sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Exolaunch

Německý společnost Exolaunch použije svůj nový adaptér Exotube počínaje rokem 2026. Exotube je univerzální modulární adaptér pro integraci, start a rozmístění družic od cubesatů až po 500 kg družice.

Dlouhý pochod 10

Čína provedla úspěšný test oddělení aerodynamického krytu užitečného zatížení pro raketu Dlouhý pochod 10. Test hodnotil design krytů, strukturu připojení, plán oddělení a maximální dostupnou obálku. Všechny testované parametry splňovaly jejich konstrukční požadavky.

LM 400

Společnost Lockheed Martin 19. listopadu oznámila, že její nová družicová platforma střední velikosti LM 400 bude mít svou orbitální premiéru příští rok na palubě rakety Firefly Aerospace.

Teledyne Space Imaging

Společnosti Teledyne Space Imaging a Satlantis oznámily partnerství na Space Tech Expo Europe. Jedná se o vývoj elektroniky senzoru pro pozorování Země a planetární průzkum. Satlantis vyvine Front-end Electronics (FEE) pro vyvíjený detektor CIS125 TDI Teledyne.

Iceye

Společnost Lockheed Martin začala spolupracovat s konsorciem vedeným společností Iceye, finskou společností provádějící pozorování Země, která se specializuje na družice pro radarové zobrazování. Společnosti pracují na vývoji technologií rozpoznávání cílů s umělou inteligencí pro finskou armádu.

Chance Saltzman

Generál Chance Saltzman, velitel vesmírných operací U.S. Space Force, navštívil Starbase v Boca Chica během šestého zkušebního letu rakety SH/SS. Saltzman byl pozván SpaceX, aby sledoval zkušební let a zúčastnil se dvoudenního hodnocení programu.

Space ISAC

Středisko pro sdílení a analýzu vesmírných informací (Space ISAC) otevřelo své první mezinárodní operační středisko v Austrálii. Expanze přichází v době rostoucích obav o zranitelnosti kybernetické bezpečnosti v orbitálních systémech.

Boost!

ESA 19. listopadu oznámila, že prodlužuje smlouvy se společnostmi HyImpulse, Isar Aerospace, Orbex a Rocket Factory Augsburg (RFA) v celkové hodnotě 44,22 milionů eur prostřednictvím svého programu „Boost!“, který má pomoc při integrovaném testování nosných raket

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

ŽIVĚ A ČESKY: Šestý start prvního stupně Falconu 9

V úterý v 16:31 by měla z floridské rampy číslo 40 odstartovat raketa Falcon 9. Její náklad bude tvořit 58 družic sítě Starlink a tři menší snímkovací družice SkySat od firmy Planet. Lákadlem je jistě první šesté použití prvního stupně nosné rakety, který zkusí přistát na mořské plošině. Ale dočkat bychom se mohli i pokusu o záchranu obou polovin aerodynamického krytu. Pokud tedy budete mít čas a chuť, rádi vás přivítáme na našem živě a česky komentovaném přenosu.

Náš přenos ze startu spustíme zhruba okolo 16:15 SELČ. Pokud máte zájem zapojit se do chatu, nebo Vám nefunguje přehrávání ve vloženém okně, klikněte sem a dostanete se na stránku přenosu na Mall.TV. Pokud máte s přehráváním problém, zkuste jej spustit v tzv. anonymním okně prohlížeče.

Zdroje informací:
https://www.elonx.cz/
http://forum.kosmonautix.cz/

Zdroje obrázků:
https://danielmarin.naukas.com/files/2020/01/Captura-de-pantalla-1-1.png

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
8 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
David R.
David R.
4 let před

Krásně bylo vidět překročení rychlosti zvuku, 2x rychle po sobě bílý chomáč za špicí.

vakuum
vakuum
4 let před

Starlinky byly úspěšně vypuštěny a podařilo se zachytit jednu půlku aerodynamického krytu.
Jak píše David R. rázová vlna u špice rakety byla parádní, k tomu ještě spaliny kondenzující kus za raketou.
Díky za skvělý přenos. Také díky za zprovoznění vložených videí tady na Kosmonautixu.

Vaclav
Vaclav
4 let před

Řekl bych, že to nebylo překročení zvukové bariéry, ale maximální aerodynamické namáhání, či maximální aerodynamický odpor, což je podstatný rozdíl.

David R.
David R.
4 let před
Odpověď  Vaclav

Je to rázová vlna. Běžné u stihaček. Najdete stovky fotek na webu. MaxQ je jen pomyslná mez, zatímco rázová vlna je fyzikální jev. A kondenzace vlhkosti vzniká při fyzikálním jevu, nikoli při dosažení nějaké pomyslné meze.

Marek2113
Marek2113
4 let před

Znovu jeden super prenos. Chcel by som sa opýtať prečo s videom štartu a pristátia nepustite aj prenos z pokusu o zachytenie aerodynamických kritov?
Ďakujem.

Dušan Majer
Dušan Majer
4 let před
Odpověď  Marek2113

Hezký den,
v první řadě díky za pochvalu. V řadě druhé – kryty se zachctávají asi až nějakých 40 minut po startu a navíc u nich nikdy není jisté, zda budou živě. SpaceX většinou pak jen ukáže záběry ze záznamu.

Bigbaz
Bigbaz
4 let před
Odpověď  Marek2113

Video ze zachycení krytů se živě příliš nevysílají. Z této mise bylo video zveřejněno až dnes v poledne.
https://twitter.com/elonmusk/status/1295847382073171970

David R.
David R.
4 let před
Odpověď  Bigbaz

Ten Musk je ale vtipálek. Tak dlouho s tím bojovali, a teď, když jim to konečně funguje, tak dá sestřih a hudbu, jako že je to úplná selanka. Pohodička, klídek. Dávačka. Jen se všichni podívejte, padá to tam vlastně úplně samo….

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.