sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

LM 400

Společnost Lockheed Martin 19. listopadu oznámila, že její nová družicová platforma střední velikosti LM 400 bude mít svou orbitální premiéru příští rok na palubě rakety Firefly Aerospace.

Teledyne Space Imaging

Společnosti Teledyne Space Imaging a Satlantis oznámily partnerství na Space Tech Expo Europe. Jedná se o vývoj elektroniky senzoru pro pozorování Země a planetární průzkum. Satlantis vyvine Front-end Electronics (FEE) pro vyvíjený detektor CIS125 TDI Teledyne.

Iceye

Společnost Lockheed Martin začala spolupracovat s konsorciem vedeným společností Iceye, finskou společností provádějící pozorování Země, která se specializuje na družice pro radarové zobrazování. Společnosti pracují na vývoji technologií rozpoznávání cílů s umělou inteligencí pro finskou armádu.

Chance Saltzman

Generál Chance Saltzman, velitel vesmírných operací U.S. Space Force, navštívil Starbase v Boca Chica během šestého zkušebního letu rakety SH/SS. Saltzman byl pozván SpaceX, aby sledoval zkušební let a zúčastnil se dvoudenního hodnocení programu.

Space ISAC

Středisko pro sdílení a analýzu vesmírných informací (Space ISAC) otevřelo své první mezinárodní operační středisko v Austrálii. Expanze přichází v době rostoucích obav o zranitelnosti kybernetické bezpečnosti v orbitálních systémech.

Boost!

ESA 19. listopadu oznámila, že prodlužuje smlouvy se společnostmi HyImpulse, Isar Aerospace, Orbex a Rocket Factory Augsburg (RFA) v celkové hodnotě 44,22 milionů eur prostřednictvím svého programu „Boost!“, který má pomoc při integrovaném testování nosných raket

AeroVironment

Společnost AeroVironment, dodavatel obrany zaměřený na bezpilotní vzdušná vozidla, oznámil 19. listopadu, že plánuje získat BlueHalo, společnost zabývající se obrannými a vesmírnými technologiemi. Hodnota obchodu je přibližně 4,1 miliardy dolarů.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Kosmotýdeník 100. díl (11.8. – 17.8.2014)

Skoro se tomu až nechce věřit. Kosmotýdeník, pravidelná nedělní rekapitulace nejzajímavějších událostí, které se za poslední týden udály v kosmonautice slaví kulaté jubileum. Nejdéle fungující seriál našeho blogu se dnes dočkal svého stého dílu. Ještě než začneme, chtěli bychom poděkovat všem pravidelným čtenářům, kteří mají tento seriál rádi. Také dnes jsme si pro Vás připravili tři hlavní témata a navíc ještě pár menších.

Hlídač srážek pomalu končí svou misi

Družice TRMM
Družice TRMM
Zdroj: http://spaceflightnow.com/

O družici TRMM (Tropical Rainfall Measuring Mission) neslyšíme v našich končinách často. Jejím hlavním úkolem je totiž monitorovat množství srážek během tropických bouří. Na našem blogu jsme ji zmínili v několika článcích, které se zabývají právě monitorováním hurikánů. Jedná se o společný projekt americké agentury NASA a její japonské kolegyně JAXA. Na oběžnou dráhu Země se vydala už v roce 1997, přičemž se očekávalo, že bude fungovat pouze po dobu tří let. Nicméně i dnes, celých 17 let po startu stále funguje.

Vědecké přístroje sice stále fungují, nicméně zásoby paliva se pomalu tenčí. NASA proto po dohodě s japonskými kolegy tento týden oznámila, že navedla družici na nižší oběžnou dráhu, aby satelit dříve zanikl v atmosféře. Očekává se, že sběr vědeckých dat bude pokračovat až do roku 2016, nicméně všechno závisí na mnoha faktorech, které ovlivňují, jak se naše atmosféra nafoukne. Hlavní roli v tomto směru hraje sluneční aktivita.

