sociální sítě

Přímé přenosy

GSLV MkII (NISAR)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

MDA Space

Společnost MDA Space, která pro Gateway staví robotický systém Canadarm3, na konferenci o výsledcích hospodaření 8. května uvedla, že se prozatím soustředí na pokračování práce na systému Canadarm3. Dle společnosti by technologie mohla být znovu využita k jiným účelům, pokud by byl schválen návrh rozpočtu Bílého domu.

X-Bow Systems

Společnost X-Bow Systems, startup zabývající se výrobou raketových motorů na tuhá paliva, získala v rámci financování 35 milionů dolarů. Poslední kolo vedla společnost Lockheed Martin, která se společností uzavřela strategickou dohodu.

U.S. Space Force

Americké vesmírné síly udělily zakázky v celkové hodnotě 17,6 milionu dolarů společnostem Auria Space a Sphinx Defense na vybudování prototypů cloudových základen, které by propojily vojenské družicové operace s komerčními a vládními anténami pro zvýšení kapacity.

Apex 1.0

V prohlášení z 9. května společnost ispace US, americká dceřiná společnost japonské společnosti ispace, uvedla, že pro svůj lunární modul Apex 1.0 použije nový motor s názvem VoidRunner. Změna znamená posun startu z roku 2026 na rok 2027.

Rocket Lab

Společnost Rocket Lab uvádí, že plánovaná akvizice německého dodavatele optické komunikace, společnosti Mynaric, je klíčová pro další plány při účasti v nabídkách na družicové konstelace a případný vývoj vlastních družic.

Přistávací modul Veněry už ČR nezasáhne

Družice Kosmos 482, přistávací modul sondy Veněra (sesterské s osmičkou), která měla zaniknout 10. května v dopoledních hodinách našeho času nás už nezasáhne. Její přelet nad střední Evropou proběhl 10. 5. ráno kolem 6:36 SELČ a dráha dalších přeletů vede již mimo naše území. Protože poslední viditelný přelet připadl na 9:38 SELČ nízko nad jihem, nemůžeme již pozorovat ani případný zánik.

Sierra Space

Společnost Sierra Space 8. května oznámila, že dokončila pozemní demonstraci prototypu navigační družice pro iniciativu Odolného globálního pozičního systému (R-GPS) amerických vesmírných sil.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Štítek: nasa

Webbův teleskop odhalil nové detaily o polárních zářích Jupiteru

Teleskop Jamese Webba, společný projekt americké, evropské a kanadské kosmické agentury, zachytil nové detaily polárních září na největší planetě Sluneční soustavy. Tančící světla pozorovaná na Jupiteru jsou mnohosetkrát jasnější než ty, které známe ze Země. Díky pokročilé citlivosti Webbova teleskopu mohou astronomové lépe prostudovat tento fenomén, který souvisí s lepším chápáním magnetosféry Jupiteru.

Juno nahlédla pod povrch Jupiteru i měsíce Io

Nová data ze sondy obíhající kolem Jupiteru umožnila vědcům posvítit si na silný vítr a plynných cyklón v severních oblastech obří planety. Data zároveň přinášejí nové informace o vulkanické aktivitě jeho pekelného měsíce. Americká sonda Juno nasbírala tyto údaje poté, co svými přístroji nahlédla pod horní vrstvy Jupiterových mraků i pod pevný povrch měsíce Io. Nejenže tato data pomohla lépe vyvinout nový model k lepšímu porozumění rychle se pohybujících tryskových proudů, které krouží kolem severního pólu plného cyklón, ale také poprvé v historii odhalují podpovrchové teplotní profily měsíce Io. Poskytují také cenné vhledy do vnitřní struktury tohoto měsíce i jeho vulkanické aktivity.

Možný vulkán na Venuši

Kosmotýdeník 660 (5. 5. – 11. 5.)

Dalších sedm dní je za námi a tentokrát se kosmonautika dostala i do mainstreamových médií. My se návratu vysloužilé Veněry taky budeme krátce věnovat, ale jako hlavní téma si tentokrát Kosmotýdeník vzal zajímavý vědecký článek o tom, že kůra na Venuši se možná samovolně obnovuje i bez přítomnosti dekové tektoniky. V dalších tématech nás čeká třeba vstup modulu Resillience na oběžnou dráhu Měsíce, testování skafandrů a vozítka pro program Artemis, či pěkné video z testování některých částí rakety Neutron. Přeji vám dobré čtení a pěknou neděli.

NASA ustupuje od plánů předat rover VIPER soukromým firmám

Agentura NASA zrušila své plány na hledání komerčního partnera, který by se postaral o vynesení robotického lunárního roveru. Namísto toho bude usilovat o „alternativní přístupy“ k realizaci mise. V prohlášení vydaném 7. května NASA uvádí, že ruší výzvu k podávání nabídek, kterou agentura vytvořila letos v únoru. V jejím rámci hledala napříč průmyslem návrhy na způsoby spolupráce s NASA při vypuštění sondy VIPER (Volatiles Investigating Polar Exploration Rover). Agentura měla vizi, že by našla soukromou firmu, která by se postarala o poslání vozítka do jižních polárních oblastí Měsíce a předá tam NASA provoz vozítka, které bude hledat vodní led.

