sociální sítě

Přímé přenosy

GSLV MkII (NISAR)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Josef Aschbacher

Josef Aschbacher 13. května při slyšení před výborem Evropského parlamentu prohlásil, že je „zázrak“, že Evropa dosáhla vedoucí role v některých vesmírných oblastech, jako je pozorování Země a navigace, vzhledem k tomu, že její výdaje na vesmír značně zaostávají za Spojenými státy a Čínou.

Artemis Accords

Norská ministryně obchodu a průmyslu Cecilie Myrsethová podepsala Artemis Accords během akce v sídle Norské kosmické agentury v Oslu, které se zúčastnil šéf agentury a chargé d’affaires velvyslanectví USA v Oslu.

Solestial

Startup Solestial, který se zabývá solární energií získal v rámci financování série A 17 milionů dolarů na rozšíření výroby křemíkových fotovoltaických panelů pro vesmírné aplikace.

OneWeb

Společnost Ramon.Space, specialista na vesmírné výpočty, 14. května oznámila dohodu o dodávce systémů digitálních komunikačních kanálů pro nejméně 70 připravovaných družic OneWeb, což pomůže s přechodem konstelace na softwarově definovanou síť, kterou lze aktualizovat na oběžné dráze.

Zeno Power

Zeno Power, startup financovaný rizikovým kapitálem, který vyvíjí jaderné baterie pro extrémní prostředí, 14. května oznámil, že získal 50 milionů dolarů v rámci financování série B na urychlení své práce v oblasti vesmírných a podvodních energetických systémů.

Arabsat

Saúdskoarabský geostacionární operátor Arabsat podepsal 14. května dohodu o poskytnutí širokopásmové kapacity z navrhované konstelace na nízké oběžné dráze Země se společností Telesat.

Varda Space Industries

Společnost Varda Space Industries oznámila, že 13. května úspěšně přistála její návratová kapsle W-3 v Jižní Austrálii, čímž dokončila svou třetí misi. Mise W-3 se zaměřila na shromažďování dat pro vojenský hypersonický výzkum.

Aspera

NASA 14. května oznámila, že společnosti Rocket Lab zadala zakázku na vynesení mise Aspera raketou Electron. Start je naplánován nejdříve na první čtvrtletí roku 2026 ze startovacího komplexu 1 společnosti na Novém Zélandu.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Aktuální dění, Budoucnost

NASA upřesnila harmonogram letů k ISS letos v létě

Agentura NASA odhalila harmonogram tří nejbližších letů k Mezinárodní kosmické stanici, ke kterým dospěla po jednáních s partnery a posunech termínů. Nově představený harmonogram dává poskytovatelům startů čas potřebný k finalizaci plánů misí, přípravě jednotlivých kosmických lodí, ale i související logistiky. Všechny níže uvedené termíny by u sebe ještě měly mít zkratku NET (No Earlier Than, tedy ne dříve než), přičemž ve všech případech bude termín startu záviset na operační připravenosti jednotlivých misí.

NIAC – Sny o budoucnosti #20 LUNGS

V rámci programu NIAC (NASA Innovative Advanced Concepts) agentura NASA podporuje rozvoj technologických návrhů, které by mohly v budoucnu přinést významné pokroky, leč jejich komplexnost vylučuje praktické nasazení v krátko- i střednědobém horizontu. Přesto (nebo právě proto) jsou tyto projekty tak lákavé. Vybočují totiž ze zavedených kolejí, svými měřítky, originálními nápady i kreativitou se přibližují k fantastickým příběhům ze sci-fi. Přesto však nejde o žádné přehnané blázniviny odtržené od reality. NASA pečlivě vybírá, které návrhy v daném roce podpoří. Dnes se podíváme na projekt LUNGS (Lunar Glass Structure).

