sociální sítě

Přímé přenosy

Falcon 9 (Hera)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

BlackSky

BlackSky Technology oznámila kontrakt s australským startupem HEO. V rámci kontraktu dojde k poskytování snímků vesmírných objektů pro obranu, zpravodajství a komerční využití. Prostřednictvím dohody se společnost BlackSky připojí k síti zobrazovacích senzorů HEO mimo Zemi.

Astranis Space

Startup Astranis, zabývající se družicovou komunikací, získal kontrakt v hodnotě 13,2 milionu dolarů na zajištění kompatibility svých komunikačních družic s vojenskými terminály. Společnost získala zakázku prostřednictvím dohody o zvýšení strategického financování (STRATFI).

SpaceX a FAA

SpaceX zveřejnila 19. září dopis, který zaslala vedení sněmovního vědeckého výboru a senátního obchodního výboru, dvou výborů, které dohlížejí na Úřad pro komerční vesmírnou přepravu FAA neboli AST.Čtyřstránkový dopis nabídl podrobnou odpověď na navrhovanou pokutu ve výši 633 000 USD za porušení licence od FAA.

Neo Space Group

Saúdskoarabská společnost Neo Space Group (NSG) podporovaná suverénním investičním fondem se snaží pronajmout kapacitu na více oběžných drahách, aby posílila své postavení na družicovém trhu, dříve než bude vlastnit a provozovat svou vlastní konstelaci.

Fúze dat

Boeing plánuje předvést technologii senzorové fúze, která by mohla zlepšit vojenské situační povědomí kombinací dat z atmosférických a vesmírných senzorů. Tato fúze dat ze senzorů by mohla být doručena operátorům na zemi nebo pilotům.

SpaceNews

Týdeník SpaceNews, který se zabývá vesmírným zpravodajstvím slaví 18. září své 35. výročí.

Indické projekty

Indická vláda udělila souhlas s řadou velkých vesmírných projektů včetně návratu lunárního vzorku prostřednictvím mise Chandrayaan-4 a prvního modulu vesmírné stanice.

Near Space Network

NASA 17. září oznámila, že udělila kontrakt společnosti Intuitive Machines na podporu Near Space Network. Jedná se o systém, který poskytuje komunikační služby pro mise NASA na oběžné dráze Země a cislunárním prostoru.

Ariane 6

Evropští představitelé tvrdí, že změna softwaru by měla vyřešit problém, který nastal při inauguračním startu Ariane 6 v červenci s horním stupněm.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Euclid čelí technickým problémům

Vizualizace teleskopu Euclid

Teleskop Euclid, který připravuje Evropská kosmická agentura ve spolupráci s NASA, má hodně smělý úkol – pozorovat miliardy vzdálených a slabě svítících galaxií. Díky těmto pozorováním má pomoci lépe pochopit podstatu temné energie a temné hmoty. Z technologického hlediska jde o poměrně náročnou misi a takové většinou při realizaci čelí mnoha problémům – požadavky definované potřebami mise jsou často na hranici současných možností techniky. Mise Euclid se s tím nyní potýká na vlastní kůži. Problémy se objevily hned na několika frontách.

Cesta světla v teleskopu Euclid
Cesta světla v teleskopu Euclid
Zdroj: https://www.researchgate.net

Nedaří se vyrobit primární zrcadlo požadované kvality, přistroje VIS a NISP se potýkají s mnoha problémy,“ jmenuje dva hlavní problémy Michal Václavík z České kosmické kanceláře a hned dodává další komplikaci: „Dostupnost nosné rakety Sojuz 2 je také nejistá (probíhají akceptační testy na zatím neexistující Ariane 62, zejména kvazistatické zatížení).

Aby toho nebylo málo, tak ve skluzu je i NASA, která se na projektu podílí dodávkou některých systémů. V poslední době se ale ukázalo, že Američané nestíhají dodat slíbené HgCdTe detektory v plánovaném termínu. Jak na závěr doplňuje Michal Václavík, výše jmenované problémy by podle aktuálních předpokladů neměly ovlivnit termín vypuštění: „Start je ale stále naplánován na polovinu roku 2022 s dvouměsíční rezervou.

Konstrukce přístroje NISP není vůbec jednoduchá.
Konstrukce přístroje NISP není vůbec jednoduchá.
Zdroj: https://euclid.cnes.fr/

Zdroje informací:
Michal Václavík

Zdroje obrázků:
http://sci.esa.int/science-e-media/img/bf/Euclid_spacecraft_illustration_1.jpg
https://www.researchgate.net/…light-beams-for-the-VIS-NISP-and-FGS.png
https://euclid.cnes.fr/…/201601/image/bpc_euclid-eclate-partie-froide-nisp.png?itok=i8oejUxg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
4 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
frank
frank
5 let před

Matně si pamatuji, že primární zrcadlo od Safran Reosc je už úplně hotovo, psalo se o tom řekl bych tak 3-4 měsíce “ tomunazad:)“s tím, že už bylo přepraveno do Airbusu a vloženo do montáže , došlo snad nějakému jeho poškození ?

gones
gones
5 let před
Odpovědět  frank

Ano, je to zajímavé. Viděli jsme na fotografii M1 zrcadla se stříbrnou vrstvou (lesklé). Na nejbližší vibrační a teplotní test „neletové“ STM verze EUCLIDu se montovalo zrcadlo bez stříbrné vrstvy.

Netuším, ke které montáži měli předat zrcadlo, zmíněné v minulém článku.
Nejsem si vědom toho, že by se již prováděla montáž „letové“ verze, tzv. Flight Model.

Vypadá to, že mají dost neshodných kusů M1 na rozdávání.

frank
frank
5 let před
Odpovědět  gones

The silver-coated, 1.2-m diameter concave parabolic mirror was recently delivered to Airbus from its French manufacturer, Safran Reosc…. to psali v půlce listopadu, pak jsem v prosinci četl, že už začala Integration of Euclid secondary mirror support structure, čili se mi možná chybně spojilo, že už to dávají celé dohromady?

pbpitko
pbpitko
4 let před

Misia ESA by mala letieť na ESA Nosiči, nech € zostanú v EU !

[ultimatemember form_id="169357"]
[ultimatemember form_id="169356"]
https://kosmonautix.cz/2019/02/06/euclid-celi-technickym-problemum/