg
http://www.nasa.gov/sites/default/files/exp41_fb4.jpg
http://www.nasa.gov/sites/default/files/exp41_fb1.jpg
http://www.nasa.gov/sites/default/files/15478896061_fdfa30ab93_k.jpg
https://lh4.googleusercontent.com/…/w1104-h733-no/15481686162_a82361a03b_o.jpg
https://fbcdn-sphotos-g-a.akamaihd.net/…=1421815514_f9cc0912b4a73ff2e7df13ffdc768c7f
http://www.esa.int/…/Comet_on_8_October_NavCam_node_full_image_2.jpg
http://www.parabolicarc.com/wp-content/uploads/2014/10/XCOR_Lynx_assembly_Oct2014.jpg
http://www.nasa.gov/sites/default/files/vongfong.a2014283.0205.2km_0.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.