Závod o návrat na Měsíc (květen 2025)

„Americká výzva dneška vytvořila lidský osud zítřka. Když opouštíme Měsíc a Taurus-Littrow, odcházíme tak, jak jsme přišli a dá-li Bůh, vrátíme se s mírem a nadějí pro celé lidstvo.“ Více než padesát let po těchto závěrečných slovech velitele Apolla 17 Eugena Cernana na Měsíci mluví politici ve Spojených státech o návratu na Měsíc jako o závodu s Čínou. Senát dal při letošních slyšeních jasně najevo, že chce, aby NASA vyhrála závod s Čínou o přistání dalších lidí na Měsíci. Kandidát na nového administrátora NASA Jared Isaacman napsal v jedné z odpovědí na dodatečné písemné otázky senátorů: „Poslat americké astronauty zpět na Měsíc dřív než naši geopolitičtí rivalové, je závod, v kterém nemůžeme riskovat prohru“. Předběhnutí Číny v návratu na Měsíc bylo napsáno jako jeden z cílů administrativy Donalda Trumpa i v předběžném rozpisu rozpočtu NASA na fiskální rok 2026.

Aleš Svoboda na tiskové konferenci k projektu Česká cesta do vesmíru.

Známe experimenty, které by na ISS mohl provádět Aleš Svoboda

Už několik měsíců se intenzivně hovoří o zájmu České republiky vyslat na Mezinárodní kosmickou stanici na krátkodobou národní misi zástupce našeho státu. Taková mise by měla významný vliv na český kosmický výzkum, který se promítá do celé řady oborů, ale i na popularizaci vědy a techniky mezi veřejností s důrazem na mladou generaci. Nezbytnou součástí takové mise jsou proto i správně vybrané vědecké experimenty, které by Aleš Svoboda na Mezinárodní kosmické stanici prováděl. Po pečlivém výběru ministerstvo dopravy oznámilo, že dokončilo jejich výběr a do konce minulého týdne zašle tento seznam do Evropské kosmické agentury i se řadou doplňujících instrukcí, co je potřeba změnit / ověřit / dořešit / zmenšit / zjednodušit a v některý případech zcela vypustit – typicky z důvodu omezených kapacit laboratorního vybavení na ISS, kde některé přístroje jsou rezervovány i na pět let dopředu, tedy až do konce životnosti stanice, případně kvůli celkové váze či objemu.

Japonce láká přistání na Marsu

Institut spadající pod japonskou kosmickou agenturu JAXA pracuje na koncepci, která by mohla umožnit vyslání malých vozítek na povrch Marsu. V rámci vystoupení na plenárním zasedání Týdne kosmických věd pořádaném Národními akademiemi 1. dubna zmínil Masaki Fujimoto, nový generální ředitel Ústavu kosmických a astronautických věd (ISAS) agentury JAXA, že agentura spolupracuje s jednou společností na koncepci využití nafukovacích brzdících prvků pro přistání kosmických sond na Marsu.

Jak rover Perseverance pomáhá budoucím průzkumníkům Marsu?

Nejnovější marsovské vozítko patřící NASA s sebou po rudé planetě vozí i kousky materiálů pro skafandry a vědci vyhodnocují, jak tyto materiály zvládají již více než čtyřletý pobyt na Marsu. Rover Perseverance přistál v kráteru Jezero v roce 2021, aby tam pátral po stopách dávného mikrobiálního života a pomohl vědcům s pochopením dávného klimatu a geografie této planety. Ovšem dalším důležitým úkolem celé mise je pomoci vyšlapat cestu k pilotovanému průzkumu Marsu. Součástí těchto snah je i soubor vzorků pěti materiálů pro skafandry. Nyní, poté, co materiály čelily čtyři roky marsovskému prachu a kosmickému záření, zahajují vědci další fázi experimentu, která počítá s jejich analýzou. Konečným cílem je přesně předpovědět praktickou výdrž marsovského skafandru. Poznatky, které agentura získá, nám řeknou, jak si materiály vedly na Marsu a pomohou nám vylepšit design budoucích skafandrů pro astronauty, kteří zamíří k Marsu. „Tohle je jeden z aspektů mise roveru, který hledí do budoucna. Není to jen o přemýšlení o současném vědeckém výzkumu, ale i o tom, co přijde příště,“ říká planetární specialista Marc Fries z Johnsonova střediska v Houstonu, který pomohl s poskytnutím materiálů skafandrů a dodává: „Připravujeme se na to, aby se lidé vydali k Marsu

