sociální sítě

Přímé přenosy

Falcon 9 (Hera)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Near Space Network

NASA 17. září oznámila, že udělila kontrakt společnosti Intuitive Machines na podporu Near Space Network. Jedná se o systém, který poskytuje komunikační služby pro mise NASA na oběžné dráze Země a cislunárním prostoru.

Ariane 6

Evropští představitelé tvrdí, že změna softwaru by měla vyřešit problém, který nastal při inauguračním startu Ariane 6 v červenci s horním stupněm.

Space Network Services

Impulse Space oznámila 16. září kontrakt na zajištění dopravy na geostacionární oběžnou dráhu pro družice od francouzského startupu Space Network Services. Byla to první oznámená dohoda o geostacionární službě Impulse Space, která byla představena v srpnu.

U.S. Space Force

U.S. Space Force udělily téměř 45 milionů dolarů Rochesterskému technologickému institutu a Michiganské univerzitě, aby vedly pokročilý výzkum vesmírné energie a pohonu.

Lockheed Martin

Lockheed Martin získal kontrakt v hodnotě 297,1 milionu dolarů na vývoj mapovačů blesků pro budoucí geostacionární konstelaci Národního úřadu pro oceán a atmosféru.
Smlouva nařizuje vyvinout dva letové přístroje a zahrnuje opce na dva další.

York Space Systems

Americké vojenské družice postavené společností York Space Systems si úspěšně vyměňovaly data na oběžné dráze pomocí optických komunikačních terminálů Tesat-Spacecom.

Ursa Major

Ursa Major, společnost zabývající se raketovým pohonem se sídlem v Coloradu, získala od americké armády nové finanční prostředky ve výši 12,5 milionu dolarů na pokrok ve vývoji a výrobě raketových motorů na tuhé pohonné látky.

U-space

Francouzský startup U-space bude spolupracovat s nadnárodním dodavatelem raket MBDA na vývoji dvojice družic, které budou demonstrovat detekci, charakterizaci a zaměřování družic a jiných zařízení ve vesmíru. Družice spadají do plánů agentury DGA .

Samara Aerospace

Startup Samara Aerospace získal kontrakt společnosti SpaceWERX na vývoj zlepšeného zaměřování družic o hmotnosti o 200 až 500 kilogramů.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Aktivní seriály

Náš web se může pyšnit širokou a pestrou paletou seriálů, které jsou u našich čtenářů oblíbené.

Ukončené seriály

Mimo naše aktivní seriály je tu také spousta těch, které se věnovaly například historickým tématům. I přesto, že patří mezi starší, na jejich kvalitě to rozhodně neubírá! Toužíte zjistit něco o historii, nebo se zkrátka jen kochat nádhernými fotografiemi? Pak jsou tyto seriály právě pro Vás.

Kosmotýdeník 21. díl (3. 2. – 9. 2. 2013)

Ariane 5

V novém Kosmotýdeníku se podíváme na první letošní start rakety Ariane 5 a na to, jak bude probíhat letošní rok na kosmodromu ve Francouzké Guyaně. Ariane 5 vynesla dva satelity, Amazonas 3 a Azerspace/Africasat 1a. Vše proběhlo bez problémů a za několik dní budou satelity uvedeny do provozu. Dále se podíváme na test motorů rakety Antares, která by měla příští měsíc startovat na svoji první zkušební cestu do vesmíru. Později by měla vynášet zásobovací lodě k Mezinárodní vesmírné stanici. Nakonec si připomeneme vrtání na Marsu, které má za sebou rover Curiosity.