Část teleskopu Nancy Grace Roman prošla testy ve vakuové komoře

Polovina amerického kosmického Teleskopu Nancy Grace Roman úspěšně dokončila dlouhou zkoušku, která ověřovala, zda budou palubní systémy fungovat správně v kosmickém prostředí. „Tento milník nás připravuje na připevnění letového exempláře slunečního štítu k vnějšímu tubusu a k odklopnému krytu apertury, což zahájíme tento měsíc,“ uvedl Jack Marshall, který vede fázi integrace a zkoušek těchto dílů na Goddardově středisku v marylandském Greenbeltu a dodal: „Zbývající environmentální zkoušky dokončíme, než se přesuneme ke spojení obou hlavních částí observatoře, načež začnou zevrubné zkoušky kompletního hardwaru. Teprve až poté budeme připraveni ke startu.“

NASA rozšiřuje vědecký přínos mise SPHEREx prostřednictvím komerčního partnerství

Agentura NASA navazuje spolupráci s komerčním sektorem, aby rozšířila naše znalosti o Zemi, naší Sluneční soustavě i o hlubších částech vesmíru. Nyní byla oznámena spolupráce se společností KSAT (Kongsberg Satellite Service), která se týká podpory přenosu dat pro americkou kosmickou observatoř SPHEREx (Spectro-Photometer for the History of the Universe, Epoch of Reionization and Ices Explorer), která studuje původ našeho vesmíru.

Závod o návrat na Měsíc (květen 2025)

„Americká výzva dneška vytvořila lidský osud zítřka. Když opouštíme Měsíc a Taurus-Littrow, odcházíme tak, jak jsme přišli a dá-li Bůh, vrátíme se s mírem a nadějí pro celé lidstvo.“ Více než padesát let po těchto závěrečných slovech velitele Apolla 17 Eugena Cernana na Měsíci mluví politici ve Spojených státech o návratu na Měsíc jako o závodu s Čínou. Senát dal při letošních slyšeních jasně najevo, že chce, aby NASA vyhrála závod s Čínou o přistání dalších lidí na Měsíci. Kandidát na nového administrátora NASA Jared Isaacman napsal v jedné z odpovědí na dodatečné písemné otázky senátorů: „Poslat americké astronauty zpět na Měsíc dřív než naši geopolitičtí rivalové, je závod, v kterém nemůžeme riskovat prohru“. Předběhnutí Číny v návratu na Měsíc bylo napsáno jako jeden z cílů administrativy Donalda Trumpa i v předběžném rozpisu rozpočtu NASA na fiskální rok 2026.

Generální ředitel ESA reaguje na návrh rozpočtu NASA

O návrhu Bílého domu na rozpočet NASA pro fiskální rok 2026 jsme na našem webu psali. Návrh počítá se snížením rozpočtu NASA o přibližně jednu čtvrtinu a dosáhnout toho chce (mimo jiné) razantními škrty ve vědeckých programech. V mnoha případech se přitom nejedná jen o americké projekty, ale o programy mezinárodní. Pokud by byly tyto body návrhu schváleny, mělo by to negativní vliv i na ostatní kosmické agentury. Týká se to především Evropské kosmické agentury, která se v minulých letech dostala do velmi úzké spolupráce s NASA. Aktuální škrty však toto partnerství ohrožují a k situaci se tak vyjádřil i nejvyšší zástupce ESA, její generální ředitel, Josef Aschbacher.

Na Kennedyho středisku otestovali v terénu techniku pro přesné přistávání

Přistání na Měsíci není snadné – a dvojnásob to platí, když lander musí přesně splnit dané požadavky. Pro mise Artemis mířící k povrchu Měsíce budou tyto požadavky obnášet schopnost přistát v oblasti široké jako fotbalové hřiště za jakýchkoliv světelných podmínek navzdory drsnému terénu. Oficiální požadavek NASA na přistání vyžaduje dosednout v okruhu 50 metrů od stanovených souřadnic. Agentura proto pracuje na vývoji přesných nástrojů a technologií, které jsou kriticky důležité pro úspěch mise. Inženýři z NASA nedávno udělali velký krok směrem k bezpečnému a přesnému přistávání na Měsíci. Provedli totiž na ranveji Shuttle Landing Facility na Kennedyho středisku na Floridě úspěšný test technologie k detekci nebezpečí.

Orion

Společnost Lockheed Martin 1. května oficiálně předala NASA kosmickou loď Orion pro misi Artemis 2, čímž zachovala plánovaný termín startu na začátek roku 2026. NASA převzala schválení pro loď v Kennedyho vesmírném středisku.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.