V nádržích družice TRMM sice zbývá ještě trocha paliva, ale to se nebude používat pro stabilizaci oběžné dráhy. Satelit se nechá volně klesat dolů podle toho, jak bude třít o vrstvy atmosféry. Zbytky paliva poslouží pouze pro úhybné manévry v případě kolize s kosmickým smetím. Ke vstupu do atmosféry by mělo dojít mezi květnem 2016 a prosincem 2017. Palivo by mohlo posloužit i pro definitivní nasměrování dvouapůltunové družice do atmosféry – zajistilo by se tak, že shoří nad neobydlenými oblastmi Zeměkoule.

Poslední ATV dorazila ke stanici

Fanoušci kosmonautiky mohli v minulém týdnu naposledy sledovat majestátní přílet evropské zásobovací lodi ATV k Mezinárodní vesmírné stanici. Pátý exemplář největší zásobovací lodi, která ke stanici vozí zásoby, se s ISS spojil 12. srpna okolo půl čtvrté odpoledne našeho času. V útrobách lodi najde posádka více než devět tun nákladu – od paliva, přes vodu a kyslík až po zásoby. Podívejme se tedy na malou fotogalerii, která mapuje přílet lodi ATV s přídomkem Georges Lemaître.

ATV-5 se blíží k ISS. Krásně je vidět zážeh korekční trysky.
ATV-5 se blíží k ISS. Krásně je vidět zážeh korekční trysky.
Zdroj: https://lh6.googleusercontent.com
Pohled na blížící se loďATV přes antény na povrchu ISS
Pohled na blížící se loďATV přes antény na povrchu ISS
Zdroj: https://lh3.googleusercontent.com
Gregory Wiseman zachytil loď ATV krátce před připojením
Gregory Wiseman zachytil loď ATV krátce před připojením
Zdroj: https://fbcdn-sphotos-a-a.akamaihd.net
Evropská loď se připojila k modulu Zvezda a na snímku Alexandra Gersta vidíme v pozadí ustupující "superúplněk"
Evropská loď se připojila k modulu Zvezda a na snímku Alexandra Gersta vidíme v pozadí ustupující „superúplněk“
Zdroj: https://fbcdn-sphotos-c-a.akamaihd.net
Alexander Gerst vstupuje do útrob lodi ATV. Rouška patří mezi běžné ochranné pomůcky při prvním vstupu do nové lodi - v jejích útrobách může být  zvířený prach, nebo drobné úlomky.Astronauti proto vždy umístí do útrob lodi malou filtrační jednotku, která pročistí vzduch.
Alexander Gerst vstupuje do útrob lodi ATV. Rouška patří mezi běžné ochranné pomůcky při prvním vstupu do nové lodi – v jejích útrobách může být zvířený prach, nebo drobné úlomky.Astronauti proto vždy umístí do útrob lodi malou filtrační jednotku, která pročistí vzduch.
Zdroj: https://scontent-a.xx.fbcdn.net
Alexander Gerst a zásoby uložené v lodi ATV.
Alexander Gerst a zásoby uložené v lodi ATV.
Zdroj: https://fbcdn-sphotos-f-a.akamaihd.net/

Cygnus opustil ISS

Kosmická loď Cygnus se uvolnila od robotické paže.
Kosmická loď Cygnus se uvolnila od robotické paže.
Zdroj: http://spaceflightnow.com/

Mise druhé objednané zásobovací lodi Cygnus je u konce. Před měsícem dovezla na ISS tunu a půl zásob a 15.srpna už byla naplněna nepotřebnými věcmi a připravena k oddělení od stanice. O hladký průběh celé akce se postaral německý astronaut Alexander Gerst, kterému pomáhal jeho americký kolega Gregory Wiseman. Tato dvojice ovládala 17 metrů dlouhou staniční paži, která v 11:14 našeho času oddělila loď od spodního dokovacího uzlu modulu Harmony. Následovalo pomalé narovnávání robotického ramene, kontrola všech systémů a když bylo vše v pořádku, mohl Alexander Gerst poslat finální pokyn k tomu, aby paže uvolnila loď ze svého sevření. Bylo 12:40 našeho času a Cygnus se mohl začít vzdalovat od ISS.

