sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Josef Aschbacher

Josef Aschbacher 13. května při slyšení před výborem Evropského parlamentu prohlásil, že je „zázrak“, že Evropa dosáhla vedoucí role v některých vesmírných oblastech, jako je pozorování Země a navigace, vzhledem k tomu, že její výdaje na vesmír značně zaostávají za Spojenými státy a Čínou.

Artemis Accords

Norská ministryně obchodu a průmyslu Cecilie Myrsethová podepsala Artemis Accords během akce v sídle Norské kosmické agentury v Oslu, které se zúčastnil šéf agentury a chargé d’affaires velvyslanectví USA v Oslu.

Solestial

Startup Solestial, který se zabývá solární energií získal v rámci financování série A 17 milionů dolarů na rozšíření výroby křemíkových fotovoltaických panelů pro vesmírné aplikace.

OneWeb

Společnost Ramon.Space, specialista na vesmírné výpočty, 14. května oznámila dohodu o dodávce systémů digitálních komunikačních kanálů pro nejméně 70 připravovaných družic OneWeb, což pomůže s přechodem konstelace na softwarově definovanou síť, kterou lze aktualizovat na oběžné dráze.

Zeno Power

Zeno Power, startup financovaný rizikovým kapitálem, který vyvíjí jaderné baterie pro extrémní prostředí, 14. května oznámil, že získal 50 milionů dolarů v rámci financování série B na urychlení své práce v oblasti vesmírných a podvodních energetických systémů.

Arabsat

Saúdskoarabský geostacionární operátor Arabsat podepsal 14. května dohodu o poskytnutí širokopásmové kapacity z navrhované konstelace na nízké oběžné dráze Země se společností Telesat.

Varda Space Industries

Společnost Varda Space Industries oznámila, že 13. května úspěšně přistála její návratová kapsle W-3 v Jižní Austrálii, čímž dokončila svou třetí misi. Mise W-3 se zaměřila na shromažďování dat pro vojenský hypersonický výzkum.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Euclid čelí technickým problémům

Vizualizace teleskopu Euclid

Teleskop Euclid, který připravuje Evropská kosmická agentura ve spolupráci s NASA, má hodně smělý úkol – pozorovat miliardy vzdálených a slabě svítících galaxií. Díky těmto pozorováním má pomoci lépe pochopit podstatu temné energie a temné hmoty. Z technologického hlediska jde o poměrně náročnou misi a takové většinou při realizaci čelí mnoha problémům – požadavky definované potřebami mise jsou často na hranici současných možností techniky. Mise Euclid se s tím nyní potýká na vlastní kůži. Problémy se objevily hned na několika frontách.

Cesta světla v teleskopu Euclid
Cesta světla v teleskopu Euclid
Zdroj: https://www.researchgate.net

Nedaří se vyrobit primární zrcadlo požadované kvality, přistroje VIS a NISP se potýkají s mnoha problémy,“ jmenuje dva hlavní problémy Michal Václavík z České kosmické kanceláře a hned dodává další komplikaci: „Dostupnost nosné rakety Sojuz 2 je také nejistá (probíhají akceptační testy na zatím neexistující Ariane 62, zejména kvazistatické zatížení).

Aby toho nebylo málo, tak ve skluzu je i NASA, která se na projektu podílí dodávkou některých systémů. V poslední době se ale ukázalo, že Američané nestíhají dodat slíbené HgCdTe detektory v plánovaném termínu. Jak na závěr doplňuje Michal Václavík, výše jmenované problémy by podle aktuálních předpokladů neměly ovlivnit termín vypuštění: „Start je ale stále naplánován na polovinu roku 2022 s dvouměsíční rezervou.

Konstrukce přístroje NISP není vůbec jednoduchá.
Konstrukce přístroje NISP není vůbec jednoduchá.
Zdroj: https://euclid.cnes.fr/

Zdroje informací:
Michal Václavík

Zdroje obrázků:
http://sci.esa.int/science-e-media/img/bf/Euclid_spacecraft_illustration_1.jpg
https://www.researchgate.net/…light-beams-for-the-VIS-NISP-and-FGS.png
https://euclid.cnes.fr/…/201601/image/bpc_euclid-eclate-partie-froide-nisp.png?itok=i8oejUxg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
4 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
frank
frank
6 let před

Matně si pamatuji, že primární zrcadlo od Safran Reosc je už úplně hotovo, psalo se o tom řekl bych tak 3-4 měsíce “ tomunazad:)“s tím, že už bylo přepraveno do Airbusu a vloženo do montáže , došlo snad nějakému jeho poškození ?

gones
gones
6 let před
Odpověď  frank

Ano, je to zajímavé. Viděli jsme na fotografii M1 zrcadla se stříbrnou vrstvou (lesklé). Na nejbližší vibrační a teplotní test „neletové“ STM verze EUCLIDu se montovalo zrcadlo bez stříbrné vrstvy.

Netuším, ke které montáži měli předat zrcadlo, zmíněné v minulém článku.
Nejsem si vědom toho, že by se již prováděla montáž „letové“ verze, tzv. Flight Model.

Vypadá to, že mají dost neshodných kusů M1 na rozdávání.

frank
frank
6 let před
Odpověď  gones

The silver-coated, 1.2-m diameter concave parabolic mirror was recently delivered to Airbus from its French manufacturer, Safran Reosc…. to psali v půlce listopadu, pak jsem v prosinci četl, že už začala Integration of Euclid secondary mirror support structure, čili se mi možná chybně spojilo, že už to dávají celé dohromady?

pbpitko
pbpitko
5 let před

Misia ESA by mala letieť na ESA Nosiči, nech € zostanú v EU !

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.