sociální sítě

Přímé přenosy

GSLV MkII (NISAR)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Přistávací modul Veněry už ČR nezasáhne

Družice Kosmos 482, přistávací modul sondy Veněra (sesterské s osmičkou), která měla zaniknout 10. května v dopoledních hodinách našeho času nás už nezasáhne. Její přelet nad střední Evropou proběhl 10. 5. ráno kolem 6:36 SELČ a dráha dalších přeletů vede již mimo naše území. Protože poslední viditelný přelet připadl na 9:38 SELČ nízko nad jihem, nemůžeme již pozorovat ani případný zánik.

Sierra Space

Společnost Sierra Space 8. května oznámila, že dokončila pozemní demonstraci prototypu navigační družice pro iniciativu Odolného globálního pozičního systému (R-GPS) amerických vesmírných sil.

Čína

Čína zveřejnila komplexní předpisy pro družicové služby přímého vysílání. Sedm ministerstev vydalo 30. dubna oznámení s názvem Předpisy pro správu koncových zařízení přímo připojených k družicovým službám, které stanoví právní a technický základ pro družicovou konektivitu v souladu s národními cíli.

Rheinmetall

Německý dodavatel obranných technologií Rheinmetall plánuje zahájit příští rok stavbu družic se syntetickou aperturou pro radarové systémy ve spolupráci s finským provozovatelem konstelací SAR Iceye.

Neutron

Raketa Neutron nové generace od společnosti Rocket Lab byla vybrána pro experimentální misi amerického letectva k otestování schopností rychlé globální přepravy nákladu.

ClearSpace

Společnost ClearSpace dokončila druhou fázi mise Britské kosmické agentury s názvem Active Debris Removal (ADR), v rámci které testovala a zdokonalovala technologii pro odstraňování družic z nízké oběžné dráhy Země.

NASA

Bílý dům 6. května formálně předal Senátu nominaci Matthewa Andersona na pozici zástupce administrátora NASA. Anderson sloužil v letectvu 24 let a do důchodu odešel v roce 2021 v hodnosti plukovníka.

IonQ

Společnost IonQ, která se zabývá kvantovými výpočty a sídlí v Marylandu, 7. května oznámila, že dosáhla dohody o akvizici společnosti Capella Space. Akvizice posouvá plán společnosti IonQ na vytvoření první vesmírné sítě pro distribuci kvantových klíčů (QKD) na světě.

JPL

JPL 7. května oznámila, že Laurie Leshin odstoupí z funkce ředitele JPL s účinností od 1. června. V oznámení byly pro toto rozhodnutí uvedeny pouze osobní důvody a memorandum pro zaměstnance JPL od Thomase Rosenbauma, prezidenta Kalifornského technologického institutu, který řídí JPL jménem NASA.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Kosmotýdeník 12. díl (2. 12. – 8. 12. 2012)

Mars

Každý den nám roboti a sondy na rudé planetě posílají nové fotky a mnoho informací. NASA se připravuje na vyslání roveru velice podobnému Curiosity. Vozítko by mělo být skoro identické. V březnu 2016 bude vyslána sonda InSight, která bude zkoumat geologickou evoluci Marsu. Tento robot se podobá sondě Phoenix, která byla vyslána v roce 2007.
Dva astronauti se připravují na roční pobyt na Mezinárodní vesmírné stanici. Úkolem bude zjistit, jak se lidské tělo přizpůsobí dlouhému letu. Na tuto misi budou vysláni dva velmi zkušení astronauti. Scott Kelly a Michail Kornienko. Oba mají za sebou více než 170 dní ve vesmíru.
Už je to 40 let od poslední pilotované cesty na Měsíc. 7. prosince 1972 odstartovala raketa Saturn V z kosmodromu na Floridě. Jednalo se o poslední pilotovanou cestu na Měsíc. Mise nesla jméno Apollo 17. Tato témata probereme ve dvanáctém díle Kosmotýdeníku.