Loď Cygnus ještě před oddělením
Loď Cygnus ještě před oddělením
Zdroj: https://scontent-b-vie.xx.fbcdn.net

Vstup do atmosféry by měl být dnes, v neděli 17. srpna okolo čtvrt na čtyři našeho času. K zániku by mělo dojít nad neobydlenými oblastmi Tichého oceánu. Dráha je naplánována tak, aby měla posádka na stanici dobrý výhled na ohnivý zánik lodi. Astronauti by měli celý proces monitorovat a zpřesnit tak data o chování těles při rozpadu v atmosféře.

Kosmické mini-zprávy

O přípravách na start nejvýkonnějšího veřejného snímkovacího satelitu World View-3, který umí pořizovat fotky s rozlišením 31 centimetrů jsme na našem blogu již psali. 13. srpna ve 20:30 našeho času se na Vandenbergově základně zažehl motor rakety Atlas V. Start byl úspěšný a satelit dosáhl požadované oběžné dráhy.

Aktuální stav lodi Orion
Aktuální stav lodi Orion
Zdroj: http://mediaarchive.ksc.nasa.gov/

Přípravy na první start kosmické lodi Orion jsou v plném proudu. Do startu zbývá už méně než 100 dní a technici proto dokončují stavbu letového exempláře.

Americká družice OCO-2 pokračuje v kalibraci svých přístrojů (více info v našem článku). Minulý týden vědci poprvé vyzkoušeli práci s reálnými daty. Jako první byla nasnímána oblast okolo ostrova Papua-Nová Guinea. Do konce letošního roku by měl satelit přejít do plného vědeckého provozu.

Společnost SpaceX dlouho napínala své fanoušky ohledně přistání prvního stupně rakety Falcon 9 při vynášení družic Orbcomm. Celý experiment totiž firma natáčel z letadla, které prolétalo nad oblastí plánovaného přistání. Díky tomu, že SpaceX disponuje jak záběry z těla rakety, tak i videem natočeným „zvenčí“, může výrazně zpřesnit své výpočty nutné k bezpečnému přistávání prvních stupňů. Kromě toho se objevila nepotvrzená spekulace, že by k prvnímu přistání na palubu lodi mohlo dojít už při příštím startu s lodí Dragon, nicméně zatím se nejedná o oficiální informaci a je možné, že jde  jen o „novinářskou kachnu“.

Zdroje informací:
http://spaceflightnow.com/
http://www.nasa.gov/
http://spaceflightnow.com/
http://www.spaceflight101.com/
http://spaceflightnow.com/
http://spaceflightnow.com/
http://www.spaceflight101.com/
http://spaceflightnow.com/

Zdroje obrázků:
https://fbcdn-sphotos-h-a.akamaihd.net/..1415690951_8796b9004cb8281ad57fe381d690358e
http://spaceflightnow.com/news/n1408/15trmm/15trmm_400278.jpg
https://lh6.googleusercontent.com/…/mn5B1P74CPg/w1000-h666/atv5-7.jpg
https://lh3.googleusercontent.com/…/15kb3a2Nimc/w1045-h693-no/atv5-104.jpg
https://scontent-a.xx.fbcdn.net/…569c2f2d5c3951c6e192a537e322b945&oe=546E8DA5
https://fbcdn-sphotos-f-a.akamaihd.net/…569128436543235_2594821849670482944_n.jpg
https://fbcdn-sphotos-a-a.akamaihd.net/…10152187443105667_6697153222827477514_o.jpg
https://fbcdn-sphotos-c-a.akamaihd.net/…568522709937141_4300981103344317891_o.jpg
https://scontent-b-vie.xx.fbcdn.net/…10152194586035667_855241504456706631_o.jpg
http://mediaarchive.ksc.nasa.gov…516&h=757&fn=2014-3492&sn=KSC-2014-3492

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.