sociální sítě

Přímé přenosy

Žádné plánované přenosy nebyly nalezeny.

krátké zprávy

Exolaunch

Německý společnost Exolaunch použije svůj nový adaptér Exotube počínaje rokem 2026. Exotube je univerzální modulární adaptér pro integraci, start a rozmístění družic od cubesatů až po 500 kg družice.

Dlouhý pochod 10

Čína provedla úspěšný test oddělení aerodynamického krytu užitečného zatížení pro raketu Dlouhý pochod 10. Test hodnotil design krytů, strukturu připojení, plán oddělení a maximální dostupnou obálku. Všechny testované parametry splňovaly jejich konstrukční požadavky.

LM 400

Společnost Lockheed Martin 19. listopadu oznámila, že její nová družicová platforma střední velikosti LM 400 bude mít svou orbitální premiéru příští rok na palubě rakety Firefly Aerospace.

Teledyne Space Imaging

Společnosti Teledyne Space Imaging a Satlantis oznámily partnerství na Space Tech Expo Europe. Jedná se o vývoj elektroniky senzoru pro pozorování Země a planetární průzkum. Satlantis vyvine Front-end Electronics (FEE) pro vyvíjený detektor CIS125 TDI Teledyne.

Iceye

Společnost Lockheed Martin začala spolupracovat s konsorciem vedeným společností Iceye, finskou společností provádějící pozorování Země, která se specializuje na družice pro radarové zobrazování. Společnosti pracují na vývoji technologií rozpoznávání cílů s umělou inteligencí pro finskou armádu.

Chance Saltzman

Generál Chance Saltzman, velitel vesmírných operací U.S. Space Force, navštívil Starbase v Boca Chica během šestého zkušebního letu rakety SH/SS. Saltzman byl pozván SpaceX, aby sledoval zkušební let a zúčastnil se dvoudenního hodnocení programu.

Space ISAC

Středisko pro sdílení a analýzu vesmírných informací (Space ISAC) otevřelo své první mezinárodní operační středisko v Austrálii. Expanze přichází v době rostoucích obav o zranitelnosti kybernetické bezpečnosti v orbitálních systémech.

Boost!

ESA 19. listopadu oznámila, že prodlužuje smlouvy se společnostmi HyImpulse, Isar Aerospace, Orbex a Rocket Factory Augsburg (RFA) v celkové hodnotě 44,22 milionů eur prostřednictvím svého programu „Boost!“, který má pomoc při integrovaném testování nosných raket

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Povrch Bennu v perspektivě

Sonda OSIRIS-REx snímkuje planetku Bennu z různých úhlů. Dnes Vás chceme seznámit se snímkem, který nemíří přímo pod sondu, ale je skloněný souběžně s povrchem vstříc horizontu. Díky tomu perfektně vyniknou všechny detaily, kterých je na povrchu Bennu požehnaně. Fotku pořídila 28. března kamera PolyCam ze vzdálenosti 3,6 kilometrů od povrchu. Zorné pole je široké 52 metrů a největší balvan v levém horním rohu měří na šířku 14,5 metru. V době pořízení snímku byla sonda nad jižní polokoulí a kamera byla otočená směrem k severu.

Snímek pořízený kamerou PolyCam zachytil 28. března 2019 severní polokouli Bennu. Největší kámen v levém horním rohu měří na šířku 14,5 metru.
Snímek pořízený kamerou PolyCam zachytil 28. března 2019 severní polokouli Bennu. Největší kámen v levém horním rohu měří na šířku 14,5 metru.
Zdroj: https://www.asteroidmission.org

Snímek vznikl během fáze, která je označována jako Detailní průzkum: Baseballový diamant (Detailed Survey: Baseball Diamond), při podrobnějším dělení pak v rámci „podfáze“ 4A. Během této fáze Baseballový diamant má sonda za úkol zmapovat povrch planetky kamerami MapCam a PolyCam. Z těchto dat by následně měly vzniknout globální panchromatická mozaika snímků, globální barevné mapy, databáze objektů větších než 8 centimetrů a globální model tvaru s odchylkou 35 centimetrů pro stereofotoklinometrii. Pokud máte zájem, můžete si bližší informace o této fázi přečíst v tomto pdf, kde na jediné stránce naleznete vypovídající infografiky.

Zdroje informací:
https://www.asteroidmission.org/

Zdroje obrázků:
http://spaceflight101.com/…/sites/103/2016/08/osiris_bennu_gallery-1.jpg
https://www.asteroidmission.org/…/2019/05/20190328-PolyCam-Northern-View.png

Rubrika:

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
8 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Tomas Mik
Tomas Mik
5 let před

Dobry vecer Dusane Majere muzu se zeptat proc mi na email porad prichazi clanek :druhy pokus Dragonu pred pauzou ?

Dušan Majer
Dušan Majer
5 let před
Odpověď  Tomas Mik

Hezký večer, Vám přichází na mail naše články? Možná jste se přihlásil k jejich odběru, já nevím, jak to máte nastavené.

Jan
Jan
5 let před
Odpověď  Dušan Majer

Zapnute komentare pod clankem?

Dušan Majer
Dušan Majer
5 let před
Odpověď  Jan

Komentáře máme zapnuté u všech článků a pán píše, že mu na mail chodí článek – nikoliv komentáře.

Dan
Dan
5 let před
Odpověď  Dušan Majer

Ne ne, i mě se občas stává, že přidám komentář a nevšimnu si, že je automaticky zaškrtnutá volba nechat si zasílat mailem reakce na komentář. U většiny článků je to defaultně nezaškrtnuté, takže to lze snadno přehlédnout.

Tomas Mik> v té e-mailové zprávě, co pořád chodí je volba odhlášení – je to poslední odkaz v mailu (To manage your subscriptions or to block all notifications from this site, click the link below), odvede vás to na stránku, kde si můžete spravovat své odběry.

Dušan Majer
Dušan Majer
5 let před
Odpověď  Dan

Jo takhle, už chápu, já to z té původní zprávy pochopil tak, že mu na mail nechodí komentáře, ale celé články.

pbpitko
pbpitko
5 let před

Dá sa na tej fotke poznať ktorý šuter odkiaľ pochádza :
1. šuter z inpaktujúceho asteroidu
2. šuter vyvrhnutý z povrchu Bennu
Ja si myslím že : tmavé šutre je 1
svetlý šuter je 2
Alebo sa to dá poznať podľa niečoho iného, nao. z tvaru …
pb 🙂

Racek
Racek
5 let před
Odpověď  pbpitko

Mechanismus vzniku povrchu asteroidů a jejich tvaru je zrovna tak fascinující jako třeba dvojitých těles. Zatám co kus, to naprosto jiný tvar a povrch. Benu vypadá jako koule se štěrku, kterou někdo zmačkal do tvaru přibližné koule (diamantu). Vypadá spíš, že možná ani nemá nějaký pevný povrch. Ale asi má, vždyť na povrchu je několik impaktů a to by asi štěrk nevydržel, že 🙂

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.