 

Sonda Amazonas 3
Sonda Amazonas 3
Zdroj: http://spaceflightnow.com/

První letošní let Ariane 5

Ve čtvrtek vynesla evropská raketa Ariane 5 dva satelity. Raketa za méně než minutu prolomila rychlost zvuku a nad Atlantickým oceánem odhodila dvě pomocné rakety (SRB). Za půl hodiny po startu se oddělily satelity Amazonas 3 a Azerspace/Africasat 1a. Podle všeho proběhnul start bez závažnějších problémů. Ariane 5 dosáhla geostacionární dráhy po tom, co zažehla motory ve výšce 250 km. Inklinace letu je 5,99 stupně. Všechny parametry letu jsou velice blízko tomu, jak byly naplánovány.
Vynesené satelity byly zatím nejtěžším nákladem, který Ariane 5 kdy vynesla na dráhu přechodnou ke geostacionární . Celkový náklad vážil 10,35 tuny.
Tímto úspěšným vynesením satelitů byl nastartován velice náročný rok pro Arianespace (světové první společnost provozující komerční dopravu nákladu do vesmíru). Na rok 2013 je naplánováno celkem 11 startů z kosmodromu na Fracnouzké Guyaně. Bude se jednat o šest startů rakety Ariane 5, čtyři starty rakety Soyuz a jeden start malé evropské rakety Vega.
Vynesené satelity začnou pracovat za pár týdnů. Nejdříve se bude muset zvýšit oběžná dráha družic.
Raketa Ariane 5 je součástí programu evropské kosmické agentury ESA. Je konstruována na vynášení družic na geostacionární dráhu. Používá si i na vynášení kosmického „náklaďáku“ ATV, který létá k Mezinárodní vesmírné stanici. Hmotnost rakety je téměř 780 tun. Používá se již od roku 1996. První start byl však neúspěšný a skončil katastrofou. Let skončil několik desítek sekund po startu, když ve výšce 3500 metrů raketa explodovala.

Přípravy rakety Antares

Orbital Sciences Corp. plánuje 29-sekundový zážeh rakety Antares, a tak vyzkouší dvojci motorů prvního stupně. Test motorů bude veliký krok dopředu. Raketa Antares by ke konci roku mohla vynášet náklad k Mezinárodní vesmírné stanici. Zážeh dvou motorů proběhne příští týden v úterý. Živý přenos bohužel neproběhne, ale po ukončení testu bude uvolněno několik obrázků.
Dvoustupňová raketa Antares je konstruována firmou Orbital ve spolupráci s NASA. První start rakety je naplánovaný na měsíc březen. Raketa však s sebou neponese žádný náklad, bude se jednat pouze o testovací let. Druhý let je naplánovaný na léto a raketa vynese zásobovací loď Cygnus k Mezinárodní vesmírné stanici.


Pohled na vrtanou horninu
Pohled na vrtanou horninu
Zdroj: http://spaceflightnow.com/

Vrtání na Marsu

Už je to přes půl roku, co rover Curiosity dosednul na povrch Marsu. Poslední týden byly provedeny testy vrtáku. Bylo potřeba zjistit, zda je plně funkční a připraven k práci. Vědci z Jet Propulsion Laboratory v Kalifornii poslali roveru příkaz, aby v pátek pomocí vrtáku odebral vzorky z marsovské horniny. Vrták udělal malou díru do kamene. Podobné kameny se na Zemi tvoří pouze v přítomnosti vody.
Vrták je poslední nástroj, který rover ještě nepoužil. Nyní bude trvat několik dní, než Curiosity prášek analyzuje. Rover již ujel přes 730 metrů. Poslední, celkově 42., jízda trvala necelých jedenáct minut a vozítko ujelo tři a půl metru. Pokud vše půjde jak má, tak se můžeme těšit na další nádherné obrázky a zajímavé objevy.

Zdroje informací:
http://spaceflightnow.com/
http://spaceflightnow.com/
http://spaceflightnow.com/

http://en.wikipedia.org/
http://curiosityrover.com/

Zdroje obrázků:
http://web.vecer.com/PORTALI/PODATKI/2013/02/08/SLIKE/ONLINE_133348-300.jpg
http://spaceflightnow.com/ariane/va212/130207launch/amazonas3.jpg
http://spaceflightnow.com/mars/msl/130209drill/09drill_400263.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
https://kosmonautix.cz/2013/02/10/kosmotydenik-21-dil-3-2-9-2-2013/