Evropská přistávací plošina pro Rosalind Franklin

Evropská kosmická agentura vybrala společnost Airbus, aby navrhla a postavila přistávací platformu pro rover Rosalind Franklin. V roce 2028 chce ESA vypustit tuto ambiciozní průzkumnou misi, která bude na Marsu pátrat po stopách minulého, či současného života. Inženýrské týmy Airbusu ze Spojeného království vyvinou mechanické, tepelné a pohonné systémy přistávací plošiny pro bezpečné přistání na Marsu, ke kterému by mělo dojít v roce 2030. Tato práce obnáší přistávací strukturu, velký pohonný systém pro závěrečné motorické přistávání, ale i systémy pro stabilizaci landeru po přistání.

Intuitive Machines nechce dělat jen lunární landery

Po dvou tvrdých lunárních přistáních se firma Intuitive Machines snaží naplánovat více diverzifikovanou budoucnost, ve které chce klást větší důraz na datové služby a další aktivity, které přesahují současné služby spojené s lunárními landery. V rámci rozboru výsledků z 24. března vedoucí pracovníci společnosti uvedli, že se v nadcházejících letech zaměří na vývoj služeb, jako je komunikace na Měsíci, které by mohly být ziskovější než přistávací moduly. „Skutečně se přesouváme do oblasti datových služeb, a to na plné obrátky,“ zmínil Steve Altemus, výkonný ředitel Intuitive Machines, během hovoru, když byl dotázán, na nástin vize firmy na dalších tři až pět let a dodal: „Tuto lunární datovou síť, kterou instalujeme spolu s družicemi pro přenos dat a pozemními stanicemi, považujeme za národní aktivum, které může využívat mnoho různých zákazníků.“ Tato firma získala v září 2024 kontrakt od NASA na poskytování navigačních a komunikačních služeb u Měsíce. Byla také jednou z firem, které byly v prosinci vybrány pro dodatečné služby související s přímou komunikací se Zemí. Tyto kontrakty jsou součástí programu s maximální hodnotou 4,8 miliardy USD po dobu 10 let. Altemus zmínil, že firma Intuitive Machines dělá pokroky

Firefly Aerospace dopraví na Měsíc rover od Honeybee Robotics

Společnosti Firefly Aerospace a Honeybee Robotics (ta spadá pod křídla společnosti Blue Origin) včera oznámily, že Honeybee byla vybrána firmou Firefly, aby poskytla rover pro nedávno vysoutěženou zakázku od NASA na průzkum oblasti Gruithuisen Domes na přivrácené straně Měsíce, ke které má dojít v roce 2028. Po vyjetí z landeru Blue Ghost, který dodá Firefly Aerospace, má rover od Honeybee vybavený vědeckými přístroji od NASA prozkoumat jedinečné složení oblasti Gruithuisen Domes. Tato část Měsíce zatím nebyla z povrchu prozkoumána.

NIAC – Sny o budoucnosti #19 Construction Assembly Destination

Plány posuzované v programu NIAC vypadají, jako kdyby vystoupily ze sci-fi příběhů. NASA tento program zřídila, aby zajistila podporu a rozvoj inovativním nápadům, které sice nebudou realizovány ani ve střednědobém horizontu, ale ukrývají značný potenciál a jednou se mohou hodit. Dnes se podíváme na návrh od společnosti ThinkOrbital, která uspěla v letošním výběru projektů, které žádaly o podporu v programu NIAC.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.