Sonda InSight
Sonda InSight
Zdroj: http://l3.yimg.com/

Budoucí výzkum Marsu

NASA odhalila své plány pro budoucí výzkum rudé planety. Tyto plány zahrnují vyslání nového vozítka, podobného Curiosity.  Ke startu by mělo dojít v roce 2020 a okolo roku 2030 hodlá NASA poslat astronauty na oběžnou dráhu Marsu. Zda tomu tak opravdu bude, je velice nejasné.
Zatím se na svou cestu připravuje sonda InSight, která bude zkoumat formování a geologickou evoluci Marsu. To by mělo zlepšit naše chápání terestrických planet. (planety, které jsou složeny především z křemičitanových hornin – Merkur, Venuše, Země, Mars) InSight je také známá pod jménem GEMS, ale na začátku tohoto roku byla na žádost NASA sonda přejmenována. Robot je velice podobný sondě Phoneix a předpokládaná doba života sondy jsou 2 pozemské roky.
Zatímco je veškerá pozornost upřena na rover Curiosity, Opportunity stále prozkoumává rudou planetu a každý den nám posílá nové informace.

Americký astronaut Scott Kelly
Americký astronaut Scott Kelly
Zdroj: http://i.cdn.turner.com/

Rok na Mezinárodní vesmírné stanici

Dva muži se připravují na svůj roční pobyt na ISS. Scott Kelly a Michail Kornienko by měli odstartovat v roce 2015. Hlavní cíl letu je porozumět tomu, jak se lidské tělo adaptuje na stav beztíže, po více než šesti měsících, což je průměrná délka vesmírného letu. Pouze Valerij Poljakov,strávil ve vesmíru déle než rok, a to 428 dní na palubě ruské vesmírné stanice Mir. Oba dva astronauti říkají, že se na tuto misi těší.
Kelly je zkušený astronaut, letěl dvakrát na palubě raketoplánu a zúčastnil se expedic 25 a 26. Ve vesmíru strávil přes 180 dní. Kornienko má za sebou dva lety na palubě ruského Sojuzu. Celkem má za sebou 176 dní v kosmu. Na svůj let budou připravováni dva roky. Výcvik bude probíhat ve Spojených státech, v Rusku a jiných partnerských zemích.

Před 40ti lety se člověk naposledy prošel po Měsíci

7. prosince 1972 odstartovala z kosmodromu na Floridě obří raketa Saturn V. Tentokrát naposledy k Měsíci. Eugene Cernen, Ronald Evans a Harrison Schmitt tvořili posádku letu Apollo 17. Po jednom obletu Země zažehli motor třetího stupně. Tímto byla rychlost navýšena o 3,15 km/s a loď se vůči Zemi pohybovala rychlostí 10,4 km/s.
10. prosince loď „zaparkovala“ na oběžné dráze Měsíce a následující den se Cernan a Schmitt přesunuli do lunárního modulu a odpojili se od mateřské lodi. O několik hodin později přistáli v oblasti Moře jasu. Celkem na povrchu Měsíce strávili tři dny a absolvovali tři sedmihodinové výstupy. Na konci posledního výstupu se velitel letu Gene Cernan stal posledním člověkem, který se kdy procházel na Měsíci.
Program Apollo nakonec trval pouze osm let, devět pilotovaných lodí obletělo Měsíc a po posledním přistání stál celý program 19 408 134 000 dolarů.

Zdroje informací:
http://www.space.com/
http://en.wikipedia.org/
http://en.wikipedia.org/
http://www.redorbit.com/
http://www.astro.cz/

Zdroje obrázků:
http://www.redorbit.com/media/uploads/2012/12/mars.jpg
http://l3.yimg.com/bt/api/res/1.2/xb2qacx6lLxHSqqQLq3NtA–/YXBwaWQ9eW5ld3M7cT04NTt3PTYzMA–/http://media.zenfs.com/en/blogs/technews/ran-630-nasa-mars-insight-630w.jpeg
http://i.cdn.turner.com/cnn/2010/US/10/11/us.space.astronaut.twins/t1larg.astronaut.kelly.gi.afp.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.