Štítek ‘Starlink L10’

StatistiX: 9. díl – SpaceX v roce 2020

StatistiX

Rok 2020 je už několik dní minulostí. Měli bychom se tedy, stejně jako každý rok, pustit do našeho velkého shrnutí činnosti společnosti SpaceX v uplynulém roce. Doporučujeme vám vyhradit si dostatek času, udělat si kávu, čaj, či jiný oblíbený nápoj a pohodlně se usadit na klidném místě. V devátém díle našeho seriálu StatistiX vám totiž nabídneme vyčerpávající sumarizaci roku 2020 z pohledu SpaceX – současného světového lídra na komerčním trhu vynášení nákladu do kosmu a aktuálně největšího průkopníka na poli kosmických technologií. Pokud by někomu předešlá věta přišla až příliš pompézní, vězte, že je psána s nejvyšší obezřetností a s maximální snahou o objektivitu. K těmto okázalým slovům mě vedl jediný průkazný fakt – tento článek je totiž už podeváté opět plný stále rostoucích čísel a grafů a také mnoha významných prvenství, z nichž u mnohých jde o události světového významu.

ŽIVĚ A ČESKY: Šestý start prvního stupně Falconu 9

V úterý v 16:31 by měla z floridské rampy číslo 40 odstartovat raketa Falcon 9. Její náklad bude tvořit 58 družic sítě Starlink a tři menší snímkovací družice SkySat od firmy Planet. Lákadlem je jistě první šesté použití prvního stupně nosné rakety, který zkusí přistát na mořské plošině. Ale dočkat bychom se mohli i pokusu o záchranu obou polovin aerodynamického krytu. Pokud tedy budete mít čas a chuť, rádi vás přivítáme na našem živě a česky komentovaném přenosu.

První šesté použití prvního stupně Falconu 9

… při desáté ostré misi družic Starlink – chtělo by se doplnit nadpis, pokud by někomu připadalo, že je v něm málo čísel. Na úterní odpoledne SpaceX plánuje další start a i když se může někomu na první pohled zdát, že jsou ty starty pořád stejné (notabene ty s družicemi Starlink), opak je pravdou. I u tohoto startu se dají najít perličky, které jej činí zajímavým a atraktivním. V případě tohoto startu nejde jen o první šesté použití prvního stupně, ale i o sekundární náklad – družic Starlink znovu není 60, ale 58. Společně s nimi letí i tři malé snímkovací družice SkySat.